سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » میرحسین، از مطالباتی گفته بود که از آنها کوتاه نخواهیم آمد...
» بازخوانی پیام نوروزی میرحسین موسوی در سال ۸۹

میرحسین، از مطالباتی گفته بود که از آنها کوتاه نخواهیم آمد

چکیده :سال 1390 در حالی آغاز می‌شود که میرحسین موسوی در بازداشت خانگی است، همچون مهدی کروبی و همسران آن دو، و امکان ارتباط آنها با بیرون وجود ندارد. بی‌شک اگر وضع چنین نبود، در این روزها باید پیام تبریک نوروزی میرحسین را منتشر می‌کردیم تا با تصویر و کلام خود، سال جدید را به ملت سبز ایران تبریک بگوید....


کلمه: سال 1390 در حالی آغاز می‌شود که میرحسین موسوی در بازداشت خانگی است، همچون مهدی کروبی و همسران آن دو، و امکان ارتباط آنها با بیرون وجود ندارد. بی‌شک اگر وضع چنین نبود، در این  روزها باید پیام تبریک نوروزی میرحسین را منتشر می‌کردیم تا با تصویر و کلام خود، سال جدید را به ملت سبز ایران تبریک بگوید.

اما حال که این امکان وجود ندارد، به بازنشر پیام سال قبل او می‌پردازیم که همچنان برای ما و همه سبزاندیشان زنده است و حاوی همان مهر و امیدی است که اکنون در دل‌های میر ما و نیز همه مردم ما شعله‌اش زبانه می‌کشید.

میرحسین در آن پیام خواستار گسترش دامنه امواج جنبش سبز به همه اقشار، قومیت‌ها و استان‌ها شده بودمهندس موسوی سال 89 را سال استقامت و پایداری بر مطالبات برحق و قاونی ملت ایران دانسته و تاکید کرده بود: سال جديد سال استقامت بر اين مطالبات به حق و قانوني است و ما حق عقب كشيدن و عقب‌گرد در ارتباط با اين مطالبات را نداريم و آن را خيانت به ملت و اسلام، خون شهدا مي‌دانيم.ما اين قانون اساسي را در ميان امواج خون شهدا به دست آورديم و نمي‌توانيم آن را راحت از دست بدهيم و همه بايد به آن بازگردند.

متن کامل پیام مهندس موسوی در نوروز 89 را بار دیگر می‌بینیم و می‌خوانیم:

برای دریافت فایل صوتی پیام نوروزی مهندس موسوی می توانید در اینجا کلیک کنید

برای دریافت نسخه موبایل پیام نوروزی اینجا کلیک کنید.

قافله ی به هم پیوسته ی شهدا

فرا رسیدن موسم سبز بهاری و عید ملی نوروز را به همه ملت تبریک می‌گویم. جا دارد به ویژه از خانواده شهدا و رزمندگانی که برای استقلال کشور دفاع کردند و از خانواده جانبازان و همه کسانی که آسیب دیدند، یاد کنم و شهدا و آسیب‌دیدگان سال ۸۸، چون این قافله به هم پیوسته است و سرنوشت این شهدا را در طول تاریخ کشور به هم پیوسته می‌دانم. اگر امروز ایرانی سرافراز و ملتی آزاد داریم ناشی از این فداکاری‌ها و رنج‌ها است.
شهدا زندگان واقعی هستند. نزد خدا روزی می خورند و در سرنوشت ما تاثیر می گذارند. طبیعی است که مردم خواستار حفظ حرمت این خانواده ها باشند.

تبریک به ایرانیان داخل و خارج از کشور ایرانیانی با هویت همبسته

جا دارد به اقشار، اقوام، قوميت‌ها، فرهنگ‌ها و جناح‌ها و همه ملت تبريك عرض كنم به ويژه جا دارد امسال از ايرانيان خارج از كشور نيز ياد كنم. ملت ما به هم پيوسته هستند و اين از بركات جنبش سبز است. دامنه اين جنبش آنچنان فرا رفته است كه در آن سوي دنيا مردم خود را وابسته به هويت عميق ايراني، اسلامي، مي‌دانند و براي انقلاب و عظمت و پيشرفت كشور زحمت مي‌كشند و سعي مي‌كنند در سرنوشت كشور و ميهن خود مشاركت داشته باشند به ويژه جوانان داخل و خارج از كشور، گروهي كه بيشترين قرباني‌ها و خسارت را دادند.

