سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رئیس جبهه اسلامی اردن: هر دولتی که شهروندانش را بکشد، مشروعیت ندارد...

رئیس جبهه اسلامی اردن: هر دولتی که شهروندانش را بکشد، مشروعیت ندارد

چکیده :برپایه گزارش‌های منتشر شده، روز جمعه هنگامی که نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از گروه‌های مخالف، در امان پایتخت اردن دست به تظاهرات زده بودند، حدود نفر از هواداران لباس شخصی های حامی حکومت به آنها حمله کردند، که نیروهای امنیتی، به جای دفاع از حقوق مردم، موجب مرگ یکی از معترضین...


بنا به گزارش منابع خبری، در جدیدترین موج اعتراضات مردمی در اردن، روز جمعه ششم فروردین یک نفر کشته و ۱۳۰ زخمی بر اثر حملات قوای دولت زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مخالفان دولت اردن خواستار برکناری معروف البخيت، نخست‌وزیر، از سِمَتِ خود شده‌اند.

گفتنی است پس از تظاهرات مخالفان در روز جمعه، معروف البخیت، نخست وزیر اردن، نسبت به حرکت‌های ضد دولتی هشدار داد و گفت: “آنچه امروز رخ داد، به طور قطع آغاز هرج و مرج و غیرقابل قبول است و من نسبت به پیامدهای آن هشدار می‌دهم.”

نخست‌وزیر اردن خطاب به اپوزیسیون اسلامگرای کشور گفت: “بازی با آتش را متوقف کنید… نیات واقعی خود را پنهان نکنید.”

وی در این پیام تلویزیونی اظهار داشت: “ما اخوان‌المسلمین را … برای گفت‌وگو فراخواندیم اما به نظر می‌رسد آنها برنامه‌ای برای ایجاد هرج و مرج در کشور دارند.”

این مقام انتصابی اردن، همچنین جمعیت اخوان‌المسلمین را متهم کرد که از اخوان‌المسلمین مصر و سوریه خط می‌گیرد.

اکنون یک روز پس از اظهارات نخست‌وزیر اردن، اپوزیسیون اردن که متشکل از گروه‌های اسلامگرا، چپ و اتحادیه‌های کارگری است، خواستار برکناری وی به خاطر سرکوب تظاهرات روز جمعه شده‌ است.

روز جمعه در جریان حمله اوباش و لباس شخصی ها به مردم در میدان عبدالناصر امان، حدود پنجاه نفر از تحصن کنندگان زخمی و به بیمارستان انتقال داده شده بودند، که مشخص شد یک نفر جان باخته است.

حمزه منصور، رئیس جبهه عمل اسلامی شاخه اخوان‌المسلمین در اردن روز شنبه گفت: “جنبش اسلامی خواستار استعفا یا انحلال دوت و تشکیل دولت وحدت ملی و دولتی اصلاح‌طلب است که بتواند اعتماد مردم را جلب و از جان آنها پاسداری کند.”

رئیس جبهه اسلامی اردن نیز که در یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت، افزود: “هر دولتی که شهروندانش را بکشد، مشروعیت ندارد.”

از سوی دیگر فراس محادين، سخنگوی «جوانان ۲۴ مارس» به خبرنگاران گفت: “ما از نخست‌وزیر و رئیس سازمان امنیت می‌خواهیم که کنار بروند، چرا که ما به نقطه غیرقابل بازگشت رسیده‌ایم.”

در همین حال موفق محادین (پدر فراس محادین) که یکی از نویسندگان سرشناش چپگرای اردن است، هشدار داد که این “کشور به سوی جنگ داخلی پیش می‌رود و دولت مسئول آن است چرا که از انجام اصلاحات خودداری می‌ورزد.”

از سوی دگر فرزند یکی از معترضانی که در روز جمعه کشته شده است اعلام کرد، تا برکناری وزیر کشور و مقام‌های امنیتی جنازه پدر خود را به خاک خواهد سپرد.

برپایه گزارش‌های منتشر شده، روز جمعه هنگامی که نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از گروه‌های مخالف، در امان پایتخت اردن دست به تظاهرات زده بودند، حدود نفر از هواداران لباس شخصی های حامی حکومت به آنها حمله کردند، که نیروهای امنیتی، به جای دفاع از حقوق مردم، موجب مرگ یکی از معترضین شد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.