سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » خانواده دکتر ابراهیم یزدی: خبرگزاری دولت، مصاحبه را تحریف کرده است...

خانواده دکتر ابراهیم یزدی: خبرگزاری دولت، مصاحبه را تحریف کرده است

چکیده :خبرگزاری ایرنا، اخیرا گفتگویی با آقای یزدی انجام داد که ظاهرا پس از آزادی او انجام شده و در آن به نقل از وی گفته شده که اگر میر حسین موسوی به ریاست جمهوری انتخاب می‌شد، «برای کشور فاجعه بود.» مهدی نوربخش داماد آقای یزدی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که این مصاحبه مربوط به دوران حبس ابراهیم یزدی است و «بخشی که مربوط به آقای موسوی می‌شود درست خلاف واقع است.»...


به دنبال انتشار مصاحبه‌ای از ابراهیم یزدی، دبیر کل پیشین نهضت آزادی ایران که اخیرا از زندان آزاد شده، خانواده وی اعلام کردند که این مصاحبه تحریف شده است.

خبرگزاری ایرنا، اخیرا گفتگویی با آقای یزدی انجام داد که ظاهرا پس از آزادی او انجام شده و در آن به نقل از وی گفته شده که اگر میر حسین موسوی به ریاست جمهوری انتخاب می‌شد، «برای کشور فاجعه بود.»

مهدی نوربخش داماد آقای یزدی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که این مصاحبه مربوط به دوران حبس ابراهیم یزدی است و «بخشی که مربوط به آقای موسوی می‌شود درست خلاف واقع است.»

نوربخش افزوده یزدی پس از انتخابات ریاست جمهوری سه بار دستگیر و ۵۵ نوبت بازجویی شده، اما حکومت تاکنون نتوانسته ضعفی علیه او پیدا کند و تنها به دنبال این است که او را مجبور به انحلال نهضت آزادی کند.

داماد دکتر یزدی به روزآنلاین هم گفته که «روزهای آخر بازداشت و قبل از اینکه دکتر به مرخصی بیاید، دو مصاحبه طولانی از سوی خبرگزاری ایرنا و پرس تی وی با دکتر انجام شده و خبرگزاری ایرنا بخش هایی از سخنان دکتر را حذف و بخش هایی را باب میل خود اضافه کرده است.»

به گفته‌ی وی، «آقای یزدی در هر دو مصاحبه ای که در “خانه امن” و در شرایط خاص آنجا انجام شده، از نهضت آزادی ایران و جنبش سبز قاطعانه دفاع کرده اما در متن منتشر شده در ایرنا تمام این بخش ها را حذف کرده اند. در اصل بخش هایی از مصاحبه را تقطیع و سپس بخش هایی را اضافه کرده اند.»

مرتضی کاظمیان یکی از فعالان سیاسی نزدیک به نهضت آزادی نیز گفته که مصاحبه ابراهیم یزدی با ایرنا «کاملا شکل بازجویی دارد و معلوم است با هماهنگی و فشار بازجویان انجام شده است.»

عبدالعلی بازرگان از اعضای شورای مرکزی نهضت آزادی هم مصاحبه‌ منتشر شده یزدی در ایرنا را «ساختگی و مونتاژ شده» و فاقد اعتبار ارزیابی کرده است. او گفته است: «تنظيم كنندگان اين مصاحبه از قول دكتر يزدي خواسته اند چنين القاء كنند كه مثلا چرا مهندس موسوي با چنان سوابقي، آخرعاقبت خود را خراب كرد! در حالي كه سخن ايشان متوجه حاكمان است كه شما بايد ببينيد چه كارنامه اي داشته ايد كه حتي نخست وزير خط امامي دوران هشت سال جنگ هم به شما اعتراض دارد؟ … چه اتفاقي در جمهوري اسلامي در اين ۳۲ ساله افتاده است كه همه نخست و زيران ، روساي جمهور و روساي مجلس، به غير از آنها كه از دنيا رفته اند،از ابتداي انقلاب تا كنون همگي مغضوب واقع شده اند؟ آيا به غير ازشوروي سابق، هيچ نظامي با پايه گذارانش چنين كرده است؟»

بازرگان با اشاره به سوء استفاده ساواک از یادداشت‌های دکتر شریعتی، خاطرنشان می‌کند: «وقتي شادروان دكتر شريعتي را پس از دو سال اسارت در سلول انفرادي آزاد كردند، روزنامه اطلاعات به دستورساواك شروع به درج سلسله مقالاتي ازايشان در نقد ماركسيسم كرد تا به اين وسيله دشمني و تفرقه اي ميان نيروهاي چپ و مذهبي ايجاد كند. نوشته ها البته از دكتر بود، اما سالياني قبل نوشته شده بود و اينك بي اطلاع او بدون آنكه امكان تكذيب داشته باشد چاپ مي شد. درج اين مصاحبه توسط خبرگزاري دولتي ايرنا نيز از همان سنخ است. آنها مي خواهند با طرح نظرياتي از زبان دكتر يزدي، در شرايطي كه همه مي دانند، عليه آقاي موسوي يا جنبش سبز، در صفوف اين حركت شكاف ايجاد كنند.»

ماموران امنیتی سال گذشته و در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، ابراهیم یزدی را که در بیمارستان بستری بود، بازداشت و چند روز بعد، آزاد کردند.

آقای یزدی بار دیگر در روز عاشورا و هنگام شرکت در مراسمی در خانه یکی از اعضای نهضت آزادی بازداشت شد، اما مقامات قضایی دو ماه بعد با مرخصی او برای انجام عمل قلب باز موافقت کردند.

اوایل مهرماه سال جاری، آقای یزدی که برای شرکت در یک مراسم ترحیم به اصفهان سفر کرده بود، بار دیگر در آن شهر بازداشت و پس از انتقال به تهران زندانی شد.

آقای یزدی هشتاد سال سن دارد و از وضع جسمی مساعدی برخوردار نیست و بازداشت او اعتراضاتی را به دنبال داشته است.

او چندی پیش به بیمارستان منتقل شد و پس از انتقال دوباره به اوین، خبری در مورد انتقالش به یک “خانه امن” که زیر نظر دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی است، منتشر شد.

مهدی نوربخش می گوید آقای یزدی پس از انتخابات ریاست جمهموری سه بار دستگیر و 55 نوبت بازجویی شده، اما حکومت تاکنون نتوانسته ضعفی علیه او پیدا کند و تنها بدنبال این است که او را مجبور به “انحلال” نهضت آزادی کند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “خانواده دکتر ابراهیم یزدی: خبرگزاری دولت، مصاحبه را تحریف کرده است”

 1. ناشناس گفت:

  زنده باد دکتر یزدی

 2. حسین گفت:

  مردم خیلی آگاه تر و هوشیارتر از این هستند که فریب این مصاحبه های ساختگی را بخورند.
  به فرض محال حتی اگر یکی از شخصیت ها بر علیه حرکت مردم صحبت کند، صرفا به آبروی خودش لطمه وارد می شود، والا مردم تصمیم خود را گرفته اند.

 3. حسین گفت:

  واکنش خیلی به موقع بود. هر چند برای همه واضح بود قضیه از چه قرار است.

 4. ناشناس گفت:

  افت بر این سردمداران حکومتی که چه کارها با نزدیک ترین یار امام می کنند اخه کم اآورده اند