سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: باید به خواست و حقوق مردم توجه کرد / سرکوب در درازمدت جواب...
» تبعیض و فساد و وعده‌ها و آمار نادرست، از عوامل سلب اعتماد بین مردم و نظام

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: باید به خواست و حقوق مردم توجه کرد / سرکوب در درازمدت جواب نخواهد داد

چکیده :با تحولات برخی کشورهای منطقه و جهان اسلام، شرایط جدیدی در حال شکل‌گیری است و این تحولات ریشه‌دار و واقعی است. راه مقابله با خیزش‌ها در منطقه، توجه به خواست و حقوق مردم است. روش‌های مبتنی بر سرکوب در درازمدت جواب نخواهد داد و کشورهایی که مردم خود را می‌کشند در حال یک انتحار سیاسی هستند....


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با جمعی از استانداران سابق کشور، با اشاره به تحولات در برخی کشورهای منطقه و جهان اسلام گفت: شرایط جدیدی در حال شکل‌گیری است و این تحولات ریشه‌دار و واقعی است.

به گزارش آفتاب، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی راه مقابله با این خیزش‌ها در منطقه را توجه به خواست و حقوق مردم عنوان کرد و گفت: روش‌های مبتنی بر سرکوب در درازمدت جواب نخواهد داد و کشورهایی که مردم خود را می‌کشند در حال یک انتحار سیاسی هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با محکوم کردن شدید سرکوب مردم بحرین تأکید کرد: مردم بحرین بی‌دفاع‌ترین مردم خیزش‌های اسلامی در منطقه هستند و هیچ یک از کشورهای غربی و همچنین عربی به دلیل منافع خود حاضر به دفاع از آنان نیستند.

وی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه به دنبال مداخله در امور کشورهای منطقه نبوده، افزود: حرکت مردم ایران در نفی استکبار و استبداد ریشه‌ای 50 ساله دارد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: تجربیات جمهوری اسلامی ایران در مراحل مختلف پس از پیروزی انقلاب اسلامی که در نهایت به استقرار نظام منجر شد، می‌تواند برای منطقه الهام‌بخش باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط داخلی کشور حرکت در مسیر قانون اساسی و عمل به سند چشم‌انداز را در کاهش برخی مسائل و مشکلات مهم ارزیابی کرد و گفت: همه باید تلاش کنند از نظام و دستاوردهای آن دفاع کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تأکید کرد: معلوم است نظامی که با اتکا به مردم به وجود آمده و با حمایت و حضور مداوم مردم در صحنه دوام یافته، در این شرایط بیش از همیشه نیاز به اتحاد و حمایت مردمی دارد.

وی افزود: اعتماد بین مردم و نظام مهمترین سرمایه وحدت و همدلی و حضور در صحنه است و اعتماد در سایه عمل شایسته، اجرای عدالت و صداقت و اخلاص به وجود می‌آید و تبعیض و فساد و وعده‌ها و آمار نادرست از عوامل مهم سلب اعتماد است.

در ابتدای این دیدار چند تن از حاضران در سخنانی به بیان دیدگاه‌ها و دغدغه‌های خود پرداختند که اوضاع منطقه و جهان اسلام، نقش محوری جوانان در تحولات، مسائل داخلی و کم‌توجهی به سرمایه عظیم انسانی و ارائه آمارهای غیرواقعی اهمّ این مطالب بودند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

31 پاسخ به “آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: باید به خواست و حقوق مردم توجه کرد / سرکوب در درازمدت جواب نخواهد داد”

 1. علی گفت:

  “سرکوب در درازمدت جواب نخواهد داد” یعنی چه؟ اگر جواب بدهد ایشان مشکلی ندارند؟

 2. دیلماج گفت:

