سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » علی لاریجانی: خواسته مردم را نباید با گلوله جواب داد...

علی لاریجانی: خواسته مردم را نباید با گلوله جواب داد

چکیده :با بیان اینکه خواسته حقوقی مردم را نباید با گلوله جواب داد، گفت: کسی که در حاکمیت است نباید علیه ملت خود سلاح به کار برد. از این رو جمهوری اسلامی از مردم بحرین، تونس، لیبی، یمن و مصر دفاع...


علی لاریجانی در نخستین سفر خود به قم در سال 90، در گفت‌وگویی به تحولات کشورهای منطقه اشاره کرد و یادآور شد: مجموعه خیزش‌های مردمی که در منطقه و شمال آفریقا شکل گرفته است، یک باور واقعی را در بین قدرتمندان باید به وجود آورد. این مسأله چیزی نیست که با چند قرص مسکن قابل رفع باشد.

وی تاکید کرد: مطالبات ملت‌های مسلمان خواسته‌های واقعی هستند که کشورهای اروپایی چند قرن قبل به آن رسیده‌اند اما این حق پس از جنگ جهانی اول و دوم با زور غرب از مردم منطقه سلب شد.

لاریجانی با بیان اینکه ملت‌های مسلمان دموکراسی و حق رای در تعیین سرنوشت خود می‌خواهند که امر عجیب و غریبی نیست، خاطرنشان کرد: انتظار از اروپا و آمریکا این است که مدافع خواستی باشند که چند قرن قبل برای مردم خودشان آن را تامین کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: علت آنکه جمهوری اسلامی پیگیر این موضوع است و از خیزش‌های مردم مسلمان منطقه دفاع می‌کند، این است که احقاق آن حق طبیعی مردم است.

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: متاسفانه کشورهای غربی به ویژه آمریکا در این قضایا از دیکتاتورها دفاع می‌کنند. دفاع از حاکمان دیکتاتور از سوی غرب به وجهه آنان خیلی صدمه می‌زند چون در قرن 21، هنوز با حمایت از سلاطین حرف‌های قرن 19 را تکرار می‌کنند.

لاریجانی گفت: مردم بحرین اکنون در فشار مضاعفی قرار گرفته‌اند، هم آمریکایی‌ها فشار می‌آورند و هم برخی کشورهای منطقه، که البته به ضرر خودشان است. چون نفرت از ایالات متحده به این کشورها نیز در حال تسری است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در موضوع بحرین، لیبی و یمن توجه به خواست مردم هم به نفع قدرت‌های جهانی و هم حکام منطقه است، تصریح کرد: موضع ایران در این وادی همواره روشن بوده، چون مخالف این‌گونه دخالت‌ها و ستمی هستیم که کشورهای غربی و حکام منطقه بر ملت‌های مسلمان روا می‌دارند.

وی ادامه داد: اگر این شگردهای شیطنت‌آمیز ادامه یابد قطعا غرب و عمال آنها با یک خواست مضاعفی مواجه خواهند شد. بنابراین اصرار روی این رویکرد به نفع آنها نیست.

نماینده قم در مجلس در مورد اظهارات ضدایرانی وزیر امور خارجه و رئیس پارلمان اردن، اظهار داشت: صحنه فعلی منطقه، صحنه فرافکنی نیست. آنچه که در متن موضوع است از خواست مردم برای تامین حقوق اولیه آنها در رابطه با دموکراسی و تعیین سرنوشت به دست خودشان حکایت می‌کند.

وی افزود: مقاماتی که در این رابطه علیه ایران اظهار نظر می‌کنند باید ببینند که حرف‌شان چقدر با این موضوع تطابق دارد. مشکل مقامات یاد شده با تمسک به چند مسأله حاشیه‌ای حل نمی‌شود.

لاریجانی یادآور شد: وقتی مراجع و طلاب حوزه علمیه قم درباره تامین حقوق اولیه ملت‌ها تلاش می‌کنند، منافعی ندارند بلکه معتقدند این حق اصلی مسلمانان بوده که توسط غرب و حکام دیکتاتور از ملت‌های اسلامی ربوده شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من از افراد بصیر منطقه و مراجع تقلید تشکر می‌کنم که در این رابطه اهتمام ویژه داشتند و از حقوق اهل تسنن و تشیع منطقه دفاع کردند.

