سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ۱۷ کشته در ناآرامی‌های روز جمعه سوریه/ دولت: به دست اوباش کشته شده اند...

۱۷ کشته در ناآرامی‌های روز جمعه سوریه/ دولت: به دست اوباش کشته شده اند

چکیده :دولت سوریه وقوع ناآرامی روز جمعه در شهر درعا را تایید کرده است، اما با این حال گفته است که تنها دو نفر و آن هم به دست اوباش مسلح و نه نیروهای امنیتی کشته...


گزارش‌ها حاکی است که دست‌کم ۱۷ نفر در ناآرامی‌های روز جمعه در شهر درعا واقع در جنوب سوریه کشته شده‌اند. سازمان‌دهندگان اعتراض‌ها از معترضان خواسته‌اند که هر جمعه در خیابان‌ها تظاهرات کنند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود گزارش داده است که دست‌کم ۱۷ نفر در ناآرامی‌های روز جمعه در شهر درعا واقع در جنوب سوریه کشته شده‌اند.

رویترز همچنین از تظاهرات هزاران نفر از اقلیت کرد در شرق سوریه خبر داده است که خواستار انجام اصلاحات در این کشور شده‌اند.

برپایه این گزارش، تظاهرات‌کنندگان در شهر درعا، یک ساختمان دولتی را به آتش کشیده و مجسمه برادر رئیس‌جمهوری سوریه، باسل اسد را درهم شکستند؛ باسل اسد در سال ۱۹۹۴ در یک سانحه رانندگی کشته شد.

یک منبع بیمارستانی اسامی هفده نفر را که به گفته او روز جمعه به دست نیروهای کشته شده‌اند، در اختیار رویترز قرار داده است که بدین ترتیب شمار تلفات ناآرامی‌های این کشور در طول سه هفته گذشته از مرز ۹۰ نفر تجاوز کرده است.

دولت سوریه وقوع ناآرامی روز جمعه در شهر درعا را تایید کرده است، اما با این حال گفته است که تنها دو نفر و آن هم به دست اوباش مسلح و نه نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

خبرگزاری رسمی سوریه در گزارشی اعلام کرد که یک پلیس و یک راننده آمبولاس در ناآرامی‌های روز جمعه در شهر درعا کشته شده‌اند.

دولت سوریه از دسترسی رسانه‌های مستقل به شهر درعا جلوگیری کرده است.

یک شاهدان عینی که خود در انتقال کشته‌ها و زخمی‌ها به بیمارستان شرکت داشته، نیز به آسوشیتدپرس گفته است که شمار کشته‌شدگان ۱۳ نفر بوده‌اند.

از سوی دیگر یک پرستار در بیمارستان درعا نیز گفته است به دلیل شمار زیاد زخمی‌ها، این بیمارستان با کمبود تخت مواجه است و بسیاری از زخمی‌ها بر روی زمین یا نزدیک مسجد مداوا می‌شوند.

سازمان‌دهندگان اعتراض‌ها در سوریه در طول سه هفته گذشته از معترضان خواسته‌اند که هر جمعه در خیابان‌ها تظاهرات کنند.

تظاهرات‌کنندگان در سوریه خواستار اصلاحات در این کشور هستند که نزدیک به ۴۰ سال خاندان اسد بر آن حکومت می‌کند؛ یکی از عمده‌ترین خواسته معترضان لغو حالت فوق‌العاده‌ است که از سال ۱۹۶۳ در این کشور برقرار است.

حالت فوق‌العاده بسیاری از بندهای قانون اساسی سوریه را به حال تعلیق درآورده است.

وزارت کشور سوریه از شهروندان درعا خواسته است که به گروه‌های مسلح که به روی مردم و پلیس آتش گشوده‌اند پناه ندهند و اگر اطلاعی از آنها دارند به مسئولان گزارش کنند.

سوریه که در بحبوبه ناآرامی‌های کشورهای عربی آرام به نظر می‌رسید از سه هفته پیش شاهد اعتراض‌های مردمی بوده است.

شهر درعا که به کانون اعتراض‌ها در این کشور تبدیل شده است، به مدت یک سال است که دچار خشک‌سالی است و اوضاع اقتصادی مناسبی ندارد.