  سخنان آقای رفسنجانی یک مقدار پیچیده است و معنی صحبتهای ایشان با بقیه مقداری تفاوت دارد:
  “اعتماد بین مردم و نظام مهمترین سرمایه وحدت و همدلی و حضور در صحنه است و اعتماد در سایه عمل شایسته، اجرای عدالت و صداقت و اخلاص به وجود می‌آید و تبعیض و فساد و وعده‌ها و آمار نادرست از عوامل مهم سلب اعتماد است. ” این سخنان به بخشهای زیرتقسیم میشود:
  اعتماد بین مردم و نظام مهمترین سرمایه وحدت و همدلی و حضور در صحنه است یعنی:
  اگر مردم به مسئولین نظام اعتماد داشتند وحدت و همدلی بین آنها وجود داشت و اینهمه تلاش نمیکردند تظاهرات مخالفت آمیز داشته باشند
  اعتماد در سایه عمل شایسته، اجرای عدالت و صداقت و اخلاص به وجود می‌آید یعنی:
  چون در میان مسئولین عمل شایسته کمتر دیده میشود برای همین است که صداقت و اخلاص وجود ندارد و عدالت اجرا نمیشود
  تبعیض و فساد و وعده‌ها و آمار نادرست از عوامل مهم سلب اعتماد است یعنی:
  مردم دائما شاهد تبعیض و فساد مسئولین هستند و از آنان آمارهای نادرست میشنوند بنابراین دیگر به مسئولین نظام اعتمادی ندارند

 3. ناشناس گفت:

  اگه امکانش هست نظام رو یک بار برای همیشه برای ماتعریف کنید.این نظامی که ما باید به آن اعتماد کنیم چیست؟

 4. ناشناس گفت:

  خیر عزیز
  منظورش اینه که ممکنه با سرکوب برای مدتی کوتاه اوضاع رو کنترل کرد ولی در دراز مدت این کنترل هم از دست می ره!

 5. mohsen گفت:

  با سلام و درود برهاشمی – میرحسین ، کروبی و یاران جنبش سبز
  مشی اعتدال و میانه روی هاشمی برای حرکت مطمئن و پایدار جنبش سبز ضروری و لازم است و لازم است دوستان از افراط و تفریط در قضاوت برای بقای ایران و ثمر بخشی اصلاحات پرهیز کنند.

 6. حامد گفت:

  والا اگه شما از این حرفا چیزی فهمیدین ما هم فهمیدیم. آقا محافظه کاری تا چقدر.

 7. ناشناس گفت:

  اين ها از بعد از انتخابات سياستشان از اين ستون به آن ستون فرج است .به درازمدت كار ندارند.

 8. ناشناس گفت:

  avlin harf koda ,mohabat ast, bachshesh in zat kodavand ast,hall koad dani,

 9. Pirooz گفت:

  کشور‌ها مردم خود را نمیکشند، کشور مجموعه‌ای از خاک، مردم و دولت هستند، بعضی‌ دولتها برای بقای خود اقدام به کشتار مردم میکنند که در اینصورت هر چند کشور لطمات زیادی می‌بیند اما از بین نمیرود، بلکه در نهایت دولت ملت کش توسط مردم “از بین میرود”، نباید فراموش کرد که آنچنانکه اخیرا شاهدیم بعضی‌ حکومت‌های تا حدی غیر مسول هستند که برای بقای خود حتی کشور مطبوع خود را تا پرتگاه نابودی برده اند، ما امیدوار هستیم که هر چه زود تر مردم این کشورها بتوانند از شر حکومت‌های آدمکش خلاصی یافته به سرنوشت کشورشان تسلط پیدا کنند.

 10. هاشمی گفت:

  قابل توجه اقای هاشمی نفی استبداد در ایران ریشه دیرینه دارد نه 50 ساله .حدودا صدسال از انقلاب مشروطه میگذرد انقلابی که میرفت ریشه استبداد و بخشکاند نه تنها نتوانست و فقط اسمی از خود در تاریخ منطقه بجا گذاشت بلکه صاحب …. بنام جمهوری اسلامی شد که روی هرچی استبداد و سفیدکرد.
  رزمنده دفاع مقدس

 11. mehdi گفت:

  آقای هاشمی انقدر دست دست کردی که هم سیخ سوخت هم کباب. تو را به خدا اینجوری حرف نزن چون ما بیشتر دوست داریم شما محکوممون کنی. مثلا بجای این حرف بگو: دست اونای که 25 بهمن مردمو زدن درد نکنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 12. 2011 گفت:

  این تبیض .ناعدالتی . امار های نادرست را اقایان جنتی .یزدی . احمد خان خاتمی………. نمی بینند وویا مثل کبک سرشان را زیر برف فرو کردند اینها مسئولیتی برای جامعه ندارند هی الکی از دولت تعریف کنند.اینها مشکلاتشان همسو با مردم نیست.

