سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

مراسم ترحیم در دو نظام

چکیده :اشرف منتظری همان گونه که می دانیم، ماموران امنیتی مانع شرکت مهندس میرحسین موسوی در تشییع جنازه پدرشان مرحوم حاج میراسماعیل موسوی و نیز مانع برگزاری مراسم ترحیم در یکی از مساجد تهران شدند. بعد از این قضایا، به یاد جریان فوت مادر بزرگمT یعنی مادر مرحوم آیت الله منتظری در زمان شاه در سال...


اشرف منتظری

همان گونه که می دانیم، ماموران امنیتی مانع شرکت مهندس میرحسین موسوی در تشییع جنازه پدرشان مرحوم حاج میراسماعیل موسوی و نیز مانع برگزاری مراسم ترحیم در یکی از مساجد تهران شدند. بعد از این قضایا، به یاد جریان فوت مادر بزرگمT یعنی مادر مرحوم آیت الله منتظری در زمان شاه در سال 1346 افتادم.

درآن زمان با این که پدر و برادرم (شهید محمد) از مخالفین سرسخت رژیم شاه و درحال مبارزه علنی با آن رژیم بودند، با این حال وقتی مادر بزرگم از دنیا رفت، ماموران ساواک اصفهان و نجف آباد، هیچگونه مزاحمتی برای تشییع جنازه و برگزاری مراسم برای آن مرحومه، توسط مردم و بازماندگان ایجاد نکردند. حتی به یاد دارم در مراسم هفتمین روز درگذشت ایشان، علاوه بر اصناف مختلف مردم، بسیاری از علمای اصفهان نیز در آن مراسم شرکت کردند.

اکنون چگونه می توان باورکرد که در نظامی که مدعی اسلامیت و پیاده کردن موازین اخلاقی و دینی است، با شخیصتی که چند تن از بستگان او شهید شده اند و سالها در این نظام خدمت کرده و در دوران جنگ، نخست وزیر موفق کشور بوده است، این گونه برخورد شود که خود و همسر فرهیخته و خدمتگزارش را در جای نامعلومی محصور کرده و تمام ارتباطات آنان، حتی با فرزندانشان را قطع کنند و با فوت پدر سالخورده اش نیز اینچنین برخورد نمانید؟ آیا اگر مهندس موسوی در تشییع جنازه پدرش شرکت می کرد و مراسم ترحیم حتی مختصری برای او برگزار می نمود، از نظر مسئولان مربوطه پایه های نظام به لرزه در می آمد و یا سقوط می کرد؟

به یقین، تلقی مردم از این ممانعت همین است که به نظر مسولان نظام، اگر مهندس موسوی در تشیع جنازه پدرش شرکت نماید و برای او مراسم ترحیم برگزار شود، آسیب جدی به نظام وارد خواهد شد. دراین صورت، سئوال مردم از مسئولان نظام این است که چه شده که کار نظام به اینجا رسیده که یک حادثه بسیار جزئی می تواند نظام را دچار خطر جدی نماید. اگر نظام مدعی است که دارای پشتوانه مردمی است، ماموران امنیتی چه ترسی باید از تشیع جنازه پدر مهندس موسوی و برگزاری مراسم برای او داشته باشند و اگر واقعا از نظر مسولان نظام، اکثریت مردم پشتیبان نظام نیستند، باید تا دیر نشده و فاصله ها بیش از این زیادتر نشده، تصمیم گیرندگان اصلی فکری بکنند و درصدد چاره حادثه قبل از وقوع آن برآیند.

درهرحال این عمل ضداسلامی و ضداخلاقی نظام، لگه ننگی است برای متصدیان امور که باعث شد آبروی نظام بیش از پیش مخدوش شود. امیدوارم مسئولان نظام در روش و سیاست های خود تجدید نظر نمایند و نظام جمهوری اسلامی را بیش از این در دنیا منزوی و بدنام ننمایند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

15 پاسخ به “مراسم ترحیم در دو نظام”

 1. ناشناس گفت:

  عمررحیم مشایی و ثمره هاشمی طولانی باد !

