سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تصویب نظارت مستقیم مجلس بر قراردادها و درآمدهای نفتی / معاون احمدی نژاد: رای ندهید،...

تصویب نظارت مستقیم مجلس بر قراردادها و درآمدهای نفتی / معاون احمدی نژاد: رای ندهید، معلوم نیست فردا چه کسانی جای شما بنشینند

چکیده :نمایندگان مجلس هشتم، با وجود مخالفت شدید دولت، طرح اصلاح قانون نفت را تصویب کردند. این در حالی بود که معاون احمدی نژاد در مخالفت با این طرح و به خصوص بخش مربوط به نظارت مجلس بر قراردادهای نفتی، به صراحت گفت: شما خودتان را در این مجلس نبینید و به فکر این باشید که در مجالس بعدی ممکن است چه کسانی جایگزین شما شوند!...


نمایندگان مجلس هشتم، با وجود مخالفت شدید دولت، طرح اصلاح قانون نفت را تصویب کردند. این در حالی بود که معاون احمدی نژاد در مخالفت با این طرح و به خصوص بخش مربوط به نظارت مجلس بر قراردادهای نفتی، به صراحت گفت: شما خودتان را در این مجلس نبینید و به فکر این باشید که در مجالس بعدی ممکن است چه کسانی جایگزین شما شوند!

به گزارش کلمه به نقل از خبرگزاری ها، نمايندگان مجلس در جلسه علني امروز سه‌شنبه كليات طرح اصلاح قانون نفت را بررسي و با 156 رأي موافق 27 رأي مخالف و 8 رأي ممتنع از مجموع 209 نماينده حاضر تصويب كردند.

چالش جدیدی بین دولت و مجلس

محمدرضا میرتاج الدینی، معاون پارلمانی رئیس دولت که در مخالفت سخن می‌گفت، نویسندگان این طرح را متهم به فقدان نگاه جامع به مسائل نفتی کرد و گفت: شما به تازگی قانون برنامه پنجم را تصویب کردید و بررسی قانون بودجه 90 را در دستورکار دارید. در این قوانین احکام مشخصی برای شفاف شدن روابط مالی دولت و وزارت نفت آمده و نیازی به تصویب این طرح نیست.

وی این طرح را نوعی موازی کاری با قوانین برنامه و بودجه خواند و گفت: برخی احکام این طرح با احکام قانون برنامه متعارض است. معاون احمدی نژاد که معتقد بود این طرح تنها به تقویت بعد نظارت بر معاملات نفتی می​پردازد، ادامه داد: این طرح به تداخل کار میان دو قوه منجر می​شود و چالش​های جدیدی میان دولت و مجلس می​آفریند. نگذارید که سرنوشت این مساله به اساسنامه بانک مرکزی و مسائل پس از آن تبدیل شود.

میرتاج الدینی که معتقد بود طرح اصلاح قانون نفت و گاز هیچ مشکلی را حل نکرده و تنها به ایجاد اختلاف میان دو قوه منجر می​شود، تاکید کرد که با این طرح هیچ گامی هم برای توسعه صنعت نفت و گاز در سال جهاد اقتصادی برداشته نمی​شود.

وی این طرح را ترمز ​ABS​ و یک قفل بزرگ بر فعالیت​های نفتی کشور خواند و افزود: نمی​شود که در هر قراردادی روسای کمیسیون​های برنامه و بودجه و انرژی و یا دادستان حضور داشته باشند! شما خودتان را در این مجلس نبینید و به فکر این باشید که در مجالس بعدی ممکن است چه کسانی جایگزین شما شوند!

عماد حسینی سخنگوی کمیسیون انرژی هم که پس از میرتاج​الدینی برای اعلام موضع کمیسیون در مورد این طرح پشت تریبون رفته بود از سخنان وی ابراز تعجب کرد و گفت: من نمی​دان چرا هر نظارتی در مجلس را به ترمز دستی تشبیه کردید؟ مقایسه با سرنوشت اساسنامه بانک مرکزی هم قیاس مع الفارقی بود!

نظارت سه قوه بر مالکیت عمومی منابع نفتی / گزارش به رهبر و مجلس

با اصلاح قانون نفت و گاز مقرر شد نمایندگانی از 3 قوه تحت عنوان هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی، بر اعمال حق حاکمیت و مالکیت عمومی بر منافع نفتی نظارت کنند.

به گزارش مهر، نمایندگان در ادامه بررسی طرح یک فوریتی قانون نفت و گاز در اصلاح ماده 3 این قانون مقرر کردند نظارت بر اعمال حق حاکمیت و مالکیت عمومی بر منابع نفتی به عهده “هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی” است.

