سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نگراني عربستان از تاثير بحران‌هاي منطقه...

نگراني عربستان از تاثير بحران‌هاي منطقه

چکیده :مناطق شرقي عربستان به دليل ديگري نيز چون آتش زير خاکستر مي‌مانند. در اين مناطق شيعيان زندگي مي‌کنند و در چند هفته اخير چندين حرکت اعتراضي در اين مناطق ديده شده است. شهروندان شيعي عربستان با شيعيان بحرين ابراز همدردي مي‌کنند و همين امر هيئت حاکم را در عربستان به شدت نگران کرده است....


عربستان سعودي نگران است که بحران سياسي در کشورهاي همسايه بر اين کشور نيز تاثير گذارد. اگر بحران بحرين به مناطق شرقي عربستان، که داراي بزرگ‌ترين مخازن نفت دنياست برسد، مقامات اين کشور را با مشکلاتي جدي روبرو خواهد کرد.

خانم آنه بآتريس کلازمان، خبرنگار خبرگزاري آلمان، در گزارشي در روز دوشنبه 28 مارس به موضوع نگراني مقامات عربستان سعودي نسبت به تاثيرگذاري بحران کشورهاي منطقه و بخصوص بحرين در امور عربستان مي‌پردازد. او مي‌گويد که مقامات عربستان بخصوص در مناطق شرقي اين کشور، جايي که بزرگ‌ترين مخازن نفت جهان قرار دارند، نگران تحولات سياسي منطقه هستند. اين مناطق در مرز بحرين قرار دارند و با پلي به اين کشور وصل مي‌شوند.

نگراني در شرق عربستان

خبرنگار خبرگزاري آلمان در گزارش خود به زندگي روزمره پيرامون مسجد امام فيصل ابن ترکي در مرکز شهر نفتي دمام اشاره مي‌کند و در اين مورد مي‌نويسد که اين مسجد در روزهاي جمعه پر از نمازگزاران مي‌شود. هر که دير به مسجد برسد بايد جانماز خود را در حياط مسجد پهن کند، يعني در نزديکي ماموران پليسي که با خودروهاي سفيد خود در اطراف مسجد درگذرند و مراقبت امور را به عهده دارند. چندين مامور نيز مراقب‌اند که پس از پايان نماز هر که به راه خود رود و تجمعي اعتراضي در گوشه و کنار مسجد صورت نگيرد. همه مي‌دانند که موقعيت سياسي اين شهر بندريِ مهم، که يکي از غني‌ترين مناطق نفت‌خيز جهان است، با مشکلاتي روبروست.

پلي که بندر دمام را به کشور پادشاهي بحرين وصل کرده ديگر بسته است. ساکنان دمام معمولا در روزهاي آخر هفته با علاقه از اين پل عبور مي‌کردند و خود را به بحرين مي‌رساندند. آنها در بحرين براي مدتي کوتاه از قوانين دست و پا گير و افراطي در عربستان رها مي‌شدند و از آزادي‌هاي موجود در بحرين بهره مي‌بردند.

کمک عربستان به بحرين براي سرکوب شيعيان معترض

خبرنگار خبرگزاري آلمان در ادامه مي‌نويسد که اکنون تنها سربازان عربستان از اين پل عبور مي‌کنند؛ سربازاني که اواسط ماه مارس به دستور ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودي، براي کمک به نيروهاي بحريني به آن کشور اعزام شده‌اند. اين سربازان قرار است با کمک به نيروهاي بحريني به تظاهرات شيعيان اين کشور که در اکثريت هستند، پايان دهند.

اما مناطق شرقي عربستان به دليل ديگري نيز چون آتش زير خاکستر مي‌مانند. در اين مناطق شيعيان زندگي مي‌کنند و در چند هفته اخير چندين حرکت اعتراضي در اين مناطق ديده شده است. شهروندان شيعي عربستان با شيعيان بحرين ابراز همدردي مي‌کنند و همين امر هيئت حاکم را در عربستان به شدت نگران کرده است. البته هنوز کسي عليه پادشاه عربستان سعودي، شعاري نداده ، اما همين اعتراض‌هاي کوچک نيز براي حکمرانان سعودي به شدت نگران کننده‌اند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.