در سال جدید یاد و یار خانواده شهدا و آسیب دیدگان باشیم

تا جايي كه من اطلاع دارم نسل سوم و چهارم ايرانيان خارج از كشور درست مثل جوانان داخل ايران، در حال فعاليت هستند و در اين فرصت سال جديد را به همه آنان تبريك مي‌گويم. خانواده‌هاي آسيب‌ديدگان و شهدا در اين باره نقش والايي داشته‌اند و جا دارد ملت عزيز ما در سال جديد، به ويژه در روزهاي اول سال يار اين خانواده‌ها باشند و به طور مناسب، در ديدارها امكان دلگرمي آنان را فراهم آورند.

سالی که بر ما رفت…

سالي كه گذشت براي ملت ما سال ويژه‌اي بود. ملت عزيز ما شاهد شور و هيجان وسيعي به خاطر انتخابات بودند و آنچه زيبا بود محبت مردم به يكديگر و صفوف متحد مردم از همه جناح‌ها بود که دراين سال شاهد بوديم. اين انتخابات مي‌توانست به يك جشنواره بزرگ براي ملت تبديل و سرآغاز حركت جديد در تاريخ كشور شود. اين حركت منجر به حضور گسترده مردم در پاي صندوق‌هاي رأي شد و شما به طور وسيع و بي‌سابقه در اين انتخابات شركت كرديد و عزم خود را براي تغيير، دگرگوني و استقلال كشور و حاكميت عدالت و آزادي نشان داديد. اما پاسخي كه به اين حضور داده شد متأسفانه منجر به اين شد كه در فاصله كوتاهي پس از انتخابات مردم با شعار «رأي من كجاست» و يا «رأي من را پس بده» به خيابان‌ها آمدند. ريشه اين مسئله از روز 22‌خرداد شروع شد. هنوز ساعت 5 نشده بود كه يكي از ستادهاي مهم انتخاباتي بنده مورد حمله قرار گرفت و ساعت 8 شب ستاد مركزي انتخابات اينجانب نيز مورد حمله قرار گرفت و تا فردا صبح چند بار تيتر روزنامه كلمه سبز با حضور نیروهاي امنيتي عوض شد.

پاسخی از سوی حاکمیت که در شان ملت ایران نبود

وضعيتي كه پيش آمد يك ذهنيت را براي مردم در مورد عدم مديريت صحيح و اسلامي انتخابات شكل داد كه ريشه بسياري از اتفاقات در كشور شد. دنباله موضوع، پاسخي بود كه به اعتراضات داده شد كه اين پاسخ در خور عظمت، آزادگي و سرافرازي ملت ما نبود. جنايات كهريزك، مسئله خوابگاه‌هاي دانشجويي، كشتار 30 خرداد و حتي 25 خرداد و حوادث بعدي از جمله روز عاشورا، مورد انتظار مردم كشور ما نبود.

اگر مسئله سياسي بود بايد به شيوه سياسي حل مي‌شد و مردم بايد اقناع مي‌شدند و به مردم توضيح مي‌دادند. اما اينگونه نشد و پاسخ‌ها درخورشان نبود. يكي از به يادماندني‌ترين روزهاي اين جريانات، روز 25 خرداد بود كه ملت به صورت گسترده در اين روز حضور پيدا كردند و آن را به روز تعيين‌كننده‌اي در تاريخ كشور تبديل كردند. آن روز همواره شهادت خواهد داد كه روحيه مردم در روزهاي پس از انتخابات چگونه بود.

مردم چه می خواستند؟

مردم به صورت مسالمت‌آميز در حالي كه شعارهاي ملي و اسلامي مي‌دادند و بدون ايجاد هيچ‌گونه تنش، رأي و نظر خود را اعلام كردند و ما انتظار داشتيم پاسخي درخور اين روحيه لطيف ملت داده شود اما اتفاقات بعدي آن را نشان نداد و ما شاهد برخوردهايي از نوع ديگر بوديم كه مسئله را دشوار كرد.

