سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مشاور ارشد بشار اسد: خواسته های معترضان عادلانه است، اصلاح می کنیم...

مشاور ارشد بشار اسد: خواسته های معترضان عادلانه است، اصلاح می کنیم

چکیده :این قانون که از سال ۱۹۶۳ بر سوریه حاکم بوده است، حقوق اساسی و آزادی های مدنی شهروندان را به شدت محدود می کند و به نیروهای امنیتی اختیارات گسترده ای برای دستگیری و حبس مخالفان می...


با گسترش اعتراضات در شهر درعای سوریه و افزایش تعداد کشته شدگان مخالفان دولت،حکومت بشار اسد، یک برنامه اصلاحات اعلام کرده و گفته است که امکان لغو قانون وضع اضطراری را بررسی می کند.

این قانون که از سال ۱۹۶۳ بر سوریه حاکم بوده است، حقوق اساسی و آزادی های مدنی شهروندان را به شدت محدود می کند و به نیروهای امنیتی اختیارات گسترده ای برای دستگیری و حبس مخالفان می دهد.

به گزارش بی بی سی، بثینه شعبان، از مشاوران ارشد بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در دمشق گفت که دولت تصمیم گرفته است که موضوع لغو وضع اضطراری را بررسی کند.

به گفته او، قانونی وضع خواهد شد که تاسیس احزاب سیاسی دیگر به غیر از حزب حاکم (حزب بعث) را مجاز خواهد کرد.

بثینه شعبان همین طور گفت که حقوق کارکنان دولت افزایش و محدودیت های رسانه ای کاهش خواهد یافت.این مقام سوری در حالی از نرمش حکومت بشار اسد در برابر معترضان خبر داد که بر اساس گزارش ها، مازن درویش، از چهره های برجسته منتقد دولت، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

خانم شعبان خواسته های معترضان در شهر درعا، واقع در جنوب سوریه، را عادلانه توصیف کرد و گفت که کمیته ویژه ای برای رسیدگی به آن تشکیل شده است.

وی گفت که ۱۰ نفر در اعتراضات اخیر در درعا کشته شده اند و تاکید کرد دولت مرکزی دستور حمله به معترضان را صادر نکرده بود.

مخالفان می گویند که بیش از ۱۰۰ نفر در درعا توسط نیروهای امنیتی کشته شده اند.

بثینه شعبان رسانه های بین المللی از جمله سی ان ان و بی بی سی را به اغراق در بازتاب وقایع درعا متهم کرد.

تردید مخالفان

محمد العبدالله، فعال سوری حقوق بشر که در آمریکا زندگی می کند به خشایار مهیم، خبرنگار بی بی سی فارسی در واشنگتن گفته است که حکومت سوریه قصد مصالحه ندارد.

او گفت: “آنها در درعا بیشتر از ۷۰۰ نفر را بازداشت کرده اند. چپ و راست بازداشت می کنند. حتی افرادی را هم که معترض نیستند، از خیابان جمع می کنند و با خود می برند.”

بر اساس گزارش ها، نیروهای امنیتی چهارشنبه دست کم ۲۵ نفر دیگر را در درعا کشتند.

هزاران نفر پنجشنبه در مراسم خاکسپاری کسانی که در سرکوب تظاهرات ضد دولتی در شهر درعا در سوریه کشته شدند، شعارهای ضد دولتی سردادند.

تعداد تظاهرکنندگان حدود ۲۰ هزار نفر تخمین زده می شود.

شاهدان عینی به بی بی سی گفته اند که بعد از سرکوب تظاهرات ضد دولتی روز چهارشنبه توسط نیروهای امنیتی، دست کم ۲۵ جسد را در بیمارستان شمرده اند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار انجام تحقیقات شفاف درباره تحولات اخیر در سوریه شده و گفته است که کسانی که مسئول کشته شدن معترضان هستند باید پاسخگو باشند.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز پیشتر گفت که از این که دولت سوریه علیه معترضان دست به خشونت زده، آنها را ارعاب و دستگیر کرده، عمیقا نگران است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “مشاور ارشد بشار اسد: خواسته های معترضان عادلانه است، اصلاح می کنیم”

 1. سبز سبز گفت:

  صد افرين به دولت سوزيه كه فهميد اشتباه داره ولي ما چي

 2. سبز گفت:

  اين همه سانسورخبري از وضع سوريه در رسانه هاي ما و حذف نام سوريه مانند ايران از كشورهاي درگير به اصطلاح “بيداري اسلامي” مايه شرم است

 3. خوش خيال گفت:

  خدا كند!

 4. خوش خيال گفت:

  خداكنه اينطوري باشه !