وی با اشاره به ادعاهای برخی رسانه‌های غربی مبنی بر اینکه ایران اگر از تحرکات بحرین حمایت می‌کند به خاطر تشیع است، گفت: مردم بحرین شیعه هستند اما مسلمانند و نباید به خاطر شیعه بودن تحت ظلم قرار بگیرند.

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ایران از قیام‌های مردم مصر، تونس و یمن نیز حمایت کرد در حالی‌که اکثریت مسلمانان آن کشورها اهل تسنن هستند؛ بنابراین موضوع ایران بحث فرقه‌ای نیست بلکه از منظر انسانی به مسائل نگاه می‌کند.

وی تأکید کرد: موضع شورای همکاری خلیج فارس و اظهارات وزیر خارجه و رئیس پارلمان اردن مشکل آن را حل نمی‌کند و مقامات این کشورها باید صحنه را ارزیابی کنند.

لاریجانی افزود: جمهوری اسلامی با هیچ کشوری دشمنی ندارد و با همه رابطه دوستانه خود را ادامه می‌دهد اما ملت‌های کشورهای مسلمان خواسته‌هایی طبیعی دارند که باید مدنظر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه خواسته حقوقی مردم را نباید با گلوله جواب داد، گفت: کسی که در حاکمیت است نباید علیه ملت خود سلاح به کار برد. از این رو جمهوری اسلامی از مردم بحرین، تونس، لیبی، یمن و مصر دفاع می‌کند.

وی با بیان اینکه برخی مقامات کشورهای عربی می‌خواهند قیام‌های منطقه را وارد تفرقه‌افکنی کنند، خاطرنشان کرد: این راه حل مشکل نیست مگر با حضور نظامی سایر کشورها در بحرین اوضاع آرام شد؛ بلکه بغض مردم آن کشور را بیشتر کرد.

لاریجانی درباره رابطه ایران و مصر نیز تصریح کرد: وزیر خارجه مصر در مورد دوستی با ملت ایران اظهارنظری کرد که گامی مثبت و برخاسته از انقلاب مصر تفسیر می‌شود.

وی افزود: جهت‌گیری انقلاب مصر عاقلانه و درست در جهت تامین آرامش منطقه است. طبعاً باید صبر کرد تا گفت و گوهایی در زمینه برقراری رابطه بین دو کشور صورت بگیرد.

لاریجانی یادآور شد: این کار ملازماتی دارد که باید شرایط از طرف مصر انجام شود تا ایران نیز قدم بردارد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

29 پاسخ به “علی لاریجانی: خواسته مردم را نباید با گلوله جواب داد”

 1. ناشناس گفت:

  برادران دالتون این حرفا رو خطاب به حکومت کودتا گفتند یا به ….؟؟؟؟

 2. مهران گفت:

  خیلی رو دارید به خدا!!!

 3. حنا گفت:

  مسلمون کسی هست که دروغ نگه و فریبکاری نکنه. آقای علی لاریجانی آیا شما با این همه فریبکاری که از تریبونهای رسمی کشور می فرمایید مسلمان هستید؟
  معترضین به انتخابات، بنا به مشاهدات خودم و فیلمهایی که به لطف یوتیوب حفظ شده اند، توسط ماموران حکومتی که شما ریس مجلسش هستی کتک خوردند و کشته دادند و حتی مورد تجاوز قرار گرفتند. آیا زدن و کشتن فقط در ممالک دیگر اشکال دارد و در جمهوری اسلامی بدون اشکال است؟
  هر کسی جای شما بود از شرمندگی آب میشد اما شما از کدام سنخ هستی که ککت هم نمی گزد؟؟ شرم باد بر شما.

