سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » چند صد زندانی سیاسی در زندان ماندند، 15 زندانی به مرخصی آمدند...

چند صد زندانی سیاسی در زندان ماندند، 15 زندانی به مرخصی آمدند

چکیده :بین 15 تا 20 زندانی سیاسی در روز 29 اسفند به مرخصی نوروزی آمدند اما چند صد زندانی سیاسی همچنان در زندان ماندند و از امکان هرگونه آزادی موقت یا مرخصی محروم شدند. از مجموع صدها زندانی سیاسی کشور، عصر دیروز اسامی 16 زندانی سیاسی که برای چند روز به مرخصی نوروزی آمده اند، اعلام...


بین 15 تا 20 زندانی سیاسی در روز 29 اسفند به مرخصی نوروزی آمدند اما چند صد زندانی سیاسی همچنان در زندان ماندند و از امکان هرگونه آزادی موقت یا مرخصی محروم شدند. از مجموع صدها زندانی سیاسی کشور، عصر دیروز اسامی 16 زندانی سیاسی که برای چند روز به مرخصی نوروزی آمده اند، اعلام شد.

به گزارش خبرنگار کلمه، دیروز عصر در حالی فیض الله عرب سرخی، محسن امین زاده، میلاد اسدی، علی جمالی، هانی مقدم، حمزه کرمی، لیلا توسلی، پروین جواد زاده، زهرا جباری، مهدی اقبال، محمد رضا رجبی، محمدرضا مقیسه، دکتر آرش علایی، هدی صابر، محمد اولیایی فرد و بابک داشاب به مرخصی نوروزی آمدند که صدها زندانی سیاسی همچنان در زندان های کشور محبوس اند. ممکن است سه تا چهار نفر دیگر نیز آزاد شده باشند که اسامی آنها هنوز به دست خبرنگار کلمه نرسیده است. همچنین احتمال دارد چند زندانی سیاسی از جمله محسن میردامادی نیز امروز (دوشنبه) آزاد شوند.

طبق گزارش های رسیده به کلمه، به جز چند فعال اصلاح طلب که با موافقت سپاه پاسداران آزاد شده اند، بقیه زندانیان با موافقت دادستان تهران به مرخصی های چند روزه آمده اند.

خانواده هایی که بارها به جعفری دولت آبادی، دادستان تهران مراجعه کرده و درخواست مرخصی های نوروزی چند روزه برای عزیزان شان کرده اند تا سرانجام دادستان تهران با این مرخصی ها موافقت کرده است. مرخصی های کوتاهی که با اصرار فراوان خانواده ها و وثیقه های سنگین به آنها داده شده است .اغلب این مرخصی ها چند روزه هستند و این افراد باید بلافاصله برای تمدید مرخصی شان به دادستانی تهران مراجعه کنند تا دوباره و با موافقت دادستان تهران بتوانند چند روز دیگر نزد خانواده هایشان بمانند و در صورت عدم موافقت دادستان باید دوباره به زندان بازگردند.

تعداد زندانیان سیاسی که نوروز امسال به طور موقت از اوین آزاد شده اند در مقایسه با سال گذشته کاهش جشمگیری دارد. گفته می شود علت اصلی این کاهش با تظاهرات های اعتراضی مردم در ۲۵ بهمن، اول اسفند، دهم و هفدهم اسفندماه مرتبط است و وزارت اطلاعات دولت احمدی نژاد با مرخصی تعداد بیشتری از زندانیان سیاسی مخالفت کرده است.

هم اکنون بیش از ۱60 زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ زندان اوین زندانی اند که اغلب آنها از زندانیان حوادث پس از انتخابات هستند. همچنین بیش از سی زندانی سیاسی نیز در زندان رجایی شهر به سر می برند. برخی از آمارها از زندانی بودن بیش از هزار زندانی سیاسی در سراسر کشور حکایت دارد. این آمارها مربوط به زندانیانی است که مشغول گذراندن دوران محکومیت خود هستند و اسامی صدها زندانی که در بازداشت موقت به سر می برند دیده نشده است. گفته می شود در تظاهرات اعتراضی ۲۵ بهمن و همین طور تظاهرات های اسفندماه امسال چندهزار نفر بازداشت شده اند.

براساس قوانین، مرخصی از حقوق اولیه زندانیان محسوب می شود اما مسوولان قوه قضاییه و امنیتی از آن به مثابه اهرم فشار بر زندانیان و خانواده هایشان نگاه می کنند.

