سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » به اسم شعيب‌بن صالح، به رسم عمروعاص...
» مرور اجمالی عملکرد دولت در اقتصاد کلان

به اسم شعيب‌بن صالح، به رسم عمروعاص

چکیده :دولتی که در فريب مردم، بدون اغراق، دست عمروعاص‌ها را از پشت بسته است. با اتکا به دستگاه‌هاي تبليغاتي و يک‌طرفه و انحصاري کشور (صدا و سيما، تريبون‌هاي نماز جمعه و جماعات و مطبوعات وابسته) در اختيار دولت و تطميع و آلوده کردن (مالي و غيرمالي) نهادها و افراد ذي نفوذ (در مجلس، صدا و سيما، ستادهاي نماز جمعه، مساجد، سپاهي و بسيجي‌نماها و...) و مسدود نمودن همه مسيرهاي اطلاع‌رساني به جامعه، با دغل و دروغ و سوءاستفاده از باورهاي ديني مردم که علي‌رغم خسارت‌هاي بي‌شمار و غيرقابل جبراني که به سرمايه‌هاي اقتصادي، اجتماعي، انساني و حتي ديني کشور وارد ساخته است، چنان بر افکار بخشي از جامعه سوار شده و آنان را در خواب غفلت فرو برده که هنوز عده‌اي بعضاً در مقابل انتقاد از او، واکنش نشان مي...


کلمه- گروه اقتصادی: در مناظره انتخاباتي آقاي مهندس موسوي و احمدي نژاد در سال 88، نکات قابل توجهي وجود داشت، که شرح و تحليل برخي موارد آن پس از گذشت حدود شش سال  از دوره رياست جمهوري احمدي‌نژاد، جهت آگاهي و تنوير افکار عمومي خالي از فايده نيست.

قبل از ورود به بحث ذکر يک مقدمه و يک تجربه مهم از تاريخ صدر اسلام بسيار ضروري است.

تاريخ صدر اسلام حاوي درس‌هاي بسيار ارزشمندي است که توجه به آنها بسيار مفيد وراه گشاست. از آن‌جمله: نقش شخصيتي به نام عمروعاص در دربار معاويه، با بهره‌برداري از دستگاه تبليغاتي حکومت  با مکر و حيله، مردم مسلمان اهل عبادت و  اعتکاف و نماز شب را چنان فريفت که:  مردم مسلمان؟ بين علي ابن ابيطالب(ع) و معاويه، به کمک دستگاه تبليغاتي معاويه، ابتدا حق را به معاويه دادند و سپس علي (ع) را به ضرب شمشير کين ترورکردند و به طوري که نقل شده است مردم پس از اينکه شنيدند حضرت علي(ع) در محراب مسجد به شهادت رسيده است پرسيدند مگرعلي نماز هم مي‌خوانده است؟

مردم به ظاهر مسلمان جاهل، توسط دستگاه تبليغات معاويه چنان فريفته شدند که نه تنها امام حسن مجتبي(ع) را در مقابل سپاه معاويه تنها گذاشتند بلکه پس از فوت او، تابوتش به عنوان خارجي و مخالف اميرالمومنين تير باران نمودند.

امام حسين(ع) را که تنها جرمش عدم بيعت با حکومت فاسد و فريبکار يزيد بود دستگاه تبليغاتي و عوام فريب يزيد ابتدا او را به عنوان خارجي و مخالف اميرالمومنين معرفي نمود و سپس به دست مسلمانان اهل عبادت و اعتکاف و نماز شب، با نيت خوشنودي ورضايت خدا، و طمع رفتن به بهشت او و يارانش را سر بريد و اهل بيتش را به اسارت برد.

به عبارت روشن‌تر در طول تاريخ همواره جبهه باطل حاکم، با امکانات تبليغي يک‌طرفه و انحصاري در اختيار خود و با تمسک به باورها و اعتقادات مردم، آنها را فريفته و توسط آنان جريان‌هاي حق را سرکوب و خود را جاي آن نشانده‌اند.

متأ‌سفانه امروز هم شرايط به همين‌گونه است. دولتی که در فريب مردم، بدون اغراق، دست عمروعاص‌ها را از پشت بسته است. با اتکا به دستگاه‌هاي تبليغاتي و يک‌طرفه و انحصاري کشور (صدا و سيما، تريبون‌هاي نماز جمعه و جماعات و مطبوعات وابسته) در اختيار دولت و تطميع و آلوده کردن (مالي و غيرمالي) نهادها و افراد ذي نفوذ (در مجلس، صدا و سيما، ستادهاي نماز جمعه، مساجد، سپاهي و بسيجي‌نماها و…) و مسدود نمودن همه مسيرهاي اطلاع‌رساني به جامعه، با دغل و دروغ و سوءاستفاده از باورهاي ديني مردم که علي‌رغم خسارت‌هاي بي‌شمار و غيرقابل جبراني که به سرمايه‌هاي اقتصادي، اجتماعي، انساني و حتي ديني کشور وارد ساخته است، چنان بر افکار بخشي از جامعه سوار شده و آنان را در خواب غفلت فرو برده که هنوز عده‌اي بعضاً در مقابل انتقاد از او، واکنش نشان مي دهند.

