سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مخالفت دادستان تهران با مرخصی پزشکی منصور اسانلو...
» گفت و گو با پروانه اسانلو ، همسر رییس دربند سندیکای کارگران شرکت و احد تهران

مخالفت دادستان تهران با مرخصی پزشکی منصور اسانلو

چکیده :منصور اسانلو، رییس سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران بارها و بارها بازداشت و زندانی شده است. او هم اکنون در زندان رجایی شهر کرج به سر می برد.همه پزشكان زندان راي به جراحي قلب او داده اند اما با اين وجود دادستان تهران با مرخصي پزشكي اين زنداني سياسي مخالفت مي كند....


کلمه:منصور اسانلو، رییس سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران بارها و بارها بازداشت و زندانی شده است. او هم اکنون در زندان رجایی شهر کرج به سر می برد، در حالي كه به دليل ناراحتي قلبي به شدت بيمار است .این زندانی سیاسی این روزها صبر و استقامتش زبانزد همه شده است .او از آن نوع زندانی هاست که انگار همه فشارها را تاب می آورد اما از خواسته های قانونی اش پا عقب نمی گذارد .شاید به همین خاطر بود که بعد از خروج از کشور و با وجود آنکه می دانست دوباره به زندان خواهد رفت، باز هم ترجیح داد به وطنش بازگردد .او حتي وقتي همسرش حالش را مي پرسد هرگز لب به گلايه نمي گشايد به قول پروانه اسانلو همسر وي ، او هرگز از منصور نشنيده كه يك بار هم بگويد حالش بد است. اما او اين روزها به شدت بيمار است تا جايي كه همه پزشكان زندان راي به جراحي قلب او داده اند. اما با اين وجود دادستان تهران با مرخصي پزشكي براي اين زنداني سياسي مخالفت مي كند. پروانه همسر منصور درباره آخرين وضعيت منصور اسانلو براي خبرنگار کلمه مي گويد، او از همه مي خواهد كه هرگز زندانيان سياسي را از ياد نبرند و هر كس هر چه در توان دارد براي آزادي اين عزيزان به كار بگيرد .

آخرین باری که آقای اسانلو را ملاقات کردید چه زماني بود؟

آخرین بار یک هفته پیش از عید بود که ملاقات کابینی داشتیم. وضعیت روحی شان کماکان خوب بود، اما واقعا به لحاظ جسمی حالشان مساعد نيست . همسرم مشکل قلبی دارد ، البته وقتی حالش را پرسیدم، طبق روال همیشه گفت خوب است در حالی که اصلا وضعيت مناسبي نداشت و تنها به خاطر ما و اينكه روحيه مان خراب نشود اين طور گفت. منصور هيچ وقت نمي گويد حالم بد است.

نظر پزشکان زندان در مورد وضعیت سلامتی ایشان چيست ؟

پزشکان زندان یک نظر دارند. آن نظر هم این است که ایشان خيلي زود بايد تحت عمل جراحی قلب قرار بگيرند .

آيا مسوولان با اين نظر پزشكان موافقت كرده اند ؟در این زمینه شما چه اقدام قانونی انجام داده ايد ؟

ما به دادستانی برای درخواست مرخصی پزشکی نامه نوشتيم تا اجازه بدهند ما خودمان برای درمان آقای اسانلو و عمل جراحی ایشان اقدام کنیم. اما وقتی برای گرفتن جواب نامه تماس گرفتيم، مسوول دفتر ایشان گفتند آقای دادستان با درخواست شما موافقت نکرده است.

از طريق زندان پیگیری کرديم که جواب آنها اين بود كه ما نیز از دادستانی استعلام می گیریم اگر اجازه صادر شد خودمان اقدام می کنیم.

پس دادستان تهران با مرخصي پزشكي همسرتان موافقت نكرد ؟مي خواهم بدانم علت عدم موافقت دادستان چيست آيا در اين باره پي گيري خاصي انجام داده ايد ؟

خیر.وقتي برای پیگیری پرونده تماس تلفنی داشتم فقط همین جمله را عنوان كردند و گفتند آقای دادستان موافقت نکرده اند. همین.
البته من هم مثل هميشه پرسيدم چرا ؟ مگر منصور چه کرده است كه در حقش این همه سخت گیری مي شود حتی در برابر سلامتی اش. من گفتم این همه وقت در زندان بوده، بس نیست؟ الان هم تنها درخواست ما مهلت و فرصتی برای درمان اش است آيا اين در خواست بزرگي است ؟ اما آنها هرگز جواب اين سوالهاي ما را نمي دهند .