 4. قلم فرانسه گفت:

  “وی با بیان اینکه خواسته حقوقی مردم را نباید با گلوله جواب داد، گفت: کسی که در حاکمیت است نباید علیه ملت خود سلاح به کار برد. از این رو جمهوری اسلامی از مردم بحرین، تونس، لیبی، یمن و مصر دفاع می‌کند.”
  صحیح است ! صحیح است ! صحیح است ! کاملا فرمایش ایشان درست است !! گلوله وسیله بسیار بدی است که دشمنان دست نشانده در میان آن همه جمعیت با برنامه کاملا حساب شده قبلی سینه ندا آقا سلطان را نشانه می روند ! سپس این گلوله شلیک شده از تفنگ بیگانه به سوی چندین ایرانی پاک و درستکار کمونه گرفته البته در مکان های مختلف و در زمان های متفاوت جان ایشان را به جان آفرین تسلیم می نماید ! گاه می بینیم گلوله با رسوخ در کالبد انسان شخصیت او را در کمتر از چند ساعت دگرگون نموده از او یک بسیجی مخلص می آفریند و تشیع پیکر پاکش به عهده سربازان گمنام آقا می گردد ! خلاصه اینکه گلوله وسیله بسیار بدی است !! دولتمردان بحرین , تونس , لیبی , یمن و مصر بهتر است به جای بکار گیری گلوله از روش کاملا انسانی حصرخانگی مخالفان و قطع کلیه خدمات اطلاع رسانی استفاده نمایند (لازم به ذکر است همان گونه که ریاست محترم مجلس هم به کشور برادر سوریه اشاره نفرموده اند اینجانب نیز به جناب بشار اسد توصیه نمی کنم البته به دو دلیل : یک اینکه تظاهرات مردم سوریه بوسیله مزدوران کشورهای بیگانه طراحی و اجرا می شود و آن جماعت اغتشاشگر سوری نیستند بلکه سوری هستند و دوم اینکه جناب بشار ابن حافظ به واسطه ارتباط بسیار نزدیک با دوست ویژه راهکار های خاص را جهت مبارزه با خس و خاشاک به خوبی یاد گرفته اند ! ) قلم فرانسه

 5. ناشناس گفت:

  انتقاد از خود بهترين روش انسان سازي ميباشد بين حرف و عمل زمين تا اسمان فاصله است پس از خودت انتقاد را شروع كن

 6. ناشناس گفت:

  اهاي گروه ….! مرغ همسايه غاز است !…

 7. مرودشتی گفت:

  واعظان کین جلوه در محراب ومنبر میکنند
  چون به خلوت می روند انکار دیگر می کنند
  یارب این نودولتان را بر خر خودشان نشان
  .
  .
  .
  کاین همه قلب ودغل در کار داور میکنند.

 8. ریزبین گفت:

  سلام
  مگه در کجا کسی رو با گلوله زدن؟؟؟؟؟؟
  اینا همش شایعه هست و کار دشمن، حتمن خلاف به ارزشون رسوندن.
  بهشون بگین که همه جا امن و امانه ، نه کسی رو با گلوله زدن، نه کسی در زندانه و یا در حصر و یا خونه های امن.
  تازه ما قاضی القضات هم داریم که حواسش حسابی جمه و نمیزاره هیشکی بدونه محاکمه بدون یا بدون وکیلش محکوم یا حصر بشه یا زبونم لال گومو گور بشه.
  ریزبین

 9. عبید سن خوزانی گفت:

  علی آقا با کی هستی با سوریه و یمن و بحرین و لیبی و…. یا با مقامات خودمان

 10. majid گفت:

  یا ما داخل این کشور زندگی نمی کنیم و از هیج چیز خبر نداریم یا آقایان خیلی بی شرم هستند !!!!

 11. ناشناس گفت:

  چقدر اینا بی شرم وحیان ای خدا……………………….

 12. ایرادوست گفت:

  بجان عزیزت بمرگ تو ترا بدست جنتی کفن کردن اصلا” گلوله ای درکار نیست همه شایعه است هنوز گلوله اختراع نشده تو بمیری
  مگر کبکی گله پر پشم و پاقالا کردی زیر برف الکی یه چیز هائی میگی.

