سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اعتصاب غذای مجدد فخرالسادات محتشمی پور از ۱۵فروردین...

اعتصاب غذای مجدد فخرالسادات محتشمی پور از ۱۵فروردین

چکیده :متاسفانه یکی از عوامل اصلی در برخوردهای صورت گرفته با آقای تاجزاده و خانم محتشمی پور مانند بسیاری دیگر از زندانیان سیاسی، کینه های شخصی برخی از مقامات از آنها می باشد که این امر باعث شده این عزیزان حتی از حقوق اولیه خود به عنوان یک زندانی سیاسی محروم گردند....


به گفته فخرالسادات محتشمی پور در ملاقات با خانواده اش به رغم اینکه اتهام وی نوشته ها و فعالیت های شخصی در خصوص رسیدگی به خانواده های زندانیان سیاسی است، اما اکثرا سوالات مطرح شده در جلسات بازجویی در خصوص همسرشان سید مصطفی تاجزاده بوده است.

به گزارش تحول سبز، طبق آخرین خبری که چند روز گذشته در رسانه ها منتشر شد و مورد تایید خانواده ایشان نیز قرار گرفت فخر السادات محتشمی پور همانطور که از پیش اعلام کرده بود از روز اول فروردین ماه دست به اعتصاب غذا زده است .

گفت و گوی تحول سبز درباره آخرین وضعیت فخرالسادات محتشمی پور با سید علی طباطبایی عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی وی بشرح زیر است:

آقای طباطبایی خانم محتشمی پور طی مدتی که در بازداشت بوده اند چند نوبت با خانواده ملاقات داشتند و آخرین دیدارشان با اعضای خانواده چه زمانی بوده؟

ایشان بعد از بازداشت در روز ۱۰اسفند توسط نیروهای امنیتی بعد از حدود یک هفته که از وضعیت ایشان خبری در دست نبود تماس تلفنی کوتاهی با خانواده داشتند و در ۲۹اسفند هم ملاقاتی را با اعضای خانواده شان داشتند. و آخرین دیدارشان هم روز گذشته با دخترشان بوده که بعد از شکستن اجباری اعتصاب غذایشان بوده است.

براساس اخبار خانم محتشمی پور اظهار داشته بودند که در صورت فراهم نشدن دیدار با همسرشان مصطفی تاج زاده اعتصاب غذا خواهند کرد. ممکن است توضیحات بیشتری رو در این خصوص و خواسته های ایشان بفرمایید

ایشان همانطور که قبل از دستگیری هم مهمترین وظیفه خود را به عنوان خانواده یک زندانی سیاسی پیگیری وضعیت زندانیان سیاسی و بالاخص همسر خود می دانستند پس از بازداشت هم کماکان به ایفای این نقش اصرار دارند.

متاسفانه آقای تاجزاده مثل دیگر دوستان شکایت کننده از کودتا گران که حاضر به پس گرفتن شکایت خود نشدند پس از عمل جراحی کمر و با وجود اینکه پزشکان وضعیت جسمی ایشان را نامناسب اعلام کرده بودند و نیاز به عمل جراحی گردن را هم در مورد ایشان ضروری دانسته بودند مجددا به زندان بازگردانده شدند و این بار در یک اقدام غیر قانونی به جای انتقال به بند عمومی به قرنطینه زندان اوین منتقل شدند و از آن زمان از کوچکترین حقوق اولیه یک زندانی هم محروم شدند.

در این مدت پزشکان خود زندان هم چندین بار ضرورت انجام “ام آر آی” و رسیدگی سریع به وضعیت جسمی ایشان را اعلام کرده اند که متاسفانه مسئولین تا کنون حاضر به تن دادن به خواسته پزشکان و خانواده نشده اند.

خانم محتشمی پور هم کماکان خواستار رسیدگی به این خواسته ها و انتقال همسرشان به بند عمومی و بهره مندی از حقوق اولیه ایشان هستند و اعلام کرده بودند اگر این خواسته ها که همگی کاملا قانونی و به حق هستند اجابت نشود و ایشان اجازه ملاقات با همسرش را پیدا نکند دست به اعتصاب غذا خواهد زد که با عدم تحقق درخواستها اعتصاب غدای خود را از روز اول فروردین ماه شروع کرده اند و پس از گذشت چهار روز از اعتصاب غدا و با وخامت وضعیت ایشان زیر سرم میروند.

در خصوص محل نگهداری و شرایط بازجویی ایشان اگر اطلاعاتی دارید بفرمایید

بعد از بازداشت خانم محتشمی پور خانواده تا یک هفته هیچگونه خبری از وضعیت ایشان نداشتند تا اینکه بعد از گذشت یک هفته و تماس خانم محتشمی متوجه شدیم که ایشان در بند دو الف سپاه زندان اوین و در انفرادی نگهداری می شوند. ایشان همچنین در دیداری هم که در روزهای آخر سال گذشته با خانواده داشتند گفته بودند که تا کنون هیچ اتهامی رو نپذیرفته اند و طبق گفته خودشان در برگه بازجویی نامه ای سرگشاده خطاب به مقامات قضایی نوشته بودند.

