سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » شورای امنیت سازمان ملل، آسمان لیبی را منطقه‌ی “پرواز ممنوع” اعلام کرد...

شورای امنیت سازمان ملل، آسمان لیبی را منطقه‌ی “پرواز ممنوع” اعلام کرد

چکیده :شورای امنیت سازمان ملل متحد پرواز تمامي هواپیماها بر فراز لیبی را ممنوع اعلام کرده و به کشورهای دیگر اجازه داده است که برای اجرای این منع، برقراری آتش‌بس و دفاع از غیرنظامیان «تمام تدابیر لازم» از جمله گزینه نظامی را اتخاذ...


شورای امنیت سازمان ملل متحد پرواز تمامي هواپیماها بر فراز لیبی را ممنوع اعلام کرده و به کشورهای دیگر اجازه داده است که برای اجرای این منع، برقراری آتش‌بس و دفاع از غیرنظامیان «تمام تدابیر لازم» از جمله گزینه نظامی را اتخاذ کنند.

به گزارش بي‌بي‌سي، نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت، در نیویورک دومین قطعنامه تنبیهی این نهاد را علیه دولت «معمر قذافی»، رهبر حكومت ليبي تصویب کردند که برای نخستين بار اجازه توسل به گزینه نظامی برای دفاع از غیرنظامیان را داده است.

این قطعنامه با هدف حفاظت از «غیرنظامیان و مناطق با جمعیت غیرنظامی» در برابر حملات نیروهای دولتی، به ویژه پرواز تمام هواپیماها بر فراز آسمان لیبی را ممنوع کرده است.

هم‌زمان با مذاکرات اعضای شورای امنیت در مقر سازمان ملل متحد، نیروی هوایی لیبی مواضع شورشیان در شهر بن‌غازی، دومین شهر بزرگ این کشور را بمباران کرد.

معمر قذافی نیز هشدار داده است که به شورشیان در بن‌غازی که مرکز اصلی مخالفانش است، رحم نخواهد کرد.

قطعنامه شورای امنیت با ۱۰ رای موافق در برابر پنج رای ممتنع تصویب شد. روسیه و چین از جمله کشورهایی بودند که به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

«موسی ابراهیم»، سخنگوی دولت لیبی در طرابلس گفت که اعمال منطقه پرواز ممنوع، غیرقانونی خواهد بود و مردم لیبی را علیه تهدید خارجی متحد خواهد کرد.

یکي ديگر از مقام‌هاي دولت لیبی نیز هشدار داد که این کشور در صورت اعمال منطقه ممنوعه پروازی توسط جامعه بین‌المللی، تمام هواپیماهایی که بر فراز دریای مدیترانه به پرواز در آیند را هدف قرار خواهند داد.

کاخ سفید ساعاتی پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه لیبی طي بیانیه‌ای اعلام كرد كه «باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری آمریکا با «دیوید کامرون»، نخست‌وزير انگليس و «نیکلا سارکوزی»، رئيس‌جمهوري فرانسه تماس گرفته است.

آنها در این مکالمه توافق کردند که لیبی باید فورا از همه شرایط قطعنامه پیروی کند و خشونت علیه جمعیت غیرنظامی متوقف شود.

آنها توافق کردند که گام‌های بعدی خود را هماهنگ کنند و برای اطمینان از اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت در مورد لیبی با کشورهای عربی و دیگر شرکای بین‌المللی خود کار کنند.

«آلن ژوپه»، وزیر خارجه فرانسه که به نیویورک سفر کرده است در جلسه شورای امنیت گفت: «جهان هم اکنون شاهد یکی از بزرگ‌ترین انقلاب‌ها در تاریخ است. در شمال آفریقا و در منطقه خلیج‌فارس مردم عرب خواهان دموکراسی هستند.»

وي گفت که فرانسه و کشورهای متحدش تنها چند روز یا حتی چند ساعت برای اقدام علیه نیروهای سرهنگ قذافی فرصت دارند.

