سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » انتقاد تعدادی از کارشناسان مذهبی به برنامه های نوروزی صدا و سیما...

انتقاد تعدادی از کارشناسان مذهبی به برنامه های نوروزی صدا و سیما

چکیده :تعدادی از "پژوهشگران، اساتید حوزه و دانشگاه و کارشناسان حوزه مسائل فرهنگی و رسانه‌ای" در نامه ای خطاب به عزت الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، نوشته اند: "پخش این قبیل آثار از رسانه ملی مناسب نیست و آن برای مخاطبین عمومی، تزلزل در باورها و بینش ها را به دنبال دارد و موجب تعارض ارزش ها و سستی اعتقادی می...


برنامه های نوروزی تلویزیون ایران با انتقادات گروهی از کارشناسان مذهبی روبرو شده است و منتقدان، بعضی فیلم های در نظر گرفته شده برای پخش در ایام نوروز را دارای ماهیت “غیراسلامی” و در تضاد با ارزشهای مورد نظر خود دانسته اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، تعدادی از “پژوهشگران، اساتید حوزه و دانشگاه و کارشناسان حوزه مسائل فرهنگی و رسانه‌ای” در نامه ای خطاب به عزت الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، نوشته اند: “پخش این قبیل آثار از رسانه ملی مناسب نیست و آن برای مخاطبین عمومی، تزلزل در باورها و بینش ها را به دنبال دارد و موجب تعارض ارزش ها و سستی اعتقادی می شود”.

در این نامه که رونوشتی از آن به دفتر رهبری و همچنین شورای نظارت بر صدا و سیما و مجلس شورای اسلامی نیز ارسال شده، آمده است: “خبر برنامه های نوروزی رسانه ملی برای پخش برخی از آثار سینمایی جهت دار و ایدئولوژیک برای عموم مخاطبان، تعجب و نگرانی بسیاری از کارشناسان فرهنگی و هنری را برانگیخته است”.

نویسندگان نامه مشخصا از دو فیلم “نبرد تایتان ها” (Clash Of The Titans) و “نام من خان است” (My Name Is Khan) به عنوان نمونه هایی از آثار مورد انتقاد نام برده اند.

آنها درباره فیلم “نبرد تایتان ها” نوشته اند که این فیلم “به وضوح یونان زدگی، ترویج ارزش های اومانیستی، شرک و تعدد خدایان، اسلام هراسی، ایران ستیزی و منجی گرایی مطابق با ایدئولوژی صهیونیستی-آمریکایی را به تصویر می کشد و با جذابیت بصری و جلوه های ویژه قوی، تأثیر عمیقی بر مخاطب می گذارد”.

در این نامه، فیلم “نام من خان است” هم محصولی در راستای تبلیغ “اسلام آمریکایی” خوانده شده که به دنبال “نفی جهاد و شهادت و تفسیر تک بعدی از اسلام و تحریف آموزه های دینی در جهت تحکیم شالوده های سلطه پذیری” است.

نویسندگان این نامه سازمان صدا و سیما را به خاطر انتخاب این دو فیلم، متهم کرده اند که به ابزار “جنگ نرم” علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

9 پاسخ به “انتقاد تعدادی از کارشناسان مذهبی به برنامه های نوروزی صدا و سیما”

 1. اشکان گفت:

  صدا و سیمای دروغ غ غ غ غ غ غ غ غ غ غ غ غ غ غ غ غ غ

 2. ناشناس گفت:

  تمام فیلمهای سینمایی پخش شده یا درنوبت پخش آن چنان خشن ووحشیانه هستند که بچه های بیست ساله خود راهم ازدیدن انها منع میکنیم چون فیلمهای دراماتیک غربی اکثرا صحنه های بد دارنداینهابه غلط فقط فیلمهای خشن ودارای صحنه های وحشیانه را نشان می دهند که متاسفانه به جامعه هم سرایت کرده است همه هم سکوت کرده اند.

 3. علی گفت:

  صدا و سیما شده تناقض سرا …از یه ظرف شبکه یک موسیقی محلی میذاره ساز نشون نمیده از یه طرف دیگه شبکه سه آهنگ هایی که تا دو روز پیش فکر میکردم غیر مجاز باشه رو پخش میکنه !این تناقض نیست !
  حالا این هم از وضع فیلم ها !!

 4. ساسان گفت:

  پرسشی دارم، کلمه با کدامیک موافق است نظر پخش کنندگان فیلم یا نظر منتقدان پخش فیلم؟ لطفأ به سوال من پاسخ دهید.

 5. علی گفت:


  روحانیون منتقد فقط به فکر ایدئولوژی اسلامی شان هستند کاری به کار چیزهای دیگه ندارند و گرنه …

 6. احسان -مشهد گفت:

  با اين نامه نگاريها ميخوان بازار رسانه ضد ملي دروغ پراكني رو داغ كنن

 7. رزمنده دفاع مقدس گفت:

  بنام خدای خمینی(س)
  از رسانه تصویری حامی دولتی چون احمدی نژاد با آن هم دروغ و فریب و مشایی کاملا حجتیه مسلک، رفتاری چنین آلوده به ذهنیت حجتیه نیز انتظار میرود!! این بواقع رسانه ملی نیست که رسانه میلی است و بر میل اسلام ماکیاویلیستی آقایان تکیه زده است!!

 8. مجتبی گفت:

  باورها،ارزشها،اعتقادات و بینش هایی که قرار است با پخش دو فیلم سینمایی سانسور شده از بین بروند،همان بهتر که از بین بروند.این نشاندهنده سطحی بودن اعتقاداتی است که جمهوری اسلامی سی و دو سال ادعای ترویج و تاثیرگذاری آن روی مردم را دارد.

 9. ت.س گفت:

  به رزمنده دفاع مقدس:
  رزمنده جان برای درک تفاوت انجمن حجتیه با فرقه مطلقیه و باند مشایی ,توصیه میکنم مقاله جامعه شناس اصلاح طلب (جلایی پور) در جرس رو بخونی. جالبه