در 22 خرداد مردم مي‌خواستند با شركت در انتخابات آزاد در سرنوشت خود سهيم باشند و آينده را خود شكل بدهند اما اتفاقاتي كه بعداً افتاد منجر به بيداري در ميان ملت ما شد. ملت اشكالات و انحرافاتي را كشف كردند و مطالبات جديدي با طيفي وسيع شكل گرفت. اين روند از خواسته‌هايي مثل رأي و تعيين تكليف انتخابات آغاز و به مطالبات ديگر رسيد. آنچه جنبش عظيم سبز با تعاملي كه بين افراد شكل داد نتيجه‌گيري كرد كه همه مطالبات در تحقق اهداف قانون اساسي و آن هم بدون تنازل بايد تجلي يابد و اين امر تبديل به شعار گسترده‌اي شد كه اكثريت هم آن را قبول كردند.

نادیده گرفتن بخشی از قانون اساسی بی معنا کردن همه آن است

حقيقت اين است كه اين شعار اهميت فوق‌العاده‌اي براي سرنوشت كشور ما دارد. قانون اساسي يك ميثاق ملي است. بدون آن ما وحدت نداريم بلكه هرج و مرج داريم و دورنماي تاريكي داريم. قانون اساسي مجموعه‌اي به هم پيوسته است و باطل کردن یا تضعیف بخشی از آن به مثابه بي‌معنا ساختن آن است.

قانون اساسي را بايد يكپارچه ديد. زماني كه قانون اساسي تدوين شد، حتي آن كساني كه آن عناصر را تدوين مي‌كردند براي آن كه انسجام قانون آسيب نبيند، مقدمه‌اي براي آن تهيه كردند كه اهميت آن هم زياد است. در تمام اينها اصول به يك مجموعه از ارزش‌ها، خواست‌ها و مطالباتي يكپارچه تأكيد مي‌شود كه نمي‌توانند از هم جدايي بگيرند. اكنون هم مردم كه مشكلات اجرايي، سياسي و انتخاباتي و .. را ديدند راه حل را در اين مي‌بينند كه راه گشودن به آينده درخشان براي ملت بازگشت به قانون اساسي آن هم بدون دخالت دادن سلايق سياسي است.

عقب نشینی از اجرای بی تنازل قانون ؛ خیانت به ایران و اسلام

مطالبه ای که از آن کوتاه نمی آییم…

اگر اصلي از قانون اساسي ايراد هم دارد باز هم راه اصلاح آن معلوم است و بايد با نظر مردم و مطابق سازوكارهاي موجود در قانون اساسي اصلاح شود. اينگونه نيست ما بتوانيم حق داشتن رسانه‌هاي آزاد و يا آزادي‌هاي مطرح در قانون اساسي، يا انتخابات آزاد، غيرگزينشي و رقابتي، عدم تجسس بر احوال مردم و وارسي نامه‌هاي مردم را بنا به مصلحت خود و برخلاف قانون اساسي در كشور جاري كنيم و فكر كنيم مي‌توانيم يك نظام منظم داشته باشيم و مشكلات را حل نماييم.

سال 89 با مسائل و مشكلاتي روبرو هستيم. بخشي از آن به شكل‌گيري اين مطالبات بازمي‌گردد كه مطالبات به حقي است و راه عظمت ملت، رستگاري تمامي جناح‌ها و مسير پيشرفت ملت است و اين مطالبات ادامه خواهد يافت و سال جديد سال استقامت بر اين مطالبات به حق و قانوني است و ما حق عقب كشيدن و عقب‌گرد در ارتباط با اين مطالبات را نداريم و آن را خيانت به ملت و اسلام، خون شهدا مي‌دانيم. ما اين قانون اساسي را در ميان امواج خون شهدا به دست آورديم و نمي‌توانيم آن را راحت از دست بدهيم و همه بايد به آن بازگردند.

