سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سید محمد خاتمی: حصرها برداشته و زندانیان آزاد شوند...

سید محمد خاتمی: حصرها برداشته و زندانیان آزاد شوند

چکیده :سید محمد خاتمی سپس با اشاره به اهمیت رأی مردم تأکید کرد: جمهوری اسلامی برآمده از اراده مردم و متکی به آنان است و از این رو انتخابات و رأی مردم از اهمیت ویژه ای برخوردار است و انتخابات آزاد و فراگیر نشانه زندگی جامعه است. همانگونه که در جمهوری مسؤولیت شناسی و انتقاد پذیری حاکمان بسیار مهم است که اگر اینها نبود یا ضعیف بود جمهوریت و اسلامیت نظام و زندگی جامعه آسیب می...


سید محمد خاتمی با تاکید بر اینکه سال گذشته را در حالی پشت سر گذاشتیم که نه تنها زندانیان آزاد نشدند، بلکه کسانی که آزاد بودند نیز فراخوانده یا دستگیر شدند و نسبت به بسیاری از کسانی که در زندان اند و نسبت به بستگان آنان سخت گیریهایی بیشتر به عمل آمد و حصرها و محدودیت ها نیز بر آنها افزوده شد گفت: وقتی جهاد اقتصادی مطرح می شود معنایش این است که وضعیت اقتصادی فعلی چندان مناسب نیست و نیاز به جهاد همه جانبه برای پیشرفت و بهبود دارد و الحق که با درآمدهای شگفت انگیز نفتی در سالهای گذشته و با داشتن سند چشم انداز که نقشه راه جامعه است می بایست شاهد جهش های عظیم در عرصه تولید، سرمایه گذاری، اشتغال، حضور در بازارهای جهانی و بالارفتن سطح زندگی و معیشت مردم بخصوص برای بخش های کم درآمد تر جامعه باشیم که متأسفانه نیستیم.

به گزارش وب سایت رسمی سید محمد خاتمی، وی در دیدار با جمعی از قرآن پژوهان استان یزد با اظهار نگرانی نسبت به وضعیت موجود کشور، پیرامون وقایع سال گذشته گفت « سال گذشته را در حالی پشت سر گذاشتیم که نه تنها زندانیان آزاد نشدند، بلکه کسانی که آزاد بودند نیز فراخوانده یا دستگیر شدند و نسبت به بسیاری از کسانی که در زندان اند و نسبت به بستگان آنان سخت گیریهایی بیشتر به عمل آمد و حصرها و محدودیت ها نیز بر آنها افزوده شد.»

رئیس بنیاد گفت و گوی تمدن ها قرآن کریم را فراخواننده به زندگی حقیقی خواند و افزود:

يا أيها الذين آمنوا استجيبوا لله و للرسول إذا دعاكم لما يحييكم

خدا و پیامبر مردم را دعوت به زندگی می کنند و کسی که طعم زندگی را در این جهان نچشد از نعمتهای زندگی حقیقی در آن جهان نیز محروم خواهد بود. زندگی اختصاص به افراد ندارد و جوامع هم زندگی و مرگ دارند.

رئیس جمهوری سابق ایران انقلاب اسلامی را انقلاب احیاء خواند و گفت: انقلاب هنگامی رخ داد که فساد، وابستگی، فشار، استبداد و بیداد، زندگی را بر همه تنگ کرده بود. انقلاب آمد تا مردم را به زندگی برگرداند و زندگی مورد نظر عبارت بود از استقرار نظامی که از یک سو ارزشهای والای الهی بر آن حاکم باشد و از سوی دیگر مردم بر سرنوشت خود حاکم باشند. انقلاب، نفی استبداد و سرکوب و فراخواننده به رهایی از وابستگی بود و می خواست تا عامل حیات بخش عدالت را در همه جا و برای همه کس حاکم کند و به همین جهت جمهوری اسلامی را مطرح کرد و مردم هم به آن رأی دادند.

سید محمد خاتمی سپس با اشاره به اهمیت رأی مردم تأکید کرد: جمهوری اسلامی برآمده از اراده مردم و متکی به آنان است و از این رو انتخابات و رأی مردم از اهمیت ویژه ای برخوردار است و انتخابات آزاد و فراگیر نشانه زندگی جامعه است. همانگونه که در جمهوری مسؤولیت شناسی و انتقاد پذیری حاکمان بسیار مهم است که اگر اینها نبود یا ضعیف بود جمهوریت و اسلامیت نظام و زندگی جامعه آسیب می بیند.