شرايط امروز چنان به شرايط تاريخ صدر اسلام شبيه است که انسان از عمل مردم فريب‌خورده‌اي که من باب تبرک و رفتن به بهشت و يا تملک ملک ري و … با قساوت هرچه تمام‌تر، سر فرزندان رسول الله(ص) را از تنشان جدا کرده و اهل بيتشان را با ناسزا و دشنام به اسارت بردند. تعجب نمي‌کند زيرا آن‌هم هنر مکاري و دروغ‌پردازي دستگاه تبليغاتي عمروعاص و يزيديان بود که توانست مانند امروز، حقيقت روشن‌تر از روز را در موضع باطل معرفي و خود را جاي حق بنشانند.

حال پس از ذکر اين مقدمه مهم‌تر از متن، به حواشي و مصداق‌هايي بر اين مدعا مي‌پردازيم:

احمدي‌نژاد در مناظره کذايي مي پرسد: آقاي موسوي شما چرا در دوره نخست وزيرتان مبلغ 95 ميليارد تومان بدون مجوز بانک مرکزي هزينه نموده‌ايد؟

اما فارغ از راست و يا دروغ بودن اين اتهام مالي، به بررسي عملکرد مالي کسي که با طرح اينگونه سؤالات مبهم و انحرافی و با شعار تحقق عدالت و مبارزه با فساد مسئولين سابق کشور (با فرض صحت برگزاري انتخابات) توانست به مقام رياست جمهوري دهم کشور هم برسد، مي پردازيم. تا ببينيم ايشان تاكنون به چه ميزان در گفتار و رفتارش با مردم صادق بوده است ؟

الف– خلاف‌هاي مالي احمدي‌نژاد در دولت نهم و دهم و شهرداري تهران:

بخشي از خلاف‌هاي مالي احمدي‌نژاد را که دستگاه‌هاي نظارتي رسمي كشور مانند ديوان محاسبات و سازمان بازرسي كشور و حسابرسان شهرداري تهران در گزارشات رسمي و غيررسمي خود منعكس نموده‌اند را مي‌توان به شرح ذيل ذكر كرد:

1- 300 ميليارد تومان هزينه در شهرداري تهران كه فاقد مجوز و سند هزينه در زمان تصدي ایشان، وجود دارد كه به دليل قرار گرفتن وی در پست رياست جمهوري هنوز تكليف آن روشن نشده است.

2-ديوان محاسبات مجلس: دولت دو هزار مورد انحراف از قانون بودجه سال ۸۵ داشته است

رييس ديوان محاسبات ايران در اظهارنظر تازه‌اى گفته است كه دولت محمود احمدى نژاد در قانون بودجه سال ۱۳۸۵ حدود دو هزار مورد انحراف داشته است.

ديوان محاسبات به عنوان بازوى مالى مجلس شوراى اسلامى هر ساله گزارش عملكرد دولت در زمينه بودجه را منتشر مى كند. اين ديوان اخيراً در گزارشى اعلام كرد كه در بودجه سال ۱۳۸۵، يك ميليارد و ۵۶ ميليون دلار از درآمدهاى نفتى به خزانه كل واريز نشده است.

عبدالرضا رحمانى فضلى، رييس ديوان محاسبات در گفت و گو با خبرگزارى «مهر» گفته است: در گزارش تفريغ بودجه سال 85، دو هزار مورد انحراف از بندها و تبصره‌ها و قوانين وجود دارد كه در سايه مباحث، يك ميليارد دلار مغفول مانده است.

وى گفته است: آنچه تحت عنوان يك ميليارد معروف شد به اين ترتيب است كه در سال ۸۵ قرار بود مازاد دريافت بيشتر از ۴۰ دلار از درآمد نفتى به حساب ذخيره ارزى واريز شود. كل رقم مازاد حدود ۲۵ ميليارد و ۷۶۳ ميليون و ۶۷۰ هزار دلار است كه از اين مقدار ۲۱ ميليارد و ۱۵۲ ميليون و ۴۰۸ هزار و ۸۲۸ دلار به حساب ذخيره واريز شده است.

آقاى توكلى با بيان موارد متعدد «قانون شكنى» دولت نهم افزود: «قانون شكسته شد با صراحت تمام، مجلس در برابر اين قانون شكنى آشكار سكوت كرد، ميلياردها دلار بيش از حد مجاز قانون، منابع ارزى تلف شد، آن همه آسيب از افزايش مصرف بنزين بر مردم تحميل شد.

3- به گفته موسي‌الرضا ثروتي نماينده بجنورد در مجلس شوراي اسلامي شمار تخلفات دولت محمود احمدى‌نژاد در اجراى قانون بودجه سال ۱۳۸۶ دست‌کم ۶۳۱ مورد بوده است.

4- تخلفات متعدد دولت در اجراى قانون بودجه سال ۱۳۸۷

7000 ميليارد تومان از درآمد  حاصل از فروش نفت در سال 87 كه توسط دولت احمدي‌نژاد به خزانه واريز نشده است.

موسى‌الرضا ثروتى، عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراى اسلامى روز شنبه در گفت و گو با خبرگزارى ايلنا اعلام کرد، دولت محمود احمدى‌نژاد در اجراى قانون بودجه سال ۱۳۸۷ نيز تخلفات متعددى داشته است.