با همه مشکلات کاش نظام اجرایی کار آمد بود

در كنار اين مسئله، مشكلات ديگري نيز وجود دارد كه قبلاً هم بود و امسال تشديد مي‌شود كه اميدوارم اينگونه نشود. دورنماي اقتصادي كشور دورنماي روشني نيست و من از اين مسئله خشنود نيستم. دوست مي‌داشتم كه علي‌رغم تمام مسائل و مشكلات يك كارآمدي را در نظام اجرايي براي حل مشكلات مي‌ديدم ولي آن را نمي‌بينم. پيش‌بيني رشد اقتصادي در سال 89، رشد بسيار كمي است معناي اين روند در كنار كاهش سرمايه‌گذاري، به معناي بيكاري و فقر وسيع است و انبوه قشرهاي مستضعف و لاغر شدن طبقات مياني كه پيش روي ما است. از طرف ديگر به دليل نبود سياست‌هاي روشن، ماجراجويي و بي‌تدبيري وضعيت پيراموني ما، وضعيت خوبي نيست و يك وضعيت تهديدكننده عليه ما شكل گرفته است. ما بدترين حالت را در سياست خارجي و روابط بين‌الملل داريم و به نظر مي‌رسد ساير تحريم‌ها و فشارهاي بيشتري را شاهد باشيم.

جنبش سبز دامنه امواج خود را گسترش دهد

در اين شرايط جا دارد جنبش سبز اول فكر كند كه دامنه امواج خود را به همه اقشار، قوميت‌ها و استان‌ها بكشاند و در عين حال اصل‌ جاودان تكافل اجتماعي–اسلامي را زنده كند. به مردم، همسايگان و محلات بايد با توليد كار، اشتغال و كمك رسيدگي كنيم و انواع راه‌هاي ديگري كه در اين ارتباط پيش روي مردم قرار دارد.

ساده تر زندگی کنیم به همنوعان کمک کنیم مشکلات مردم را کم کنیم

زندگي‌ها را ساده‌تر كنيم و با كم كردن تشريفات بيشتر به فكر مردم باشيم و بتوانيم مقدار زيادي از مشكلاتي كه تصور مي‌شود مردم با آن روبرو مي‌شوند را كم كنيم. رسيدگي به خانواده شهدا و آسيب‌ديدگان و رفت و آمد با آنها، يقيناً هم موجب رضايت حضرت حق خواهد بود و هم باعث مي‌شود نور اميدي بتابد.

راهی که گریزی از آن نیست…

اراده ملت باید تجلی کند بترسید از پشت کردن به خواست مردم

من اعتقاد دارم راه عظمت ملت ما از اين مسير مي‌گذرد و يقيناً ملت اميدوار است كه اين راه را برود و چاره‌اي نداريم تا اين راه را برويم و انشاء‌الله خداوند ما را به نتيجه قطعي خواهد رساند چرا كه ملت خواسته غيرعادي ندارد. يك انتخابات درستي كه گزينشي نباشد كه عده‌اي درجه دو انتخاب كنند و عده‌اي از روي انتخاب آنها، انتخاب كنند درخور شأن ملت ايران نيست. ملت ايران، ملتي بزرگ، پيشرفته و متمدن است و درست نيست مثل يك ملت غيرمتمدن و نادان با آن برخورد شود و براي او تعيين تكليف كنند. اجازه دهيد افكار و انديشه‌هاي ملت و اراده ملي آنان حضور تجلي يابد و يقيناً اسلامي خواهد بود و نتايجي خواهد داشت و ايران پيشرفته و آباد توأم با عدالت و آزادي را براي ما به ارمغان مي‌آورد.نبايد بترسيم، بايد از پشت كردن به خواسته‌هاي ملت هراس داشته باشيم .

نیایش روح الله از زبان فرزند روح الله

اين سخنان را با يك دعا از حضرت امام(ره) پايان مي‌برم كه مناسبتي با وضعيت كنوني ما هم دارد.

حضرت امام(ره):

بارالها، تو خود شهداي ما را در جوار رحمت خود جاي گزين. و معلولان ما را شفا و مفقودان و اسيرانمان را به دامان خانواده‌هايشان بازگردان و به همه ما صبر و توفيق عنايت فرما.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

14 پاسخ به “میرحسین، از مطالباتی گفته بود که از آنها کوتاه نخواهیم آمد”

 1. عاشق شیرحسین گفت:

  یا حسین میرحسین

 2. مری گفت:

  ای مرد حقی جبهه ها ای کسی که حقیقتا” لباس نظامی شایسته شما بود و 8 سال دفاع علیه یزیدیان را با عدالت رهبری کردی

  وبعد هم علیه یزیدیان داخل کشور به قیام م پشت مردم فهیم ایران ایستادی و هیچ دم از رهبری نزدی تو انسلنی پاک هستی و

  ما به صداقت و پاکی و شجاعت و ظلم ستیزی و راستگویید علیه یزید زمان و چپاوگران رباخور و متجاوز و قانون شکن افتخار میکنیم.

