سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تظاهرات گسترده علیه بشار اسد، پنج کشته بر جا گذاشت...

تظاهرات گسترده علیه بشار اسد، پنج کشته بر جا گذاشت

چکیده :خیابان‌های چندین شهر سوریه بار دیگر شاهد حضور ده‌ها هزار تن از معترضان به حکومت بود و بر اساس گزارش‌ها نيروهای امنيتی با شليک و ضرب و شتم، به مقابله با معترضان پرداختند. امروز دست کم پنج تن از شرکت کنندگان در تظاهرات بزرگ ضد حکومتی در سوریه به دست مأموران دولتی کشته شده اند. همچنین از شاهدان عینی نقل شده است که تعدادی از معترضان نیز در شهرهای دمشق و حمص مجروح شده اند....


در نخستین روزهای لغو وضعیت فوق‌العاده در سوریه، خیابان‌های چندین شهر این کشور بار دیگر شاهد حضور ده‌ها هزار تن از معترضان به حکومت بود و بر اساس گزارش‌ها نيروهای امنيتی با شليک و ضرب و شتم، به مقابله با معترضان پرداختند.

گزارش ها حاکی از آن است که امروز دست کم پنج تن از شرکت کنندگان در تظاهرات بزرگ ضد حکومتی در سوریه به دست مأموران دولتی کشته شده اند. همچنین از شاهدان عینی نقل شده است که تعدادی از معترضان نیز در شهرهای دمشق و حمص مجروح شده اند.

به گزارش رويترز و آسوشيتدپرس، در چند شهر سوريه هزاران تن پس از برگزاری نماز جمعه به خيابان‌ها آمدند. پيشتر اعلام شده بود که پس از نماز روز جمعه، معترضان دست به تظاهرات می‌زنند و به روایت شاهدان عینی از صبح زود، حضور سنگين نيروهای امنيتی به چشم می‌خورد.

يک شاهد عينی می‌گويد در منطقه «ميدان» در دمشق، دو هزار تن از تظاهرکنندگان جمع شده بودند که نيروهای پليس آنها را متفرق کردند ولی بار ديگر معترضان گرد هم آمدند.

بر اساس گزارش‌ها تظاهرکنندگان شعارهایی با مضمون «نظام بايد سرنگون شود» و «مردم خواهان تغيير نظام هستند» سر داده‌اند. منطقه «ميدان» محل مبارزات ضداستعماری مردم سوريه عليه حاکميت فرانسه در سال های ۱۹۲۵ و ۱۹۲۶ بوده و از اين رو، حضور معترضان در اين منطقه معنادار است.

چند هزار تن هم در کانون شروع اعتراض‌ها در سوريه، شهر درعا در جنوب اين کشور، روز جمعه به خيابان‌ها ريختند. به گفته شاهدان عينی، تظاهرکنندگان شعار «بشار اسد بايد سرنگون شود» را در خيابان‌ها فرياد می‌زدند.

اعتراض‌های سوريه در شش هفته اخير در حالی دنبال می‌شود که حاکميت سوريه در اجرای یکی از خواسته‌ای اولیه معترضان، پس از حدود ۵۰ سال قانون وضعيت اضطراری در این کشور را لغو کرد.

گزارش رويترز به نقل از شاهدان عينی حاکی است که شمار گسترده‌ای از معترضان همچنين در شهر «حما» به خيابان‌ها آمده و راهی دفتر حزب بعث شده‌اند و نيروهای نظامی نیز برای متفرق کردن مردم، به سوی آنها آتش گشوده‌اند.

يک شاهد عينی مستقر در صحنه گفته است که «دو تک‌تيرانداز روی ديوار مستقر شده و در حالی که تمام مردم غيرنظامی و غيرمسلح هستند، آنها را هدف قرار می‌دهند.» وی همچنين گفته است که شماری از مردم زخمی شده‌اند و شايد دستکم دو تن کشته شده باشند.