 2. سعید گفت:

  جالب است که خبرگزاری های حکومتی با اه وناله خبر داده اند که حکومت پادشاهی بحرین جلو عزاداری شیعیان بحرینی در خانه ها را گرفته است .

 3. تراب گفت:

  اصلا”نیازی به مقایسه دو نظام نیست. زمان شاه مردم به چنین مجالس ختمی توجه نمیکردند و برای آن رژیم خطری نداشت و گرنه آن رژیم هم سرکوب گربود.مردم آن زمان به چنین درجه ای از آگاهی نرسیده بودند که از کوچکترین روزنه نظیر یک مجلس ختم برای ابراز مخالفت خود استفاده کنند،این از خوبی آن رژیم نبود،از آگاهی کمتر ما مردم بود،تازه اواخر رژیم،مردم ما به فکر استفاده از پشت بام و الله اکبر افتادند که رژیم فرصت مبارزه با آن را نیافت و در واقع غافل گیر شد .البته ازهاری گوساله اصلا” منکر الله اکبر مردم بود و آنرا نوار میدانست.از خانم منتظری سوال دارم که آیا در آن مجلس ختم هم مردم شعار سیاسی دادند؟
  هر پدیده را باید در ظرف زمان و مکان خود ارزیابی نمود

 4. سبزینه گفت:

  وقتی بنیان قدرت می لرزد….. همه تصمیم گیرها و تصمیم سازها از ترس فرمان می گیرند

 5. ابو سلمان گفت:

  اسلام جب و راست بالا و بايين غني و فقير رئيس و مرئوس را نمي شاسد …… با هيج كس هم شوخي ندارد ….. ما كه مسلمانيم بخاطر مساوات عدالت ان ………نه جيزي كم يا زياد …….اكر غير از اين بود علي بن ابي طالب مي بايست سهم عقيل يا طلحه و زبير دو جندان مي داد ….. جواب بده لطفا برسه و فلسفه نرو ….. متشكرم

 6. رزمنده دفاع مقدس گفت:

  خدمت هموطنان عزیز سلام
  یاید به عرض برسانم
  خیلی مسائل رو در زمان رژیم منفور گذشته نداشتیم و الان داریم
  برای نمونه وقتی کسی رو میزدن میکشتند نمیگفتند فدائی کشور بوده و بسیجی بوده و بعد نمایشی تشیع اش کنند . مردونه میزدن میکشتند و جنازه رو تحویل خانواده میدادند
  با نام اسلام هر کاری رو نمیکردن تا دین خراب بشه
  از جنازه یه پیرمرده مومن و دست بر قضا از اقوام هراسی نداشتند
  کسی را حبس خانه گی نمیکردند
  در کشوری که برای یک وزیر مخلوع و دقل کار با مدارک جعلی (آقای کردان) مراسم تشیع جنازه و سالگرد می گیرند
  آقای موسوی باید افتخار نماید
  که مراسم ختم پدرشان دولتی نبود و هیچیک از دولت مردان به او پیام تسلیتی نداد چون برای ایشان و جامعه آزاد اندیشان کشور ننگ بود
  موسوی عزیز
  مهم این است
  از پدر شما ترسیدند
  و به هنگام دفنش هزاران نفر در دلهایشان با ذکر فاتحه و نام خداوند تبارک و تعالی برای سفر آخرت بدرقه اش نمودند
  با احترام
  رزمنده بسیجی لشگر 27 محمد رسول الله استان تهران

 7. ناشناس گفت:

  واقعيت اينكه همه شعاري كه ميدهند بر عكس كن مثل روزنامه كيهان اگر نوشت ماست سفيد است بر عكس كن بگو سياه است اينها همه مقدس نما و ضد اسلام و ضد گشور و ملت هستند و هدف اوليه انها شگستن كمر انقلاب و دشمن شاد كن هستند ضربه اي كه انها به سه نسل زدنند وباز هم خواهند زد هدف اوليه است چون جامعه اي بيمار و سوخته و در گير مشگلاتي كه عمدا بوجود مياورند وتا بحال موافق بوده اند و از همان امريكا خط ميگيرند

 8. لاله جيني گفت:

  مراسم ترحيم «مير اسماعيل موسوي » پايه هاي نظام جمهوري اسلامي را سست مي كرد

 9. حسین شریعتمداری سبز گفت:

