سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » رییس بانک مرکزی: از میزان تورم راضی هستم...

رییس بانک مرکزی: از میزان تورم راضی هستم

چکیده :تارنمای رسمی بانک مرکزی ایران، اواسط هفته جاری، اعلام کرد که مقایسه نرخ تورم در سال ۱۳۸۹ نسبت به سال ۱۳۸۸ (دوازده ماه منتهی به اسفند ماه ۱۳۸۹ نسبت به دوازده ماه منتهی به اسفند ماه ۱۳۸۸) نشان می دهد که تورم در سال ۸۹ معادل ۱۲.۴ درصد بوده...


در حالیکه گزارش جدید بانک مرکزی ایران نشان می دهد نرخ تورم در کشور – که با محاسبه قيمت سبد کالاهای پايه و شاخص آنها حاصل می‌شود – از ۱۰.۸ درصد در سال ۸۸ به ۱۲.۴ درصد در سال ۸۹ افزایش یافته، رئیس کل بانک مرکزی طی اظهاراتی مدعی شد “خودمان هم فکر نمی کردیم نرخ تورم اینقدر کاهش یابد و اگر اجرای هدفمندی یارانه ها نبود، نرخ تورم به کمتر از هفت درصد می رسید، اما هم اکنون از تورم ۱۲.۴درصدی راضی هستیم، چرا که زهر روانی افزایش قیمت ها را از جامعه گرفته ایم و از این جهت نگرانی نداریم.”

به گزارش ایلنا، محمود بهمنی روز سه شنبه در نشست خبری خود درباره اثرات قیمتی هدفمندی یارانه ها گفت: تا پایان سال جاری با حذف چهار صفر از پول ملی، واحد پول ملی ایران به ريال و دینار تبدیل می شود.

وی همچنین اظهار داشت بانک مرکزی به جای حذف سه صفر، در حال فکر کردن به حذف چهار صفر است که اگر این امر محقق شود، واحد قانونی پول ایران که همان ریال و دینار است، احیا خواهد شد.

وی افزود:اگر چهار صفر حذف شود، مثلا اسکناس هزار تومانی به یک ریال تبدیل می شود که در آن صورت می توان به عنوان پول خرد صد دینار در نظر گرفت که معادل یک ریال خواهد شد.

وی گفت: حذف این صفر ها هیچ گونه نگرانی برای مردم یا تورمی را در پی ندارد و اجرای آن نیز تدریجی خواهد بود، به طوری مثلا همزمان با اسکناس های فعلی می توان از اسکناس های استفاده کرد که صفرهای آن حذف شده است، چرا که ارزش آن ها در مبادلات یکی است و خود مردم آن را معادل یابی ارزشی خواهند کرد.

گفتنی است تارنمای رسمی بانک مرکزی ایران، اواسط هفته جاری، اعلام کرد که مقایسه نرخ تورم در سال ۱۳۸۹ نسبت به سال ۱۳۸۸ (دوازده ماه منتهی به اسفند ماه ۱۳۸۹ نسبت به دوازده ماه منتهی به اسفند ماه ۱۳۸۸) نشان می دهد که تورم در سال ۸۹ معادل ۱۲.۴ درصد بوده است.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم سال ۸۹ که ۱۲.۴ درصد بوده، از بررسی نرخ تورم نقطه به نقطه و مقایسۀ نرخ تورم اسفندماه سال گذشته نسبت به اسفندماه سال پیش از آن به دست آمده، که نشان می دهد حدود ۲۰ درصد بوده و این رقم حکایت از شتاب گرفتن تدريجی نرخ تورم دارد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “رییس بانک مرکزی: از میزان تورم راضی هستم”

 1. مشقاسم گفت:

  آقای رئیس بانک مرکزی تورم واقعی یا تورم آماری؟

 2. SARKHORDEYE NEZAM گفت:

  Fekre bejae kardand ke sefr ha ra bar midarand,, be dalile Tavarom hame rooze, mardom niyazi dige nadarand baraye kharid ye kise pool be hamrah dashte bashand
  va hal ke gheymat ha sarsamavar bala rafte mardom be Dinar pardakht konand kamtar ZAJR mikeshand
  SARGARMIE MELLIE JALEBIST