سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » در حمله نیروهای امنیتی سوریه به معترضان، حداقل شش نفر کشته شدند...

در حمله نیروهای امنیتی سوریه به معترضان، حداقل شش نفر کشته شدند

چکیده :نیروهای امنیتی سوریه به مسجد عمری در شهر درعا در جنوب سوریه که طی روزهای اخیر، محل تجمع معترضان بوده، حمله کرده اند. آنها از گاز اشک آور و گلوله جنگی برای متفرق کردن معترضان استفاده کرده اند و حداقل شش نفر کشته شده اند ....


گزارش ها از شهر درعا در جنوب سوریه حاکی از آن است که نیروهای امنیتی این کشور به مسجد عمری که طی روزهای اخیر، محل تجمع معترضان بوده، حمله کرده اند.

به گزارش بی بی سی، نیروهای امنیتی از گاز اشک آور و گلوله جنگی برای متفرق کردن معترضان استفاده کرده اند و حداقل شش نفر کشته شده اند .

قبل از شروع عملیات در ساعات اولیه صبح امروز، برق و خدمات تلفن در این منطقه کاملا قطع شده بود. تلویزیون دولتی سوریه امروز تصاویری از داخل مسجد عمری پخش کرد و گفت در داخل این مسجد، سلاح هایی یافت شده است.

فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند صدها نفر جلوی مسجد عمری جمع شده بودند تا مانع از ورود نیروهای امنیتی به داخل این مسجد شوند.

ار روز جمعه که در درگیری میان تظاهرات کنندگان و نیروهای امنیتی، چند نفر کشته شدند، این مسجد محل حضور معترضان بوده است. در درگیری های میان مردم معترض و نیروهای دولتی حداقل ده نفر کشته شده اند.

اتحادیه اروپا و آمریکا، خشونت های سوریه را محکوم کرده و غیر قابل قبول خوانده اند. ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز گذشته از دولت سوریه خواست تا تحقیقات شفاف و مستقلی در باره خشونت های اخیر در این کشور انجام دهد. سازمان ملل گفته است نیروهای امنیتی سوریه باید استفاده بیش از حد از خشونت را متوقف کنند.

سخنگوی خانم پیلای گفته است که دولت سوریه باید با تظاهرات کنندگان وارد گفت و گو شده و به خواسته های آنها رسیدگی کند. او گفته است که مردم این حق را دارند تا اعتراضات و خواسته های خود را به گوش دولت خود برسانند.

“تیراندازی تک تیراندازها”

شهر درعا روز سه شنبه پس از چهار روز درگیری، به طور نسبی آرام بود. صبح روز گذشته، صدها نفر در برابر مسجد عمری تجمع کردند اما نیروهای امنیتی آنها را متفرق کردند.

غروب روز گذشته، معترضان در برابر مسجد، چادرهایی علم کردند و گفتند که تا زمانی که به درخواست های آنها رسیدگی نشود، محل را ترک نمی کنند.

کوتاه زمانی پس از نیمه شب، برق و خطوط تلفن منطقه قطع شد. شاهدان عینی گفته اند که گاز اشک آور و گلوله جنگی به سوی معترضان شلیک شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک شاهد عینی می گوید پزشکی که برای کمک به زخمی ها رفته بود، به علت تیراندازی “یک تک تیرانداز” کشته شده است.

یک فعال سیاسی می گوید بخش قدیمی شهر کاملا در تاریکی فرو رفته بود. او به رویترز گفت: “تشخیص این که چه اتفاقی افتاد، بسیار سخت است.”

یک فعال دیگر به بی بی سی عربی گفت: “در کشور، کشتاری در حال روی دادن است.” او افزود: “مقامات سوریه هم اکنون در حال ارتکاب جنایت علیه بشریت هستند و قربانیان آن، شهروندان بی دفاع و بی گناهی هستند که تجمعات آرامی ترتیب داده اند و حتی سنگ برای دفاع از خود ندارند.”

“بازداشت های خودسرانه”

رسانه های دولتی می گویند چهار نفر تا کنون کشته شده اند. مقام‌های سوریه خشونت های روزهای اخیر را به “گروه های مسلح” نسبت داده اند. آنها می گویند این افراد به گروه های پزشکی در آمبولانس ها حمله کرده و یک پزشک، یک مامور امداد پزشکی و یک راننده را کشته اند. این رسانه ها همچنین می گویند یک عضو نیروهای امنیتی نیز کشته شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام دولتی گفته است: “نیروهای امنیتی که در نزدیکی محل خشونت ها بودند، دخالت کردند، با برخی برخورد کردند و گروهی را بازداشت کردند.”

دولت سوریه پیشتر تظاهرکنندگان را عوامل اسرائیل و نفوذی خوانده بود.

گروه های حقوق بشری می گویند بازداشت های خودسرانه تظاهرکنندگان و فعالان سیاسی و حقوق بشر در سوریه مشاهده شده است. نیروهای امنیتی، لوی حسین، یک زندانی سیاسی سابق سوریه را که از تظاهرکنندگان حمایت کرده، به مکان نامعلومی منتقل کرده اند.