رئیس جمهوری سابق ایران با توجه به پیش رو بودن انتخابات اظهار امیدواری کرد شاهد انتخاباتی سالم و آزاد و پرشور باشیم، بخصوص در مورد مجلس که در نظام مردم سالار جایگاه والایی دارد. مجلسی مورد نیاز است که همه سلیقه ها و گرایش های ملت را نمایندگی کند و با اتکاء به مردم، چه در قانونگذاری و چه در نظارت بر همه امور و پاسخگو کردن مسؤولان شجاعانه و مدبرانه عمل کند.

سید محمد خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: وقتی جهاد اقتصادی مطرح می شود معنایش این است که وضعیت اقتصادی فعلی چندان مناسب نیست و نیاز به جهاد همه جانبه برای پیشرفت و بهبود دارد و الحق که با درآمدهای شگفت انگیز نفتی در سالهای گذشته و با داشتن سند چشم انداز که نقشه راه جامعه است می بایست شاهد جهش های عظیم در عرصه تولید، سرمایه گذاری، اشتغال، حضور در بازارهای جهانی و بالارفتن سطح زندگی و معیشت مردم بخصوص برای بخش های کم درآمد تر جامعه باشیم که متأسفانه نیستیم.

رئیس بنیاد گفت و گوی تمدن ها جهاد اقتصادی را مستلزم دستیابی به سیاست های عالمانه و کارشناسانه و مردم مدارانه و اعمال آنها دانست و افزود: جهاد اقتصادی، در جامعه با نشاط و امیدوار میسر است و یکی از شرایط آن حضور همه نیروها و بخش ها و بخصوص سرمایه های کاردان انسانی جامعه در صحنه است. و برای این کار لازم است که فضای سیاسی جامعه باز و امن باشد. وقتی فضا امنیتی باشد و با بدبینی به همه کس و همه چیز نگاه شود و برخوردهای ناورا صورت گیرد نشاط نخواهد بود. و مخصوصاً در سال انتخابات اگر مصلحت کشور و نظام را می خواهیم نیازمند فضای با نشاط سیاسی هستیم.

رئیس جمهوری سابق ایران با ابراز تأسف از وقایع سال گذشته تأکید کرد: در سالی که گذشت انتظار فراهم آمدن چنین فضایی را داشتیم تا پس از قریب دو سال تنش و وضع فوق العاده، بهار را با امید و دلگرمی و نزدیک تر شدن دلها به یکدیگر و رفع عواملی که باعث نارضایتی است آغاز کنیم و بارها نیز از سوی خیرخواهان که در دل بستگی آنان به نظام و انقلاب و کشور تردیدی نیست در این باب تذکر داده شده، ولی متأسفانه در حالی به سال جدید وارد شدیم که نشانی از رفتن به سوی این فضا ندیدیم بلکه سخت گیری ها و برخوردهای خشن بیشتر شد.

سید محمد خاتمی سپس با اشاره به انتقاد رهبری در روزهای پایانی سال گذشته از برخوردهای بداخلاقانه و خلاف شرع و قانون و بهتان و ناسزاگویی و اقدامهای ناپسند جریانهای افراطی و اشاراتی و هشدارهایی که پیشتر هم درباره تهمت زنی های رایج داده بودند این نکته را مطرح کرد که: نمی دانم لزوم برخورد با چنین رفتارها و اعمالی عطف به ماسبق هم می شود؟ و بدترین بداخلاقی ها و تهمت زنی ها و فحاشی ها و کوبیدن های یک طرفه در بسیاری از رسانه ها و منابر و تریبونها و محافل نیز مورد بررسی و برخورد قرار خواهد گرفت؟

به هر حال سال گذشته را در حالی پشت سر گذاشتیم که نه تنها زندانیان آزاد نشدند، بلکه کسانی که آزاد بودند نیز فراخوانده یا دستگیر شدند و نسبت به بسیاری از کسانی که در زندان اند و نسبت به بستگان آنان سخت گیریهایی بیشتر به عمل آمد و حصرها و محدودیت ها نیز بر آنها افزوده شد.

رئیس بنیاد گفت و گوی تمدن ها خطاب به دست اندرکاران عرصه سیاست گفت: در سالی که بیش از همیشه نیاز به نشاط و حضور ملت داریم باز هم پیشنهاد ما این است که حصرها برداشته شود و زندانیان آزاد شوند، فضای سیاسی و رسانه ای جامعه طبق موازین و قانون باز شود، حضور و فعالیت احزاب و تشکل ها ممکن و امن گردد و به سوی انتخابات آزاد و سالم حرکت کنیم و انتخابات مطلوب گرچه ناشناخته نیست ولی اجمالاً در صورتی خواهد بود که حذف های ناروا نباشد و همه بتوانند با امنیت در معرض انتخاب کردن و انتخاب شدن قرار گیرند. البته در این باب باز هم نیاز به بحث بیشتر داریم.

