سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تعطیلی واحدهای سنگبری استان قم به دلیل گرانی برق...

تعطیلی واحدهای سنگبری استان قم به دلیل گرانی برق

چکیده :واحدهای سنگبری استان قم از هفته گذشته به دلیل چند نرخی بودن و افزایش تعرفه برق، قطعی برق به علت بدهی و نیز گرانی بیش از انتظار آن، مجبور به تعطیلی کارگاههای خود شده‌اند....


واحدهای سنگبری استان قم از هفته گذشته به دلیل چند نرخی بودن و افزایش تعرفه برق، قطعی برق به علت بدهی و نیز گرانی بیش از انتظار آن، مجبور به تعطیلی کارگاههای خود شده‌اند.

به گزارش مهر، از روز پنج شنبه گذشته تا کنون صاحبان و کارکنان واحدهای سنگبری در قم دست از کار کشیده‌اند اما به دلیل داشتن دپو سنگ در انبارها، کارخانه‌های سنگبری باز است و فروش سنگ در این واحدها طی چند روز گذشته همچنان انجام می‌شود.

تمامی واحدهای سنگبری در این شهر از افزایش دفعی نرخ قبوض برق واحد خود بعد از اجرای هدفمندسازی یارانه ها و کم توانی در پرداخت آن گله مندند. یکی از سنگبران استان قم گفته است که نرخ قبض برق او از 600 هزار تومان در گذشته به بیش از 4 میلیون تومان در حال حاضر افزایش یافته است.

دبیر انجمن صنفی سنگبران استان قم هم می‌گوید: بر اساس اطلاعیه هدفمندسازی یارانه ها در مورد قبوض برق، قرار بود آیتم های آبونمان، دیماند و قدرت از قبوض حذف شود که این کار صورت نگرفت و در پی اعتراضات، گزینه سومی نیز به آن اضافه شد که مطابق آن قیمت هر کیلو وات ساعت برق مصرفی از 39 به 43 تومان افزایش یافت. همچنین بنا بود در صورتحساب‌های صنعتی، میانگین قیمت پیش بینی شده با هماهنگی میان وزارتخانه‌های نیرو و صنایع و معادن تغییر کند و قیمت های تبعیضی- حمایتی منظور شود، به نحوی که کارخانجات و تولیدکنندگان که نیاز به کمک و مساعدت دارند، مورد حمایت جدی قرار گرفته و میانگین نرخ آنها محفوظ بماند و میانگین برق مصرفی آنها 40 تومان در نظر گرفته شود.

وی در ادامه با اشاره به این که در حال حاضر قیمت تعرفه برق در سه زمان، طول روز، شب و ساعات پیک مصرف با افزایش چشم گیری نسبت به گذشته برای واحدهای سنگبری همراه بوده است، خاطرنشان کرد: بر اساس نرخ های جدید، قیمت‌ها برای ما در طول روز نسبت به گذشته 2.2 برابر، در طول شب 5 برابر و در زمان اوج بار، 2.5 برابر شده و عملا میانگین برق مصرفی ما در طول 24 ساعات روز، هر کیلو وات 70 تومان شده است.

به گفته او، اگر چه بعد از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه دولت بسته‌های حمایتی برای صنعتگران و از جمله این قشر، مبنی بر پرداخت مازاد بر قیمت ها نسبت گذشته، در قالب شارژ کارت های اعتباری در نظر گرفته است اما این امر فقط به صورت مقطعی مشکل را حل می کند و در طولانی مدت سبب ایجاد مشکلاتی می گردد چرا که مبلغ این کارت ها باید با سود 3 یا 4 درصد بازپرداخت شود و در پرداخت آنها نیز تاخیری وجود نداشته باشد.

بر اساس آمارها، در کل کشور بیش از 5 هزار و در استان قم 220 واحد سنگبری فعال هستند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.