هم اکنون احمد زید آبادی، مسعود باستانی، مجید توکلی ،مجید دری، ضیا نبوی، علی ملیحی، احمد کریمی، احسان عبده تبریزی، بهاره هدایت، حامد روحی نژاد، مهدیه گلرو، عاطفه نبوی، هنگامه شهیدی، فاطمه رهنما، بهمن احمدی امویی، عبدالله مومنی، کیوان صمیمی، مسعود لواسانی، عماد الدین باقی، داوود سلیمانی، عیسی سحر خیز، سیامک قادری،رضا شهابی ، منصور اسانلو، مصطفی تاجزاده، فخر السادات محتشمی پور، عبدالله رمضان زاده، نسرین ستوده ، محمد نوری زاد، فریدون صیدی راد، عالیه اقدام دوست، زینب بایزیدی، رضا رفیعی فروشانی، رسول بداقی، شبنم و فرزاد مدد زاده ، حشمت الله طبرزدی، ابراهیم مددی، احسان مهرابی، ارژنگ داوودی، ایوب قنبر پوریان، نظام حسن پور، امیر خسرو دلیر ثانی، بهروز جاوید تهرانی، بهنام ابراهیم زاده، حسین رونقی ملکی ،حسین درخشان، سعید متین پور، نادر کریمی جونی، وحید طلایی، آرش سقر، آرش صادقی و …. تعداد زیادی از زندانیان سیاسی در زندانهای کشور به سر می برند که مقامات قضایی و امنیتی آنها را از حق مرخصی محروم کرده اند.

در اعطای مرخصی به یک زندانی سیاسی نهادهای مختلف تصمیم گیرنده هستند نهادهایی مثل وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و قوه قضاییه. گاهی برای اینکه یک زندانی چند روزی را نزد خانواده اش بگذراند باید موافقت همه این نهادها جلب شود. کینه ورزی های شخصی و موافقت بازجوهایی که فراتر از قانون قدرت تصمیم گیری دارند، نیز از مراحلی است که یک زندانی را مستحق مرخصی و دیگری را فاقد آن تشخیص می دهد. در نهایت وقتی یک زندانی تمام این مراحل را طی می کند قادر است چند روزی و فقط چند روزی را نزد خانواده اش بگذراند. این در حالی است که طبق قوانین تمام زندانیان به جز تعداد اندکی مانند متجاوزان به عنف و قاچاقچیان عمده مواد مخدر و شرکت کنندگان در سرقت های مسلحانه حق استفاده از مرخصی نوروزی را دارند و این حق قطعی آنهاست.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

19 پاسخ به “چند صد زندانی سیاسی در زندان ماندند، 15 زندانی به مرخصی آمدند”

 1. ناشناس گفت:

  بچه ها علی بهزادیان نژاد اینقدر دیگه غریبه شده که یکسال و سه ماهه بدون مرخصی توه اونوقت از یه اسم هم دریغ میکنید؟ :(

 2. حسن ک گفت:

  ما نفهمیدیم تو این مملکت دادستان مرخصی میده به زندانیا یا وزارت اطلاعات یا سپاه پاسداران یا قوه قضاییه یا رهبری یا………………خلاصه خوشحالیم از اینکه عده ای از عزیزامون آزاد شدن و نگران از اینکه خیلی ها در زندانن واسه آزادیشون تو این دقایق باقی مونده از سال 89 دعا میکنیم
  یاحسین میرحسین
  سال آگاهی تا رهایی مبارک

 3. هر ایرانی، یک رسانه سبز گفت:

  سلام بر میرحسین موسوی، رییس‌جمهور محبووب ایران پر افتخار
  سال نو را به رییس‌جمهور منتخب مردم تبریک و تهنیت گفته و برای ایشان و بانوی مکرمه و برای حاج‌آقای کروبی و همسر مکرمه، که یاور سبز رییس‌جمهور در بند دیوان و ددان اسیر بوده و هستند، تندرستی و رهایی از چنگال شیطانیان پلید را آرزو دارم.
  سربلندی و عزت ایرانیان را خواستارم و نوروز باستانی را به تمامی ایرانیانی که سرسبزی و صفای سرزمین ادب، فرهنگ و تاریخ کهن ایران را سرزمین مادری و در اشغال ستمگران می‌بینند، تبریک و تهنیت گفته و از همه کسانیکه علی‌رغم اینهمه هزینه و سختی و شدائد، دست از آزادی، فرهنگ و مذهب و مکتب خویش برنداشته و حاضر نیستند که فرهنگ هتاکی، دروغ، ریا و تزویر و زر و زور و بی‌ادبی و ظلم و ضدیت با قرآن و اسلام در این سرزمین نهادینه شود، مبارکباد می‌گویم.
  سال 1390، سال آگاهی، آگاهی‌بخشی و پیروزی بر ستم و پلشتی دانسته و این فضا را بیش از پیش برای ستمگران سنگین و مرگ‌آور می‌کنیم.

