سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اوباما: اشتباه عراق رادر ليبي تكرار نمي‌كنيم...

اوباما: اشتباه عراق رادر ليبي تكرار نمي‌كنيم

چکیده :رئيس ‌جمهور آمريكا اظهار داشت: ما همين شيوه را در عراق دنبال كرديم، اما تغيير نظام هشت سال طول كشيد و هزاران آمريكايي و عراقي جان خود را از دست دادند و هزار ميليارد دلار تباه شد، ما نمي‌توانيم به خودمان اجازه دهيم كه اين اشتباه را بار ديگر در ليبي تكرار كنيم....


رئيس ‌جمهور آمريكا اعلام كرد كه كشورش در راستاي تلاش براي براندازي نظامي معمر قذافي هرگز اشتباهاتي را كه در جنگ عراق مرتكب شد، در ليبي تكرار نخواهد كرد.

به گزارش ايسنا به نقل از سايت شبكه‌ الجزيره، باراك اوباما، رئيس‌جمهور آمريكا در سخنراني خود در دانشگاه دفاع ملي در واشنگتن، اظهار داشت: در صورتي كه بخواهيم با اعمال خشونت نظام معمر قذافي، رهبر ليبي را بركنار كنيم ائتلاف ما از هم خواهد پاشيد، چون در اين صورت ما بايد ترجيحا نيروهاي آمريكايي را به ليبي بفرستيم.

وي تصريح كرد: در اين صورت خطراتي كه سربازان ما با آن روبه‌رو خواهند بود بسيار بزرگ خواهد بود و در نتيجه وظايف و مسئوليت ما نيز بيشتر خواهد شد.

رئيس ‌جمهور آمريكا اظهار داشت: ما همين شيوه را در عراق دنبال كرديم، اما تغيير نظام هشت سال طول كشيد و هزاران آمريكايي و عراقي جان خود را از دست دادند و هزار ميليارد دلار تباه شد، ما نمي‌توانيم به خودمان اجازه دهيم كه اين اشتباه را بار ديگر در ليبي تكرار كنيم.

رئيس ‌جمهور آمريكا در توجيه دخالت نظامي در ليبي گفت: آمريكا بايد بر اساس منافع و ارزش‌هاي خود در صورتي كه در معرض تهديد است، وارد عمل شود، ما خطرات و هزينه‌ عمليات نظامي را به خوبي مي‌دانيم، لذا بايد نسبت به اقدام نظامي براي حل مشكلات جهان آگاهانه عمل كنيم.

وي تصريح كرد: از سالها پيش آمريكا نقش مهمي در برقراري امنيت جهاني و دفاع از آزادي ايفا كرده است.

اوباما درباره عمليات نظامي نيروهاي ائتلاف بين‌المللي گفت: نيروهاي سازمان پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) روز چهارشنبه فرماندهي عمليات نظامي را برعهده مي‌گيرند و ناتو اجراي ممنوعيت حمل سلاح و منطقه‌ي پرواز ممنوع را برعهده خواهد گرفت و انتقال مسئوليت از آمريكا به ناتو روز چهارشنبه خواهد بود.

وي در عين حال تاكيد كرد: ما به اجراي منطقه‌ي پرواز ممنوع و حمايت از غيرنظاميان در ليبي مي‌پردازيم و اطمينان داريم كه ائتلاف ما مي‌تواند بر نيروهاي قذافي فشار وارد كند.

رئيس‌جمهور آمريكا تصريح كرد: قذافي بسيار ضعيف شده چون نيروهاي ائتلاف پيشروي نظامي نيروهايش را در طول ساحل شرق ليبي متوقف كردند.

وي گفت: عمليات انتقال دموكراسي در ليبي بسيار مهم و دشوار است و بطور اساسي به ملت ليبي بازمي‌گردد. مرحله‌ي انتقالي كه موجب تشكيل دولت قانوني مي‌شود به خواسته‌هاي ملت ليبي پاسخ مي‌دهد و اين مسئوليت دشواري است. حتي اگر آمريكا به ملت ليبي كمك كند وظيفه جامعه جهاني بويژه ملت ليبي قابل انكار نيست.

رئيس‌ جمهور آمريكا بيان كرد: حتي بعد از رفتن قذافي اگر سازمان‌هاي مدني قوي تشكيل نشوند اوضاع ليبي مناسب نخواهد بود. تمام كساني كه اطراف قذافي جمع شده‌اند بايد بدانند كه تاريخ به نفع قذافي نيست.

اوباما تاكيد كرد: آمريكا عملا تحريم‌هايي را عليه ليبي اعمال كرد و حساب‌هاي بانكي نظام قذافي را به ارزش 33 ميليارد دلار بلوكه كرد. اين اموال در بازسازي ليبي استفاده خواهد شد و هرگز به قذافي بازنخواهد گشت. اين اموال متعلق به ملت ليبي است نه قذافي.

وي خاطرنشان كرد:‌ جهان در نبود قذافي بسيار بهتر خواهد بود و من از تلاشها براي براندازي نظام وي حمايت خواهم كرد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “اوباما: اشتباه عراق رادر ليبي تكرار نمي‌كنيم”

  1. خسرو گفت:

    احمدی نژاد و اوباما همشون سر تا ته یه کلباسن. اونم پی منافعشه و دلش برا کسی نمیسوزه … دوتا جنگ سالار و قدرت طلب …

  2. ناشناس گفت:

    برای ذخایر ارزی لیبی دندان تیز کرده اند.فعلاً تخریب میکنند تا بعداً شرکت های آمریکایی و فرانسوی بسازند.در فیلم پسر بچه چاپلین، پسر بچه شیشه میشکست و پدر شیشه می انداخت