به گفته نماينده بجنورد گزارش تفريغ بودجه سال ۱۳۸۷، که در کميسيون برنامه و بودجه مورد بازخوانى قرار گرفته، نشان مى‌دهد که دولت در مورد ۷۲ درصد از بندهاى قانون بودجه تخلف داشته است.

از جمله تخلفات عمده دولت می‌توان به عدم واریز بخشی از درآمدهای نفتی به حساب خزانه و نیز صادرات بخشی از نفت و بنزین وارداتی به کشورهای همسايه و عدم واريز درآمد ناشی از آن به خزانه اشاره کرد.
موسى‌الرضا ثروتى درباره تخلفات دولت از قانون بودجه گفته است: «قانون بودجه ۸۷، شامل ۵۸ بند و جزء بوده که در ۴۲ بند و جز‌ء آن يعنى معادل ۷۲ درصد از بندها، شاهد عدم رعايت احکام قانون بودجه هستيم که تخلفات نسبت به سال ۸۶، ۳۳ درصد افزايش داشته است.

اکنون به گفته موسى‌الرضا ثروتى شرکت ملى نفت ايران ۲۲۷۶ ميليارد تومان نیز بابت بودجه سال ۱۳۸۷ به خزانه بدهکار است که هنوز نسبت به تصفیه آن اقدام نکرده است.

به گفته نماینده بجنورد در مجلس شوراى اسلامى گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۸۷ همچنين حاکى از آن است که ۲۵۲ دستگاه دولتى، يا حساب پس نداده‌اند و يا در موعد مقرر، حساب خود را ارائه نکرده‌اند.

همچنين از ديگر تخلفات دولت در اجراى قانون بودجه سال ۱۳۸۷ مى‌توان به واردات بيش از حد نفت و بنزين اشاره کرد. آقاى ثروتى در اين باره گفته است: « دولت مجاز بوده است که سه هزار ميليارد تومان واردات نفت و بنزين داشته باشد. اما شش هزار و ۴۶۷ ميليارد تومان واردات انجام داده است که تخلف محسوب مى‌شود.

اين در حالى است كه على لاريجانى، رييس مجلس شوراى اسلامى در واکنش به انتقادهاى رييس دولت نهم، با دفاع از گزارش ديوان محاسبات، از وجود «انحرافات و اشکالات جدى در اجراى بودجه» خبر داده بود.

5- سايت جهان: ديوان محاسبات كشور در گزارشي به كميسيون برنامه و بودجه مجلس از واريز نشدن 11 ميليارد و700 ميليون دلار از درآمدهاي نفتي به خزانه و محقق نشدن درآمدهاي حاصل از واردات خودرو و فروش اموال و دارايي‌هاي دولت گزارش داده است.

جعفر قادري (نماينده اصولگرا)، نايب‌ رييس كميسيون برنامه و بودجه مجلس مي‌گويد كه ديوان محاسبات مدعي است 11 ميليارد و 700 میلیون دلار از درآمدهاي نفتي سال ۱۳۸۸ و ۸۰ درصد مازاد بر قيمت ۶۵ دلاري هر بشكه نفت در سال ۱۳۸۹ كه بايد به حساب ذخيره ارزي و صندوق توسعه ملي واريز مي‌شد، واريز نشده است.

به گفته قادري، نمايندگان معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي و وزارت اقتصاد نيز درباره ‌اين ابهام ديوان محاسبات هيچ توضيحي نداده‌اند و نماينده بانك مركزي نيز براي بيان توضيحات در جلسه حضور نداشته است.

نماينده مردم قم نیز با انتقاد از واریز نشدن ۱۱ ميليارد و ۷۰۰ ميليون دلار از درآمد نفتی کشور به حساب ذخیره ارزی، خواستار رعايت ضوابط مالی و قانونی کشور از سوی دولت شد و گفت: دليل دولت برای واريز نکردن پول نفت به حساب ذخيره ارزی غيرموجه است.

علی بنايي، عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت گفت: دولت حدود ۴ ميليارد و ۸۰۰ ميليون دلار مابه التفاوت قيمت فروش نفت و ۶ ميليارد و ۹۰۰ ميليون دلار از عوايد فروش نفت سال گذشته را هنوز به حساب ذخيره ارزی واريز نکرده است و استدلالش هم برای اينکار اين است که بايد اين مبالغ را آخر سال تصفيه کند، در صورتی که چنين برداشتی از قانون برنامه چهارم توسعه به هيچ وجه مورد قبول و موجه نيست.

نماينده مردم قم در ادامه سخنان خود با بيان اينکه واريز نشدن اين مبالغ به حساب ذخيره ارزی از نظر مجلس تخلف محسوب می شود، گفت: دولت و ديوان محاسبات در خصوص ضرورت واريز اين مبلغ به حساب ذخيره ارزی اختلاف نظر دارند و مجلس نيز در اين زمينه با ديوان محاسبات هم عقیده است؛ چراکه طبق برنامه چهارم دولت بايد مابه التفاوت قيمت نفت را هر ماه به حساب ذخيره ارزی واريز کند.

6- انحراف 21 ميلياردي در بودجه 89

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از تخلف 21 هزار میلیارد تومانی دولت در بودجه سال 89 خبر داد.