 13. koosha گفت:


  “حکومت سیاست بستن جامعه و گسترش فقر در جامعه را دنبال می کند تا جامعه ای پر از خفقان، فقر و نکبت مانند کره شمالی درست کند. تنها راه مفید شرکت در تجمعات پیوسته از ۱۱ اردیبهشت تا رسیدن به خواسته هایمان که …و رفراندم قانون اساسی هست.”

 14. ميكروب گفت:

  با سلام و درود برهاشمی – میرحسین ، کروبی و یاران جنبش سبز
  و جناب حجت الاسلام دكتر خاتمي عزيز

  جناب آقاي هاشمی بهتر نيست كاري كه خودتان شروع كرديد (اعلام و تعيين رهبري ) خودتان تمومش كنيد .چرا سكوت مگه مدرك نداريد كه كج دار مريض حرف ميزنيد . ما منتظريم و پشتيبان شما

 15. سبزه سبزه سبز گفت:

  جناب هاشمی اگر شما مرحمت بفرمائید و افکارتون رو نسبت به جریانات کشور خودمون مشخص کنید جنبش هم تکلیفش رو در مورده شما میفهمه.
  ….

 16. همای خمام گفت:

  با سلام
  من این حدس و گمان رو میزدم که وقتی آقای هاشمی از ریاست مجلس خبرگان بره کنار خیلی راحتر حرف میزنه و اگه هم از ریاست مجمع هم بره بازم بهتر از اینها حرف خواهد زد چون توی این مواضع حرف زدن اساس نظام رو بهم میزنه ولی اون موقع بعنوان یه فرد تحلیل گر میتونه نظراتش رو ارائه بده. در هر صورت امام راحل گفتند که آقای هاشمی در سیاست مجتهد هستن و این موضوع رو به کسی اطلاق نکردش

 17. سبزه قبا گفت:

  حال که جبهه ی راست سعی در حذف و نابودی سیاسی آقای هاشمی و خانواده اش را دارد جنبش سبز وظیفه دارد ایشان را در خود بپذیرد . قرار نیست که تمام اعضای جنبش سبز دارای یک نوع اعتقاد یا روش مبارزه باشند. جملات ایشان توصیه به حاکمان جمهوری اسلامی است اگر گوش شنوایی باشد .

 18. سید گفت:

  جنبش سبز جنبش عقلانیت است؛آگاهی و اعتدال
  به هاشمی اعتماد کنیم

 19. احمدی گفت:

  بحثهای هاشمی تقریبا” یک اتمام حجتی با سایر حکام دنیاست که در فکر آینده خود اقلا” باشند اگر حکومت برای مردم است پس بایستی نظرات آنان را لحظ داشت کشورهای آفریقائی واقعا در فکر ملت نبوده اند و مردم را خس و خاشاک می پندارند و آخر هم به روزگار گرفتار می شوند

 20. احمد گفت:

  جناب هاشمی خداوکیلی تکلیف مارو روشن کنید من هم گمان می کردم باکناررفتن شما از ریاست مجلس خبرگان شاهد شفاف سخن
  گفتن از سوی شما باشیم به همین سبب دعا می کردم مجمع تشخیص مصلحت را هم کنار بگذارید.صمیمانه عرض می کنم فکر می کنید
  کسانی که مراسم تشییع _ تدفین ویادبود نخست وزیر محبوب امام را مایه انتقام گیری خود قراردادند فکر می کنید با شما رفتاربهتری
  خواهند داشت؟صریحابه مردم بپیوندیدو نتیجه آن را ببینیدتاباکمک آنها کشور ازسراشیبی سقوط نجات یابد.

