سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت الله موسوی اردبیلی: تلاش برخی افراد نوپا برای تخریب جایگاه مجلس نتیجه نخواهد د...
» آیت الله جوادی آملی: نباید با باورهای مردم بازی شود

آیت الله موسوی اردبیلی: تلاش برخی افراد نوپا برای تخریب جایگاه مجلس نتیجه نخواهد داد

چکیده :آیت الله جوادی آملی، اسلامی شدن دانشگاه را مورد تاکید قرار داد و افزود:" اسلامی شدن دانشگاه به این نیست که در این مراکز نمازخانه احداث شود و دخترها و پسرها از همدیگر جدا باشند و در کتاب های درسی که چاپ می شوند، آرم جمهوری اسلامی و عکس امام و رهبری درج شود.". "اگر خدای نکرده با باورهای مردم بازی کردیم، هر کسی که بازیگرتر شده است، برنده می...


آیات عظام آیت الله موسوی اردبیلی ، صافی گلپایگانی ، سبحانی ، جوادی آملی در دیدار اعضای فراکسیون دانشگاهی مجلس با ایشان، ضمن تاکید بر لزوم صیانت از آراء و احکام امام خمینی(س) تلاش برخی ،جهت از راس انداختن مجلس شورای اسلامی را محکوم نموده و اعلام نمودند نظر امام خمینی (س) در این خصوص مشمول زمان و مکان نمی شود و لذا هیچ کس نمیتواند احکام امام خمینی(س) را تفسیر به رای نموده و یا آنها را از اعتبار ساقط نماید.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، تعدادی از اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس صبح روز پنج شنبه 25 فروردین در سفر به قم با حضور در بیت آیت الله العظمی موسوی اردبیلی با ایشان دیدار کردند و گزارشی از مهمترین مسائل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور را به اطلاع این مرجع تقلید رساندند.

در این دیدار “مصطفی کواکبیان” رئیس فراکسیون دانشگاهیان مجلس با اشاره به برنامه دیدار این فراکسیون با تعدادی از مراجع عظام قم گفت:” هدف از این سفر این بوده است که هم به دیدار علما رفته باشیم و هم تاکید کنیم که انقلاب به برکت حضور علما شکل گرفته و اگر امام و همراهان و شاگردان آن نبودند، امروز اثری از انقلاب نبود.”

رئیس فراکسیون دانشگاهیان در ادامه سخنان خود تصریح کرد:” برخی گروه های انحرافی سعی در انکار جایگاه علما و روحانیت دارند و مطالب خلاف واقع را برای انحراف در اعتقادات دینی مردم مطرح می کنند، در حالی که این افراد که ردپای برخی گروه های سیاسی نیز در آن دیده می شود،باید بدانند تداوم و حیات انقلاب در گرو همکاری با مرجعیت است و اگر بخواهیم انقلاب اسلامی الگو باشد باید تلاش کنیم تا حوزه، دانشگاه، مجلس و دولت همه در کنار هم اسلام ناب را به مردم معرفی کنند، نه فرقه‌های انحرافی و قرائت‌های بی پایه از دین.”

کواکبیان در ادامه سخنان به بیان برخی مسائل سیاسی در کشور پرداخت و با اشاره به انتخابات آینده مجلس در پایان سال جاری گفت:” از هم اکنون باید تمام تلاش ما بر این باشد تا با پایان دادن به برخی مسائل که بعد از انتخابات ریاست جمهوری به وجود آمد، برای جذب مشارکت فعال مردم در انتخابات مجلس تلاش کنیم.”

وی همچنین افزود:” همه گروه های سیاسی باید در کنار یکدیگر برای آوردن مردم به پای صندوق های رای تلاش کنند و در این راه هیچ کس نباید به دنبال حذف دیگران باشد.”

“آیت الله موسوی اردبیلی” پس از شنیدن سخنان کواکبیان در پاسخ به وی، به جایگاه مجلس در نظام جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت:” مجلس نهاد خدمت به مردم است. به شرطی که نمایندگان فداکارانه در این نهاد خدمت کنند. همانطور که مدرس برای خدمت به مردم قدم برداشت. و در راه این خدمت حتی سیلی هم خورد. اما پا پس نکشید و همه دیدند که عاقبت او به شهادت در راه خدا ختم شد.”

