سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سید حسن خمینی: کسی که برای خود، شان و جایگاهی قائل است به مقام توکل نمی رسد...

سید حسن خمینی: کسی که برای خود، شان و جایگاهی قائل است به مقام توکل نمی رسد

چکیده :یادگار امام راحل فهم توکل و اطمینان به خداوند را عیدی حرم مطهر امام خمینی به جامعه ایرانی در سال جدید دانست و گفت: اگر واقعا به خدا توکل کنیم و به او اطمینان داشته باشیم و امور خود را به او تفویض کنیم به مقام توکل می رسیم که رتبه رهایی انسان...


سید حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در آغازین لحظات سال جدید و در جمع اقشار مختلف مردم در حرم مطهر امام راحل، با تبریک سال جدید بر اهمیت توکل در زندگی انسان تاکید کرد و گفت: مادامی که انسان احساس منیت می کند و برای خود شان و جایگاهی قائل است به مقام توکل نمی رسد؛ کسی به مقام توکل می رسد که باور کند، همه چیز در ید الهی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، یادگار امام راحل به نگاه متعالی قرآن به مساله تحول اشاره کرد و اظهار داشت: قرآن تاکید می کند که مومنین در زندگی باید به خدا توکل کنند و همه امور را مرهون خدا بدانند و خود را هیچ بدانند. اگر انسان خود را ببیند، نمی تواند به خدا توکل کند، مادامی که انسان احساس منیت می کند و برای خود شان و جایگاهی قائل است به مقام توکل نمی رسد؛ کسی به مقام توکل می رسد که باور کند، همه چیز در ید الهی است.

به گفته ی وی حضرت امام خمینی (س) در “شرح جنود عقل و جهل” توکل بر خدا را از جمله جنود الهی می شمارد و اظهار می دارد که توکل یعنی اینکه انسان کار خود را به خدا واگذار کند و خود را هیج بداند.

سید حن خمینی به تعبیر بلند امام راحل از توکل اشاره کرد و گفت: ماهیچیم و هرچه هست از خداست. این تعبیر مهم و الهی از امام، ریشه در تحول دارد که یکی از مهمترین صفات مومنان توکل به خداست. روح توکل در این جمله الهی نهقته است که لاحَولَ وَ لا قوّةَ الا بالله {العلی العظیم} هرچه هست فقط و فقط از آن خداست.

یادگار امام راحل با بیان اینکه اگر انسان یک ذره در دل خود به غیر خود توکل کند، شرک آغاز می شود گفت: تغییر و تحول انسان تنها در سایه قدرت خداوند است و اگر خداوند بخواهد تغییری ایجاد کند هیچ کس نمی تواند جلوی آن را بگیرد .

سید حسن خمینی اظهار داشت: از دیدگاه امام، توکل چهار رکن دارد که انسان با عمل به آن، به عمق توکل می رسد و تمام فراز و فرود های زندگی اش زیبا می شود، همانند حضرت زینب که گفت «ما رأیت الا جمیلا».وی به اهمیت یقین در توکل به خدا اشاره و گفت: خداوند داناست؛ تواناست، صلاح انسان را می خواهد و هرگز بخیل نیست. هر آنچه خداوند ارزانی کند نعمت الهی است. همه در زندگی فراز و فرود دارند آنچه مهم است این است که باید در همه حال خدا را در نظر گرفت اگر او را ارحم الراحمین می دانیم چه از او نخواهیم و چه او را نخوانیم.

یادگار امام راحل فهم توکل و اطمینان به خداوند را عیدی حرم مطهر امام خمینی به جامعه ایرانی در سال جدید دانست و گفت: اگر واقعا به خدا توکل کنیم و به او اطمینان داشته باشیم و امور خود را به او تفویض کنیم به مقام توکل می رسیم که رتبه رهایی انسان است.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی به تحولات کشورهای مسلمان نیز اشاره کرد و گفت: برادران مسلمان ما در کشورهای اسلامی مورد رنجش ها و آسیب های فراوانی هستند که امیدواریم خداوند به آنها آزادی و رهایی اعطا کند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

5 پاسخ به “سید حسن خمینی: کسی که برای خود، شان و جایگاهی قائل است به مقام توکل نمی رسد”

 1. ناشناس گفت:

  عالم بدون عمل هيچ است مردم نا راضي وظيفه دارند حتي اگر نميخواهند بخشوند كشيده شود اماده در صحنه باشند هيچ شعاري ندهند فقط راه برونددر غير اينصورت خدا ميداند چند نسل ديگر را خواهند سوزاند اينها براي حفظ قدرت تمام نسل را ميسوزانند و اگر لازم شود گشور را به اتش ميگشند

 2. اميد گفت:

  توكل بر خدا به اميد ظهور امام زمان تا مشكلات همه مردم حل شود

 3. رضا گفت:

  درود بر سید حسن

 4. ناشناس گفت:

  ملاحظاتی به سخنان رهبری در مشهد1-اصلی ترین مسئله که همه مسائل درآن شکل میگیرد ازنظر ایشان فرعی وحاشیه ای است یعنی امنیت وسلامت حضرت علی فرمودند آسایش انسان در امنیت وصحت است2-ایشان طوری از اقتصاد صحبت کردند که انگار تازه انقلاب شده والان می خواهدکاراقتصادی شروع شود حتی ازلزوم برنامه ریزی صحبت کردند انگارتازه می خواهند برنامه اقتصادی بریزند3-درسخنان رهبری وحشت از آینده هدفمندی یارانه ها دیده می شود وبطور غیر مستقیم دولت را زیر سوال برده است

 5. Ayyoub Mehrban گفت:

  توکل به خداوند در رابطه انجام وظیفه دینی و به عنوان اینکه انسان در روز قیامت باید پاسخوی اعمال خود باشد معنی پیدا میکند . انسان متوکل در راه انجام وظیفه انسانی از قدرت دنیایی نمیترسد. نیز در کنار توکل باید به امر جبر و اختیار توجه داشت و اینکه اعتقاد غیر دینی به توکل میتواند به جبر منتهی شود و انخراف اخباریگری را هم نباید از نظر دور داشت .