واقعا فکر می کنید علت این همه سخت گیری درباره آقاي اسانلو چيست ؟

به نظر من كاملا بی دلیل است. اگر خودشان هم به زندگی، گذشته و حال آقای اسانلو ، به خواسته ها و گفته هایش با انصاف نگاه کنند می بینند هيچ خواسته اي جز خير براي اين مردم و كشور نداشته اند .

خانم اسانلو! مردم با شما به عنوان همسر یک زندانی سیاسی چطور رفتار مي كنند ؟

نام فامیل من هم اسانلو است گاهي مردم ازمن سئوال می کنند که چه نسبتی با آقای منصور اسانلو دارم و تا متوجه می شوند ابراز همدردی و ارادت می کنند و برای همسرم هم دعا و آرزوي آزادي اش را مي كنند . من هميشه با ديدن اين رفتارها و برخوردها شرمنده مي شوم .

چند نوروز است كه آقای اسانلو در کنارشما و ساير اعضاي خانواده تان نیستند؟

از آخرین بازداشت شان تا کنون سه بهار است که بدون مرخصی بوده اند. البته مجموعا چهارسال و نیم است که در زندانند.

در نبود ایشان سال نو را چگونه گذرانديد ؟

من دوفرزند پسر دارم . آنها هميشه سعی می کنند تنهايم نگذارند اما به هرحال هیچوقت نتوانسته اند جای پدرشان را در زندگی من پر کنند. خودم هم همیشه اصرار می کنم که به زندگی خود شان توجه کنند و نگران من نباشند. اما آنها هم به نوعي اسیر زندگي من شده اند و نمی توانند زندگی مستقل خودشان را داشته باشند و دلشان طاقت نمی آورد من را تنها بگذراند . با نبود همسرم زندگی طبیعی ما مختل شده و نوروز هم مثل همه روزهاي ديگر براي ما با يك حس خاص همراه است ، مي دانيد در کل یک احساس های درونی وجود دارد که نمی توانم آن را بیان کنم.

اگر لحظه تحویل سال نو آقای اسانلو در کنار شما بودند به او چه می گفتید؟

ابراز خوشحالی زیادی می کردم و می گفتم خوشحالم که بالاخره آمدی پیش ما. البته آروز می كردم که هیچ وقت روزهای رفته تکرار نشود و دیگر هیچ روزی را پشت میله های زندان نباشد .


لحظه تحویل سال ، اما بدون حضور همسرتان گذشت در اين لحظه چه احساسي داشتيد و از خداوند چه خواستيد ؟

اول از همه آزادی همه زندانیانی که به خاطر عقیده و باورشان در زندان هستند، از جمله همسرم را از خداوند تمنا کردم و بعد دعا کردم که خدایا امسال دیگر منصور به خانه برگردد.با توجه به اينكه منصور سه چهارم حکم اش را در زندان گذرانده ما واقعا امسال منتظر بازگشتش بوديم. من شخصا انتظار داشتم مقامات قضایی اين چند ماه باقيمانده را چشم پوشي كنند يا حداقل به همسرم مرخصي بدهند اما باز هم چشم به راه مانديم .


اگر نکته ای مانده، بفرماييد ؟

فقط درخواست می کنم هر کسی به طریقی كه مي تواند به آزادی زندانیان سياسي کمک کند، دریغ نکند. همسر من بيمار است و با اين شرايط زندان را فقط به خاطر مردم و آرمانهايش تحمل مي كند. اين عزيزان را از ياد نبريم .Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

12 پاسخ به “مخالفت دادستان تهران با مرخصی پزشکی منصور اسانلو”

 1. م گفت:

  ای دوست و ای همفکر و همشهری عزیز بدان راه شما راه حق و حقیقت است و ذره ای انحراف از آن برخلاف آرمان های انتقلاب است پس به قول رهبر سبزم صبر پیشه کنید تا بر تمامی این مشکلات فائق آییم