 21. Afshin گفت:

  آقای رفسنجانی من هم میخوام سؤال نا سبزها را از شما بپرسم ، شما چرا نظرتان را صاف و پوست کنده ابراز بمیکنید ؟
  اخه این نظام کجاش شبیه جمهوری اسلامی ۳۰ سال پیشه که شما دم از نزدیکی مردم و رهبرانش میزنید ؟ شما سکوت و همراهی رهبر را با کودتاچیان ندیدید ؟ شما خونهای به ناحق ریخته شده را ندیدید؟ با با نخست وزیر امام در بند است اما شما در بند نقش ایوان هستید ؟ یعنی هنوز شما فکر میکنید میتوانید این نظام به نظم شده و سرکوب گر را به راه راست برگردانید ؟ تا به کی غفلت و به عنوان حفظ نظام تیشه زدن به ریشه اسلام را میخواهید ندیده بگیرید؟
  جناب رفسنجانی تا زمان هست به سوی مردم برگردید و دست یاری به سوی آقای موسوی و حجت السلام کروبی دراز کنید شاید آمرزیده شوید!
  همیشه سبز باد جنبش سبز ایران

 22. دوستدار هاشمی گفت:

  هاشمی درسته که سیاستمدار بزرگی است اما باید کمی مواضعش را روشنتر در مورد دولت بیان کنه گر چه همه میدونن با
  جنبش هستش اما خیلی محتاطانه عمل کردن هم سبز ها رو کمی ناراحت ونگران میکنه گرچه فائزه یک تنه از پس دروغگوی بزرگ و طرفدارای افراطیش بر میاد

 23. محمد امی گفت:

  به نام خدا
  سلام
  تازگی هر وقت با سخنان آقای هاشمی روبرو میشوم یاد این جمله میافتم :” من مهدی کروبی، فرزند احمد صدایم خفه نمیشود.” شیخمان را حصر خانگی کردند ادعا حکومت عدل علی هم دارند. جنبش سبز در چهارچوب قانون اساسی را تحمل نمیکنند به این خیال که از بین میرود. با این حرکت جنبش سبز را به اعتقاد مبنی بر تغییر قانون اساسی میرسانید. ای بخش حرفم خطاب به دوستان سایت کلمه است . پیشنهاد : نمیخواهید 25 هر ماه مردم را برای خرید روانه خیابان ها کنید ؟ میرویم خرید شب اردیبهشت … خرید شب دی ، خرید شب بهمن …

 24. علی گفت:

  اقای هاشمی استبداد در هر دوره ای بد است اگر از همان ابتدای پیروزی انقلاب که نغمه های استبداد خواهی گام به گام خود را مطرح میکرد با ان برخورد شده بود و به افراد و اعتقادات انها احترام گذاشته شده بود اموز در این بن بست قرار نمی گرفتیم یادم نمی رود ساعت 24 شب انتخابات مجلس شورای اسلامی بعد از رحلت امام را که از همان لحظه تبلیغات انتخابات کاندیداها ازاد شده بود صلاحیت اقای دکتر اسلامی نماینده بافت را شورای نگهبان رد کرده بود فردی که به دلیل جوان بودن هم سابقه مبارزه قبل از انقلاب داشت و فردی متدین و معتقد به اسلام و انقلاب بود و بنده و امثال بنده از راهنمائئهای ایشان بهره میبر دیم و فردی با هوش و با ذکاوت بود وقتی با شما بعنوان رییس جمهور وقت تماس گرفت جنابعالی چنان برخورد سردی کردید که من ماتم برد یا بالا تر از اینها ایا جرم اقای ایت الله منتظری که از همه شما سابقه مبارزاتی و درجه علمی بالاتری داشت حتی اگر حق او عزل از قائم مقامی رهبری بود که نبود و شما بعنوان مشاوران امام می توانستید تاثیر گذار باشید چه برخوردهای زشت و زننده ای با این مرد بزرگ در دوران شما و اقای خاتمی که نشد و شما هم یا کمک کردید و یا سکوت ! به راستی همه ما عوام وشما خواص در بوجود امدن این شرایط نقش داشتیم و دنیا هم دار مکافات عمل خودمان است و این قانون خداست و لا یتغیر

