سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

چرا عرصه فرهنگ، امن نیست؟

چکیده :اخیرا در مصاحبه ای از نویسنده توانا و دردمند جناب آقای سیدمهدی شجاعی در مورد سختگیری های بخش ممیزی اداره کتاب وزارت فخیمه ارشاد در سایت وزین عصر ایران خواندم که دهها نمونه آن را قبلا هم شنیده بودم که ارشاد به ناشری گفته است جمله ای را که از قول فرعون در کتابی که مجوز چاپ آن را در خواست کرده، به دلیل آنکه آن عبارت غیر توحیدی است از کتاب حذف کند تا به او اجازه چاپ داده شود !! در کجای تاریخ فرعون باید حرف توحیدی بزند؟!...


غلامعلی رجایی

این روزها خبر تهیه و انتشار سی دی موهن ظهور بسیار نزدیک است که یکی از یزرگترین ارکان اعتقادی شیعه یعنی ظهورحضرت مهدی (ع) را به سخره گرفته در محافل مختلف شنیده می شود خوشبختانه بعضی بزرگان عرصه دین و افراد متعددی به این عرصه آمده و در این مورد فریاد اعتراض خود را به گوش مسولان رسانده اند.

من در این یادداشت از نگاهی غیر محتوایی به مساله نگریسته ام و آن امنیت عرصه فرهنگ و دین است.

چنین بنظر می رسد این عرصه یا کاملا رهاست یا حداقل در نگاهی خوش بینانه باید گفت نسبت به بعضی که با متولیان امر همسو هستند با تسامح برخورد شده و خدای ناکرده می شود.

چنین تصور می شود که گاه عرصه حساس فرهنگ که دین هم زیر مجموعه آن است در ایران انقلاب کرده خمینی،که تمام حرکات و سکنات آن در زیر دقیقترین ذره بین های دولتهای منطقه و فرا منطقه ای قرار دارد و به حسب خبری که دارم حتی نوار خطبه های نماز جمعه شهرستانهای کشور به خارج – کشورهای منطقه – می رود تا از بعضی از مطالب آنها در آتش زدن شعله اختلاف بین مذاهب اسلامی با هدف بدبینی آنها نسبت به انقلاب اسلامی استفاده و بدان ها استناد شود- در مواردی بی متولی و همانند اتوبانی است که هرکس با هر وسیله ای که دارد می تواند بدون گواهینامه و رعایت سایر ضوابط قانونی در آن حرکت کند !

اخیرا در مصاحبه ای از نویسنده توانا و دردمند جناب آقای سیدمهدی شجاعی در مورد سختگیری های بخش ممیزی اداره کتاب وزارت فخیمه ارشاد در سایت وزین عصر ایران خواندم که دهها نمونه آن را قبلا هم شنیده بودم که ارشاد به ناشری گفته است جمله ای را که از قول فرعون در کتابی که مجوز چاپ آن را در خواست کرده، به دلیل آنکه آن عبارت غیر توحیدی است از کتاب حذف کند تا به او اجازه چاپ داده شود !! در کجای تاریخ فرعون باید حرف توحیدی بزند؟!

من معتقد به برخوردهای امنیتی در عرصه فرهنگ نیستم ونظر شهید مظلوم دکتر بهشتی را درمجلس خبرگان قانون اساسی در سال 1358قبول دارم که می گفت در جمهوری اسلامی نباید نظارت قبل از چاپ یا به تعبیر دیگرممیزی وجود داشته باشد بلکه باید ضوابط را اعلام و اجازه داد کتاب چاپ شود بعد اگر ارشاد دید ضوابط قانونی در چاپ کتاب رعایت نشده با ناشر یا نویسنده طبق قانون رفتار کند.اما این به آن معنا نیست که هرکس هرچه دلش خواست بنویسد و چاپ یا تولید کند و در حاشیه امن بنشیند و با به باد دادن زحمات چند صد ساله علما و محققان ارکان اعتقادی شیعه را به سخره گرفته و فدای مطامع حقیر سیاسی باند و جناح و دسته و سلیقه خود کند و بر هم خوردن اوضاع فرهنگی و معنوی و حتی سیاسی کشور را با خیال راحت به تماشا بنشیند؟

با اندک نگاهی به محتوای این سی دی موهن که آدم با شنیدن بعضی استدلالهای آن در تطبیق روایات با بعضی اشخاص بعضا در داخل یا خارج آن همانند زشت رو بودن سفیانی بعنوان ملک عبدالله پادشاه اردن به عنوان سفیانی عصر ظهور که از قضا یکی ازخوش چهره ترین حکام معاصراست! و نیزبا نقل از بعضی اشخاص که کمترین وزنی برای ورود به این عرصه حساس دارند مطالب آن به خنده می افتد! می توان به بضاعت علمی کسانی که این خطای بزرگ را مرتکب شده اند پی برد.