آیت الله موسوی اردبیلی با انتقاد از برخی افراد که سعی در تخریب جایگاه مجلس دارند گفت:” همانطور که حضرت امام خمینی (ره) فرمودند مجلس در راس امور است و تلاش برخی افراد نوپا برای تخریب این جایگاه نتیجه ای نخواهد داد.” این مرجع تقلید بر لزوم حمایت از جایگاه مجلس و نهاد قانونگذاری در کشور تاکید کرد و گفت:” دلسوزان نظام نباید اجازه دهند،هیچ کس مجلس را تضعیف کند. چرا که جایگاه آنها در مجلس متعلق به آنان نیست و اگر در برابر آن کوتاه بیایند، از حق خود کوتاه نیامده اند، بلکه حق مردم را پایمال کرده اند.”

در این دیدار “نصیری قیداری” نایب رئیس فراکسیون دانشگاهیان با اشاره به سابقه تربیت عالمان و حکیمان در حوزه های علمیه و دین بر لزوم همکاری میان حوزه و دانشگاه و راهکارهای جدید در این باره تاکید کرد و گفت:”دانشگاه های ما که برگرفته از سیستم غربی هستند نیازهای معنوی جامعه ما را پاسخ نمی دهند و حوزه علمیه هم پاسخگوی نیازهای علوم جدید نیست و ما به این فکر می کنیم که اگر حوزه بتواند پزشک و مهندس تربیت کند،چه تحول عظیمی در زندگی مردم ما روی خواهد داد.

اعضای فراکسیون دانشگاهیان را در سفر به قم ” مصطفی کواکبیان” نماینده سمنان و مهدی شهر، “عسگر جلالیان” نماینده دیر و کنگان، “حجت‌الله رحمانی” نماینده الیگودرز، “سعدالله نصیری قیداری” نماینده زنجان و طارم، “محمدعلی دلاور” نماینده درگز، “سید علی محمد موسوی مبارکه” نماینده مبارکه و ” سید فاضل موسوی” نماینده خدابنده تشکیل می دهند.

***

آیت الله جوادی آملی نیز در دیدار با جمعی از اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس با بیان اینکه نباید با باورهای مردم بازی شود، تاکید کردند:” اگر خدای نکرده با باورهای مردم بازی کردیم، هر کسی که بازیگرتر شده است، برنده می شود.”

آیت الله جوادی آملی همچنین در دیدار رئیس و تعدادی از اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس اظهار داشت:” نتیجه ایران منهای اسلام چیزی جز ذلت نیست. وقتی دین از جامعه گرفته شد، مثل تفاله گلی است که گلاب از آن استخراج شده است.”

استاد برجسته حوزه افزود:” نتیجه ایران منهای اسلام در جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم و کودتای ننگین 28 مرداد مشخص شد.اما وقتی که سخن از دین مطرح شد،با اینکه افراد زیادی در جریان پیروزی انقلاب اسلامی شهید شدند، اما شعار رسمی مردم مرگ بر شاه بود.”

وی تصریح کرد:” برخی ها اعتقاد دارند که مرگ پایان راه است. اما دین می گوید مرگ پایان راه نیست، بلکه هجرت است. یعنی انسان مرگ را می میراند و ابدی می شود. نه اینکه مرگ، انسان را بمیراند.”

این مرجع تقلید با یادآوری اینکه مردم ما مسلمان هستند، اما باید درست تغذیه شوند، تاکید کرد:” یک میلیون از 70 میلیون جمعیت کشور، دینشان را از روی تحقیق کسب کردند. اما بقیه آنها دینشان را از علما و نماز جماعت و مرجعیت و مساجد و حسینیه ها دارند. اگر خدای نکرده اینها نباشند، باز هم کودتاها و ذلت ها به وجود می آید.”

مفسر بزرگ قرآن کریم یادآور شدند:”مردم را باید آگاه و روشن کنیم.اگر خدای نکرده مردم روشن نشوند،حوادث تلخی پیش می آید و عده ای خانه نشین می شوند و رنج می برند.”

جوادی آملی بر لزوم توجه به مساله اقتصاد در کنار مسئله فرهنگ و دانشگاه تاکید کرد و یادآور شد:” اگر دین نباشد جامعه آسیب جدی می بیند که قابل ترمیم نیست.دین هم به وسیله حوزه و دانشگاه ترویج می شود.”

وی در ادامه ظهار داشت:” درست است که جمعیت جمهوری اسلامی حدود یک درصد جمعیت جهان است، اما دینی که ما داریم 100 درصد تاثیرگذار و به حق است و همه مردم جهان را با جهان دانی و جهان داری و جهان آرایی تامین می کند.”