 25. ناشناس گفت:

  عزیز من اگر هاشمی هم روشن بگه فلانی و فلانی ظالمن خوب اینو هم مثل بقیه زندانی میکنن .
  الان هم غیر مستقیم داره میگه …

 26. پیام گفت:

  به آقای هاشمی رفسنجانی که به احتمال زیاد این پیامها رو مطالعه میکنند پیشنهاد میدهم که با شجاعتی که دارند ، کل اشتباهات سیاسی نظام سی واندی ساله را مطرح کنند و تحلیل نمایند تا راه روشنی برای آینده باشد ، نه اینکه صندوقچه اسرار انقلاب را دفن کنند. به صراحت بگویند ما در فلان جا به این دلیل اشتباه کردیم ، امام در فلان مساله دچار سوء تفاهم شد ، رهبری ، دولت ، فلان حزب ، مردم و … در این مسائل به خطا رفتند و تمام این مسائل را به صورت فنی و مستدل توضیح دهند تا با عبرت آموزی و اتمام حجت بر تمام متصدیان امر و همچنین مردم ، در آینده اتفاقات بدتری واقع نشود و نظام ، به معنای تام کلمه بیمه شود. البته همین که ایشون سعی در چاپ خاطرات خود دارند بسیار خوب است اما این به تنهایی کافی نیست . عمر انسان کوتاه است و حیف است که اندیشمندان و فعالان سیاسی از تحلیلهای این پیر سیاست و مبارزه محروم بمانند. آقای هاشمی شما را به فاطمه زهرا ( که میدونم خیلی دوستش دارید ) سوگند که این آخرین قدم رو در عمر پر برکتتون به عنوان اتمام جهاد سیاسی خود بردارید تا چراغی برای آیندگان باشد . والسلام

 27. یک رزمنده گفت:

  من بیم آن را دارم اگر آقای رفسنجانی امروز رئیس حکومت بو دهم این حرفا رو میزد و گفته هاش عمل میکرد یا اینکه خودش میشد یکی مثل احمدی نژاد ودیکتاتوری رو به حد اعلاخودش میرسوند.
  معمولاً آدمها وقتی خودشون در قدرت نیستند حرفای قشنگ زیاد میزنن و قدرت اینقدر شیرین وکورکننده هست که وقتی به آن میرسند همه چی رو فراموش میکنند

 28. من عاشق ليدر اصلي جنبش سبز هستم گفت:

  من عاشق حاج آقا هاشمي ام ايشان چون داراي وارستگي ذاتي و مبري از مقامات دنيوي هستند لذا معنويت زيادشان و دوري و خودداري خانواده مكرم ايشان از مسايل دنيوي و پست و رياست و مال اندوزي اين ها همه باعث ميشود كه اگر ايشان روزي حكم جهاد بدهند من و تمام ملت ايران بي درنگ اطاعت كنيم . به دروغ هاي احمدي نژاد توجه نكنيد ايشان و خانواده محترمشان خيلي انسان هاي معنويي هستند از رياست فرار ميكنند

 29. ناشناس گفت:

  چراوقتی اقای هاشمی خودمصدرکاربود(زمان ریاست جمهوری)چرابه این حقوق مخصوصا حقوق ملت ایران وازادی مطبوعات وقهی نمینهاد.

 30. یا حسین گفت:

  هاشمی زودتر به پا خیزیم ، نشیم مثل امت کوفه بعد از شهادت امام حسین، هممون اون دنیا مسئولیم ها.

 31. بله گفت:

  بقول آقا/خانم:
  من عاشق لیدر اصلی جنبش سبز آقای هاشمی هستم
  ایشان معنویت بالایی دارند همه مردم دنیا و ملت ایران میدانند چقدر این خاندان عظیم الشان از مادیات بیزارند و در گذشته و حال به فکر ملت ایران هستند