سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نماینده زنجان: نرخ بیکاری اعلام شده از سوی وزیر کار، اعتبار ندارد...

نماینده زنجان: نرخ بیکاری اعلام شده از سوی وزیر کار، اعتبار ندارد

چکیده :جمشید انصاری نماینده مردم طارم و زنجان گفت: بر اساس اطلاعی که ما داریم نرخ بیکاری پایان تابستان 15.5 درصد بوده است. این در حالی است که وزیر کار اخیراً نرخ بیکاری سال 89 را 10.9 درصد اعلام کرده بود....


یک نماینده مجلس معتقد است وزارت کار مرجع اعلام نرخ بیکاری نیست و نرخ اعلام شده توسط وزیر کار اعتباری ندارد. وی با بیان این که نمونه‌گیری‌های مربوط به وضعیت اشتغال در پاییز و تابستان 89 انجام شده است، اما به دلیل افزایش نرخ بیکاری اعلام آن صلاح دیده نشده است، گفت: «بر اساس اطلاعی که ما داریم نرخ بیکاری پایان تابستان 15.5 درصد بوده است». وزیر کار اخیراً نرخ بیکاری سال 89 را 10.9 درصد اعلام کرده بود.

جمشید انصاری در خصوص اعلام نرخ بیکاری توسط وزیر کار، مستقل از بانک مرکزی و مرکز آمار به فرارو گفت: «معمولاً وزرای کار این آمار را اعلام می‌کنند ولی این نرخ بیکاری معتبر نیست. مرجع رسمی اعلام نرخ بیکاری، بر اساس عملکرد اقتصاد کلان کشور، بانک مرکزی است و بر اساس نمونه‌گیری‌های فصلی، مرکز آمار ایران است».

نماینده مردم طارم و زنجان با بیان این که «آخرین نرخی که مرکز آمار ایران اعلام کرده، نرخ بیکاری بهار سال گذشته بود که 14.6 درصد اعلام شد»، اضافه کرد: «نرخ بیکاری تابستان و پاییز سال 89 علیرغم انجام نمونه‌گیری‌ها اعلام نشد. بر اساس اطلاعی که ما داریم به دلیل افزایش یافتن نرخ بیکاری، اعلام آن را صلاح ندیدند».

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به نرخی که در بهار سال گذشته اعلام شده، نرخ اعلام شده توسط وزیر کار منطقی به نظر می‌رسد یا نه، اظهار داشت: «نه فقط بر اساس نرخ بهار 89 منطقی نیست بلکه این نرخ بر اساس آن‌چه در سال 88 هم اعلام شد، منطقی به نظر نمی‌رسد. بر اساس اطلاعی که ما داریم نرخ بیکاری پایان تابستان -که اعلام نشد و به طور غیر رسمی ما در جریان قرار گرفتیم- 15.5 درصد بوده است. یعنی نرخ بیکاری از ابتدای سال 88 روند صعودی به خود گرفته، در پایان این سال نرخ بیکاری 12.4 درصد بوده و حدود 2.1 درصد در بهار اضافه شده و حدود 1.1 درصد هم در تابستان افزایش داشته است».

انصاری سپس تاکید کرد: «وقتی نرخ بیکاری در بهار و تابستان که فصل کشاورزی است، روند صعودی پیدا می‌کند در ماه‌های پاییز و زمستان نمی‌تواند کاهش داشته باشد. ضمن این که مجدداً یادآوری می‌کنم وزارت کار و وزیر کار مرجع اعلام نرخ بیکاری کشور نیست و این نوع اعلام هیچ‌گونه اعتباری ندارد».

نماینده مردم زنجان در ارزیابی ادعای دولت مبنی بر ایجاد 1 میلیون و 600 هزار تا 1 میلیون و 800 هزار شغل در سال 89 گفت: «من زیاد در جریان آماری که شما می‌گویید نیستم، چرا که گزارش‌های رسمی هنوز منتشر نشده است. چیزی که در یک مصاحبه توسط یک مقام غیر مسئول بیان می‌شود، نمی‌تواند مورد استناد برای اظهار نظر قرار گیرد».

عضو کمیسیون اقتصادی درباره این که آیا دولت در لایحه بودجه سال 90 رویکرد قابل تشخیصی برای کاهش بیکاری اتخاذ کرده است یا نه؟، بیان داشت: «نه خیر. یکی از دلایلی که در کمیسیون در مخالفت با بودجه عرض کردم این بود که در حالی که دولت به عنوان یک شعار مبارزه با بیکاری و افزایش اشتغال را مطرح کرده است، این امر حداقل در بودجه امسال جز در افزایش بودجه عمرانی نمودی ندارد».

وی ادامه داد: «طبعاً اگر بتوانیم درآمدهای پیش‌بینی‌شده را محقق کنیم متناسب با افزایش بودجه عمرانی در فعالیت‌های عمرانی ایجاد اشتغال می‌شود. اما با توجه به این که بخش قابل توجهی از ارقام پیش‌بینی شده به عنوان منابع مالی، قابل تحقق به نظر نمی‌رسد باید منتظر ماند و دید بودجه عمرانی در مجلس با چه رقمی به تصویب می‌رسد، آن موقع می‌توان اظهار نظر کرد که از آن بودجه عمرانی چه میزان اشتغال تحقق پیدا می‌کند».

وی در پایان اظهار داشت: «در بقیه حوزه‌ها، به ویژه حوزه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هیچ نوع سیاست مشخصی قابل مشاهده نیست».Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.