 2. ناشناس گفت:

  رانندگان شركت واحد همت و غيرت بخرج دهند حتي تاكسيرانان براي ازادي اين شير مرد اگر نكنند چه بهتر كه چادر برسر كنند و پشت ماشين بشينند

 3. صادق گفت:

  من از اینکە کلمە این مصاحبە را با همسر آقای اسالو انجام دادە و در مورد آ‌قای اسالو اطلاع رسانی کردە بسیار خوشحالم و ضمن تجلیل از مبارزە پیگیرانە آقای اسالو، مددی، شهابی، غلام رضایی و سایر رهبران سندیکای واحدجهت احقاق حقوق کارکنان شرکت واحد بعنوان یک کارگرطرفدار حق و عدالت و جنبش سبز، از سایت کلمە بخاطر انجام این مصاحبە تشکر میکنم.امیدوارم کە سایت کلمە و سایر رسانە های حامی و همراە جنبش سبز، در کنار طرح مسایل گوناگون مسایل ومطالبات کارگران و مزد بگیران را نیز آنطور کە شایستە است در رسانه های جنبش طرح نمودە و در مورد آنها موضع گیری نمایند.
  با احترام و آرزوی آزادی تمام زندانیان سیاسی و کامیابی تمام و کمال جنبش بزرگ مردم ایران، جنبش سبز
  صادق

 4. ناشناس گفت:

  امروز نه آغاز و نه انجام جهان است
  ای بس غم و شادی که پس پرده نهان است
  گر مرد رهی غم مخور از دوری و دیری
  دانی که رسیدن هنر گام زمان است؟
  زنده باد اسانلو
  درود بر میر حسین
  سلام بر کروبی
  باربد از سیستان

 5. مری گفت:

  خواهرم : صبر صبر صبر ما باید صبر کنیم خدا هست آرام و قوی .

  کلماتی هست که نخست وزیر امام (ره) به خانواده و همه ملت ایران در آخرین ظاهر شدنش ادا نموده است . در مقاوم بودن ایشان شک نیست.

  سعی کردم و خودم را به راننده اتوبوس درحال حرکت باصحبت همسر شما آغاز نمودم او گفت : آقای اسانلو کاری کر د که شرکت واحد

  و پرسنل آن همه مدعون او هستند زندگی ما را دگرگون و زندگی خودش در بند و خانواده اش هم ………… خداوند خیرش بدهد

  بعد اشک از چشمانش جاری شد .

 6. ali گفت:

  من دوست دارم يک روزی ميليون ها نفر از مردم ايران فقط با حمل علامت سئوال و بدون هيچ شعاری به خيابان ها بيايند.»

 7. محمد گفت:

  از اين مرد بزرگ حا كميت سخت مي تر سد .وبا او بسيار دشمني مي كند . ظلم در باره او پاياني ندارد .مرگت باد ديكتا تور انشا الله بزودي .

 8. شعار من هم ... گفت:

  جنبش سبز ميتواند مردم را به عنوان اعتراض ” منفي ” دعوت به راهپيمايي مردم بهمراه وسيله نقليه خود در خيابانهاي مورد نظر كند ! جنبش سبز, “شورای هماهنگی راه سبز امید” از خواب زمستاني بيدار شو و مردم را در بلاتكليفي نگذار ! شاد و مصمم باشيم .

 9. یاور میر گفت:

  دوست عزیز شما دیگر چرا؟ چادر نشان دهنده ی کمتر انسان بودن کسی نیست . این سخنان تبعیض آمیز گفتنش برای ما سبز ها درست نیست.

 10. یاور میر گفت:

  از پایمردیتان شرمساریم به امید روزهای سبز همراهی.

 11. حسین جعفری گفت:

  هراندازه این عزیزان حماسه آفرین را بیشتر آزار دهید، قدر آنان نزد ما بالا رفته و سردمداران رژیم تحمیلی نزد ما بی اعتبارتر و بی شخصیت تر خواهند شد. آفرین بر کسانی که حسرت یک آه کشیدن را بر دلتان گذاشتند. هر اندازه بیشتر آنها را فشردید، مقاومتشان بیشترشد.

 12. parsa گفت:

  dorod be rahbar va emam zaman ma aghye mansour osanloo