سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انتقاد از تناقض‌گویی مسئولان دولتی درباره موجودی صندوق توسعه ملی...

انتقاد از تناقض‌گویی مسئولان دولتی درباره موجودی صندوق توسعه ملی

چکیده :صندوق توسعه ملی هم سرنوشتی مشابه حساب ذخیره ارزی پیدا کرده است. برای روشن شدن موضوع کافی است تا به اظهار نظر چهار تن از مسئولین کشوری درباره رقم موجودی این صندوق نگاه کنیم تا مشخص شود که این صندوق هم بیشتر به یک نام تبدیل شده است....


جهان نیوز در گزارشی از تناقض‌گویی احمدی نژاد، معاونانش، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد درباره موجودی صندوق توسعه ملی انتقاد کرد و نوشت:

وقتی یک مسئول واحد برای ارائه آمارهای اقتصادی وجود ندارد باعث می شود که هر که از راه میرسد خود را عالم به این آمار دانسته و درباره آن اظهار نظر کند. این موضوع درباره موجودی صندوق توسعه ملی به وضوح دیده شده که اختلاف ۱۲ میلیارد دلاری در ارائه آمار وجود دارد.

عملکرد ناامیدکننده حساب ذخیره ارزی در برنامه چهارم توسعه ناشی از برداشت‌های مکرر دولت از این حساب، محافل سياست‌گذاری را به فکر تغییر راهبرد مدیریت درآمدهای نفتی در اقتصاد کشور انداخته است.

بر همین اساس بود که مجمع تشخیص مصلحت نظام، در خرداد ۸۷، در بند ۸ پیش‌نویس الزامات تحقق چشم‌انداز بيست‌ساله، موضوع ایجاد صندوق توسعه ملی را طرح نمود. اکنون دولت در ماده ۷۶ لایحه برنامه پنجم توسعه و ماده ۱۳ لایحه بودجه ۱۳۸۹، موضوع ایجاد صندوق توسعه ملی را مطرح نموده است.

بر اساس نظر دولت، به منظور تبدیل عواید ناشی از فروش منابع طبیعی به ثروت‌های ماندگار و مولد، صندوق توسعه ملی به صورت موسسه عمومی و غیر‌دولتی، با واریز حداقل ۲۰ درصد از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی تشکیل می‌شود.

اما به نظر میرسد این صندوق هم سرنوشتی مشابه حساب ذخیره ارزی پیدا کرده است. برای روشن شدن موضوع کافی است تا به اظهار نظر چهار تن از مسئولین کشوری درباره رقم موجودی این صندوق نگاه کرده تا مشخص شود که این صندوق هم بیشتر به یک نام تبدیل شده است و کارایی لازم را دارا نمی باشد.

در همین زمینه باید گفت رئيس ‏كل بانك مركزي از ورود ۱۴ ميليارد دلار درآمدهاي نفتي به صندوق توسعه ملي طي سال گذشته خبر داد و به ارائه گزارشي درمورد وضعيت ذخيره ارزي باتوجه به افزايش قيمت نفت در ماه‌هاي اخير پرداخت.

محمود بهمني درباره وضعيت حساب ذخيره ارزي باتوجه به افزايش قيمت نفت در ماه‌هاي اخير، اظهار داشت: از ابتداي فروردين سال ۸۹ ديگر بانك مركزي وجوهي را به حساب ذخيره ارزي واريز نكرده و اين وجوه به صندوق توسعه ملي واريز شده است.

در همین زمینه رئیس دولت نظر دیگری داشته و می گوید: در بودجه سال گذشته برای اولین ‌بار در ۵۰ سال اخیر ۲۰ درصد از درآمد نفت در صندوق توسعه ملی که اساسنامه آن اواخر سال در اختیار دولت قرار گرفت بلوکه شد.

در این باره باید گفت طبق آمار بانک مرکزی جمهوری اسلامی در سال گذشته درآمد نفتی کشور ۸۰ میلیون دلار بوده که در صورتی که ۲۰ درصد آن را محاسبه کنیم به عدد ۱۶ میلیون دلاری خواهیم رسید که با مبلغ رئیس کل بانک مرکزی تناقض دارد.

لطف الله فروزنده معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری طی یاداشتی در تشریح اولویت های دولت برای سال جهاد اقتصادی نوشت: یکی از ابتکارات رهبر معظم انقلاب اسلامی، دستور تشکیل صندوق توسعه ملی است. این اقدام آثار و برکات فراوانی در استقال درآمد نفت از هزینه‌های جاری و افزایش سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی دارد. در حال حاضر صندوق دارای ۱۵ میلیارد دلار موجودی است.

در ادامه می توان به تناقض گویی سایر مسئولین در این باره اشاره کرد. محمدرضا رحیمی در مراسم بهره‌برداری از سد مخزنی البرز با بیان اینکه باید در سال آینده دو میلیون و ۵۰۰ هزار شغل ایجاد شود، گفت: از اعتبارات صندوق توسعه ملی که هم‌اکنون ۲۲ هزار میلیارد تومان است.

این در حالی است که وزیر امور اقتصادی و دارایی از افزایش موجودی صندوق توسعه ملی به رقم ۱۰ میلیارد دلار خبر داده بود.

شمس‌الدین حسینی با اشاره به برداشت نکردن از موجودی این صندوق گفته بود: تاکنون هیچ مبلغی از موجودی صندوق توسعه ملی برداشت نشده است و رقم موجودی این صندوق تا پایان دی ماه سال جاری به ۱۰ میلیارد دلار رسید.

گفتنی است پيش از اين بايد مازاد ۶۵ دلار به حساب ذخيره ارزي واريز مي‌شد اما از ابتداي سال ۸۹ معادل ۲۰ درصد كل فروش بايد به صندوق توسعه ملي واريز مي‌شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.