سخن این است:

– آیا بخش ممیزی سخت گیر وزارت ارشاد که از فرعون در یک کتاب بیان جمله ای توحیدی انتظار دارد! به این کار مجوز داده است؟

– اگر مجوز داده چرا دراین مورد روشنگری نمی کند ؟ ونمی گوید این کار به اجازه چه کسی بوده است؟

– اگر مجوز نداده است چرا در حالی که مأمور ارشاد پس از چاپ هر کتاب باید به چاپخانه ها برود تا بر تعداد کتاب های چاپ شده را با برگه مجوز انتشار به لحاظ تعداد چاپ شده مطابقت دهد و بر آن نظارت کند این عرصه مهم در ارشاد از نگاهبان خالی است؟

من اگر جای وزیرمحترم ارشاد که روزی با من و ما در سازمان فرهنگ وارتباطات همکار بوده است، بودم به دو دلیل عدم نظارت یا عدم دقت فورا مسؤل یا مسؤلین مربوطه را عزل می کردم.

اگرمصادر امنیتی معلوم کنند بودجه تحقیق تولید وتوزیع این سی دی راچه کسی داده است دستهای پنهان این کار آشکار خواهد شد.هرچند در قسمتی که بعضی ها !را بدتر از دجال معرفی می کند !دم خروس پیداست!

آیا نمی توان منکرارتباط بین تهیه کنندگان این سی دی با کسانی در این سالهای اخیر در بدنه دولت وغیر دولت به دنبال مصادره مفهوم مهدویت و ظهور به نفع سلایق خود هستند قائل شد؟

خوب شد که رئیس دولت در این مورد نسبت به مطالب مرتبط با خودعکس العمل مثبتی از خود نشان داد.که البته کافی نیست و باید از وزیر ارشاد خود بخواهد در این مورد پیگیری و با متخلف یا متخلفان البته اگر خیلی نزدیک وخودی نباشند! برخورد کند.

چرا نباید قوه قضاییه ای که وقتی دکتر آقاجری همو که رزمنده جانباز و برادر شهید بود در سخنرانی خود در همدان که از کتاب یک عالم دینی به جهت رد کردن آن مطلبی را نقل کرد فورا از خود عکس العمل تندی نشان داد و بدون تسامح حکم اعدام وی را صادر کرد در این مورد با قدرت وارد شود و با کسانی که این فتنه بزرگ را آفریده اند، و با دست اندرکاران اصلی – که این کار به سفارش و توصیه آنها و قطعا با اهداف حقیرسیاسی تهیه شده و به گمان من برای رد گم کنی پای رهبری را هم درآن به میان کشیده اند – برخوردی سریع وقاطع و شایسته داشته باشد و دست های پنهان و پشت پرده تهیه این سی دی موهن را شناسایی احضار و فورا برای تقلیل اثرات منفی که ممکن است این کار بر روی بعضی افراد بی مطالعه ایجاد کرده باشد محکمه تشکیل دهد؟

آیا قوه محترم قضاییه هنوز در رسیدگی به این امرمهم که نگرانی شدید مراجع و مراکز دینی و… را موجب شده تساهل خواهد کرد؟

چنین بنظر می رسد در ایران انقلابی وقانونمند هیچ شخص اعم ازمتدین یا غیر متدین انقلابی یا غیرانقلابی طلبه یا غیر طلبه مرکز دینی وابسته به این یا آن نباید از کمترین حاشیه امنی برخوردار باشد.این کار به دیگران جرئت تخلف خواهد بخشید.
منبع: وبلاگ نویسندهDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “چرا عرصه فرهنگ، امن نیست؟”

  1. بسیجی خمینی گفت:

    لطفا به آقای رجایی اطلاع دهید چرا به نقد سید خراسانی مستند اشاره نمیکند و اینکه چرا مصداق معرفی شده در این فیلم ، حتی مانند رئیس جمهور عکس العمل مثبتی و به قول ایشان حتی ناکافی بروز نمیدهد و با سکوت خود به قول کارکردان مستند اعلام رضایت میکند راستی شما هم فیلمهای سفر نوروزی به مشهد را دیده اید با آن بنرهای دست مردم که نوشته بودند ” سید خراسانی به شهر ما خوش آمدی ” …………..
    چه لذتی دارد این کشفهای عوام الناس
    ضمیمه کنید اظهارات آقای سعیدی قم را در “یا علی ” گفتن نوزاد در بدو تولد به نقل از همشیره ناتنی نوزاد را در سال مصادف با تولد آن سید خراسانی باز هم کشفی دیگر از علمای قم و …………………………………….