سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت‌الله‌العظمی وحید خراسانی: حق‌گویی و حق‌طلبی، بازگشت ندارد...
» تلاش ناکام برخی اعضای جامعه مدرسین برای تعدیل سخنان مرجع تقلید منتقد

آیت‌الله‌العظمی وحید خراسانی: حق‌گویی و حق‌طلبی، بازگشت ندارد

چکیده :آیت‌الله العظمی وحید خراسانی به درخواست برخی اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برای تعدیل اظهاراتش پاسخ منفی داده و تاکید کرده است که انتقاداتش از برخی عملکردها، با اندیشه‌ی قبلی بوده، با اعتقاد بیان شده، از باب حق‌گویی و حق‌طلبی بوده و ادامه خواهد داشت....


کلمه: آیت‌الله العظمی حسین وحید خراسانی، از مراجع تقلید معظم شیعه، به درخواست برخی اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برای تعدیل اظهاراتش پاسخ منفی داده و تاکید کرده است که انتقاداتش از برخی عملکردها، با اندیشه‌ی قبلی بوده، با اعتقاد بیان شده، از باب حق‌گویی و حق‌طلبی بوده و ادامه خواهد داشت.

به گزارش کلمه، پس از آنکه آیت‌الله‌العظمی وحید خراسانی انتقاداتی را در خصوص وضعیت زندان‌ها و سپس مشغول بودن سران حاکمیت به دعوای قدرت و بی‌توجهی ایشان به وضعیت اعتقادی جامعه مطرح کرد، برخی تلاش کردند تا با ارسال پیامک‌هایی برای شاگردان این مرجع تقلید، آنها را از شرکت در جلسه درس ایشان منصرف کنند. اما برخلاف تصور آنها و تبلیغاتی که صورت گرفته بود، در جلسه بعدی درس ایشان به حدی طلاب و روحانیون حضور پرشوری داشتند که جمعیت پرتعداد حاضران در درس ایشان از شبستان مسجد اعظم قم فراتر رفت و گزارش شده که تا صحن مرقد مرحوم آیت‌الله‌العظمی بروجردی هم جمعیت نشسته بود.

بر اساس این گزارش، پس از این استقبال گسترده و ناکام ماندن تبلیغات علیه این مرجع تقلید منتقد، برخی اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نسبت به احتمال گسترش انتقادات ایشان و دیگر مراجع ابراز نگرانی می‌کنند و از این رو آیت‌الله محمد مؤمن را به همراه گروهی از اعضای این تشکل رسمی حوزه، به دیدار آیت‌الله‌العظمی وحید می‌فرستند تا با ایشان برای تغییر یا تعدیل نظرشان گفت‌وگو کنند.

در این جلسه، که گزارشی از آن در اختیار کلمه قرار گرفته، اعضای جامعه مدرسین از آیت‌الله‌العظمی وحید می‌پرسند: با توجه به فرمایشات پیشین جنابعالی که احترام و حفظ نظام را مورد تاکید قرار داده بودید، چگونه این انتقادات را مطرح ساخته‌اید، چرا که تقریبا این انتقادات متوجه رهبری است. آنها همچنین از این مرجع تقلید منتقد می‌خواهند اظهارات خود را در همان جلسه‌ی درس، تصحیح یا تعدیل کند.

اما آیت‌الله‌العظمی وحید خراسانی در پاسخ، تاکید می‌کند: تمام چیزهایی که من گفته‌ام، اندیشیده بوده، فکر کردم و با اعتقاد بیان داشته‌ام و برگشتی هم وجود ندارد و به امواج سیاسی هم ربطی ندارد و فقط از باب حق‌گویی و حق‌طلبی بوده است.

این مرجع تقلید در عین حال تصریح می‌کند: حرف‌های بسیار اساسی‌تری دارم که در آینده به تدریج مطرح خواهم کرد، و ممکن است نظرات من به هرکس که شما فکر می‌کنید هم بر بخورد.

آیت‌الله‌العظمی وحید خراسانی همچنین در پاسخ به سخنان حجت‌اسلام کعبی از اعضای جامعه مدرسین که ظاهرا متضمن برخی هتاکی‌ها نیز بوده، می‌پرسد: اشخاص مهم‌ترند یا اسلام؟ بنیانگذار جمهوری اسلامی الان کجا هستند؟ آقای خامنه‌ای و من تا کی خواهیم ماند؟

ایشان خطاب به اعضای جامعه مدرسین می‌افزاید: هیچ‌کس نخواهد ماند. اعلام خطر من به خاطر عملکردهاست و نباید به اسلام خدشه‌ای وارد شود، چون ما همه رفتنی هستیم و اسلام عزیز ماندگار است و بایستی پایدار بماند.