معترضان به دولت سوريه خواستار اصلاحات سياسی بيشتری از جمله آزادی زندانيان سياسی و حق تأسيس احزاب مستقل هستند. سازمان ديده‌بان حقوق بشر به تازگی با انتشار بيانيه‌ای سازمان‌های امنيتی و اطلاعاتی سوريه را به شکنجه صدها تظاهرکننده بازداشت شده در روزهای اخير متهم کرده است.

گروه های مدافع حقوق بشر می گویند بیش از دویست نفر در اعتراضات چند هفته گذشته سوریه کشته شده اند. یکی از سخنگویان دیدبان حقوق بشر، گروه بین المللی مدافع حقوق بشر، گفت آقای اسد این فرصت را داشته است که با مجاز دانستن اعتراضات در مراسم نماز جماعت امروز بدون آن که با سرکوب خشونت بار مواجه شود، قصد و منظور خود را ثابت کند. جو استورک، معاون اداره خاورمیانه در گروه دیدبان حقوق بشر گفت: “اصلاحات فقط زمانی معنی دارد که سرویس های امنیتی سوریه به تیراندازی، بازداشت و شکنجه معترضان خاتمه دهند.”

دولت سوریه می گوید به تقاضاهای معترضان توجه دارد و رئیس جمهوری این کشور در تلاش است برنامه اصلاحات را به تصویب پارلمان این کشور برساند. از جمله امتیازاتی که روز گذشته اعلام شد منحل شدن دادگاه امنیتی و مجاز بودن برگزاری تظاهرات صلح آمیز بوده است. اما سایر قوانین به دولت اختیاراتی می دهد که بتواند ناراضیان مخالف دولت را سرکوب و بازداشت کند.

بنا به قوانین جدید سوریه ای ها باید برای برپایی تظاهرات از وزارت کشور مجوز دریافت کنند. برخی از وکلا گفته اند این مقررات باعث خواهد شد که محدودیت در مورد آزادی بیان همچون گذشته که وضعیت فوق العاده وضع بود، ادامه داشته باشد.

بشار اسد هفته گذشته گفت وقتی وضعیت فوق العاده لغو شود، سدی بر سر راه برگزاری تظاهرات وجود نخواهد داشت. اما تحلیلگران می گویند تعداد فعالان سیاسی که خواستار سقوط رژیم بشار اسد هستند، رو به فزونی گذاشته است.

یکی از فعالان در توییتر نوشته: “کاری کردیم که وضعیت فوق العاده لغو شود. خود به خود لغو نشد. لغو این مقررات نتیجه تظاهرات، اعتراضات و ریخته شدن خون شهدایی بود که خواهان آزادی بیان بودند.”

موج کم سابقه ناآرامی ها در سوریه به دنبال قیام مردم تونس و مصر علیه رژیم های استبدادی در این کشورها آغاز شد. اما، دولت سوریه می گوید شورش مسلحانه توسط گروه های سلفی در حمص و بانیاس در جریان بوده است.

تظاهرات علیه حزب حاکم بعث سوریه از شهر درعا در جنوب و در اواسط ماه مارس آغاز شد و سریعا به شهرهای دیگر این کشو سرایت کرد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “تظاهرات گسترده علیه بشار اسد، پنج کشته بر جا گذاشت”

 1. مانی افشار گفت:

  سایت کلمه خواهشا متن صحبت ناصر حجازی رو منتشر کنید. ایشون به زیبایی سخن گفتند..
  من به ایشون افتخار میکنم.
  ناصر حجازي گفتند: مگر من بي‌غيرتم كه مشكلات مردم را ببينم و عصباني نشوم؟
  کلمه:دو روز پیش منتشر شد دوست عزیز

 2. اشکان گفت:

  ضرغامی!چرا خفه شدی ؟

 3. ناشناس گفت:

  مگه قیامهای مردم منطقه به نفع ایران و با الهام از انقلاب سال 57 و علیه غرب واستکبار نبوده؟
  پس چرا سوریه را از این بابت مستثنی کردید؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. sajad گفت:

  75 نفر نه 5 نفر!