سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » معاون اول احمدی‌نژاد: پزشکان نسخه فارسی بنویسند، چون یعقوب لیث صفاری گفته چیزی را ...

معاون اول احمدی‌نژاد: پزشکان نسخه فارسی بنویسند، چون یعقوب لیث صفاری گفته چیزی را كه من نمی‌فهمم چرا بايد نوشت!

چکیده :معاون اول احمدی نژاد با استناد به سخنی از یعقوب لیث صفاری که گفته بود "چيزي را كه من نمي فهمم چرا بايد نوشت" خواستار آن شد که پزشکان، نسخه‌ها را فارسی بنویسند! وی گفت: انگليسي نوشتن نسخه هاي آزمايشگاهي، ظلم به زبان فارسي،‌ فرهنگ اسلامي و هفته جهاني بهداشت است....


معاون اول احمدی نژاد با استناد به سخنی از یعقوب لیث صفاری که گفته بود “چيزي را كه من نمي فهمم چرا بايد نوشت” خواستار آن شد که پزشکان، نسخه‌ها را فارسی بنویسند!

محمدرضا رحیمی که در مراسم رونمایی تمبر یادبود هفته سلامت سخن می‌گفت، از انگليسي بودن نسخه هاي پزشکی و آزمايشگاهي انتقاد كرد و گفت: بهانه پزشكان براي انگليسي نوشتن آزمايش ها اين است كه ممكن است اين برگه ها حاوي خبر بيماري و ناخوشايندي باشد.

معاون اول رييس دولت افزود: اما مگر انگليسي ها مي خواهند خبر ناخوشايندي بدهند به فارسي مي نويسند؟!

رحيمي با اشاره به نقل قول يعقوب ليث صفار مبني بر اينكه “چيزي را كه من نمي فهمم چرا بايد نوشت” افزود: انگليسي نوشتن نسخه هاي آزمايشگاهي، ظلم به زبان فارسي،‌ فرهنگ اسلامي و هفته جهاني بهداشت است. هرچند مي دانم که پزشكان به نصيحت هاي من گوش نمي كنند!

او خطاب به وزير بهداشت گفت: آقايان وزير پيش از اين چنين اقدامي نكرده‌اند و اميدوارم كه شما مردانه‌تر از آنها اين موضوع را اصلاح كنيد.

رحیمی همچنین ادعا کرد که تحريم غربي‌ها براي سلامت ملت به شدت شكست خورده است، و اضافه کرد: اقداماتي همچون سنگين‌ترين اعمال جراحي و توليد استخوان زنده از استخوان مرده، نشان دهنده بي‌تاثيربودن تحريم‌هاي دشمنان است.

وی همچنین وعده پرداخت وام یک و نیم میلیون تومانی به هر خانواده ایرانی را مطرح کرد و گفت: مي‌توان اين طور نتيجه‌گيري كرد كه يك خانواده چهار نفره با اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها و برخورداري از وام طرح ميزان، سالانه سه ميليون و 900 هزار تومان درآمد دارد. پس خانواده‌ نيازمندي كه پيش ازاين با 40 ـ 50 هزار تومان كمك دولتي از طريق كميته امداد يا بهزيستي زندگي مي‌كردند، اكنون با برخورداري از چنين درآمدي مي‌توانند زندگي خود را مديريت كنند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

22 پاسخ به “معاون اول احمدی‌نژاد: پزشکان نسخه فارسی بنویسند، چون یعقوب لیث صفاری گفته چیزی را كه من نمی‌فهمم چرا بايد نوشت!”

 1. سبز قامت گفت:

  بهتره ایشون در اسرع وقت خودشون رو به یکی از همین پزشکان محترم نشون بدن!
  البته کل کابینه دولت کاملن ضروری است که مورد معاینه جدی قرار بگیرند…به خدا گیر چه کسانی افتادیم …

 2. معلم کلاس اول گفت:

  اگر قرار باشد تنها چیزهایی را نوشت که ” ایشان و دوستان و روسایشان ” می فهمند که تمام متون می شود : بابا نان ندارد – آن مرد در زندان است – مادر درد دارد – برادر غرق خون است و ….

 3. مومن همیشه سبز گفت:

  خدایا ما چه گناهی به درگاهت کردیم که اینگونه موجودات !!! را بر ما حاکم کردی ؟؟؟
  وای خدا مردیم از فضل و کمال دولتمردانشان !!!!