آقای طباطبایی در خصوص علت بازداشت خانم محتشمی پور آیا مقامات قضایی اتهام خاصی را مطرح کرده اند؟

نحوه و همچنین زمان بازداشت ایشان که در روز ۱۰ اسفندماه انجام شد به نحوی بود که القا کنند این دستگیری هم جزو دستگیری های مربوط به تجمعات اعتراضی به حصر رهبران جنبش سبز بوده است، اما بر اساس گفته ایشان و اظهارات بازجوها دستگیری ایشان از قبل برنامه ریزی شده بوده و به علت نوشته ها، مصاحبه ها و فعالیتهای ایشان در جهت احقاق حقوق خانواده های زندانیان سیاسی بوده است.

در جایی هم گفته شد که ایشان بالاخره باید هزینه نوشته های خود را بپردازند.

در آخرین ملاقات هم که ایشان اعلام کردند روند بازجویی ها بیشتر در خصوص همسرشان بوده و بازجوها بیشتر بدنبال وارد کردن فشار بیشتر به تاجزاده هستند.

آیا ایشان در ملاقاتهایی که داشتند اشاره ای به روند بازجویی و برخورد بازجویان داشته اند در این خصوص اگر مطلبی هست بفرمایید؟

بله، طبق گفته خانم محتشمی در آخرین ملاقاتشان ایشان به نحوه و روند بازجویی هایش به شدت اعتراض داشته و عنوان داشته اند که علی رغم اینکه بازجوها تاکید دارند که علت بازداشت ایشان نوشته ها و نامه ها و فعالیت های شخصی خودشان بوده است ولی همانطور که اشاره کردم عمده سوالات بازجوها در در دور جدید بازجویی ها در مورد آقای تاج زاده می باشد، ایشان مشخصا گفته اند که اینها بدنبال این مطلب هستند که بتوانند فشار بر آقای تاجزاده را بیشتر کنند.

طی چند روز گذشته خبری در مورد انتقال خانم محتشمی پور به بیمارستان در وبسایتهای سبز منتشر شد که علت هم ضعف جسمانی شدید که حاصل از اعتصاب غذای ایشان بوده عنوان شده با توجه به شرایط و نگرانی های ایجاد شده آیا شما در مورد آخرین وضعیت ایشان اطلاعی در دست دارید؟

همانطور که گفته شد ایشان اعتصاب غذای خود را از روز اول فروردین شروع کرده بودند که پس از چهار روز با وخامت وضعیت جسمی ایشان به بهداری منتقل می گردند و مدتی زیر سرم بوده اند.

خوشبختانه در حال حاضر وضعیت جسمی ایشان رو به بهبود است ولی با توجه به اینکه خانم محتشمی پور اعلام کرده اند مجددا از روز دوشنبه اعتصاب غذای خود را از سر خواهند گرفت شدیدا نگران وضعیت ایشان هستیم.

مامورین امنیتی با توجه به وضعیت خانم محتشمی هنوز اجازه ملاقات را صادر نکرده اند ؟

خیر، به گفته خانم محتشمی پور پس از این که حال وی رو به وخامت می رود و به بهداری منتقل می گردد مسئولین از وی می خواهند که اعتصاب غدای خود را بشکند که این امر با مخالفت ایشان مواجه میشود.

بعد از مخالفت خانم محتشمی پور مسئولین قول ملاقات با همسرش را به وی میدهند و به ایشان میگویند که می تواند مصطفی تاجزاده را ملاقات کند، و خانم محتشمی را به اتاق ملاقات می برند، اما در عوض پدر خانم محتشمی پور را به اتاق ملاقات می آورند.

خانم محتشمی پور درقبال این رفتار عکسل العملی داشته اند؟ آیا ایشان هنوز اصرار به ملاقات با آقای تاج زاده را دارند؟

بعد از اینکه اجازه ملاقات با آقای تاج زاده داده نشد خانم محتشمی پور در ملاقاتی که با خانواده خود داشته اظهار داشتند که کماکان نسبت به وضعیت آقای تاج زاده نگران هست و اگر مسئولین با درخواست برای ملاقات با ایشان موافقت نکنند از روز دوشنبه ۱۵ فروردین ماه اعتصاب غذای خود را از سر خواهم گرفت.

آقای طباطبایی در مورد آخرین وضعیت آقای تاجزاده نیز اگر مطلبی هست بفرمایید

متاسفانه غیر از ملاقات کوتاهی که دخترشان با ایشان داشتند اطلاعی از وضعیت آقای تاجزاده نداریم. تماسهای تلفنی و ملاقاتهای ایشان هم کماکان قطع می باشد. در همان آخرین ملاقات هم آقای تاجزاده به شدت به نحوه برخوردها اعتراض داشته اند و از خانواده در خواست کرده بودند تا همانطور که خودشان هیچ گونه درخواستی از مسئولین نخواهند داشت خانواده هم با ایشان همراهی کنند و به هیچ وجه درخواست تماس یا ملاقات نداشته باشند.