“جبار کوچکی نژاد” در گفت‌وگو با خانه ملت (سايت مجلس)، درباره گزارشی که ديوان محاسبات از کسری مالی و تخلف دولت در بودجه سال 89 اعلام کرده است، گفت: برای واقع گرايانه تر شدن بودجه سال 90، عملکرد بودجه دولت در سال 89 بررسی شد و ديوان محاسبات کشور به عنوان بازوی نظارتی مجلس، گزارشی از این ارزيابی به کميسيون برنامه و بودجه 6ارائه کرد.

سايت جهان (اصولگرا):  رئيس ديوان محاسبات کشور گفت بی انضباطی مالی بيماری مزمن اقتصاد کشور است .

به گزارش سايت جهان، يکی از اصلی‌ترين مشکلات نظام مالی و نظارتی کشور ناشی از بی انضباطی مالی و عدم رعايت فرایندهای ضروری برای انجام امور مالی است.

بي انضباطي مالي بزرگترين مشکل مالي و اقتصادي کشور است که همچون بيماري مزمن در لايه هاي اقتصاد کشور لانه کرده است. در حال حاضر بي انضباطي مالي به عنوان معضل ساختاري اقتصاد کشور محسوب مي شود و همچون بيماري مزمن و تاريخي و سخت پيکره اقتصاد کشور را ناتوان کرده است.

آقاى توکلى با بيان موارد متعدد «قانون شکنى» دولت نهم افزوده بود: «قانون شکسته شد با صراحت تمام، مجلس در برابر اين قانون شکنى آشکار سکوت کرد، ميلياردها دلار بيش از حد مجاز قانون، منابع ارزى تلف شد.

7- علی لاريجانی، رئيس مجلس شورای اسلامی با ارسال ۳۶ نامه جداگانه به محمود احمدی‌‌نژاد، ۳۶ مورد از مصوبات دولت را مغاير قوانين جاری کشور اعلام کرد و در اين رابطه به رئيس دولت تذکر داده است.

سايت اينترنتی «خانه ملت»، که اخبار مربوط به مجلس شورای اسلامی را منعکس می‌کند، روز يکشنبه نوشت که علی لاريجانی با استناد به آرای مقدماتی هيات بررسی و تطبيق مصوبات دولت با قوانين، ۳۶ مصوبه دولت را «خلاف قوانين جاری کشور» اعلام کرده و در اين رابطه به محمود احمدی‌نژاد تذکر کتبی داده است.

به موجب قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران، دولت بايد همه مصوبات خود را برای بررسی انطباق آن با قوانين موضوعه کشور به مجلس بفرستد و چنانچه مصوبات دولت مغايرتی با قوانين داشته باشد، رئيس مجلس بايد در اين باره به رئيس ‏جمهور تذکر دهد.

بر اساس اصل ۱۳۸ قانون اساسی ايران، رئيس دولت پس از دريافت تذکر رئيس مجلس موظف است ظرف ۱۵ روز مصوبه مورد نظر را اصلاح کند، در غير اين صورت نظر رئيس مجلس بر ابطال ايشن مصوبات لازم‌الاجرا است.

8- بيش از 50 هزار ميليارد تومان مطالبات معوق بانك‌ها از اشخاص حقيقي و حقوقي كه در دروه رياست جمهوري آقاي احمدي نژاد با فشار دولت ،بانك‌ها مجبور به پرداخت به افراد مورد توصيه مسئولين دولتي در سال‌هاي اخير پرداخت شده است كه براساس اخبار موثق اين وام‌ها به كساني پرداخت گرديده است كه بعضاً در انتخابات سال اخير رياست جمهوري و مجلس مسئوليت ستادهاي انتخاباتي آقاي احمدي‌نژاد و كانديداهاي نمايندگي مجلس مورد حمايت ايشان را در تهران و استان‌ها و شهرستان‌ها برعهده داشته‌اند و مسئوليت هماهنگي و ارتباط با بانك‌ها برعهده آقاي داود احمدي‌نژاد برادر رئيس جمهور مسئولي سابق دفتر ايشان بوده است.

8- حيف و ميل‌هاي متعدد مالي در تخصيص و اجراي مصوبات استاني دولت كه نوعاً خارج از چارچوب بودجه‌هاي مصوبه سالانه كشور توسط دولت آقاي احمدي‌نژاد در سال‌هاي اخير صورت گرفته است كه برخي از آنان توسط برخي نهادهاي نظارتي گزارش گرديده است.

مصوبات و هزينه‌هاي سفرهاي استاني دولت كه از ابتداي دولت نهم باب شد يك حركت غيرقانوني و ضد برنامه و بودجه‌اي است كه زمينه فسادهاي گسترده مالي و  غيرمالي را در كشور فراهم نموده است زيرا به دليل قانونمند نبودن اجراي طرح‌ها و هزينه‌هاي مربوط به آ‌نها نظارت قانوني بر آنها غيرممكن بوده است.

باعنايت به موارد فوق، احمدي‌نژاد در ابتداي دوره رياست جمهوري‌اش از طريق متهم كردن دولت‌هاي قبل سعي كرد آنها را فاسد و ناتوان در تحقق عدالت و پيشرفت كشور جلوه دهد و در طول دوره رياست جمهوريش، نيز ريشه ناكامي دولتش را در تحقق شعارهاي (عوام‌فريبانه) مبارزه با فساد و برقراري عدالت و پيشرفت كشور را علي‌رغم در اختيار داشتن كليه امكانات اقتصادي، سياسي، قضايي و حتي نظامي و انتظامي، با فرافكني به گردن دولت‌ها و مسئولين عاليرتبه گذشته نظام بيندازد.