 4. ایران دوست گفت:

  آقا اجازه میتونیم به عربی بنویسیم ؟ اونوقت شما ” می فهمید “؟؟؟؟؟
  الآسبرین – فبورات فیکس – برد نیزولون ؟؟؟؟؟؟

 5. ریزبین گفت:

  چیزی که شما بفهمید؟؟ خوب بابا بگید چیزی ننویسید دیگه چرا میگید انگلیسی ننویسید ؟

 6. fateme گفت:

  fekre khobiye mage marome iran zabane arabi ham baladand ke hameye doaha va niyayeshhayeshan bayad be zabane arabi bashad

 7. ناشناس گفت:

  من موافق نوشته شدن نسخه ها به زبان فازسی هستم باور کنید این به همه کمک می کنه.

 8. قلم فرانسه گفت:

  جناب معاون اول لطفا قیاس به نفس نفرمائید ! پزشکان این مرز و بوم , چه آنها که در داخل مملکت زحمت کشیده درس خوانده و مدرک گرفته اند و چه آنانی که در خارج از ایران سالها تلاش و تمرین داشته و در نهایت به اخذ مدرک دکتری نائل شده اند سواد کافی برای نوشتن و خواندن متون پزشکی به زبان انگلیسی داشته و طبیعتا نسخه های پزشکی را به زبان انگلیسی رقم می زنند . صد البته آنچه را می نویسند می فهمند ! ( بماند که افرادی با وجودیکه به زبان فارسی هم می نویسند , نمی فهمند مثال زنده این قبیل افراد حسین شریعتمداری است ) حال اگر کسی زبانم لال مدرک غیر اصلی یعنی جعلی داشته باشد ! آن هم از نوع دکتری مرحمت فرموده یک دوره فشرده کلاس زبان بگذراند تا مشکل زبان انگیسی را بر طرف نماید ! مشروط بر آن که مجددا شیطان اغفالش نکند و مدرک کلاس زبان را هم بدون شرکت و حضور در کلاس دریافت , ببخشید خریداری نماید. قلم فرانسه

 9. حسین جعفری گفت:

  آقای معاون اول آیا جرات دارید همین پیشنهاد را در باره نام گزاری ایرانیان توصیه کنید؟ چرا نام های غیر ایرانی باید روی فرزندانمان بگذاریم که پاره ای از آنان حتی فاتحین مملکت ما بوده و بعدا با ازذواج با اقر بای ما حتی قوم و خویش و پدر ما هم شده اند. مثلا چه معنا دارد که نام فرزندانمان را چنگیز و اسکندر و….. بقیه فاتحین ایران بگذاریم. به نام و نام خانوادگی خودتان آقای معاون اول و نام و نام خانوادگی من نگاه کنید. واژه ای فارسی در آن می بینید. نسخه را دکتر می نویسد و به دست کسی میدهد که لزومی ندارد آن کس سرازآن درآورد. می برد نزد دکتری دیگر در داروخانه و او زبان و خط دکتر اولی را به خوبی می فهمد. اما با تمام اینها من با نظر شما مخالف نیستم. اما قصدم آنست که توجه کنید، پیشنهاد های واجب تری می کنید. همین نام و نام خانوادگی عمری وبال گردن ما می شود بهتر نیست به خانواده ها توصیه کنید که از اسامی ایرانی برای فرزندان خود انتخاب کنند. گیرم که من مسلمان باشم، لزومی دارد نام عربی و مسلمانی هم داشته باشم. گمان نکنم.

 10. علی گفت:

  عالی! بسیار عالی و بجا بود! درود!

 11. سبزه قبا گفت:

  آقای معاون اول رییس جمهور ، وقتی طرحی به این مهمی را اعلام میکنید آیا همه ی جوانب آنرا نسجیده اید؟ به نظر شما اگر نسخه ها فارسی باشند و بر روی جعبه ی داروها انگلیسی یا خارجی نوشته شده باشد اشکالی پیش نمی آید . ما نشنیدیم که شما به دارو سازان توصیه کنید که نامهای فارسی بگذارند ولی داروهایی که از خارج وارد میشوند را چکار میکنید؟ وارد کننده باید ترجمه کند و در بسته بندی و جعبه ی جدید تحویل داروخانه ها بدهد؟
  کتب درسی پزشکان را چه میکنید ؟ تمام نام داروها را در آنجا فارسی میکنید؟ برای پزشکان قدیمی، کلاسهای باز آموزی میگذارید تا با داروها با اسم جدید آشنا شوند؟
  اگر دارویی در دنیا ساخته شد اینجا سازمانی دارید که نام فارسی بر آن بگذارد؟ آیا زبان عربی هم خارجی محسوب میشود؟ زبان آلمانی و فرانسوی و غیره چی؟ آیا زبان عربی هم خارجی محسوب میشود یا ایرانی ؟ اصلا بفرمایید شما چه زبانهایی بلد هستید تا همه از آن زبانها استفاده کنیم.
  راستی این فقط برای پزشکان است یا در شاخه های دیگر هم باید اینگونه باشد . مثلا تفاهم نامه یا قراردادهایی که با کشورهای دیگر منعقد میکنید و مثلا دریای خزر را میبخشید به زبان فارسی است یا انگلیسی؟
  سوال آخر اینکه تمام کارهای این مملکت را اینطور طراحی و اجرا میکنید؟ یا عقلانیت هم جای کوچکی دارد؟