بشار اسد تاکنون با انحلال کابینه و برکناری دو فرماندار و نیز وعده اصلاحات تلاش کرده است که از گسترش ناآرامی‌ها کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، وی در سخنرانی خود در پارلمان این کشور دست «دشمنان» را پشت ناآرامی‌های اخیر این کشور دانست که به گفته او تمامیت این کشور را هدف قرار گرفته‌اند.

نزدیک به ۹۰ درصد جمعیت ۲۱ میلیونی سوریه را مسلمانان تشکلیل می‌دهند؛ ۷۴ درصد از مسلمانان سوریه سنی‌مذهب هستند.

ژنرال حافظ اسد، پدر بشار اسد در سال ۱۹۷۰ در این کشور دست به کودتا زد و در سال ۱۹۷۱رئیس‌جموری سوریه شد. طبق قانون اساسی سوریه رئیس‌جمهوری این کشور باید مسلمان باید. پس از مرگ حافظ اسد در سال ۲۰۰۰ فرزندش بشار، رئیس‌جمهوری این کشور شد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

10 پاسخ به “۱۷ کشته در ناآرامی‌های روز جمعه سوریه/ دولت: به دست اوباش کشته شده اند”

 1. عبید سن خوزانی گفت:

  مگر آنکه اسم تازه لباس شخصی ها و بسیجی ها وخودجوش های سوریه نام تازه ای به اسم “اوباش” پیدا کرده باشند. وگرنه هر آدم عاقلی میدانند که ملت سوریه به دست جه دستگاه و چه کسانی کشته شده اند. تنها کسی که احتمالا هنوز خبر نداشته باشد خواجه حافظ شیراز است.

 2. ادامه فتنه خاتمی گفت:

  چطوراین اوباش فقط به معترضان تیراندازی میکنند و کاری به اجتماع طرفداران دیکتاتورها ندارند!؟ دست بردارید دروغگوها ی همکاسه با دشمنان ملتها!باور میکنیم همین خط فکری شماها بود که ساکنان آواره سرزمینهای اشغالی را وادار نمود تا زمینها یشان را به یهودچه ساکن و چه مهاجر بفروشند.شما دیکتاتورها بروید،آنروز خواهید دید که قدرتهای غاصب درمنطقه هم باکمترین مقاومت در برابر همین مردم شریف خواهند رفت.درود بر ملت .درود برمیرحسین موسوی.

 3. قلم فرانسه گفت:

  کدام گزینه پاسخ صحیح می باشد :
  الف ) اوباش مسلح = لباس شخصی مسلح
  ب ) لباس شخصی مسلح = اوباش سوری
  ج ) لباس شخصی سوری = اوباش مسلح
  د ) هر سه مورد
  لطفا پاسخ خود را به هیچ پیامکی ارسال نفرمائید ! تا موارد فوق به صورت نهفته انجام وظیفه نمایند !! قلم فرانسه

 4. ناشناس گفت:

  آره خوب اونایی که فحش خوردن عرب که نبودن یه رگشون ایرانی بوده دیگه اینم گفته چیز لقشون و کمکشون

 5. ناشناس گفت:

  راستی تظاهرات اعتراضی برگزار نکنین یه وقت ها چون رفیق هاتون رفتن خدمت سوریه ای ها برسن، نیرو واسه کتک زدن و بردن آتیش زدن مردم کم میاد تو ایران.

 6. ناشناس گفت:

  Why Islamic Republic is quiet abut this situation in syria? Still free oil to there?

 7. رضا گفت:

  عجب
  چقدر اينها شبيه حكام ما حرف ميزنند
  معلوم است كه چرا به هم نان قرض ميدهند
  كبوتر با كبوتر باز با باز (البته بهتر است بگويم كفتار با كفتار)

 8. ناشناس گفت:

  Chera Rahbarane Keshvarhaye Eslami Hamegi Diktator o doroogh Goo Hastand
  Va Chera Tabe Ghodrat Parastishan Faratar Az KHODA Parastishan Mibashad
  KHODAYA KHOD POSHTIBANE ZENDANIANE SIASI O MAZLUMIN BASH

 9. سحر گفت:

  دولت: به دست اوباش کشته شده اند!!!!
  حكومت ايران تو منطقه شده الگويي براي سركوب مردم . حكومت ها از حكومت ايران خوب ياد گرفتن كه بي كفايتي خودشونو و اوضاع بد اقتصادي و كشتن مردم بندازن گردن فتنه و بيگانگان و اوباش…

 10. به نام پدر موسوی گفت:

  تهران دمشق قاهره دیکتاتور باید بره