سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » «اینترنت حلال» به جای «اینترنت جهانی»!...

«اینترنت حلال» به جای «اینترنت جهانی»!

چکیده :لازم به ذکر است کنترل محتوا و محدودیت دسترسی به اینترنت، پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ و رویدادهای پس از آن، شدت گرفت، تا جایی که ارگان های نظامی، نهادهای امنیتی و همچنین دستگاههای قضایی و اجرایی، بار‌ها بر اهمیت کنترل بیشتر فضای اینترنت تاکید کرده و اقداماتی پر هزینه در این زمینه تدارک و اجرا...


چند روز پس از آنکه وزیر ارتباطات از راه اندازیِ قریب الوقوع “اینترنت ملی” به جای “اینترنت جهانی” خبر داد، یک مقام بلندپایه دولتی نیز، از راه‌اندازی “اینترنت حلال” سخن گفت و همزمان از آمادگی جمهوری اسلامی برای صدور و تدارک آن برای کشورهای همسایه خبر داد.

به گزارش ایرنا، علی آقا محمدی، معاون نظارت و هماهنگی در سیاست های اقتصادی معاون اول رئیس دولت، روز جمعه ۲۶ فروردین با اعلام خبر فوق، اظهار داشت که “این نخستین شبکه اینترنت حلال در ایران خواهد بود.” وی همزمان با اشاره به تجربه چین در راه‌اندازی اینترنت داخلی، از آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش این شبکه به کشورهای همسایه و دیگر کشورهای اسلامی خبر داده است.

این مقام ارشد همچنین مدعی شد که شبکه “اینترنت حلال” از سایت‌های غیر اخلاقی پاک شده و همزمان اعلام کرد که برای راه اندازی شبکه اینترنتی حلال، کنسرسیومی به نام «ایرانیان نت» ثبت شده که گرچه هنوز اعضای آن مشخص نیست اما قرار است در زمینه توسعه فیبر نوری فعالیت کند و مرحله اول راه‌اندازی این شبکه ۱۸ ماه طول خواهد کشید.

گفتنی است چند روز پیش وزیر ارتباطات نیز، با بیان اینکه “از ابتدای شهریور ماه سال جاری، اینترنت ملی جایگزین اینترنت جهانی در کشور می شود”، گفته بود “با اجرای اینترنت ملی مباحثی چون امنیت و حفظ اطلاعات در درون کشور نیز تحقق می یابد.”

لازم به ذکر است کنترل محتوا و محدودیت دسترسی به اینترنت، پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ و رویدادهای پس از آن، شدت گرفت، تا جایی که ارگان های نظامی، نهادهای امنیتی و همچنین دستگاههای قضایی و اجرایی، بار‌ها بر اهمیت کنترل بیشتر فضای اینترنت تاکید کرده و اقداماتی پر هزینه در این زمینه تدارک و اجرا کردند.

مقامات جمهوری اسلامی، قریب به اتفاق فعالیت‌های معترضان و منتقدان در فضای اینترنت را مصداق “جنگ نرم با نظام جمهوری اسلامی” و “تلاش برای براندازی حکومت” ذکر کرده اند.

رضا تقی پور، وزیر ارتباطات دولت دهم، ماه گذشته از تشکیل هسته‌های اولیه ایده “اینترنت پاک” در کشور و آغاز به کار اتاق‌های فکر خبر داد و گفت: نقطه شروع طرح اینترنت پاک کشور ایران خواهد بود و پس از آن در اختیار تمام بشریت قرار می‌گیرد.

ایران به دلیل کنترل و نظارت و در اختیار داشتن تمام امور اینترنت توسط دولت، از نظر سرعت دسترسی به شبکه جهانی وب، در آخرین رتبه های جهانی قرار دارد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

16 پاسخ به “«اینترنت حلال» به جای «اینترنت جهانی»!”

 1. ناشناس گفت:

  كسيكه خود خواه و تنگنظر باشد دنياي را از ان خود ميبيند و هميشه پزيشان حال است

 2. ناشناس گفت:

  لعنت بر استبداد

 3. ناشناس گفت:

  خاک توسرمن جوان با این همه غرور که اینها برایم تصمیم بگیرند حالایکی نیست بهشون بگه به شما چی که ما چه سایتی می ریم/مشت نمونه خروارهست اینها سابقه تصمیم گرفتن بجای ما روخیلی دارندوهنوزخیلی برنامه هاتو سرشونه که برامون می خوان بریزند راستی مگه نمی گن ظهوربسیارنزدیک هست پس چرا می خوان اینترنت رو ملی کنن؟/اول فیلترگذاشتن بعدملی میکنن وبعدهم فقط میمونه فارس نیوز

 4. 349 گفت:

  این خالی بندیا بار اول نیست که گفته می شه یه روز می گفتند سیستم عامل (ویندوز) وطنی حالا کجاست ؟ یک روز می گن ارتش سایبری چند روز بعدش سایت ریاست جمهوری هک می شه حالا هم یه خالی بندی دیگه برای مشغول کردن مردم

 5. ناشناس گفت:

  سایتهای حلال:
  کیهان،فارس،رجانیون
  سایتهای حرام:
  کلیه سایتها بجز موارد فوق

 6. ناشناس گفت:

  جناب جوان ناشناس حکومتی که از اول انقلاب با تشکیل سپاه و کمیته و بسیج جوانها را وادار به جاسوس و جمع اطلاعات از همسایه و حتی اعضای خانواده کرد و از روزی که مردم ایران قادر به دریافت برنامه های خارج از کشور به وسیله ماهواره با استفاده از هر امکانی سعی بر این دارند که مردم را با سانسور و ترس و وحشت کنترل کنند که تا حالا هم موفق بودند و کشورهای خارج را به عنوان دشمن و شیطان و فاسد به مردم معرفی کند چطور حاضر میشه بزرگترین منبع اطلاعات را در اختیار مردم قرار بده؟ سانسور اینترنت به سبک چین و حتی بدتر باعث تعجبه؟ حقیقت اینه که مردم هم حرف زیادی ندارن. اگر مردم به تنگنا برسن هیج قدرتی نمیتونه جلوشون را بگیره.

