سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » افزایش جو پليسي و نظامي در دانشگاه هاي كشور...
» گزارشی از گسترش فشارها بر دانشجويان و استادان دانشگاه

افزایش جو پليسي و نظامي در دانشگاه هاي كشور

چکیده :افزايش فشارها به دانشجويان و استادان دانشگاه هاي كشور هر روز ابعاد تازه اي به خود مي گيرد، تا جايي كه دانشجويان و استادان دانشگاه هاي مختلف كشور با صدور بيانيه هاي مختلف به اين شرايط اعتراض مي كنند. ...


کلمه-سارا پردیس :افزايش فشارها به دانشجويان و استادان دانشگاه هاي كشور هر روز ابعاد تازه اي به خود مي گيرد، تا جايي كه دانشجويان و استادان دانشگاه هاي مختلف كشور با صدور بيانيه هاي مختلف به اين شرايط اعتراض مي كنند.

چند روز پيش باز هم خبر برگزاري محاكمه دانشجويان در دادگاه نظامي منتشر شد. همچنين هر روز خبر تازه اي از بازنشستگي و اخراج استادان دانشگاه و هچنين احضار دانشجويان به كميته هاي انضباطي و محروم كردن آنان از تحصيل به گوش مي رسد.

دكتر محمد شريف ، حقوقدان نیز همین تازگی ها از دانشگاه اخراج شد . اما اين همه ماجرا نيست و فشارهاي سياسي تنها فشارهاي وارد به دانشجويان در اين روزها نيست و فضاي دانشگاه ها نيز هر روز براي دانشجويان نا امن تر و امنيتي تر مي شود.آنچنان كه استادان و دانشجويان مي گويند محيط دانشگاه كاملا پليسي و نظامي شده است .


نصب دوربن هاي مداربسته و دستگاه هاي شنود در دانشگاه هاي كشور

البته دانشجويان معتقدند كه اين شرايط فقط مختص آنان نيست و حتي استادان دانشگاه هاي كشور نيز تحت فشارهاي شديد امنيتي قرار دارند و به محض اينكه صحبتي در كلاس مي كنند اين صحبتها به بسيج دانشگاه و حراست منتقل مي شود. آنها همچنين از وجود دستگاه هاي شنود در قسمتهاي مختلف دانشگاه و حتي اتاق استادان خبر مي دهند، تا جايي كه استاد ودانشجو در اين محيط آموزشي هم به راحتي نمي توانند با يكديگر گفتگو كنند. نصب دوربين هاي مدار بسته در همه قسمتهاي دانشگاه ها نيز بر اين جو پليسي و امنيتي افزوده است .

افزايش انواع تفكيك هاي جنسيتي در محيط دانشگاه ها نيز هر روز نمود بيشتري پيدا مي كند، چند روز پيش دانشجويان دانشگاه تهران از اجراي “قانون تفكيك جنسيتي” در سرويس‌هاي اياب و ذهاب كوي دانشگاه تهران خبر دادند.

هر چند خبرگزاري هاي دولتي مدعي مي شوند كه اين تفكيك ها به درخواست دانشجويان انجام مي شود اما دانشجويان بارها اعلام كرده اند كه با اين تفكيك ها مخالفند و آن را توهين به شخصيت دانشجو عنوان مي كنند. آنها در اعتراض به اين كار حتي روز 29 فروردين در ايستگاه سرويس های اين دانشگاه در تقاطع خيابان طالقانی و قدس دست به تجمع اعتراض اميز زدندو به صورت نمادين به صورت مختلط سوار سرويس هاي دانشگاه شدند، اما ماموران حراست با دانشجويان برخورد كرده و حتي كارت دانشجويي تعدادي از دانشجويان دختر را گرفتند .

دانشجويان اعلام كرده اند اگر اين تفكيك هاي جنسيتي پايان نيابد به اعتراض هاي خود ادامه مي دهند اما تاكنون مسوولان در پاسخ به اين اعتراض ها جز پاسخ هاي خشن كار ديگري نكرده اند. گفته مي شود اين تفكيك هاي جنسيتي به دستور فرهاد رهبر رييس اين دانشگاه انجام مي شود .

افزايش تفكيك جنسيتي در دانشگاه ها

بحث تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها در سال های اخیر از سوی مسولان وزارت علوم به صورت جدی دنبال شده است تا جايي كه اواخر سال گذشته کامران دانشجو، وزير علوم دولت احمدي نژاد در يكي از سخنراني هايش گفته بود که هيچ دانشگاهی حق برگزاری اردوهای مختلط دانشجويی را ندارد.