 4. پسر میرحسین گفت:

  چقدر دلمان برای عزیزانی که حتی 1 روز هم به مرخصی نیامدند تنگ شده، شرف اهل قلم احمدزیدآبادی یادت را بیرون گرامی میداریم

 5. رحیمی گفت:

  سلام اگر یه ذره مردی دارید این را درج کنید:سال 1390انشاءالله سال آگاهی ورهایی عده قلیلی از دریای بیکران ملت ایران از دست فتنه گران وسران رذل وبی لیاقت آنها می باشد.سال 1390 سال نابودی فتنه وفتنه گران خواهد بود.

 6. احسان گفت:

  ما مرد نیستیم شما مردی رو یاد ما بدین.شما که تو کهریزک به جوونای این کشور رحم نکردید.شما که با ماشین از رو انسانیت رد شدید

 7. shahab گفت:

  salam
  eyd mobarak bashad bar hameh iraniyan.be nazare man shoma dostane kalameh va hameh saraneton shabiyeh ham hastid va faghat mikhahid irane azizo badbakhtar va javanano alaki be khiyabona bekeshid baraye maghasede khodeton..shomaha piroz nakhahid shod ta zamani ke mardome iran poshtibane velayate faghih hastand.
  ba tashakor
  shahab

 8. صانع ژاله گفت:

  زنده باد جنبش سبز
  زنده باد مخالف من ( آقای رحیمی)
  زنده باد ایران و ایرانی

 9. ناشناس گفت:

  ما که به جز مردی از سایت های سبز چیز دیگه ای ندیدیم
  ولی تو سایت های سیاه شما سراسر نامردی،تهمت و افترا موج میزنه.
  چاپ انتقاد و این توهین های جنبعالی که جای خودش داره!!
  به امید اینده ای سبز و روشن

 10. فرزند میرحسین گفت:

  قدمتان سبز ایرانی های سرفراز

 11. عرب ستیز گفت:

  جهت اطلاع سایتهای طرفدار دیکتاتوری:
  اگه مرد هستید نظریات اکثریت مخالف را درج کنید و نه فقط نظر اوباشان اقلیت درباری را اعلام کنید
  مرگ بر استبداد

 12. حامد گفت:

  باید به اون اقای رحیمی گفت که رذل اون رئیس جمهور شماست که در جمع 70 میلیونی در تلویزیون همه را زیر سوال میبرد،اسم خانوادشون و بچه هاشون را میبرد و عکس زن مردم را به دستش میگیرد..رذل اون وزیر اطلاعات شماست که 25 بهمن را میگوید مردم برای خرید عید به خیابان ها آمده بودند…در لباس پیامبر هم دروغ میگند…دهن ما رو باز نکنید روز عیدی

 13. احسان -مشهد گفت:

  خدايا به همه مبارزان عليه ظلم
  صبر و استقامت عنايت فرما
  آمين يا رب العالمين

 14. ایرانیم گفت:

  حقشون هست تو زندان باشند کسانی که آسایش مردم رو قطع می کنند و قانون رو زیر پا میگذارند.

 15. امیدوار گفت:

  در جواب به دوست ایرانیم کی قانون را زیر پا می گذارد ؟؟؟؟؟؟؟؟

 16. کاوه گفت:

  از دوشنبه آینده ۸ فروردین آغاز تظاهرات تا آزادی تمام زندانیان سیاسی.

 17. reza گفت:

  میثم محمدی را فراموش نکنیم

 18. haghpanah گفت:

  ma be hghaniat mardom iran iman darim zandeh bad azady zandeh bad iran IRAN HARGEZ NAKHAHAD MORD] i

 19. ناشناس گفت:

  چرا نام عماد بهاور و سایر زندانیان نهنضت آزادی و ملی مذهبی همیشه از قلم میافتند