رئیس جمهوری سابق ایران بخش پایانی سخنان خود را به تحولات منطقه اختصاص داده و افزود: در این باب نیز کم و بیش بحث شده است و ان شاء الله در آینده هم سخن گفته خواهد شد. به هر حال این موج مبارک برای مردم منطقه گرچه هزینه فراوان داشته و دارد، ولی به نظر می رسد که افق بسیار روشن و امیدوار کننده است و نشانه های تحول بنیادی در ذهن و زندگی مردم آشکار شده است و این نکته را ناگفته نگذارم که متأسفانه برخوردهای دوگانه سیاستها و جوامع بین المللی در مورد حرکت های منطقه باعث تأسف است. از جمله شاید مظلوم ترین ملت در این میانه ملت شریف بحرین باشد که امیدوارم شاهد پیروزی همه ملت ها باشیم.

در ابتدای این دیدار حاضرین توضیحاتی درباره فعالیت قرآنی جمعیت، شناخت قرآن و اهداف عالیه آن و اهتمام به عقل در فهم و تفسیر قرآن کریم و تلاش برای رسیدن به حقایق قرآنی و چاره جویی از آن در حل مشکلات فردی و اجتماعی داده و یکی از آفاتی که از دیرباز تاکنون در جامعه اسلامی و جوامع دینی وجود داشته است را ظاهرگرایی و اخباری گری و خرافه زدگی و غفلت از حقیقت دین بوده است و افراطی گری و رادیکالیسم نیز ناشی از این آفت و بینش و منش خود حق پنداری ظاهرپرستان بوده است.

اهمیت انقلاب اسلامی و نقش آن در زنده کردن پیام قرآن و دعوت مردم به خردگرایی و عدالت گستری و آزادگی از دیگر مباحث حاضرین در این نشست بود.

همچنین سؤالاتی در درباب اصلاحات و آینده اصلاح طلبی و جریانهایی که با تمامیت خواهی درصدد حذف و طرد هرگونه اندیشه و عمل وفادار به انقلاب و یک دست کردن جامعه و جلوگیری از حضور و فعالیت هر آنچه نمی پسندند هستند مطرح شد و از محدودیت ها و تنگناهای موجود در عرصه های مختلف و از اینکه تحت عناوین مقدس خدای ناخواسته جمهوریت نظام اسلامی به خطر بیفتد اظهار نگرانی شد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

72 پاسخ به “سید محمد خاتمی: حصرها برداشته و زندانیان آزاد شوند”

 1. کامران گفت:

  باتوجه به اینکه وقتی خاتمی عزیز مصدرکاربود نگذاشتند برنامه هایش رااجراکند فکر می کنیداین قبیل توصیه ها کارساز باشد؟
  به خصوص با حمایت های بی دریغی که ازرییس دولت کودتا به عمل می آید

 2. کینه گفت:

  هی بشین اون وره گودو بگو بکن لنگش

 3. علی یار سید گفت:

  زنده باد آزادی و حامیانش روزی بالاخره پرچم آزادی را در میدان آزادی برافراشته خواهیم کرد

 4. ناشناس گفت:

  Yashasn Khatami

 5. مهر گفت:

  مگه در انتخابات تقلب نشد واقعن با چه رویی از مردم میخواهید بازم رای بدن خودتان می دانید اینا رفتنی اند چرا می خواهید خون جوانان بیگناه را پایمال کنید مسبب ریختن خون که خودتان میدانید کیست باید محاکمه شود

 6. ناشناس گفت:

  باز هم انتخابات ايمان ورجا به فضل خداست اما افسوس كه مردم مردند

 7. باران گفت:

  الهم الحقنا بالصالحين . درود بر اميد و ايمانت بزرگمرد

 8. سبز جلبکی گفت:

  اقای خاتمی بهتر نیست شما به استراحت خود بپردازید

 9. ایرانی گفت:

  سلام درود

 10. حسینی2 گفت:

  خیلی خوشحال شدم وقتی دیدم که آقای خاتمی هم با قرآن پژوهان جلسه گرفته اند و با قرآن آشتی کرده اند ولی اگر مرا به خاطر نظرم تخطئه نفرمایید و در سایت نظرم را منعکس کنید می خواهم بگویم با کمال تاسف وقتی تا انتها خبر را که چند جمله ی آن ( البته حتما سهوی بوده است ) چندین با ر تکرار شده است خواندم و همچنین دیدم که آقای خاتم چگونه از قرآن و قرآن پژوهان هم ابزاری و برای فقط مقاصد سیاسی خود و همفکران خود استفاده کرده است و اشاره ای هم به تعداد قرآن پژوهان و محل اجلاس ننموده اند و از سوی دیگر رییس جمهور اسبق را به رییس جمهور سابق ارتقائ درجه داده اند بار دیگر از ایشان برای هزارمین با متاسف و ناامید شدم و از اینکه از فرمایشات گهر بار امام خامنه ای این چنین برداشت نموده اند و اقتصاد ایراتن اسلامی را زیر سئوال بردند گویی که در دورات 8 ساله ریاست خود بر این مردم اسلام محور و ولایت مدار چه گلی زده اند که پس از شعار توسعه سیاسی از بین رفته است را مرور کدم با خود گفتم خدا وند حق مظلومان را از شما خواهد ستاند انشاالله

 11. ناشناس گفت:

  دیگر نمی نالم فریاد می زنم و اگر نتوانستم فریاد بزنم سکوت می کنم (شریعتی)اقای خاتمی به عنوان یک جوان عرض می کنم در صورتی که ازادی زندانیان سیاسی ازادی رایم و امانت داری در ارا تضمین نشود و قوه قضائیه مستقل و دادگاه قانون اساسی با رای و نظارت مستقیم مردمی تشکیل نشود دلیلی نمی بینم با شرکت در انتخابات موید تداوم شرایط موجود و ظلم به مردم باشم

 12. آرش گفت:

  آقای خاتمی عزیز
  اگر شما کاندیدا شوید باز هم رای نمی آورید . چون از حالا ریس جمهور آینده انتخاب شده است .
  محسن رضایی یا ریس مجلس آقای لاریجانی یا حداد عادل یکی ریس جمهور می شود . حالا بستگی به نظر رهبری دارد که چه کسی را از بین این سه نفر ریس جمهور کند .
  پس هم خودتون و هم دیگران را وارد انتخابات نکنید .
  تازه ایران داره کم کم وارد فازهای جدید اقتصادی , حقوق بشری , منطقه ای و غیر.. داره می شود .
  راستی آقا خاتمی می گی نه ببین چه افتضای موقع انتخابات مجلس به وجود می آیید . اگر کسی رفت رای بدهید .
  من در تهران به جرات می توانم بگم که مراکز انتخاباتی همشون خالی خواهد بود .
  یا علی , علی نگهدارت با شه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 13. سارا گفت:

  شرکت در انتخابات يعني ادامه ي ستم، دروغ، کشتار، زندان،

 14. بنده خدا گفت:

  من و خانواده و اطرافیان که دیگه اصلا رغبت شرکت در انتخابات رو نداریم

 15. اسی گفت:

  انتخابات در ایران مرد

 16. ناشناس گفت:

  درود بر خاتمی موسوی کروبی و همه زندانیان

 17. احمد گفت:

  درود بر خاتمی و کروبی و موسوی…

 18. احمد گفت:

  درود بر خاتمی و موسوی و کروبی

 19. محمد گفت:

  بخدا قسم هیچ کس مثل موسوی و خاتمی و کروبی به فکر این انقلاب و حفظ آن نیست

 20. ناشناس گفت:

  درود

 21. امید ایران زیبا گفت:

  آرش جان منظور انتخابات در پیش هست – البته که بنده شرکت نمیکنم – و نکته دیگه اینکه گزینه آقای مشایی جا افتاد ایشون یکی از کزینه های پیشتازند برای رئیس جمهوری – البته الانم رئیس جمهورمون هستن !!!
  امید وارم آقای خاتمی هر جا هستی سلامت باشی – من تنها امید به شما دارم – شبهایی هست که خواب شما را به خاطر دقدقه هایم میبینم – به امید ایران زیبا

 22. ناشناس گفت:

  بموازات تبلیغات حاکمیت برای نمایندگی مجلس در اسفند ماه امسال تبلیغات وسیع ما برای تحریم انتخابات بایستی شروع شود ودر روز انتخاباتهمه در خانه می مانیم خلوتی مراکز رای گیری ومقایسه ان باانتخابات ریاست جمهوری رفراندومی خواهدبود وسندی بر تقلب احمدی نزاددر انتخابات ریاست جمهوری