مفسر بزرگ قرآن کریم خاطرنشان کرد:”البته باید برای اجرای اصول مراقب باشیم که نه ذره ای به بیگانه طمع داشته باشیم و نه اجازه دهیم بیگانه به ما طمع کند.”

وی با اشاره به برخی مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد تصریح کرد:”جمهوری اسلامی یک درصد جمعیت دنیا را دارد. ولی بیش از 10 درصد امکانات و منابع جهان در این کشور موجود است .چطور نتوانستیم این جمعیت را با 10 درصد امکانات دنیا اداره کنیم که مردم زیربار قرض نروند و اعتراض نکنند.”

جوادی آملی خطاب به نمایندگان مجلس گفت:”ما و مخصوصا شما که نمایندگان مردم هستید، رسالت داریم که هم جهان را بدانیم، هم جهان را نگه بداریم و هم جهان را بیاراییم و این سه اصل از عناصر محوری وظایف ما است.”

وی تاکید کرد:” اگر جهان را نشناسیم ،توان نگهداری آن را نداریم و اگر جهان را نگه نداشتیم توان جهان آرایی را نخواهیم داشت.”

استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه آرایش جهان به عدل و عقل است افزود:” تا این مرحله همگان باور دارند که باید با عدل، جهان را اداره کرد و عدل چیست؟ اما مشکل اصلی در اینجاست که همگان نمی دانند جای اشخاص و اشیا» کجاست؟ برای همین دست حقوق بشر از حقوق خالی است و نمی تواند حقوق عادلانه 7 میلیارد بشر را تامین کند.”

این مرجع تقلید، اسلامی شدن دانشگاه را مورد تاکید قرار داد و افزود:” اسلامی شدن دانشگاه به این نیست که در این مراکز نمازخانه احداث شود و دخترها و پسرها از همدیگر جدا باشند و در کتاب های درسی که چاپ می شوند، آرم جمهوری اسلامی و عکس امام و رهبری درج شود.”

وی در همین رابطه افزود:” البته این موارد لازم، اما این دانش است که در دانشگاه حرف اول را می زند.بنابراین باید برای اسلامی شدن دانشگاه، ابتدا دانش را اسلامی کنیم. معنای اسلامی شدن دانشگاه هم این است که ما چیزی به نام طبیعت نداریم و هر چه داریم خلقت است.”

آیت الله جوادی آملی تاکید کرد:” ما باید این باور عالمانه و محققانه را داشته باشیم که طبیعت چیزی جز خرافه و فسون و فسانه نیست.”

این مرجع تقلید با بیان اینکه نباید با باورهای مردم بازی شود، اظهار داشت:”اگر خدای نکرده با باورهای مردم بازی کردیم، هر کسی که بازیگرتر شده است، برنده می شود.”

وی گفت:” هندی ها با اینکه چیزهایی را تقدیس می کنند که از نظر ما حتی ارزش گفتن ندارد، سالیان سال است به انرژی هسته ای دست یافته اند و ما با داشتن “علی ابن ابیطالب علیه السلام ” که دومی ندارد و داشتن کربلا که نمونه ای ندارد، باید بهتر از این کشور را اداره کنیم.”

آیت الله جوادی آملی در پایان ضرورت کنترل واردات بی رویه به کشور را خواستار شد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

13 پاسخ به “آیت الله موسوی اردبیلی: تلاش برخی افراد نوپا برای تخریب جایگاه مجلس نتیجه نخواهد داد”

 1. محمدرزمنده سابق گفت:

  هر قشر اجتماعي خودش مي تواند خودش را حفض يا نا بود كند .واپسگراي وجهل وخود خواهي وگوش ندادن به نخبگان جامعه سر انجام بدي ميتواند داشته با شد.اين حرفها كه امروز در همه جا شايع است كه رهبر با امام زمان در تماس است يا هنگام تولد يا علي گفته به دنيا امده .يا فيلم ظهور نزديك
  است .وسكوت رهبري در برابر اين مسائل .ضربات سنگيني بر پيكر اسلام وروحانيت وارد كرده متا سفانه مسخره در هر مجاس يا اتوبوس يا تا كسي
  بين مردم شده و در باره ان صحبت مي كنند /؟

 2. محمدرزمنده سابق گفت:

  هر قشر اجتماعي مي تواند نا بود كننده خودش باشد.وگوش ندادن به نخبگان وفرهيختگان وخودخواهي باعث از بين رفتن يك قشر يا يك حكو مت در تاريخ زياد است. ان كساني كه مگويند رهبر با امام زمان در تماس است .يا رهبرهنگام تولد يا علي گفته وبيرون امده.يا فيلم ظهور نزديك است
  وسكوت رهبر در باره اين مسائل ضربات سنگيني به اسلم وروحانيت زده به طوري كه نقل هرمجلس و يا در اتوبوس و تاكسي شده

