سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بشار اسد وعده اصلاحات می‌دهد، معترضان همچنان کشته می‌شوند...
» تیراندازی به سمت تحصن‌کنندگان در حمص

بشار اسد وعده اصلاحات می‌دهد، معترضان همچنان کشته می‌شوند

چکیده :معترضان در سوریه همچنان کشته می‌شوند و دولت ایران نیز همصدا با دولت سوریه، مخالفان دولت این کشور را فتنه‌گر و عامل خارجی معرفی می‌کند. امروز هم در شهر حمص، سومین شهر بزرگ سوریه، نیروهای امنیتی به سمت تظاهرکنندگان آتش گشودند و سعی کردند با تیراندازی، آنها را متفرق کنند....


کلمه – گروه سیاسی: با آنکه بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، مدعی اصلاحات شده و وعده پایان وضعیت فوق‌العاده را مطرح کرده است، معترضان در سوریه همچنان کشته می‌شوند و دولت ایران نیز همصدا با دولت سوریه، مخالفان دولت این کشور را فتنه‌گر و عامل خارجی معرفی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، امروز هم در شهر حمص، سومین شهر بزرگ سوریه، نیروهای امنیتی به سمت تظاهرکنندگان آتش گشودند و سعی کردند با تیراندازی، آنها را متفرق کنند.

این معترضان در میدان مرکزی این شهر، که مردم به تازگی نام آن را به میدان تحریر (آزادی) تغییر داده‌اند، بر روی زمین نشسته بودند و خواستار آزادی زندانیان سیاسی و لغو وضعیت فوق‌العاده بودند.

لحن معترضان سوریه، اخیرا تندتر شده است. آنها در روزهای اخیر، در اعتراضات خود شخص بشار اسد را هدف می‌گرفتند و شعار اسقاط النظام می‌دادند، حال آنکه پیش از این تنها خواستار اصلاحات محدودتر و مبارزه با فساد دولتی بودند.

دولت سوریه هم معترضان را به وابستگی به اسرائیل و آمریکا متهم می‌کند و آنها را فتنه‌گر می‌نامد؛ لفظی که به صراحت از سوی مسئولان ایرانی هم درباره اعتراضات این کشور به کار برده شده است. سفیر ایران در سوریه، این اعتراضات را فتنه دوم در منطقه خوانده بود و سخنگوی وزیر امور خارجه از هم رفتار دولت این کشور با مخالفان، حمایت کرده بود.

تاکنون بیش از 200 نفر از معترضان در شهرهای مختلف سوریه کشته و صدها تن نیز زخمی شده‌اند. مخالفان می‌گویند ماموران انتظامی و امنیتی حکومت به مردم پلیک می‌کنند، اما حکومت این کشور تاکنون مسئولیت کشتار معترضان را به عهده نگرفته و در مراحل مختلف، تیراندازی‌ها را به متهمان موهومی از قبیل گروههای تبهکار، توطئه‌گران، اوباش و باندهای سلفی نسبت داده است.

امروز در حمص، ماموران به سمت تحصن‌کنندگان در میدان مرکزی این شهر آتش گشودند. شاهدان عینی گفته‌اند که صدای رگبار مسلسل‌ها به گوش می‌رسد. آنها پیش از تجصن خود، تابوت قربانیان روز یک‌شنبه را در خیابان‌های شهر تشییع می‌کردند.

روز یکشنبه هم تظاهراتی در اعتراض به مرگ رئیس یکی از قبایل محلی که در بازداشت بود، انجام شد که به کشتار معترضان انجامید. آمار کشته‌های یکشنبه تا 18 نفر گزارش شده است.

مخالفان می‌گویند که مردم داوطلب به آنها غذا و چادر می‌رسانند. آنها می‌گویند پلیس سوریه خطاب به مادران بازداشت شدگان گفته است که فرزندان خود را فراموش کنید، بروید بچه دیگری بزایید!