 12. سبزه سبزه سبز گفت:

  از جناب وزیر یک سوال دارم:
  1-یعنی شما به عنوان معاون اول رئیس جمهوری به زبان انگلیسی تسلط ندارید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  نکنه شما هم مدرکتون رو از……
  نه نه نه خدا نکنه اینطور باشه…
  دوماً اگر قرار باشه که هر چیزی را که شما میفهمی را نوشت دیگر هیچ نگارشی جز روایات من دراوردی که شما عرض میکنید باقی نمیماند درسته ؟؟

 13. مهسا گفت:

  شماها سوادتون در حد خوندن و نوشتن که بیشتر نیست.مگه قراره نسخه هارو هم شما بپیچید .

 14. ناشناس گفت:

  آره فکر خوبیه . فارسی رو همه مردم متوجه میشن که ان شاا… نسخه خودتون رو بپیچند.

 15. پررو.مشهد گفت:

  عربي نوشتن اشكال ندارد ؟ نام پول ايران را به نام عربي دينار كنند هم باز مهم نيست /؟ تكنولژي انگليسي هم بد نيست . ماشين بنز با محافض
  واستفاده از بيت المال و هوا پيماي مخصوص هم خوب است . اقا زاده ها هم براي تفريح به خارج بروند مثلا تايلند دبي و… از انجا سوقات ولوازم
  غربي براي خانواده بياورند خيلي خوب است .همين چند واجه انگليسي را خوا هشن نگوئيد بدشان مي ايد؟؟؟؟/////

 16. حسین گفت:

  جناب آقای رحیمی اولا من از پزشکی سر در نمی آورم ولی مطمئنم بر خلاف نظر شما آقایون دکترها خوب می فهمند چه می نویسند و
  داروخانه ها نیز آن را می فهمند وداروی تجویز شده توسط دکتررابه بیمار تحویل می دهند دوما آیا به نظر شما دیگردراین ملکت مشکلی
  وجود ندارد جزموضوع موردنظر شما؟سوما آیا کتابت نسخه ها به زبان فارسی واجب تراست یااحترام به قانون ومراجعه به دادگاه جهت
  پاسخگویی به اتهام اختلاس میلیاردها تومان از بیت المال که از سوی نمایندگان مجلس لورفته وحسب اعلام دادستان برای آن پرونده هم
  تشکیل شده؟دست بردارید ازاین معلطه گویی ها وملت را……… فرض نکنید.

 17. ناشناس گفت:

  خدای من این نوشته ها چقدر خنده داره.این مردم چقدر عصبانی هستند.البته حق دارند

 18. خسرو گفت:

  واقعا ظلم به هفته جهانی بهداشته معنی ظلم را هم فهمیدیم

 19. daneshjo az alman گفت:

  almaniha noskhehayeshan ra almani minevisand faransaviha farance englisiha engelisi chiniha chini hendiha hendi khak bar sare ma iraniha ke sange kharejiha ra hamishe be sine zadeim. bichare in melat ke roshanfekrash ma kharji parastha hastim . marg bar diktator.dorod bar moosavi

 20. مشقاسم گفت:

  بابام جان باز یکی یک حرفی از کتابهای قدیمی برایت تعریف کرد تو آنرا بهانه کردی که حرفی بزنی. اگر شما ها راست می گویید اینهمه در سخنرانی و گفتگوهایتان واژه های قلمبه سلمبه عربی به کار نبرید. مرتب آیه و سوره نخوانید اینهمه بسم الله نکنید. مگر به نام خدا اشکالی دارد.

 21. محمد گفت:

  پس از انقلاب چه اندازه واژه عربي وارد زبان پارسي شد .اقايان دردشان نگرفت ..

 22. عبید سن خوزانی گفت:

  ده همین حرفها را میزنی بابام جان که حکم حکومتی را عوض می کنند و میگویند قرار است این بابا را محاکمه کنیم. جلو زبانت را نمی توانی نگهاری؟