بر اساس این گزارش، اعضای شرکت‌کننده در این جلسه از سوی جامعه مدرسین، که ظاهرا قصد داشته‌اند پس از آن در اظهارنظرهایی از تصحیح و توضیح آیت‌الله‌العظمی وحید در خصوص سخنان انتقاد‌آمیزش سخن بگویند، پس از مواجهه با چنین موضع صریحی از سوی این مرجع تقلید، سکوت پیشه می‌کنند و درباره‌ی این جلسه چیزی مطرح نمی‌کنند. اما همچنان در برخی محافل این‌گونه القا می‌شود که آنها آیت‌الله‌العظمی وحید را قانع کرده‌اند و نظر ایشان برگشته است!

عامل اوج‌گیری نگرانی‌های برخی وابستگان به حاکمیت از مواضع اخیر آیت‌الله‌العظمی وحید خراسانی، انتقادات صریح ایشان در یکی از آخرین جلسات درس تفسیر خود از عملکرد نظام است؛ اظهاراتی که ایشان در آن، از برخی نهاد ها با عنوان “دستگاه فاسد” یاد کردند و خشم برخی طلاب حامی دولت را برانگیخت، به طوری که با وجود استقبال طلاب و روحانیون حاضر در درس این مرجع تقلید از اظهارات ایشان، جمع اندکی در پایان درس ایشان در محل حاضر شدند و شعار «مرگ بر ضد ولایت فقیه» دادند.

آیت‌الله‌العظمی وحید در درس تفسیر قرآن خود و در ادامه تفسیر سوره‌ی یس که به موضوع حکمت قرآن اختصاص داشت، از نسبت‌های ناروایی که برخی از فرقه‌های مسیحی به حضرت داود روا می‌دارند، انتقاد کرده و ضمن ضال و مضل خواندن تبلیغ این‌گونه اعتقادات، از رواج فعالیت آنها در کشور به شدت انتقاد کرده و حاکمیت را به علت بی‌تفاوتی نسبت به چنین وضعی، به باد انتقاد گرفته بود.

این مرجع تقلید گفته بود: “این مسیحیت با این ریشه در این كشور، جوانان شیعه را گمراه می‌كند و اینها روی ریاست خود دعوا دارند، یكی نیست به این دستگاه فاسد بگوید این همه تبلیغات مسیحیت ضال و مضل حتی در قم به چه معناست؟ اینها را دارند به خورد این امت می‌دهند و در قبال اسلام، این دستگاه با این بساط اگر یك‌جایی یك كلمه بویی برای تزلزل مقام من باشد، همه آنجا حاضر می‌شوند، اما دین و ایمان از مغز این جوانها برده می‌شود و همه در خفقان و خوابیده‌اند. دنبال مقام و مال‌اند و دم از اسلام می زنند. بساط تبلیغ مسیحیت باید از این مملکت برچیده شود، و الا آبرو برای نظام نخواهد ماند.”

این البته تنها موضع آیت‌الله‌العظمی وحید نبود که به مذاق حاکمیت خوش نیامد، چرا که ایشان اندکی قبل‌تر هم با پذیرش جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی برای ملاقات و شنیدن سخنان ایشان، و کمی بعد با زیر سؤال بردن رویه‌ی حاکمیت برای حبس منتقدان، بار دیگر جدایی راه خود از روحانیون وابسته یا پذیرای ظلم و یا ساکت در برابر آن را نشان داده بود.

این مرجع تقلید، در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم که گفته می‌شود پرجمعیت‌ترین کرسی تدریس در حوزه علمیه است، در جمع هزاران تن از روحانیون و فضلای حوزه، به انتقاد از كسانی پرداخت كه حبس و زندانی كردن را برخوردی عادی و پیش پا افتاده تلقی می‌كنند. ایشان ظرفیت تشخیص الزام حبس را تنها در توان فقیهی دانست که به عمق فقه شیعه رسیده، و در ادامه، برخورد خلیفه‌ی وقت در زندانی كردن ابن‌مسعود را نادرست دانسته و به بیان شأن والای ابن‌مسعود در فهم دین و تفسیر قرآن اشاره کرده و گفته بود: “حبس و زندانی كردن وی، فقط به جرم نقل روایت و سنت پیامبر بوده است.”

