سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ادامه سکوت رسانه‌های اقتدارگرای ایران در قبال اعتراضات مردمی در سوریه، با وجود کش...

ادامه سکوت رسانه‌های اقتدارگرای ایران در قبال اعتراضات مردمی در سوریه، با وجود کشته شدن پنج نفر

چکیده :در حالی که خبرگزاری‌های بین‌المللی از کشته شدن پنج نفر در جریان تظاهرات دیروز معترضان در سوریه خبر می دهند، رسانه‌های حامی دولت احمدی نژاد همچنان در این باره به طور کامل سکوت کرده‌اند و برخلاف ناآرامی‌های بحرین، لیبی و یمن، خبرهای مربوط به کشته شدن معترضان در سوریه را به طور کامل سانسور کرده‌اند. تنها خبرگزاری ایرنا به تظاهرات معترضان اشاره کرده و آن را "آشوب عده محدودی از مردم" نامیده و "محدود" توصیف کرده...


در حالی که خبرگزاری‌های بین‌المللی از کشته شدن پنج نفر در جریان تظاهرات دیروز معترضان در سوریه خبر می دهند، رسانه‌های حامی دولت احمدی نژاد همچنان در این باره به طور کامل سکوت کرده‌اند و برخلاف ناآرامی‌های بحرین، لیبی و یمن، خبرهای مربوط به کشته شدن معترضان در سوریه را به طور کامل سانسور کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار کلمه، جست‌وجو در سایت‌ها و خبرگزاری‌های وابسته به جناح اقتدارگرا نشان می‌دهد با وجود آنکه تظاهرات روز جمعه مخالفان دولت در سوریه، علاوه بر دمشق به شهرهای حلب، درعا و بانیاس هم گسترش یافته و واکنش دبیرکل سازمان ملل را نیز در پی داشته، تنها خبری که در این باره در خبرگزاری‌های وابسته به دولت منتشر شده، خبر خبرگزاری ایرنا است که تظاهرات معترضان را “آشوب عده محدودی از مردم” نامیده و “محدود” توصیف کرده است.

در خبر خبرگزاری رسمی دولت احمدی‌نژاد، به نقل از خبرگزاری سوریه آمده است که: “شهر ‘درعا’ روز گذشته شاهد آشوب عده محدودي از مردم بود. عده اي با سوء استفاده از تجمع اهالي نزديك مسجد ‘العمري’ اقدام به تخريب اموال دولتي و خصوصي، آتش زدن خودرو و مغازه هاي كردند. نيروهاي امنيتي فورا وارد منطقه شدند و آشوبگران را متفرق كردند.”

ایرنا در این خبر که مشابه خبرهای رسانه‌های اقتدارگرا از اعتراضات مردم ایران در سال 88 است، همچنین گزارش داده است: “روز پنجشنبه نيز ميدان مرجه دمشق كه وزارت كشور سوريه در آن قرار دارد، شاهد آشوب محدود بود. اين امر زماني اتفاق افتاد كه شماري از خانواده هاي محكومان با حضور در برابر وزارت كشور قصد ديدار با وزير را داشتند كه عده اي با سوءاستفاده از فرصت، اقدام به سردادن شعار عليه حكومت كردند و اين موضوع باعث شد تا نيروهاي امنيتي برخي تظاهركنندگان را كه باعث به هم خوردن برنامه مسالمت آميز خانواده هاي زندانيان شده بودند، دستگير كنند.”

در خبر خبرگزاری رسمی دولت دهم هیچ اشاره‌ای به کشته شدن معترضان در سوریه نشده و نیز برخلاف خبرهای مربوط به بحرین و دیگر کشورهای عربی، از واژه محکومان به جای زندانیان سیاسی استفاده شده است. همچنین ایرنا و هیچ‌یک از دیگر رسانه‌های وابسته به دولت، به بازداشت مخالفان دولت در تظاهرات پس از نمازجمعه و شعارهای آنها علیه فساد حکومت بشار اسد، اشاره نکرده‌اند.

وزارت امور خارجه دولت احمدی‌نژاد نیز که دو روز قبل میزبان وزیر امور خارجه سوریه بود، عصر امروز – شنبه 28 اسفندماه – از سرکوب معترضان در یمن انتقاد کرد، اما درباره رفتار مشابه دولت بشار اسد با معترضان سکوت پیشه کرد.

پیش از این هم رسانه‌های اقتدارگرا، تظاهرات دو روز قبل‌تر مخالفان در سوریه را به سکوت برگزار کرده بودند و تنها سایت مشرق نوشته بود: “محافل غربی اخیرا از طریق شبکه فیس‌بوک تلاش‌هایی را برای بر پا کردن “روز خشم” در سوریه آغاز کرده‌اند که البته شکست این توطئه و عدم استقبال مردم سوریه از آن به فضاحتی جدید برای آمریکا و متحدانش در منطقه تبدیل شد.”

بشار اسد، از متحدان احمدی نژاد به شمار می‌رود. او هفته‌ی پیش محمد ناجی عطری، نخست وزیر دولتش را برای شرکت در سیزدهمین اجلاس عالی مشترک ایران و سوریه به تهران فرستاد و همزمان با این سفر، واحد مرکزی خبر صداوسیما گزارش داد که در حال حاضر بیش از 40 شرکت ایرانی در سوریه فعالیت دارند.

پس از این سفر هم وزیر نفت از توافق نهایی با سوریه برای صادرات گاز ایران به آن کشور تا پایان سال جاری میلادی خبر داد و وزیر اقتصاد نیز پس از دیدار با همتای سوری خود، خبر راه‌اندازی بانک مشترک ایران و سوریه با نام “الامان” در چند ماه آینده را اعلام کرد.

از سوی دیگر، سوریه نیز اعلام کرد یک نویسنده‌ی سوری به نام علی عبدالله را که سال قبل به خاطر متهم کردن دولت ایران به تقلب در انتخابات، به دو سال و نیم حبس محکوم و زندانی کرده بود، به اتهام تلاش برای برهم زدن روابط سوریه با کشورهای دیگر از طریق سخنانی که از داخل زندان مطرح کرده، به یک سال و نیم حبس دیگر محکوم کرده است!Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “ادامه سکوت رسانه‌های اقتدارگرای ایران در قبال اعتراضات مردمی در سوریه، با وجود کشته شدن پنج نفر”

 1. حسن گفت:

  اینها فاتحه وقاحت وشرم را خوانده واین لغات رااز فرهنگشان حذف کرده اند معترضین درایران,سوریه,ونزوئلاودیگرکشورهای همپالکی دولت دروغگویان
  آشوبگروتخریب کننده اموال عمومی به شمار می روند ودرکشورهایی که برای آقایان تره خرد نمی کنند معترضین به پایمال شدن حقوقشان می باشند
  ذهی بی شرمی ورذالت وواماندگی.

 2. اشکان گفت:

  این خاصیت دیکتاتورهاست

 3. ناشناس گفت:

  با سلام سوریه تافته جدا بافته است در ضمن از متحدان و همفکران دولت کنونی ایران نیز هست آیا عقل(مثلا) حکم میکند کسی که تنها در دنیا دوستانی اندک چون سوریه دارد با انتقداد یا محکوم کردن متحدش هرچند که دست به کشتار مردمش هم بزند،خود را در انزوای کامل قرار دهد؟

 4. ايراني گفت:

  همه ديكتاتور ها يك وجه مشترك دارند دروغ و اينكه همه چيز را به مردمشان وارونه و بر عكس نشان بدهند افتاب هميشه زير ابر نمي ماند