 7. شناس گفت:

  جلو پيشرفت تكنولو‍‍‍‍ژي رو نمي شه گرفت اينهمه هزينه براي فيلترينگ كرداند حالا راحت با يك فيلتر شكن 500 تومني ميشه شكست شون داد به قول بزرگان كسي كه بيمار هست دنيا رو با ديد بيمار خودش مي بينه!

 8. ناشناس گفت:

  شماها هم هیچ کاری نمی تونید بکنید فقظ مدنی مدنی کنید تا دهنتون شیرین شه!

 9. ناشناس گفت:

  سلام
  بحث اصلی عدم دسترسی خارجی ها به داخل است ، مثل حمله سایبری به نیروگاه اتمی بوشهر . دسترسی من و شما به سایتها اولویت دوم است . پاک و حلال هم کلاه شرعی همیشگی برای حکومت های ایدئولوژیک هست که قرون وسطی در اروپا از بین رفت و ما هنوز درگیرش هستیم.

 10. ناشناس گفت:

  يه روزي ميرسه حقيقت رو بشه..
  >> تقی پور، وزیر ارتباطات دولت دهم، ماه گذشته از تشکیل هسته‌های اولیه ایده “اینترنت پاک” در کشور و آغاز به کار اتاق‌های فکر خبر داد و گفت: نقطه شروع طرح اینترنت پاک کشور ایران خواهد بود و پس از آن در اختیار تمام” بشریت ” قرار می‌گیرد. …‌بشريت؟؟؟!؟!!؟!؟‌‌راستي يه سوال :معني توهم چيه؟!

 11. ایران داد گفت:

  فقط نکته ای را خدمت بزرگان عرض میکنم خواه پند گیرند خواه استبداد پیشه کنند.قدیما یادمان نرفته وقتی که ویدیو وارد کشور شد.به لطایف الحیل و با هزاران راه خواستند جلوی ان را بگیرند. نشد نشد و باز هم نشد.بزرگواران نمیشود این کار را به انجام رسانید.راه های مختلفی هست و خواهد امد که همه هزینه میشود هیچ.با روز گار و با سرعت نمی شود جنگید.چون ما ایتر نت را درست نکرده ایم.مطمین باشید این راه عاقبت خوشی ندارد . داستان میرزا اغاسی نکند دارد تکرار میشود.

 12. سید گفت:

  روزی رو می بینم که ایران کره شمالی می شه .

  تنها راه با این سیستم فقط و فقط زبان خودشونه …

 13. milad گفت:

  واقعا نمیدونم به چه جرمی در ایران متولد شدم

 14. نا نهم گفت:

  این تر نت حلال . پاک یعنی چه .باید رایانه ها را غسل بدیم.یا موقع کار با رایانه لقمه حلال بخوریم.غسل اینتر نت چه شکلیست.حرامش چه شکلیه لطفن ما را به راه راست هدایت بفرمایید.طرز کار ثواب دنیوی دارد.

 15. فرهاد گفت:

  من دو سال قبل پیغام دادم که اینترنت ملی یعنی یک اینترانت بیاد و دسترسی مستقیم به اینترنت قطع بشه ولی کسی توجه نکرد. مثلا همین سایت کلمه در اینترنت ملی موجود نخواهد بود تا از طریق آنتی فیلتر و وی پی ان قابل دسترس باشه. تمام سایت هایی که در حال حاضر فیلتر هستند کلا خارج از محدوده ی اینترنت ملی خواهند ماند و حتی ممکن است ایمیل های ملت در گوگل و یاهو هم غیر قابل دسترس شوند.
  ملت خطر و ضربه ی مهلک آن به آگاهی و اطلاع رسانی را هنوز درک نکرده اند و در خواب و خیال دروغ بودن آن بسر می برند، در حالی که از نوع سیستم عامل ملی و غیره نیست.
  آنموقع صد بار اعتراض کنیم، ببینم کدام فیس بوک و توئیتر و یوتیوب و سایت خبری بی طرفی خواهد بود که بتوانیم اخبار آنرا در سراسر دنیا منعکس کنیم.
  حتی تمام ارتباطات مشکوک هم راحت تر قابل شناسایی و پیگیری خواهد بود.
  تا فرصت هست راه حلی برای این سیستم جهل ملی! بیابیم.

 16. مهدی گفت:

  همین الان آقایان بسیار از وضعیت اینترنت ناراضی هستند و خواستار تحت کنترل گرفتن کامل آن هستند.
  با وجود داشتن گسترده ترین فیلترینگ و بازداشت مطلب نویسان در اینترنت، باز هم راضی نیستند.

  به قول موسوی، اینها فقط از آگاهی میترسند.