سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نوزادان یک میلیونی، ناکام ماندند...

نوزادان یک میلیونی، ناکام ماندند

چکیده :در حالي كه دولت در اجراي طرح تامين آتيه نوزادان يك تعهد600 ميليارد توماني از سال گذشته براي امسال به جاي گذاشته است بايد منتظر ماند تا لايحه بودجه سال 90 وارد صحن علني مجلس شود و ديد تكليف طرح تامين آتيه نوزادان در سال جاري چه خواهد...


كمبود اعتبارات طرح ملي تامين آتيه مهر امام رضا (ع) بخشي از نوزادان سال 89 و نوزادان سال‌جاري را چشم به راه تامين آتيه خود گذاشته است.

به گزارش جام جم، طرح ملي تامين آتيه مهر امام رضا(ع) سال گذشته با واريز يك ميليون تومان به حساب نوزادان متولد 89 آغاز شد و قرار بود هر سال نوزادان تازه متولد شده يك ميليون تومان در قالب اين طرح دريافت كنند كه بتدريج در مدت 20 سال اين موجودي به رقم قابل توجهي مي‌رسيد، اما با گذشت حدود 9 ماه از شروع اجراي طرح، بسياري از مراجعه‌كنندگان به بانك ملي به عنوان بانك عامل طرح تامين آتيه‌ نوزادان از توقف اجراي اين طرح خبر مي‌دهند.

كافي نبودن اعتبارات سال گذشته به نسبت متولدان آن سال و حذف اعتبار 2500 ميليارد توماني پيش‌بيني شده در لايحه بودجه 90 در كميسيون تلفيق، ادامه اجراي اين طرح را در هاله‌اي از ابهام فرو برده است. بر اساس اين طرح قرار شد دولت در جهت اجراي آن براي متولدان سال 89 و سال‌هاي بعد، حساب پس‌اندازي باز كند و هرساله مبلغي به اين حساب اضافه كند كه با احتساب واريزي‌هايي كه خود خانواده‌ها مي‌توانستند به اين حساب‌ها داشته باشند و سودي كه بانك‌ها به اين سپرده‌ها اختصاص مي‌دادند، متولدان 1389 و سال‌هاي بعد، در 18 يا 20 سالگي مي‌توانستند از موجوديشان براي هزينه‌هاي تحصيل، اشتغال، ازدواج، حج تمتع، درمان بيماري صعب‌العلاج يا خريد مسكن استفاده كنند.

3تامين بودجه اين طرح در لايحه بودجه 89 حدود 500 ميليارد تومان اعتبار پيش‌بيني كرد تا پس از معرفي سازمان ثبت احوال كشور، براي نوزادان حساب پس‌انداز يك ميليون توماني افتتاح شود.

رئيس سازمان ثبت احوال پيش از اين اعلام كرده بود: 500 ميليارد تومان اعتبار پيش‌بيني شده در سال 89، براي اين طرح به طور كامل اختصاص پيدا كرد و براي تعداد زيادي از نوزادان متولد شده، حساب يك ميليون توماني در بانك ملي ايران باز شده است.

حسين دشتي، سخنگوي بانك ملي درباره پرداختي‌هاي سال گذشته و دليل متوقف شدن پرداختي‌ها به جام‌جم گفت: رقم 500 ميليارد تومان در نظر گرفته شده سال گذشته به طور كامل اختصاص يافته و منتظر تامين اعتبارات براي باقي نوزادان متولد شده در سال 89 هستيم.

وي در پاسخ به اين سوال كه متولدان سال گذشته چه تعداد بوده و براي چند نوزاد حساب باز شده است، اظهار كرد: بر اساس آمار اعلام شده ثبت احوال سال گذشته يك ميليون و 100 هزار مواليد داشتيم كه با توجه به تخصيص 500 ميليارد تومان به حساب نوزادان براي 600هزار نوزاد ديگر كسري اعتبار داريم كه در صورت تامين اعتبار، پرداخت‌ها آغاز مي‌شود.