 3. ناشناس گفت:

  شهادت حضرت زهرا بر سبز اندبشان تسليت باد

 4. ناشناس گفت:

  چرا در مورد چهلم پدر میرحسین اطلاع رسانی نمیکنید تا برنامه راه پیمایی ها شروع شود؟ تا خرداد ما راهی نمانده

 5. ناشناس گفت:

  خدايا در ايام شهادت فاطمه زهرا دلهاي مردم ما را به هم نزديکتر و مهربانتر کن
  خدايا دشمنان اين ملت را رسوا و دستشان را کوتاه گردان

 6. ناشناس گفت:

  جتاب آقای جوادی آملی گفته اند که غربیها یا دهانشان را ببندند یا دستشان را از روی ماشه تفنگ بردارند
  الخق سخن درستی است
  ولی مشکل امام جمعه های مسلمان شیعه که در نمازجمعه ها با تفنگ و نحدید و فحاشی مردم را به تقوا و ولایت مداری دعوت می کنند چگونه قابل حل و هضم است

 7. خودم گفت:

  نام بردن از کسانی که در تمامی حساس تاریخ پر بار جنبش سبز ودر مقاططع حساس نه تنها پشتیبانی نکردند بلکه به رسانه های دروغ پرداز اجازه جسارت دادند در شان سایت رسمی جنبش سبز نیست
  کسانی که جایگاه و قدرت خودرا به بهای پاکترین خونها حراست می کنند به هیچ جامعه بشری تعلق ندارند چه برسد به ریاست فراکسیو ن دانشگاهیان

 8. تسلیت گفت:

  فاطمه ماه است
  فاطمه فاطمه است

 9. جواد گفت:

  اینهمه خرافات که بجان مردم انداختند را چه کنیم اقایان که صدایتان در نمیاید<, انقریبیست که ادای نعزبه اله خدائی کنند.
  کجای کارید اقایان؟
  مردم در کوچه و خیابان , تاکسی و اتوبوس مسخره میکنند, جرا صداتان در نمیاید؟
  فکر میکنید با این طرز که ایت اله خامنه ای از دل مادش گفته یا علی کار مملکت درست میشود؟
  کجا هستی امام خمینی که ببینی چه دارند بر سر دینت و اسلامت در میاورند, کجا هستی؟
  شرم نمیکنند بخاطر فریب مردم از هر وسیله ای استفاده میکنند, اما زهی خیال باطل مسلما بدانید این به خودشان بر میگردد اما کشور ما را هم به نابودی میکشاند.
  ای لعنت خداوند بر شما باد که دارید دینمان را از بین میبرید, لعنت بر شما باد

 10. ناشناس گفت:

  اتفاقا اراده و هوشمندی امثال احمدی نژاد در کنار سستی و سردرگمی اصلاح طلبان باعث می شه بتونن هر کاری بخوان انجام بدن
  همین الان هم جایگاه مجلس تخریب شده آقایان! کدام مجلس؟ مجلس کوچک زاده و علیخانی که یک صدا برای خاتمی و کروبی و موسوی اعدام خواستند؟
  بیدار شید از خواب

 11. حبیب تبریزیان گفت:

  مجلس در ذیل امور هم نیست تا چه رسد به رأس امور. این آقای فراکسون دانشگاهی پیشنهاد میکندکه حوزه پزشک تربیت کند تا علم اسلامی شود. در کشور اسلامی ما علم را عامیانه میکنند تا همه عوام عالم شوند به همه درجه دکترا میدهند تا همه با سواد شوند! در حکومت اسلامی ماسطح اکابر و مکتب خانه ها به سطح دبستان و دبیرستانها ارتقاأ نیافت بلکه سطح دانشگاه ها به سطح مکتب خانه ها تنزل پیدا کرد تا همه بتوانند دکتر و مهندس شوند.

 12. عبید سن خوزانی گفت:

  آقای موسوی کدام مجلس؟ مگر مجلسی هم هست؟ این بابا که بارها اعلام کرد دیگر مجلس در راس امور نیست و بعد از آن تره هم برای مجلس دیگر خرد نمی کند. کدام مجلس؟

 13. بانو ناشناس گفت:

  مگر مجلس جایگاهی هم دارد؟