  مردم ایران در تهران سال 88 و 25 بهمن 89 نشان دادنند که دیگر دیکتاتور بهر شکل نمیخواهند و ماشاءالله به هوش تو ای فرزند

  خقیقی ایران دیایت میکنیم . و در سال 90 همه خواهند دید که ایران را پاک میکنیم به پاکی میر حسین موسوی .

 3. صبح امروز گفت:

  سال جدید هم آمد و سال کهنه با همه دلتنگیها و سختیهایش دامن برکشید و رفت.

  نوروز اگرچه رسمی کهن برای ایرانیان است و آیینش دیرینه ؛ اما ایرانبانان امروز جز پوستینی از آن بر دوش نیفکنده اند و از راز و رمز آن هیچ به ارث نبرده اند.

  از دیرباز این ایام را به کام همه شیرین می خواستند و البته چنین هم می کردند. سبزه بر سفره ها به نشانه پیشباز رفتن طبیعت بوده است و صلح دوستی و خواستن سلامت و آرامش برای همگان. آیا امروز هم همان نشانه ها را می یابیم؟

  ما چشم انتظار عزیزان دربندمان بوده ایم و دلبندانمان را هم از ما دور کردند. این جداییها نه رسم بهار است و نه شیوه مردمداری.

  طراوت را باید به دیارمان بازگردانیم ….وگرنه سالها هرگز نو نخواهندشد. ایدون مباد!

 4. مرد مبارز گفت:

  شما اقای موسوی همه زندگیت را فدا کردی و مردم تنهات گذاشتند. شما نباید به نتیجه انتخابات اعتراض میکردی.شما وقتی دیدی که در انتخابات تقلب شد بر میگشتی سر کارت.انگار نه خانی آمده نه خانی رفته.تو شهر یه نفر هست که از این هادیان سیاسی و از این ناظرای شورا نگهبان است معلم دینی و حدود 45سال سن دارد .تو راهپیماییا شعار میده.((میگفت :بعضی نامردا سکوت کردند.))منظورش هاشمی بود از موسوی هم خیلی بد میگفت .خیلی طرفدار احمدی نزاده. خیلی ازش بدم میاد.ببین کار موسوی کروبی خاتمی و رفسنجانی به کجا رسیده که این آدم که حتی یک سیلی در راه انقلاب نخورده به این عزیزان توهین میکنه.من خودم به میر حسین رای دادم .

 5. شکوفه گفت:

  به امید آزادی

 6. میم.تهران گفت:

  خیلی ممنون که نوشته های میر عزیزمون رو برای یادآوری باز نشر می کنید…خوندن و شنیدن سخنان میرمون همیشه امید بخش و راهگشاست
  در ضمن از شما می خواهم که عکس های دوران نخست وزیری میر حسین عزیز را بیشتر در سایت بذارید. با تشکر

 7. فتنه سبز زنده گفت:

  عاشق شیرحسین و شیر مهدی

 8. علی گفت:

  عیدت مبارک ای مرد شجاع

 9. امین گفت:

  به امید موفقیت

 10. حمید گفت:

  شیرمرد ، سال نوت مبارک!

 11. مهران گفت:

  با درود به‌ مردزمانه‌ به‌ این مردایران کهن من یکی از کوردهای کوردستان ایران هستم بادل وجان از جنبش سبز دفاع می کنم وامیدوارم در اینده خیلی نزدیک ملت ایران وجنبش سبز به‌ خواستهاشان برسندوامیدوارم دراینده اقای موسوی حق وحقوقی که‌ شامل ملیتهای ایران می شود به‌ خواستهاشان برساند به‌ امید ایرانی فدرال هزارانبار عیدت مبارک ……………………………………………………………………………………………………………………………………..

 12. داریوش گفت:

  پایداری تا پیروزی

 13. رضا گفت:

  این عید را به شیران در زنجیر ملت میر حسین موسوی و مهدی کروبی تبریک عرض می کنم و امید وارم سال جدید سال پیروزی مظلومان بر خیره سران مستبد باشد .

 14. green گفت:

  ما هستیم تا آخر