ایشان اعلام کرده بودند که در تمام مدت بازداشت غیرقانونی خود در اعتراض به این روند روزه بوده اند و کماکان به روزه داری خود ادامه خواهند داد.

درپایان اگر مطلب خاصی هست بفرمایید

متاسفانه یکی از عوامل اصلی در برخوردهای صورت گرفته با آقای تاجزاده و خانم محتشمی پور مانند بسیاری دیگر از زندانیان سیاسی، کینه های شخصی برخی از مقامات از آنها می باشد که این امر باعث شده این عزیزان حتی از حقوق اولیه خود به عنوان یک زندانی سیاسی محروم گردند.

با توجه به هشدارهای داده شده در خصوص وضعیت جسمی آقای تاجزاده و ادامه روزه اعتراضی ایشان و همچنین شروع مجدد اعتصاب غذای خانم محتشمی پور با وجود وضعیت جسمی نامناسبشان مسئولیت مستقیم حفظ سلامت این زوج و دیگر زندانیان سیاسی بر عهده مقامات نظام خواهد بود و قطعا باید روزی در برابر مردم پاسخگوی این گونه برخوردهای خود باشند.

ما به عنوان یکی از خانواده های زندانیان سیاسی از عقلای نظام و خصوصا مراجع درخواست داریم تا نقش موثرتری در این بی تدبیری ها ایفا کنند.

مطلب دیگری که باید به آن اشاره کنم روحیه بسیار بالای خانم محتشمی پور در ملاقات با فرزندشان بوده است و علی رغم اینکه ضعف جسمانی شدیدی داشته اند همچنان با روحیه بسیارخوب و با تاکید فراوان بر چند کلمه از جمله صبر، استقامت و تزکیه از فرزندانشان درخواست داشته اند که با صبر و استقامت با مشکلات برخورد کنند و پیگر وضعیت آقای تاجزاده و دیگر زندانیان سیاسی باشند.

ایشان همچنین در ایام بازداشت شعری برای فاطمه، دختر کوچکشان که این روزها در فراغ پدر و مادر به سر می برد، سروده بودند که در ملاقات دو روز پیش آن را در اختیار وی قرار داده است.

قطعه شعری که سرکار خانم محتشمی پور خطاب به دخترش فاطمه سروده است در ادامه آورده شده است:

یک دختر تنها، یک خانه خالی، یک پدر دربند

مادر در انفرادی، یک خونه خاموش، یک قصه غمگین

ولی می آد از راه، بهار آهنگین

بهار میاد از راه، خونه میشه روشن

یک شهر پر امید، پدر رها میشه، قفس میشه خالی

همه جای خونه، پر میشه از خوشحالی

شاید مادر بیاد تو جمع خوشحالها، تو جمعی که جمعه، تو صبرکن حله

یک دختر تنها، پر از غرور و درد،

درد رو بریزش دور، هرگز نشو دلسرد

این خونه خاموش، فردا میشه روشن

میرسه روز عقل، یک روز فرخنده

پر از گل و لبخند، بیا بخند با من، به هرچی حصر و بندDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

6 پاسخ به “اعتصاب غذای مجدد فخرالسادات محتشمی پور از ۱۵فروردین”

 1. ناشناس گفت:

  مرگ بر همه ديكتاتورهاي عالم ….. هيچوقت خورشيد پشت ابر نمي ماند بالاخره زمان طلوع خورشيد حق هم فرا خواهد رسيد ولي شرمندگيش مي ماند براي مسوولين و ….. راستي وظيفه علماي دين دي اين مواقع چيه؟ فقط كسب خمس و ذكات و….. يا حمايت از مسلمانان ديگر كشورها…… واد اسفا بر ايشان….

 2. محمدرزمنده سابق گفت:

  درود بر خانم محتشمي پور وهمسر شجاعش .مرگ بر ديكتا تور وچاپلوسانش .ازادي فرا خواهد رسيد .وديكتا تورها خواهند مرد

 3. ناشناس گفت:

  درود بر این زن شجاع
  شعر بسیار زیبا و امید بخشی بود.

 4. ناشناس گفت:

  ما همه منتظر روز آزادی آقای تاج زاده و خانم محتشمی پور و سایر زندانیان سیاسی هستیم.آن روز عید دوباره شروع می شه.انشاءا…

 5. يك آزاده گفت:

  لعنت اله علي القوم الظالمين
  قال المعصوم(ع) حكومت با كفر ميماند اما با ظلم نمي ماند

 6. سید محسن گفت:

  روزی می رسد…..که با هم لبخندی از سر شوق و غرور که ما راست قامتان این راه بودیم…مرارت کشیده ایم…. خواهیم زد….یک روز خوب میاد.