سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

در لزوم ترمیم سرمایه اجتماعی

چکیده :وضعیت رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز مشابه آقای رحیمی است، با این تفاوت که «سعید مرتضوی» متهم ویژه ی پرونده ی جنایت بازداشتگاه کهریزک است. اکنون عدالت قاضی مرتضوی در افکار عمومی زیر سوال است و لذا وجودش در دولت آن هم در پستی ویژه ی مفسده ها، چه توجیهی از سوی حامیان دولت دارد؟...


علی اصغر شفیعیان

به نتیجه رسیدن – حتی نسبی – طرح هدفمندی یارانه ها در سال اول به شدت نیازمند یک حرکت جهادی بود تا نواقص و مشکلات آن به سرعت برطرف شود. و البته به موازات این جهاد، مجری طرح باید سرمایه ی اجتماعی خود را که در دو سال اخیر با اختلال جدی مواجه شده ترمیم کند.

برای افزایش سرمایه ی اجتماعی و به دست آوردن اعتماد همه ی ملت، چند نکته به نظرم می رسد که باید مورد توجه قرار گیرد:

الف – گشایش فضای سیاسی و مطبوعاتی می تواند حمایت ها و نقدهای سازنده ای را از سوی رقبای سیاسی مجریان طرح در پی داشته باشد. این دسته از فعالان سیاسی – به طور مشخص اصلاح طلبان – فی نفسه با هدفمندی یارانه ها مخالفتی ندارند و در صورتی که فضای سیاسی و رسانه ای باز شود می توانند با نقدهای خود به اجرای بهتر آن کمک کنند و از سوی دیگر به توجیه ضرورت اصل این جراحی بزرگ اقتصادی در بین حامیان خود بپردازند.

نبود رسانه ی در اختیار جناح رقیب، می تواند اتفاقا به ضدیت و مقاومت حامیان آن طیف سیاسی در برابر طرحی بیانجامد که در حالت عادی می تواند هیچ مخالفی نداشته باشد، الا در برخی شیوه های اجرایی.

ب – معاون اول ریاست جمهوری، متهم به فساد اقتصادی است. وجود چنین فردی در ریاست «ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی»، غیر از بی اعتماد کردن مردم به شعارهای داده شده فایده ای ندارد. برکناری از دولت و نیز رسیدگی به اتهامات آقای رحیمی در دادگاه می تواند پیام مثبتی داشته باشد.

وضعیت رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز مشابه آقای رحیمی است، با این تفاوت که «سعید مرتضوی» متهم ویژه ی پرونده ی جنایت بازداشتگاه کهریزک است. اکنون عدالت قاضی مرتضوی در افکار عمومی زیر سوال است و لذا وجودش در دولت آن هم در پستی ویژه ی مفسده ها، چه توجیهی از سوی حامیان دولت دارد؟

ج – شفافیت حساب های دولتی که همه ی درآمد نفت را خرج یارانه ها می کرد برای مردم از اهمیت زیادی برخوردار نبود اما امروز مردم در کوچه و بازار هم می پرسند که درآمد چند ده میلیارد دلاری دولت از حذف یارانه ها در کجا هزینه می شود؟ و یا اختلاف 11 میلیارد دلاری حساب درآمد دولت از نفت حتی فریاد نمایندگان اصولگرای مجلس را هم درآورده است.

نظارت بر دولت هایی با درآمد نجومی پس از هدفمندی یارانه ها، از اهمیت فوق العاده ای برای ملت برخوردار می شود. و آقای احمدی نژاد برای خلاصی از سوالات مردم، بهتر است که تن به شفافیت ها و پاسخ به سوالات عمومی در این باره بدهد.

د – در چند سال اخیر شعارهای بسیاری برای مبارزه با مفسدان اقتصادی، مبارزه با مافیای نفتی، و شعارهایی مشابه سر داده شده است. برگزاری جلساتی بی نتیجه حتی در سطح رواسای قوا و برخوردی تبلیغاتی با سوژه ای مانند شهرام جزایری، افکار عمومی را با این سوال مواجه می کند که آیا این مفسدان و مافیا با خود حکومتی ها دستشان در دست همدیگر است که افشا نمی شوند؟

برای جلوگیری از شایعات و پاسخگویی به چنین شایعاتی مرسوم، بهترین راهکار می تواند پاسخگویی به تمام شایعات و برخورد و محاکمه ی همه ی متهمان و رسیدگی به ادعاهای رسانه ای شده ی سالهای اخیر باشد. به عنوان مثال ادعاهای «عباس پاليزدار» در دانشگاه همدان و ادعاهای آقای احمدی نژاد در مناظره های انتخاباتی درباره ی خانواده ی آقایان هاشمی و ناطق نوری، پرسش هایی را در افکار عمومی ایجاد کرد که از اذهان پاک نشده است.

منبع: وبلاگ نویسندهDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.