وزیر نفت به عنوان دبیر هیئت، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، دادستان کل کشور، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران و یکی از معاونان وزیر نفت به انتخاب وزیر ترکیب این هیئت را تشکیل می دهد.

بر اساس تبصره یک این ماده کلیه اعضای هیئت حق رای دارند، در تبصره 2 ماده مذکور مقرر شد جلسات هیئت با تعداد حداقل 7 نفر از اعضا رسمیت یافته و حضور دادستان کل کشور و یکی از روسای کمیسیون های مذکور الزامی است. طبق تبصره 3 این ماده تصمیمات این هیئت با رای اکثریت مطلق حاضرین قطعی است.

این ماده مهمترین ماده طرح قانون نفت و گاز بود که مورد مخالفت دولت واقع شده بود.

همچنین نمایندگان براساس مصوبه‌ای هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی را موظف کردند سالانه گزارشی از نظارت خود بر منابع نفتی به رهبری و مجلس ارایه کند.

نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام در حوزه نفت و گاز، نظارت بر اجرای سیاست‌های راهبردی و برنامه‌‌های مصوب وزارت نفت در فرآیند صیانت از منابع نفت و گاز، نظارت بر قراردادهای مهم نفت و گاز و تهیه گزارش سالانه و ارایه به محضر رهبر انقلاب اسلامی و مجلس شورای اسلامی از وظایفی است که مجلس بر عهده هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی گذاشت.

همچنین به گزارش خبرآنلاین، نمایندگان مجلس با اصلاح ماده 14 قانون نفت و گاز تاکید کردند که « کلیه درآمدهای حاصل از فروش نفت خام، گاز طبیعی و میعانات گازی پس از کسر پرداخت‌های بیع متقابل که به طور مستقیم به خزانه‌داری کل کشور نزد بانک مرکزی واریز می‌شود»

البته مصوب شد که درصدهای مقرر در مواد (5) و (6) این قانون، طبق قوانین و مقررات مربوطه برداشت و پرداخت می‌گردد. یعنی سهم شرکت نفت هم ابتدا باید به خزانه​داری واریز شده و بعد دوباره عودت داده شود.

به همین منظور در تبصره 1 این ماده تاکید شد: درآمد حاصل از میعانات گازی تولیدی پس از واریز به حساب بانک مرکزی و کسر کسورات قانونی مربوط، با اعلام خزانه‌داری کل کشور به‌طور کامل بابت علی‌الحساب سهم مذکور در ماده (5) در اختیار وزارت نفت از طریق شرکت‌های اصلی تابعه آن قرار می‌گیرد.

در تبصره 2 هم آمده بود: درآمد حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی مازاد بر قیمت‌های مندرج در قوانین بودجه سالانه کل کشور پس از کسر کسورات قانونی به حساب ذخیره ارزی نزد بانک مرکزی واریز می‌گردد تا براساس قوانین موضوعه هزینه شود.

مهمتر اینکه وزارت نفت موظف شد، یک نسخه از قراردادهای منعقده مربوط به صادرات گاز طبیعی و گاز طبیعی مایع‌شده و قراردادهای اکتشاف و توسعه در میادین نفتی که متضمن تعهدات بیش از پنج سال است را به صورت محرمانه به مجلس شورای اسلامی تسلیم نماید.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “تصویب نظارت مستقیم مجلس بر قراردادها و درآمدهای نفتی / معاون احمدی نژاد: رای ندهید، معلوم نیست فردا چه کسانی جای شما بنشینند”

 1. 349 گفت:

  اگه شورای نگهبان انتصاب کنه که اکثریت مثل همین نماینده ها می شن اگه هم که نباشه یا انتصاب نکنه که روز عید و رستگاری مردم ایرانه و اکثریت با نمایندگان واقعی مردمه که از طرف مردم و به درستی نظارت می کنند

 2. عبید سن خوزانی گفت:

  آقای معاون تو خودت مطمئنی که فردا پشت میزت خواهی نشست. از سرنوشت وزیر اطلاعات عبرت بگیر. فکر کردی رئیست واقعا رئیس است؟

 3. ترانه سبز گفت:

  راست میگه. چرا به این طرح رای دادین.؟ بذارین بچاپ بچاپش رو بکنه بیچاره.

 4. خا نواده شهيد جنگ تحميلي گفت:

  نظارت بر رهبر وارگانهاي زير نظر او چه ميشود .؟/ خدا ميداند چه بجاپ بچاپي در اين ارگانها است