ایشان به این مناسبت، اشاره‌ای به موضوع زندان از نظر فقه کرده و از آن به عنوان موضوعی شدید یاد كرد كه فقط فقیهی كه به «مُخّ فقاهت» رسیده، می‌داند كه حبس در چه مواقعی جایز است. آیت‌الله‌العظمی وحید بدین ترتیب با زیر سؤال بردن ضمنی و نامشروع خواندن دادگاههای غیرقانونی و فله‌ای رایج در دوران پس از انتخابات، تاكید کرده بود كه اساس دین بر حریت است، و محرومیت از خانواده و جامعه را برخوردی سنگین دانسته بود كه تنها پس از رسیدن به عمق فقاهت می‌توان موارد آن را فهمید.

این مرجع تقلید در حالی دیدار با خانواده زندانیان سیاسی را پذیرفت که پیش از آن دیدار با احمدی‌نژاد و هیچ مقام دولتی دیگری را نپذیرفته بود، و پس از آن هم دیدار با رهبری را در سفر پرهزینه و تبلیغاتی ایشان به قم نپذیرفت، نه در آن سفر به دیدار آیت‌الله خامنه‌ای رفت و نه در چند سفر بعدی وی به قم در ملاقاتی با رهبری نظام شرکت کرد؛ اقدامی که آشکارا خشم مدافعان عملکرد دو سال اخیر حاکمیت را برانگیخت.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

135 پاسخ به “آیت‌الله‌العظمی وحید خراسانی: حق‌گویی و حق‌طلبی، بازگشت ندارد”

 1. ابوالفضل گفت:

  درود بر شیخ الفقها حضرت ایت العضمی وحید خراسانی که اسلام نبوی را از اسلام اموی جدا نمودند حفظکم اله

 2. ساسان گفت:

  چقدر حق و انصاف در دین و کشور ما کم شده که با چند جمله مجازی از حق گویی ما باید چنین تحسین کنیم . به حال خودم و مردم ایران تاسف میخورم .

 3. ایرانی مسلمان شیعه سبز گفت:

  چرا فکر میکنی شما از همه مسلمون تری و بقیه ….؟ بترس از این خودبزرگ بینی که بسیاری را به خاک مذلت کشانده… رییس جمهور ما نخست وزیر هشت سال جنگه و نخست وزیر امامه… رییس جمهور شما چی؟

 4. ناشناس گفت:

  ایة الله وحید خدا خیرت دهد که ابروی اسلام و روحانیت را میخری

 5. شاگرد همت گفت:

  هر جند دیر ولی اعلام موضغ ایشان قابل تحسین است

 6. رامان گفت:

  من یک کرد سنی مذهب هستم و اعتقادی به مرجع تقلید و همجنین ولایت فقیه ندارم ، ولی راجع به شما آقای خراسانی هزار بار تبارک الله . موفق باشی که جنین شهامتی را برای گفتن آنچه حق و واقعیت میدانی ، داری.
  رامان

 7. وحید گفت:

  خدا رو شکر. اسلام اصلا و ابدا در خامنه ای خلاصه نشده است.. درود بر عالم شجاع و خداجو..

 8. ناشناس گفت:

  حاكميت از امثال آيت اله وحيد كه حرف حق ميزنند و مزدور حاكميت نيستند ميترسد.
  خداوند ايشان و امثالشان را كه جز رضايت خدا كاري نميكنن و حرفي نميزنن و دينشان را بخاطر دنياي ديگران نمي فروشن حفظ فرمايد.

 9. بسیجی سبز گفت:

  بحمدالله بین مراجع هم مرجع غیر دولتی و غیر جیره خوار یافت می شود

 10. میثم گفت:

  باعث امیدواری است
  باور کنید من دیگه داشتم نا امید می شدم.
  پس واقعا آخوندی هم وجود داره که واقعا به چیزی که میگه اعتقاد داره.
  آفرین به آقای وحید

 11. مرتضی گفت:

  برای ظهور امام عصر صلوات بفرستید .

 12. sabz گفت:

  divare kofr be har esm hata agar eslam khanandash aval tarak mikhorad va bad forou khahad rikht,shajaat e in alem e eslamy ra tahsin mikonimva az khodavand salamatiash ra arezoomandim

 13. ناشناس گفت:

  احمدی نژاد با عملکرد ش داره به ایران خدمت می کنه و دوران قرون وسطای ایران را به حداقل می رسونه!

 14. محمود محمودی گفت:

  تا موقعی که اینگونه مراجعی داریم حسین زنده خواهد ماند و اسلام حسینی و یزید و معاویه به خود خواهند لرزید

 15. ناشناس گفت:

  البته موضع ایشان قابل تقدیر است اما ایشان با سکوت طولانی خود خیلی خدمت به آقایان کردنند .