 13. ناشناس گفت:

  بابا تو دیگه کی هستی آقای لاریجانی
  واقعا مردم رو چی حساب کردی ؟ یا خودتو زدی به اون راه ؟ واقعا انسان نمیدونه به این انسانهای دغل باز چی بگه . انشاءا… روزی برسه که تشریف ببرید و در سوریه با همتای عزیزیتون زندگی کنین و دست از سر این ملت بردارین .

 14. VivaIran گفت:

  بی حیا

 15. عمو گفت:

  سنگ پای قزوین کیلویی چند؟

 16. اشکان گفت:

  شرمت بادددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددد

 17. s.....abz گفت:

  لاريجاني ها حيا کنيد.وعلي لاريجاني کمي تعقل کن شايد يادتان بيايد در کشور ي که تو رييس مجلسش البته ناسلامتي هستي. کشتند .تجاوز کردند .شکنجه کردند جنازه دزديدند. و…….هزار جنايت ککت هم نگزيد.راستي نتيجه کميته حقيقت ياب مجلست چي شدخجالت بکشين توروخدا. 

 18. mehdi گفت:

  آخه آدم دروغگو شما تو همین آخرین تظاهرات زدین ژاله و مختاری رو کشتین و به زور زیر تابوتشون رفتین که دست خانوادشون بهش نرسه حالا شدی طرفدار انسانیت؟؟ طرفدار حقوق بشر شدی؟؟ آدم قلبش درد میگیره از حرفهای برادران لاریجانی. این چندتاشون که من دیدم هر کدوم از اون یکی دروغگوترن.احتمالا میخوان از محمود شعیب سبقت بگیرن.

 19. SARKHORDEYE NEZAM گفت:

  Ey Kash Dorough Shakho Dom Dasht
  Ya Namayandeye GHOM Be Andazeye Mardome Avam Motevaje Mishod

 20. محسن گفت:

  فقط ميشه گفت : لعنت به آدم دروووووووووووووغگووووووووو…………….

 21. ناشناس گفت:

  سوریه؟

 22. کیاوش گفت:

  اگه منظور این لاریجانی سوریه است که باید خدمتشون عرض کنم نبرو های سپاه پاسداران در سوریه به سوی مردم تیر شلیک میکنند.

 23. هرمز گفت:

  اقاي لاريجاني گلوله چيز بدي است اي کاش در25 خرداد دوسال پيش درمجلسي که کرسي رياستش رااشغال نموده اي اين حرفوميزدي

 24. سارا گفت:

  تو که لالایی بلدی، چرا خودت خوابت نمی بره…

 25. ناشناس گفت:

  در جواب اقای لاریجانی باید سکوت کرد. فکر کرد، گریست و تاسف خورد که چرا در میان ما افرادی با چنین تفکری وجود دارند. ای کاش روزی در پرورش افرادی با چنین تفکری را شاهد نباشیم.
  از طرفی لاریجانی اگر دو رو نباشد و دروغ نگوید باید تعجب کرد.

 26. سبزمشهد گفت:

  اولا در مصر انقلاب نشده اقاي لاريجاني در انجا جنبش اصلاحي پيروز شده .اگر يك كمي علوم اجتماعي ميدانستيدميفهميديد. دوم خودتان
  را به كوچه علي چپ ميزنيد كشتن براي شما ازاد ومباح وبراي ديگران حرام؟مردم از ادم هاي درو ده رنگ بدشان مي ايد.اي كاش يك مقدار
  معرفت اسلامي يا انساني داشتيد وبا مردم روراست وصادقانه سخن ميگفتيد

 27. مشقاسم گفت:

  گلوله و نارنجک خوب نیست همان باتوم و گاز اشک آور و قمه و زنجیر کافیست. حیف گلوله و نارنجک. گران هم هست.

 28. محمود گفت:

  خدا بیامرزد پدر سنگ پای قزوین را !
  به قول یکی از دوستان باید جوابشون رو با آر پی جی داد !!!

 29. ذره ای از درد گفت:

  آقای لاریجانی من قبل از این جریانات برای شما احترام خاصی قایل بودم .اما کمی شرم کنید بد نیست