برکناری فرماندار

فیصل کلثوم، فرماندار درعا توسط مقام های دولتی از سمت خود برکنار شده است. برکناری او یکی از خواسته های اصلی معترضان بود. مقامات همچنین پانزده کودک خردسال را که به دلیل نوشتن شعارهای ضد دولتی بازداشت کرده بودند، آزاد کرده اند. بازداشت این افراد باعث شد تا روز جمعه، تجمعات اعتراضی شکل بگیرد.

فعالان حقوق بشر سوریه می گویند نیروهای امنیتی روز جمعه به سوی تظاهرکنندگان شهر درعا شلیک کرده و چند نفر را کشتند. از آن روز به بعد، معترضان با نیروهای امنیتی درگیر شده و ساختمان های دولتی را به آتش کشیده اند.

چالشی برای رئیس جمهور

تظاهرکنندگان در سوریه تا کنون درخواست کناره گیری بشار اسد، رئیس جمهور این کشور را مطرح نکرده اند اما تجمعات و خشونت های اخیر، به جدی ترین چالش در دوران حکومت آقای اسد تبدیل شده است. بشار اسد، یازده سال پیش، به دنبال مرگ حافظ اسد، پدرش، قدرت را در دست گرفت.

لینا سنجاب، خبرنگار بی بی سی در دمشق می گوید رویدادهای اخیر در سوریه در تاریخ این کشور بی سابقه هستند و این ناآرامی ها، دولت را به شدت نگران کرده است.

حزب بعث، حزب حاکم در سوریه نزدیک به پنجاه سال است که در این کشور قدرت را در دست دارد. حکومت سوریه، هیچ مخالفی را تحمل نمی کند و هزاران زندانی سیاسی در این کشور وجود دارند.

معترضان در سوریه همچنین خواهان پایان دادن به قانون وضعیت اضطراری در کشور هستند. طبق این قانون، دولت می تواند به راحتی مخالفان سیاسی و فعالان حقوق بشر را زندانی کند.

فعالیت احزاب مهم و عمده مخالف در سوریه ممنوع است و دولت دسترسی به چندین سایت اینترنتی را مسدود کرده و رسانه ها را به شدت کنترل می کند.

در ماه ژانویه، بشار اسد به روزنامه وال استریت ژورنال گفت که کشورش باثبات تر از تونس و مصر است و احتمال بروز ناآرامی در این کشور وجود ندارد. او گفته بود که متعهد به ادامه اصلاحات در این کشور است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

6 پاسخ به “در حمله نیروهای امنیتی سوریه به معترضان، حداقل شش نفر کشته شدند”

 1. مهمود گفت:

  تمام هم پیمانان حکومت ایران در برخورد با مخالفین مانند او عمل میکنند .

 2. مهم .... مهم ... مهم ... مهم گفت:

  ببخشید اینجا می نویسم
  مهم مهم مهم

  مهم
  مهم و فوری ………… لطفأ اطلاع رسانی کنید اس ام اس دهید تا جلوی این حرکت گرفته شود

  (((در شیراز و شهرستانهای آن بیلتهای رایگان دولتی برای حمایت از فیلم اخراجی ها آمده و کپی فیلم جدایی نادر از سیمین . بیا یید دعوت و دیدار همگانی سبز و حمایت از فیلم جدایی نادر از سیمین را جدی تر بگیریم به همه اس ام اس کنید و جدایی نادر از سیمین را تیلیغ کنید)))

  اعتراضی بدون هزینه و از طریق اس ام اس می شود به همه اطلاع رسانی کرد
  و حمایتی مردمی خواهد بود از هنر واقعی

 3. سودابه گفت:

  رژیم سوریه در سال 1982 هم یکبار بیست هزار نفر از مردم خودش را با حمله نظامی با توپ وتانک ومسلسل به خاک و خون کشید و قتل عام کرد.
  خاندان اسد دستشان تا مرفق به خون مردم مظلوم سوریه الوده است و بزودی در کنار قذافی , بن علی و سید علی پاسخگوی جنایات خود در یک دادگاه بین المللی خواهند بود.
  داد گاهی که تک تک ما ایرانیان در انتظار آنیم و جنایتکاران و سرکوبگران حکومت فعلی ایران را در ان به محاکمه خواهیم کشید.

 4. اشکان گفت:

  قابل توجه صداوسیمای ضد ملی

 5. ایرانی گفت:

  نیاز به دادگاه بینالمللی نیست ! محاکمه دریک دادگاه علنی ایرانی با دعوت از همه خبر گزاری های جهان

 6. ناشناس گفت:

  به حضرت خضر قسم که این تحریک اسراییل است . توصیه حقیر به عمو اسد این است که تا می تواند بکشد که فردای روز در محضر الهی رو سفید شود. وبهانه به دست خدا ندهد وبه خداوند بگوید که هر چه کردم جز رضای تو نبوده است.