 16. خادم گفت:

  خدا یا مراجع و روحانیت راحت طلب وساکت در مقابله بافاسدین را هرچه زود تر از سر اسلام کم و ما را ازشر انها راحت فرما

 17. زهره گفت:

  زنده باشی بزرگ مرد
  اگر حکام امروز در ایران بی آبرویی می کنند در حق دین و مومنان به دین، ولی هنوز هستند مردان خدا که پاس بدارند اعتماد و ایمان را

 18. ناشناس گفت:

  دقیقا

 19. مخالف رادیکالیسم گفت:

  عالی بود.

 20. مالک گفت:

  درود برکسی که حرف حق می گوید چون شما

 21. شهيد محمودي گفت:

  ازخدا بترسيد واينقدر مردم را فريب ندهيد بهتر است چشمان خود را باز كرده وحقيقت راغ ببينيد كه به وعده اللهي مستضعفين حاكم زمين ميشوند.خداوند همه را از شر شيطان لعين حفط كند.باتشكر.

 22. Fariba گفت:

  تاریخ گواه شکست مستمر طاغوت بوده است و این سنت الهی است که ظالمین بر خاک مذلت بیافتند، پس برادر قهرمانم باید حسین وار ایستاد و زینب وار ندای حق را سر داد که صبح نزدیک است.

 23. ناشناس گفت:

  آزادگی و ایستادگی در برابر هر کسی که باشه ، از طرف هر کسی که صورت بگیره قابل ستایشه. امیدوارم انتقادات ایشان فقط رنگ و بوی الهی داشته باشد.

 24. reza گفت:

  khoda eeshan ra hefz namayad en sha alah

 25. علیرضا گفت:

  موضعگیری حق مدارانه ی امید اسلام و شریعت عدالت محور علوی ، حضرت آیه الله العظمی وحید خراسانی ، آدمی را به یاد فرمایش امام خمینی در جریان حملات ددمنشانه رژیم سفاک پهلوی در روز پانزده خرداد می اندازد که فرمودند «علمای اسلام به داد اسلام برسید ، مراجع عظام به داد اسلام برسید …»

 26. علي شيراز گفت:

  درود بر تمامي آزاد مردان در هر لباسي كه هستند

 27. ناشناس گفت:

  خدایا خودت شاهدی که من با اسلام مطهری ها و شریعتی ها که دم از عدالت دینی میزدند مسلمان شدم
  خدایا زمین را از عدالت تهی نفرما
  خدایاتمامی کسانی که به استقرار عدالت بر اساس موازین دینی و انسانی در زمین برمیخیزند را یاری بفرما و
  جابرین وجائرین و کذابین را نیست و نابود بفرما
  الهی آمین

 28. میرمحمد گفت:

  حضرت ایت الله العظمی وحید خراسانی با درایت درخور تحسین خطر تبلیغات مسیحیان را در بی توجهی دستگاه فاسد گوشزد نمودند
  امیدوارم هر چه سریعتر ایشان به خطر بزرگ دین گریزی جوانان در پی رفتارهای قدرت طلبانه اقایان پی ببرند که یقینا بستر مناسبی
  برای مبالغان مسیحی است .

 29. امیدوار گفت:

  احسنت جناب وحید خراسانی.کامیاب باشید

 30. اتابک گفت:

  خدا ایشان را به راه راست هدایت کند

 31. ناشناس گفت:

  درودبر آیت اله وحید خراسانی

  کجا بودید آن موقع که مرحوم آیت اله شریعتمداری این روزها را هشدار می دادند. نکند با آیت اله وحید خراسانی نیز آنچنان کنید.

 32. ناشناس گفت:

  این کان جیش السعودی فی الحرب الصهیونی

 33. مهدي.د گفت:

  شيعه هميشه نياز به بزرگاني شجاع مانند آيت ا… وحيد داشته و دارد.
  خدا ايشان را براي ما حفظ كند.

 34. mstf گفت:

  مردم پشت سر شما می آیند.منم یکی از مردم که می خواد چهره واقعی اسلام رو ببینه.

 35. علی گفت:

  یه مرد مونده باشه همین وحید خراسانیه. حقیقت رو درک کرده. برای خدا حرف میزنه نه برای جاه و قدرت.
  من یکی که پایه حرفاشم. اگه حکمی بده حاضرم جونم رو توی اون راه بذارم.