اين در شرايطي است كه بنا به دلايل فوق در دولت ايشان نه تنها امكانات مالي، اقتصادي و ثروت‌هاي فراواني ازکشور نابود شده است، بلكه ظرفيت‌هاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي كشور كه با فداكاري و از جان گذشتگي شهدا و خادمين صديق كشور، اندوخته شده بود نيز به تاراج رفته است.

درست به همين دليل مي‌توان، عملكرد دولت نهم و دهم در رديف يكي از بي‌انضباط‌‌ترين، غيرشفاف‌ترين و فاسدترين دولت‌ها در تاريخ كشور قرار داد. زيرا بي‌انضباطي و عدم شفافيت مالي، ريشه ايجاد فساد در هر حكومتي است.

متأسفانه دولت احمدي‌نژاد علي‌رغم خسارت‌هاي جبران‌ناپذيري كه تاکنون به كشور وارد ساخته است،هم اکنون، درامنيت کامل به تخلفات قلدرانه وتخريب بنيانهاي اقتصادي واجتماعي کشورادامه مي‌دهد.

ب- دولت احمدي‌نژاد علاوه بر هزينه نمودن بالغ بر500 هزار ميليارد تومان درآمدهاي (آشکار شده) حاصل از فروش نفت درآمد (احتمالي) 2 الي 3 سال آينده فروش نفت کشور را نيز هزينه و يا به تاراج داده است و به عبارتي، سياست سرزمين سوخته براي دولت بعدي اجرا نموده است زيرا: علي رغم ادعاي اخير احمدي نژاد مبني بر بدهکار نبودن دولتش به سازمان تأمين اجتماعي و ساير نهادها و اشخاص حقوقي مدعي دولت، مجموع بدهي‌هاي خارجي و مطالبات سازمان‌هاي عمومي غيردولتي از دولت، مانند سازمان تأمين اجتماعي و صندوق بازنشستگي كشوري و نيروهاي مسلح، بانك‌هاي دولتي و بانك مركزي و پيمانكاران وزارتخانه‌هاي نيرو، راه و ترابري،‌ نفت، فروش اوراق مشارکت و غيره به شرح  فهرست زير بالغ بر 182 هزار ميليارد تومان برآورد مي شود:

بدهي دولت به :                                ميلياردتومان


سيستم بانکي                                         48000ميلياردتومانسازمان تاءمين اجتماعي                                   23000 ميلياردتومانسنديکاي آب وبرق                                         8000 ميلياردتومانپيمانکاران وزارتخانه هاي نفت وراه وترابري            2000 ميلياردتومانکانون انجمن صنفي کارفرمايان                          5000 ميلياردتومانشهرداري                                                     700 ميلياردتومانجوايزصادرکنندگان                                         530 ميلياردتومانسازمان خدمات درماني نيروهاي مسلح                 4500 ميلياردتوماناموزش وپرورش                                            2000 ميلياردتومانبنيادشهيدوآستان قدس                                  2000 ميلياردتومانبنيادتعاون سپاه                                           4500 ميلياردتومانبازنشستگان کشوري                                     2800 ميلياردتوماناوراق مشارکت منتشرشده                              16000 ميلياردتومانبدهي به خزانه(به دليل عدم واريزي درآمدحاصل ازفروش نفت):سال86مبلغ                                               1000 ميلياردتومانسال87مبلغ                                               7000 ميلياردتومانسال88مبلغ                                               11700 ميلياردتومانسال89مبلغ                                              21000 ميلياردتومانبدهي خارجي                                            23000 ميلياردتومان


با اين احتساب جمع بدهي دولت (حداقل) 182730 ميلياردتومان برآورد مي گردد. به دليل پنهان‌کاري‌هاي دولت، ساير بدهکاري هاي دولت نهم و دهم احتمالاً در دولت‌هاي بعدي افشا خواهدشد.

ج- تطميع و وابسته نمودن نهاد‌ها و افراد ذي نفوذ از ديگر ترفندهاي دولت احمدي‌نژاد است که بسياري از نهادهاي تصميم‌گير، نظارتي و حتي نيروهاي نظامي و انتظامي را آلوده و در پيشگيري و مقابله با تخلفات او، از خاصيت انداخته است که به دو نمونه از مواردآن اشاره مي‌گردد:

 • به قرار اطلاع معاون اول ايشان که داراي پرونده اختلاس حداقل 200ميليارد توماني در دستگاه قضايي کشور است و دادستان کل کشور نيز در يکي از مصاحبه‌هايش بر متهم بودن ايشان اذعان نموده است، به دليل اينکه تعداد زيادي از افراد با نفوذ در نهادهاي قانون‌گذاري و قضايي به واسطه دريافت کمک مالي از ايشان، الوده و وامدار شده‌اند، جرئت و جسارت پيگيري و برخورد جدي با او را ندارند.
 • دولت احمدي نژاد با واريز مبالغ کلاني پول به حساب‌هاي بانکي ائمه جمعه وحوزه هاي علميه و… سعي دارد آنها را وامدار، وابسته و واحد پياده نظام خود نمايد. در اين خصوص اخيراً مبلغ 50 ميليون تومان که توسط دفتر رئيس جمهور، بدون اطلاع امام جمعه يزد، به حساب ايشان ريخته شده بود که ايشان پس از اطلاع، آن را باز پس فرستاد. تنها يکي از مواردي است که در برخي رسانه‌ها منعکس گرديد.