خبرنگار «دیلی میل» گزارش داد: یکی از بازداشت شدگان سوری به نام خالد، بعد از آنکه از بازداشتگاه آزاد شد، به مانند دیگر معترضان به شدت کتک خورده بود. بدن او پر از جاهای زخمی بود که توسط نگهبان زندان برجای گذاشته شده بود. او دیگر اعتراض نمی کند اما برادر او به شدت خشمگین است.

یک زن جوان نیز به این خبرنگار گفت: من تمام زندگی ام را در ترس گذراندم. پدر من سالها پیش به من گفت که به یاد داشته باشد که دیوارها هم گوش دارند. ایا به نظرتان اولین چیز وحشتاک برای بچه، این نیست که می شنود؟

این خبرنگار می‌نویسد: دلیل خوبی برای این احتیاط ها وجود دارد. این مردم که زرنگ هم هستند همۀ کسانی را که کتک خورده اند یا زندانی شده اند را می شناسند. یکی از آنها می گوید: دو نفر از دوستان من زندانی شده اند. دیگری می گوید: دوستم را آخرین بار زمانی که بدنش آغشته به خون شده بود دیدم و در آن حال نیروهای امنیتی او را با خود بردند.

ماه گذشته گروه زیادی از جوانان معترض، به دلیل دیوارنویسی هایی که در شهر درعا کرده بودند بازداشت شدند. آنها نوشته بودند که مردم خواستار سقوط حکومت هستند.

مادران آنها برای آزاد کردن آنها، همراه با یک روحانی مذهبی به پلیس رفتند و از آنها تقاضای آزادی فرزندانشان را داشتند. اما به آنها گفته شد که دیگر فرزندانشان را فراموش کنند. آنها به مادران گریانِ بازداشت شدگان گفتند که بروید و بچه های بیشتر بزایید.

همزمان گزارش هایی مبنی برای اینکه به خانواده های قربانیان گفته شده است اگر آنها موافقت کنند که چیزی نگویند، جسد فرزندانشان را تحویل می گیرند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

7 پاسخ به “بشار اسد وعده اصلاحات می‌دهد، معترضان همچنان کشته می‌شوند”

 1. ناشناس گفت:

  لعنت خدا بر دیکتاتور

 2. اشکان گفت:

  قابل توجه صدا وسیمای سر تا پا دروغه ضرغامی

 3. مشقاسم گفت:

  فشار اسد با کشتن مردم سوریه اصلاحات را آغاز کرده است

 4. علی گفت:

  یعنی واقعاً شما عقیده دارید که این وقایع سوریه فتنه نیست؟!!!!!! خیلی باحالید.
  از سالها قبل منتظر این وقایع بودم. چرا که در میان جهان عرب ، سوریه تنها کشوری است که سیاستی در قبال اسرائیل اتخاذ کرده است. خیلی باید بامزه باشیم که اسرائیل بی خیال سوریه باشه. سالها قبل باید این اتفاق می افتاد ولی در عجبم از اسرائیل و همفکران عرب این رژیم که چرا اینقدر دیر این کار رو شروع کردند. عامل مهمتر اینکه سوریه پشتیبان حزب الله است، به نظرم اسرائیل و کشورهای عربی منطقه به سوریه لطف کردند که تا حالا تو کشورشون فتنه ایجاد نکرده بودن.
  جوووووووووون من یه مقدار فکر هم بکنید.
  ….

 5. ناشناس گفت:

  خاک بر سر ما ایرانی های بی غیرت کنن که حتی از عرب خرچنگ خور هم کمتریم که دیگری چیزی برایمان باقی نگذاشته اند جز دزدی از یکدیگر و کشتن همدیگر و همین شما بی غیرتان در خانه بنشینید و مقاله بنویسید پس جنبش سبز شما کو که این همه کشته و زندانی فقط به جای گذاشته مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر هرچی آدم بی غیرت

 6. ناشناس گفت:

  ایران کلی نیروی اطلاعاتی و سپاهی فرستاده به لبنان و سوریه

 7. فراتر از سبز گفت:

  منم میگم بسه دیگه توی فضای سایبری قایم شدن آروم آروم اعتراضای خیابونی و شروع کنیم