  اینها خود می‌دانند که مشروعیت ندارند و ترسشان از این است که رسواتر از پیش شوند؛
  1) سبز بودن ما را با توهین و باتوم دزدیدند و نگذاشتند که زنجیره تشکیل دهیم.
  2) رای ما را دزدیدند و نگذاشتند که آرا شمارش شود.
  3) تظاهرات ما را با تخریب، توطئه، شکنجه، تجاوز و قتل و غارت و وابسته به بیگانه جلوه دادن و رطب و یابس بافتن و کمک از ایادی صهیونیزم و استکبار جهانی، بدنام کردند و ما را وادار به عقب‌نشینی در برابر مجنونی که هیچ خردی و هیچ شفقتی در برخورد و هیچ ادب و آدابی در کلام و زندگی نداشت، نابود کردند.
  4) زندانیان را تحقیر کردند.
  5) رییس‌جمهور ما را دزدیدند.
  اینها نشانه نامشروع بودن این دولت نیست؟ پس نشانه چیست؟
  دروغ‌های بسیار مکتوب و سایبری و رسانه‌ای.
  و هزاران تخلف. خدا به داد ما برسد از حکومت شیطان بر سرزمین ایران.

 10. اشکان گفت:

  اینها نه دین دارند نه ازاده اند

 11. محمد گفت:

  دولت به اصطلاح مقتدر ازهمانهایی می ترسد که به دروغ آنها را پشتوانه مردمی خود می داند.صدرحمت به رژیم قبل که به
  اسلام ستیزی متهم بود.لااقل از برگزاری تشییع جنازه_تدفین وبرگزاری مراسم یادبود درگذشتگان منتسب به مخالفان خود
  جلوگیری نمی نمود.دولت کودتا تا کی می تواند به این شامورتی بازیها ادامه دهد؟

 12. جوان گفت:

  دست اندر کاران کلمه دلم از شما دارد می گیرد عیب از من است نه از شما.دلم می گیرد که اینگونه مطلب می نویسید.جمهوری اسلامی با کودتا رفت.جمهوری اسلامی آنی است که مهندس می گوید که جهت گیریش درست بود.اگر باور داریم کودتاست این چی تیتری است!دلم گرفت.خیلی دلم گرفت.تقصیر خودمم است نه شما انگار آنقدر با مهندس مانوس شدم که حتی دیگر نزدیک ترین سایت به او نیز راضیم نمی کند.نظام حاکمیت نیست نظامی که با انقلاب آمد با جنگ حفظ شد با اصلاحات به مسیر بازگشت حاکمیت نیست اگر باور داریم این چه تیتری است!به خدا دلم گرفته عیب از من است از شما نیست.موفق باشید.

 13. مخالف رادیکالیسم گفت:

  (خواهشمندم برای ادای دین به برخی چهره های نهضت آزادی و جبهه ملی که از منظر ملی شاخصان ماندگاری هستند نظرم را بگذارید)بعد از این اتفاقی که برای مهندس موسوی افتاد همواره به این فکر کردم که چطور این افراد-جبهه ملی-به شبیه سازی این رخداد با آنچه برای خودشان در سالهای اول انقلاب افتاده نپرداخته اند.پاسخ مشخص بود برایم آن ها می دانند با نمام زشتی های آن اعمال فاصله است میان برخورد یک نظام نو پا و یک حاکمیت در آستانه دهه چهارم.تصور می کنم آنان بر خلاف صداو سیمای ما و بی بی سی و صدای آمریکا نمی خواهند همانند سازی کنند میان وقایع این دو سال با دهه اول.

 14. جمعيت مبارزات مسالمت آميز آزاديخواهانه و عليه تبعيض (جماعت) گفت:

  اشتباهات يك نظام، باعث توجيه و تطهير اقدامات زشت قبلى نمى شود، بهترين تخريب براى يك جنبش، دفاع نامناسب و بهترين توجيه، تخريب نامناسب!

 15. ناشناس گفت:

  خدا رحمت کند آقای طالقانی را، همان اول گفت اگر استبداد دینی در مملکت بشود صد برابر از استبداد سلطنتی بدتر است.