با عنايت به موارد فوق قضاوت را به مردم مظلوم ايران عزيزمان مي سپاريم. تا شواهد فوق را بررسي نموده و در مورد صداقت در گفتار و عمل حاکمان فعلي کشور قضاوت نمايند و از طرف ديگر به علماي ديني و دانشگاهي، رزمندگان، آزادگان و دلسوزان و… ميهن عزيزمان نسبت به حفظ و حراست از ثروت هاي اقتصادي، اجتماعي و ديني کشور توجه داده مي‌شود تا نسبت به نيت، عملکرد و امانتداري کساني که سرمايه‌هاي کشور به آنها سپرده شده است حساسيت و واکنش جدي‌تري نشان دهند تا ضمن انجام تمام و کامل مسئوليت‌هاي اجتماعي و انساني خويش، بتوانند در مقابل خداوند قادر و متعال نسبت به اداي تکاليف ديني خويش پاسخگو باشند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

37 پاسخ به “به اسم شعيب‌بن صالح، به رسم عمروعاص”

 1. ناشناس گفت:

  به نظرم عمروعاص در برابر حیله ها و نیرنگهای اینان ، بچه دبستانی است ، در برابر بی حیائی اینان یزید و شمر انسانهائی شریف و معصوم به حساب می آیند ، این نکته را هم اضافه کنم که : در همیشه تاریخ نیرنگ بازان از جهل مردم استفاده های شایانی کرده اند و در واقع اگر نبود جهالت مردم ، نیرنگ و فریب آنان کارساز نبود .

 2. ناشناس گفت:

  واقعا اگر در مملکت دلسوزی هست باید این موارد را فتنه بنامند و پیگیری کنند .اگر یک هزارم چنین تخلفی از دوران میرحسین داشتند او را زنده زنده به اتهام تضییع بیت المال میسوزاندند.هرچه میگذرد صفا و صداقت و کاردانی ومدیریت میرعزیز حتی بر مخالفانش آشکارتر خواهد شد . بدا به حال کسانی که هنوز هم وظیفه خود را حمایت از آقای احمدی نژاد میدانند.

 3. 2011 گفت:

  رهبری نظام در مقابله با موسوی کروبی بعد از انتخابات در نماز جمعه فرمودند من هرگز زیر با غیرقانونی بررسی انتخابات نمی روم .ایا در مقابل این همه غبر قانونی بودن دولت چرا در نماز جمعه داد وفریاد نمی زند که دولت کارهای غیر قانونی نکند .چرا فرمان رسیدگی به قوه قضاییه ومجلس ودستگاههای اطلاعاتی را نمی دهد . ایا اینها باعمل خلافشان صرف گفتن پیرو ولایت شما را سکوت وا می دارد.

 4. ناشناس گفت:

  بهتر است دست از خود فریبی و خودسانسوری بردارید ، شما می دانید خدعه و نیرنگ پیچیده ای که نظام به اصطلاح اسلامی بکار گرفته ، نشان از برنامه ریزی دقیق و منسجمی دارد که این خود مبین آنست که برنامه ریزی برای محو هرگونه صدا و به اطاعت محض واداشتن مردم ، از سالهای دور شروع شده (سازماندهی نیروها و … کاری نیست که در مدت کوتاهی قابل انجام باشد) انجام برخی کارها (مثل کشتن مردم ، زندانی کردن حتی رهبران جنبش و …) نیز از قدرت و توان دولت خارج است ، پس یقیناً موضوع فراتر از احمدی نژاد و دار و دسته اوست و بدون شک موضوع از طرف … سازماندهی و هدایت می شود ، در پایان به همه دوستان توصیه می کنم کتاب قلعه حیوانات را بخوانند و خواندن آن را به دیگران نیز توصیه کنند .

 5. حسين سبزانديش گفت:

  ۱۱اردیبهشت

  روز فریاد

  ((((((((((((روز اتحاد کارگران و جنبش سبز))))))))))))

 6. محسنی گفت:

  واقعا دستتون درد نکنه به من اطلاعات خوبی داد بازم ممنون

 7. ناشناس گفت:

  متاسم کجایی کورش کبیر؟ این است ایران بر جای مانده که پر است از دوز و کلک و عوام فریبی ؛اما تاکجا……..

 8. ناشناس گفت:

  دوستان بریدفیلم اخرین وداع محمدمختاری بابرادرش راتو یوتوب ببینیدبه خدا اشک تون درمیاد

 9. میکروب سبز گفت:

  واقعا باید تاسف خورد به این دولت خدمت گذار درست بوجه یک سال کشور اعم از جاری وعمرانی بدهکار شد بی دلیل نبود که در همان ابتدا سازمان مدیریت وبرنامه ریزی را حذف کردند که راحتر به کار مالیشان برسن و لاپوشانی کنند واقعا متاسفم که به اسم مملکت اسلامی دارند حکومت می کنند

 10. حامد گفت:

  مرگ بر دیکتاتور

 11. ناشناس گفت:

  با توجه به اينكه كافر همه را به كيش خود پندارد،دولت عدالت پر پر ،رذالت گستر!قبل از جلوس بر مسند كوس رسوايي سرداده بود.

