سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اعلام انحلال حزب تحت حاکمیت حسنی مبارک...

اعلام انحلال حزب تحت حاکمیت حسنی مبارک

چکیده :طی دو هفته اخیر، موج اعتراضات انقلابیون مصری مجددا از سر گرفته شد، که نسبت به کندیِ دولت گذار جهت انجامِ اصلاحات، معترض...


در حالیکه حسنی مبارک، رئیس جمهور پیشین مصر و دو پسر وی تحت بازداشت به سر می برند، دادگاهی در مصر دستور انحلال حزب حاکم در دوران حکومت مبارک را صادر کرد، تا بدین ترتیب حزب دموکراتیک ملی که سی سال نقش حزب حاکم را در مصر بازی می‌کرد و ریاست آن را مبارک بر عهده داشت روز شنبه، ۱۶ آوریل، ۲۷ فروردین ۸۹ منحل اعلام شود.

به گزارش خبرگزاری آلمان، دادگاه عالی اداری مصر می گوید اموال حزب دموکراتیک ملی از جمله املاک و سرمایه های ملی آن باید توقیف شده و به دولت تحویل داده شوند.

ریاست حزب دموکراتیک ملی در سه دهه‌ی گذشته در اختیار حسنی مبارک بود و پسر دیکتاتور مصر جمال مبارک که ریاست کمیته‌ سیاسی این حزب را بر عهده داشت، نیمه‌ بهمن ماه سال گذشته، همراه با دبیرکل و تمام اعضای کمیته‌ اجرایی حزب از سمت خود استعفا داده بودند.

بر اساس این گزارش، با سقوط مبارک در ۱۱ فوریه، (۲۲ بهمن) اعضای ارشد آن حزب امیدوار بودند با جدا کردن حساب خود از حکومت پیشین، به حیات سیاسی خود ادامه دهند، اما در دو ماه گذشته شماری از این افراد دستگیر شده و عده‌ای دیگر به اتهام فساد مالی و سوء استفاده از اموال عمومی به دادگاه احضار شده‌اند.

از این اقدام به عنوان امتیاز بزرگی به جنبش اعتراضی مصر یاد می شود که موفق به بیرون راندن حسنی مبارک از قدرت شد و این جنبش طی ماههای اخیر خواستار انحلال حزب و محاکمه حسنی مبارک و فرزندان او شده بود.

حزب دموکراتیک ملی که حدود سه دهه به عنوان تنها تشکل سیاسی قدرتمند در مصر و به رهبری حسنی مبارک بر این کشور حکومت می‌کرد در نظر معترضان “نماد فساد” و “سوء استفاده از قدرت” بود، به همین دلیل انحلال این حزب یکی از محوری‌ترین خواست‌های مطرح شده در جریان جنبش اعتراضی در این کشور به شمار می‌آمد.

صدور این حکم در حالیست که رهبر سابق مصر که از زمان سرنگونی در اقامتگاه تابستانی خود در شرم‌الشیخ به سر می‌برد، روز چهارشنبه، ۲۴ فروردین، به اتهام “فساد مالی” و “سرکوب تظاهرکنندگان” در ماه‌های گذشته بازداشت شده و بزودی محاکمه خواهد شد.

مبارک در نخستین مرحله‌ بازجویی دچار حمله‌ قلبی شد، که پس از انتقال به بیمارستان و بهبود حالش، بازجوییش از سر گرفته شده است. قرار بازداشت موقت مبارک برای پانزده روز صادر شده و همزمان دو پسر مبارک نیز به اتهام‌های مشابهی دستگیر شده‌اند.

طی دو هفته اخیر، موج اعتراضات انقلابیون مصری مجددا از سر گرفته شد، که نسبت به کندیِ دولت گذار جهت انجامِ اصلاحات، معترض بودند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “اعلام انحلال حزب تحت حاکمیت حسنی مبارک”

  1. عبید سن خوزانی گفت:

    مردش بودین هنگامی که حسنی مبارک شدادی می کرد این حزب را تعطیل می کردید حالا که عمه جان بنده هم می تواند از این کارها بکند.