هر چند پيش از اين اعلام شده بود كه هر ساله براي اين طرح اعتباري در نظر گرفته خواهد شد و در لايحه بودجه سال 90 نيز 2500 ميليارد تومان اعتبار براي طرح آتيه مهر امام رضا(ع) براي هر كودك متولد شده در سال‌جاري، حساب يك ميليون توماني باز مي‌شود، اما به نظر مي‌رسد با حذف رقم پيش‌بيني شده براي طرح آتيه مهر امام رضا (ع) در لايحه بودجه در كميسيون تلفيق نمايندگان نظر مساعدي روي اين طرح ندارند.

موسي‌الرضا ثروتي در گفت‌و‌گوي كوتاهي با «جام‌جم» در خصوص اعتبارات اين طرح درلايحه بودجه 90 گفت: در لايحه بودجه 2500 ميليارد تومان از محل فروش سهام شركت‌هاي دولتي پيش‌بيني شده بود كه اين رقم در كميسيون تلفيق حذف شد. اما با وجود حذف اين اعتبار از بودجه در كميسيون تلفيق، سخنگوي بانك ملي اظهار اميدواري مي‌كند كه در صحن علني مجلس با اعتبارات اين طرح موافقت شود.

دشتي در پاسخ به اين سوال كه در صورت راي نياوردن اعتبار لازم در صحن علني مجلس آيا اجراي اين طرح متوقف خواهد شد، گفت: اين طرح از سوي رئيس‌جمهور مطرح شده است بنابراين خود دولت براي تامين منابع آن تدبير لازم را خواهد انديشيد و حذف اعتبار پيش‌بيني شده در كميسيون تلفيق به معني توقف در اجراي طرح نيست و دولت بر اجراي آن اصرار دارد.

در حالي كه دولت در اجراي طرح تامين آتيه نوزادان يك تعهد600 ميليارد توماني از سال گذشته براي امسال به جاي گذاشته است بايد منتظر ماند تا لايحه بودجه سال 90 وارد صحن علني مجلس شود و ديد تكليف طرح تامين آتيه نوزادان در سال جاري چه خواهد شد؟

برخي از نمايندگان مجلس و كارشناسان تاكيد مي كنند كه فروش شركت هاي دولتي منبع مطمئن و قابل اتكايي براي تامين بودجه مورد نياز اين طرح نيست و حتي در صورت تصويب مجلس دولت در اجراي اين طرح ممكن است با مشكلاتي مواجه شود.



Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

6 پاسخ به “نوزادان یک میلیونی، ناکام ماندند”

 1. ناشناس گفت:

  می دونستم سر مردم کلاه میذاره – به هیچ وجه نباید به دولت اعتماد کرد

 2. سبز سبز گفت:

  مگر شرکتهای دولتی ارث پدری دولت است که به این سادگی آنها را فروخته و به حساب افراد خاصی واریز کند . آیا اشخاص دیگر در این شرکتها توسط مالیاتهایشان و . . . سهم ندارند ، مگر این شرکتها مال مردم نیست که به این سادگی در مورد آنها تصمیم گرفته می شود . همانطور که در مورد سهام عدالت این بی عدالتی را به ملت ایران تحمیل کردندو آخر هم به بن بست رسید . امان از این برنامه ها و کارهای عوام فریبانه و کارشناسی نشده که در آخر ملت را به خاک سیاه خواهد نشاند .

 3. یه خس سبز گفت:

  حالا این نوزادان مشروع یک میلیونی رو میخوان چیکار کنن؟

 4. هر ایرانی، یک رسانه سبز گفت:

  مرحبا به این دولت!!! دولت غاصب؛ برای ماندن؛ به چه چیزهایی آویزوون می‌شه

 5. محمدرزمنده سابق گفت:

  كشور با اين درامد مانند كشور پاكستان هندوستان دارد بي سرو سامان ميشود ودر زباله فرو ميرود حمل نقل عمومي ندارد .بهداشت نيست .رانندگي در هم ريخته
  نطم انظبات وجود ندارد كاغذ بازي ورشوه خواري در ادارات روز بروز بيشتر دارد ميشود.هيچ كس پاسخگوي مردم نيست .يك عده هم دارند وا رهبري سر ميدهند وجيب هايشان را پر ميكنند.

 6. ناشناس گفت:

  اگر چنین حالتی را در دنیا حتی در عقب افتاده ترین کشورها که البته خودمون هستیم پیدا کردید جایزه دارید! واقعا مسخره است.