 12. حسین شریعتمداری سبز گفت:

  این حجم تخلفات دولت بی‌درایت و بی‌ادب و ناتوان را به کلیه حامیان بویژه آنانکه نزدیک‌ترند، تبریک گفته و آرزو دارم که خود دولت غاصب، به دست خودش سند نابودی تمامی ریاکاران و بدخواهان و شیطان‌صفتان این خاک پاک را فراهم کند.
  به امید آزادی رییس‌جمهور محجوب و محبوب و غائب مردم ایران، میرحسین موسوی عزیز

 13. ناشناس گفت:

  “Bankrupt ” دولت

 14. محمد گفت:

  با سلام
  بی شک این آدم دیر یا زود باید فرار کند ولی من متحیرم که با وضعیت پیش امده در سوریه باید با بشار اسد با هم دنبال جای دیگری غیر از دو کشور ایران و سوریه باشند.
  یاحسین میرحسین
  محمد.ت

 15. ترانه سبز گفت:

  ملت از فقر و فشار اقتصادی, به جان هم افتاده اند. بخاطر بیکاری دست به ارتکاب جرایمی مثل دزدی لوازم ماشین و کیف قاپی و خرده فروشی مواد مخدر میزنند. گرفتار زندان و بدبختی میشوند. قوه قضاییه میتواند این مجرمان را زندان کند . محروم که هستند. از هستی هم ساقط میشن. اما عرضه رسیدگی به تخلفات و دزدی های کلان دولت را ندارد. چون وامدار دولت است. استفلالش افسانه است. همه اشان تا گردن در کثافت و فساد مالی فرو رفته اند. چه امام زمان امام زمانی هم میکنند. امام زمان بیاید یکیشان قسر در نمیرود. تا پس گرفتن ثروت ملی از دزدان سرگردنه سبز میمانیم.

 16. یاالنثارات حسین گفت:

  به نظرم اسم کاهنان اعظم معبد آمون برای آقایون بهتره

 17. ناشناس گفت:

  بیائید ببینید در ترکیه در مسجد ایرانی ها وسر کنسولگری ایران در استانبول چه پشتیبانی از شیعیان بحرین سر داده اند وچه کمکهایی دلاری به اهل بازار ترکیه ودیگر اقشار آنجا بعمل می آورند وچقدر پول در بانکهای ترکیه آوردهاند وای به حال دولت عمر و عاص که اگر مردم سبز ایران بپاخیزند

 18. امیر گفت:

  یک سوال داشتم

  سکوت آقای خامنه ای در برابر ادعای بزرگی که حامیان ایشون در مورد سید خراسانی دارند به معنای تایید ایشونه؟ فارغ از اینکه آقای خامنه ای این رو واقعا قبول دارند و یا اینکه قبول ندارند اما ازش بعنوان ابزاری برای افزایش تسلطشون بر ایران استفاده میکنند سوالم اینه:

  حکم شیعیان در برابر مدعیان کذابی که خودشون رو به اما زمان (عج) نسبت میدند چیه؟ آیا اونا فقط باید اونارو کذاب دونست و بهشون توجه نکرد و یا اینکه باید اعدامشون کرد؟ و اگه فرض دوم (اگر) درسته, ایا این ادعا و سکوت رضایت آمیز آقای خامنه ای خون ایشون رو به فتوای همون علمایی که از ایشون حمایت میکنند, مباه نمیکنه؟

  فقط میخوام بدونم که با این جریان باید چطوری برخورد کرد؟ یعنی عقل سلیم چی میگه و اسلام واقعی چی میگه؟

 19. mehdi گفت:

  از قدیم گفتن ” کدخدا رو ببین و ده رو بچاب”. جناب شعیب ابن احمدی نژاد هم دم کد خدا رو دیده و مشغول … دیگه بیش از این نگم بهتره!!

 20. ناشناس گفت:

  nدیر نشده واسه گفتن اینا کلمه؟

 21. محمد گفت:

  باید به کسانی که هنوز از خواب غفلت بیدار نشدن گفت تا کی می توانید خود را بخواب بزنید یک بچه همه شمارا بازی داده وهر روز توی کشور دارد یک جریان مصنوعی درست می کند تاهمه را مشغول کند تاکسافت کاری های او رو نشود واکر اقایان همینطور به همایت هایشان ادامه دهند بعد از این هم یکی دیگر بجای خود بکذارد همان تور که اقای میر حسین در شب مناظره فرمودن این شخص برای همه پرونده درست میکند که کرده ووظیفه ما این است که با هوش یاری مواظب عمل کرد او با شیم وانرا به اطلاع دیکران به رسا نیم از کلمه هم بخواطر افشای عمل کرد احمدی نژاد تشکر می کنیم

 22. کنتورچی گفت:

  ان اعداد و ارقام را که دادید کم و بیش من یکب ازشون اطلاع دادم. حالا فرض کنید قضاوت کردیم. چه دردی رو دوا میکنه؟
  فکر نمی کنید کنار یه همچین مقاله ای باید یه انبار قالب یخ هم بذارید تا اونجامون که با خوندو و دونستن اینها میسوزه بذاریم روی یخ تا سوزشش یه کم کمتر بشه؟!