اين موضوع بارها مورد اعتراض دانشجويان در دانشگاه هاي مختلف قرار گرفت، چندي پيش دانشجويان دانشگاه كاشان به اين برخوردها اعتراض كردند .در اين دانشگاه مسوولان در اقدامی که با همکاری معاونت فرهنگی و حراست این دانشگاه انجام گرفت با برخی از دانشجویان دختر و خانواده‌های آنها تماس گرفته و از دانشجویان خواستند که در یک جلسه مشاوره گروهی حاضر شوند و سپس با عباراتی توهین آمیز اقدام به تهدید دانشجويان كردند که در صورت عدم حضور با آرای سنگین کمیته انضباطی مواجه خواهند شد .

تدوین منشور پوشش دانشجویی، احضار گسترده دانشجویان دختر به حراست و تهدید آنها و در مواردی صدور احکام کمیته انضباطی و همچنین تفکیک جنسیتی برخی از کلاس‌های دروس عمومی و ممانعت از برگزاری تئاترهای دانشجویی به علت احتمال اختلاط بازیگران دختر و پسر در هنگام ایفای نقش، از ديگر اقدامات مسوولان دانشگاه کاشان بوده است .

با شروع كار احمدي نژاد، در دولت نهم همواره عزم وي و همكاران او را در جداسازيهاي جنسيتي شاهد بوده ايم . که تدابیری چون تفکیک کتابهای درسی برای دختران و پسران، کوتاه کردن طول مدت تحصیل دختران، سهمیه بندی و بومی سازی جنسیتی و جداسازی ها فيزيكي از اين جمله بوده است.

شايد كمتر كسي بتواند اظهارات محمد تقي مصباح يزدي را در اين باره فراموش كند .وي را پدر معنوي دولت نهم و دهم نام داده اند. او می گوید از انقلابی که بر اساس اسلام و قران شکل می گیرد، انتظار می رود بیشترین اهمیت را به اخلاق نسل جدید بدهد اما در سی سال گذشته این کار به نتیجه مطلوب نرسیده است و بعد وي در يكي از سخنراني هايش مي گويد که دانشگاهی راه اندازی شود که مربی پرورشی تربیت کند و ده درصد بودجۀ ورزش را از دانشگاهها بگیرند و به این دانشگاه اختصاص دهند. تا جائی که سالی 50 هزار فارغ التحصیل پرورشی داشته باشیم. مصباح یزدی همچنین معتقد است که اختلاط دانشجویان مجرد دختر و پسر در محیط های اجتماعی موجب افزایش فساد شده است.

تعداد ديگري از روحانيون طرفدار دولت هم بارها به اين موضوع اشاره كرده و خواستار تفكيك و جدايي كلاس هاي درس دختران و پسران در دانشگاه ها شده اند.


دانشجويان دانشگاه تهران : به سيستم هاي نظارتي و امنيتي در دانشگاه پايان مي دهيم

دانشجويان مستقل دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران نيز چند روز پيش در بيانيه اي به اين فشارها اشاره كرده و نوشتند :كه حضوز نيروهاي امنيتي و حراست در دانشگاه شان افزايش يافته است . آنها همچنين به نصب دوربين هاي مدار بسته در دانشگاه شان اشاره و گفتند كه فضاي اين دانشگاه به شدت امنيتي شده است.

دانشجويان همچنين در اين بيانيه به رفتار توهین‏ آمیز ماموران حراستی دانشگاه در هفته‏ ی گذشته با دختران دانشجو و تهدید در مورد نوع پوشش آنها، اشاره كره اند.

دانشجويان در اين بيانيه شان نوشته اند : عادت کردنِ ما به سیستم‏های نظارتی و کنترلیِ تحقیرآمیز، خیالی خام خواهد بود. ما در برابر روند توهین‏ آمیز نسبت به ساحت دانشگاه و دانشجو سکوت نخواهیم کرد و تا پایان دادن به این روند، بر راه خویش استوار خواهیم ماند

آنها در اين بيانيه همچنين تاكيد كرده اند: حضور نیروهای امنیتی و حراست دانشگاه در جریان صنفی‌ترین و مدنی‌ترین اعتراض دانشجویان به یکی از ابتدایی‌ترین خواسته‌هایشان نیز در ادامه ‏ی این روند، مهر تاییدی بود بر تلاش برای تبدیل کردن دانشگاه به پادگانی برای تمامیت‏خواهان در تمامی حوزه‌ها.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

12 پاسخ به “افزایش جو پليسي و نظامي در دانشگاه هاي كشور”

 1. omid گفت:

  من از دانشگاه آزاد مشهد هستم و این نکته ها کاملا و حتی چندین برابر در دانشگاه ما نیز صادقه و روز به روز تعداد دوربین های امنیتی بیشتر از پیش میشود تا جایی که در آسانسور ها هم به طور مخفیانه ای دوربین کار گذاشته اند…
  همچنین جو امنیتی دانشگاه آنچنان سنگین است که دانشجو دیگر احساس امنیت نمیکند . ساده ترین موضوعی که در این زمینه میتوان به آن اشاره کرد رفت و آمد ماموران انتظامات دانشگاه با اسلحه (کلاش) در روز 25 بهمن بود.
  از لحاظ تفکیک جنسیتی هم کلاس های دانشکده مهندسی به کل جدا شده و حتی درب های اصلی ورودی دانشکده معماری به فضای باز دانشگاه را هم بسته اند و از یک درب کوچک که کنار آن یک اتاقک انتظامات است عبور و مرور انجام میشود….

 2. یاالنثارات حسین گفت:

  اخر اینها توی این 30سال نفهمیدند که با زور نمیشود دین را به مردم تحمیل کرد .ایمان را فقط با آزادی اراده میشود بدست آورد مثل بیامبران که با آزادی ارادهشان توانستند از فرشتگان جلوتر بروند. توصیه میکنم این افراد کتاب ایمان وآزادی آقای مجتهد شبستری را بخوانند

 3. ناشناس گفت:

  دوست عزیز
  مگر هدف اینها دیندار کردن مردم است.مگر اینها دغدغه دین دارند

 4. یک استاد گفت:

  بله کاملا درسته. به محض اینکه استاد سر کلاس صحبتی کنه به حراست گزارش میشه و اونها هم فورا موضوع رو پی گیری می کنند. اصلا هم نمی شه حدس زد که کار کدام دانشجو بوده است. متاسفانه بعضی از دانشجویان برای خلاصی از پرونده هایی که نزد حراست دارند (که حتی موارد اخلاقی هم هست) حاضرند که هر گونه همکاری را انجام بدهند. حتی خیلی از همکاران هیات علمی هم نان را به نرخ روز می خورند یعنی گرچه در دل هم شاید هیچ اعتقادی به اینها نداشته باشند اما برای حفظ منافع مادی خود (اعم از ارتقاء، قراردادهای دولتی، و گرفتن یا حفظ پست های دانشگاهی یا غیر دانشگاهی) حاضرند به اصطلاح “خود فروشی” کنند و گزارش های واقعی یا حتی خلاف واقع علیه همکاران خود بفرستند. دنیای پریشانی است، متاسفانه.

 5. سید گفت:

  سلام
  درود بر جنبش بی شمار سبز ایران
  خرداد نزدیک است امیدوارم خودتان را برای برگزاری این تظاهراتها آماده کنید

 6. امیر گفت:

  هرگز نخواب کوروش / دارا جهان ندارد / ساران زبان ندارد / رستم در اين هياهو / گرز گران ندارد / روز وداع خورشيد / زاينده رود خشکيد / زيرا دل سپاهان / نقش جهان ندارد / بر نام پارس دريا / نامي دگر نهادند / گويي که آرش ما / تير و کمان ندارد / درياي مازني ها / برکام ديگران شد / دزدان سرزمينت / بر بيستون نوشتند: / اينجا خدا ندارد / هرگز نخواب اي کوروش / اي مهر اريايي / بي نام تو وطن نيز / نام و نشان ندار

 7. اکبر گفت:

  در دانشگاه تهران در محوطه دوربین مدار بسته گذاشتند…روبروی فنی….و چها راه دانشگاه…..در دانشکده فنی هم مدتی است دفتر نهاد رهبری شعبه افتتاح کرده در حالیکه در 200 متری دانشکده در مسجد دفتر دارند و ساختمانی در 16 آذر….خداوند امام ره را رحمت کند فرمود دانشگاه مبدا همه تحولات است و گویا..اینان از تحول هراس دارند…..

 8. ناشناس گفت:

  برای دید بهتر چهار راه از ساختمان حراست دانشکاه تهران در 16 آذر درختان زیادی را سر بریدند….

 9. ناشناس گفت:

  واعظان کین جلوه بر محراب و منبر میکنند / چون به خلوت می روند آن کار دیگر میکنند / مشکلی دارم زدانشمند مجلس باز پرس / توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر میکنند / گوییا باور نمی دارند روز داوری / کین همه قلب و دغل در کار داور میکنند/یارب این نو دولتان را با خر خودشان نشان /کین همه ناز از غلام ترک و استر میکنند ( حافظ)

 10. srve sabz گفت:

  ta bode hamin bode zalem ta khaste nashe kenar nemire

 11. ناشناس گفت:

  خس وخاشاک بی ارزش سبز

 12. ناشناس گفت:

  سلام