 23. محمود گفت:

  برای گفتن حرف حق هیچگاه دیر نیست .ولی دیدن حق وپرداختن وخدمت به ظالم گناه کبیره هست.خدا به همه ما لطف وکرم عنایت بفرماید .که درراه اوقدم برداریم .یا حق

 24. علی گفت:

  من از نمایندگام مجلس میخواهم این گزارش را بخوانند وبعد ببیند چقدر به وظائفشون عمل گرده اند زنده باد سایت متین و علمی کلمه

 25. اگاهی گفت:

  سلام

 26. کنتورچی گفت:

  منو باش با این نقد نوشتنم و انتقاد کردنم. بگو برو اول املاء نویسی رو یاد بگیر بعد بیا اینجا عرض اندام کن
  حداقل یه چیزی مینویسی به خودت زحمت بده یه بار مرور کن ببین غلط نداشته باشه بعد بفرست . آخه کی میخوای آدم بشی

 27. ققنوس گفت:

  دراثر صبر نوبت ظفرآید دیو چوبیرون رود فرشته درآید

 28. طاهری گفت:

  اولاکه تحلیلتان یکطرفه است
  ثانیاعلی رغم همه این حرفها که درمقابل منفی بافی های امپریالیسم رسانه ای غرب عددی نیست مردم باتمام وجوددولت راقبول دارند
  چون هم به عنادت دشمنان کشورشان واقفند هم ازتحریم ها خبردارند وهم می دانندکه ثروت های مملکت برمدارخیانت ودرپشت پرده های
  فریب به بیگانگان تقدیم نمی شود.و…من در شگفتم چرا شما مثل این مردم هنوز نمی دانید معیاردرست عمل کردن مسولین کشورمان
  گفتارومقالات تخریبی رسانه های غربی است؟
  جهت اطلاع مقاله شمابسط ناشیانه ی خاوند تحلیل گراقتصادی رادیوفردااست.

 29. مهناز گفت:

  من فکر میکنم اینها از انتقاد کردن دولتهای غربی به خصوص دولت آمریکا سوئ استفاده میکنند و خود را بر حق جا میزنند و ملاک حق بودن خودشان را همین مخالفت غرب با آنها نشان میدهند. چون در زمان امام خمینی، ایشان میگفتند که اگر میخواهید بدانید که کارتان درست است یا خیر به واکنش غرب توجه کنید. حالا مردم عادی هم هنوز همانطور نتیجه گیری میکنند. باید حالا حالا ها زحمت کشید و آموزش داد تا مردم عادی بتوانند بینش واقغی را در این زمان پیدا کنند

 30. خاله غزی گفت:

  اینها که گفته شد رسم قدرت بی مهاره بقیه حرفها هم باد هواست …. هر که میتونه بره جلوی توپ وتانک بایسته یا علی ماهم هستیم بهتر از بیکاریه

 31. ناشناس گفت:

  من فکر میکنم بهترین نعمتی که خدا به انسان عطا نموده است دانایی و علم است و بدترین نقمت جهل و نادانی می باشد. امان از جهل و نادانی عوام الناس که تمام عقلشان در چشم و گوششان است و قوه تفکر و تاملشان کاملاً تعطیل.

 32. arm گفت:

  ma keh 1riyal az dolet iran gir nemyad

  in agha ahmdishad migofteh 504 mikhad behfrosheheh chi shud

 33. ناشناس گفت:

  وای به حال دولت بعدی خدا بهش رحم کنه اگه………………………..

 34. امین گفت:

  طاهری عزیز مگرحضرت علی(ع)نفرموده اند:انظرماقال ولاانظرمن قال… به محتواومنطق گفتار توجه کن ونه به گوینده ان.چه بسی انسان بتواند ازحرف دشمن نیزحقیقتی رادرک کند.لذا برادر بهترنیست بجای فحش دادن واتهام زدن منصفانه به بررسی موضوع به پردازی تاشایدلطف خداشامل حالت شودوحقایق جامعه ات بفهمی وتاخیلی دیرنشده است بفکرراه حل وچاره باشی

 35. حميد گفت:

  آيا ساده زيستي احمدي نژاد در تمام مسئوليتهايي كه داشته ظاهري بوده و دائم به فكر پر كردن جيب خودش بوده ؟ واقعا” بعيد به نظر مي رسه بالاخره اين ثروت بايد يك جاهايي به درد آدم بخوره و توي زندگي شخصي تاثير خودشو نشون بده. ضمنا” بي قانوني هايي كه گفته شد بي سابقه نبوده و در دولتهاي ديگر هم به وفور بوده مخصوصا” وقتي مي بينيم در دوره آقاي موسوي تقريبا” هيچ نشريه مخالفي نيست ودر دولت آقاي هاشمي هم به ندرت نشريه منتقدي پيدا مي شد.

 36. شمس عمه گفت:

  سرجدم این اندازه این دکتراحمدی نژاد برادر زاده عمه رو دست نیندازین. چی کارش دارین این که خوب داره کار می کنه.

 37. ناشناس گفت:

  مشکل احمدی نژاد اینه که نتونسته 4 تا آدم حسابی رو دور خودش جمع کنه.