«فرانسوا فیون»، نخست‌وزیر فرانسه گفته است که کشورش احتمالا طي چند ساعت پس از تصویب این قطعنامه علیه نیروهای معمر قذافی دست به اقدام نظامی خواهد زد.

این قطعنامه که مورد حمایت اتحادیه عرب است، به تمام کشورها اجازه می‌دهد که به طور یک‌جانبه یا در چارچوب نهادي منطقه‌ای از عدم پرواز هواپیماها در لیبی اطمینان حاصل و از ورود نیروهای خارجی مزدور به این کشور جلوگيري کنند.

این قطعنامه همچنین با گسترش تحریم‌های بین‌المللی علیه طرابلس، مسدود شدن دارایی‌های شرکت ملی نفت لیبی و بانک مرکزی این کشور را خواستار شده است.

«سوزان رایس»، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت که جامعه بین‌المللی باید از اعمال منطقه ممنوعه پروازی در لیبی هم فراتر برود.

رایس گفت: «باید تدابیری را مد نظر قرار دهیم که شامل منطقه پرواز ممنوع شود و احتمالا از آن هم فراتر برود.»

این قطعنامه که توسط لبنان، انگليس و فرانسه ارائه شده، خواستار آتش‌بس فوری در لیبی می‌شود و به سایر کشورها اجازه می‌دهد که با اتخاذ تمامي تدابیر لازم از مردم غیرنظامی لیبی به ویژه مردم شهر بن‌غازی محافظت کنند.

چین به عنوان عضو دائم شورای امنیت با اقدام نظامی در لیبی مخالفت کرده بود.

آلمان كه یکی از اعضای غیردائم این نهاد است نیز اجرای منطقه پرواز ممنوع را مقدمه‌ای برای جنگ می‌داند و آن را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «خالد کایم»، معاون وزارت خارجه لیبی گفت که این رای معادل «درخواستی از لیبیایی‌ها برای کشتن یکدیگر است.»

وي ادامه داد: «این قطعنامه نشان دهنده نگاهی پرخاشگرانه از جانب جامعه جهانی است که وحدت لیبی و ثبات آن را تهدید می‌کند.»

منابع دیپلماتیک اعلام كرده‌اند كه نخستين حملات به نیروهای دولتی لیبی، ممکن است به فاصله کوتاهی آغاز شود.

بنا بر اين گزارش به احتمال زیاد در مرحله نخست، جنگنده‌های انگليس و فرانسه با کمک لجستیکی کشورهای عرب عملیات را آغاز خواهند کرد.

مشاركت آمريكا در دور نخست حملات دور از ذهن به نظر مي‌رسد.

دیپلمات‌های فرانسوی می‌گویند که تاکنون پنج کشور عرب ابراز آمادگی کرده‌اند که در صورت ضروری شدن عملیات نظامی علیه لیبی، در آن مشارکت کنند.

شورای امنیت ۲۶ ماه فوریه نیز با تصویب قطعنامه ۱۹۷۰ حکومت لیبی را تحریم کرد و خواهان تحقیقات بین‌المللی درباره اتهام وقوع جنایات جنگی توسط نیروهای معمر قذافی شد.

منابع خبري همچنين گزارش مي‌دهند كه ارتش ليبي خود را برای برقراری آتش‌بس از یکشنبه آماده می‌کند تا مخالفان «بتوانند سلاح های خود را زمین بگذارند.»

خبرگزاری رسمی لیبی به نقل از مقام‌هاي نظامی این کشور اعلام کرد که مخالفان می‌توانند مشمول عفو عمومی شوند.

مخالفان مسلح معمر قذافی در مقابل حملات نیروهای دولتی برای باز پس گرفتن کنترل شهر بن‌غازی، پایگاه اصلی مخالفان، مقاومت کرده‌اند.

شاهدان عینی در بن‌غازی می‌گویند كه در نزدیکی فرودگاه این شهر حملات هوایی صورت گرفته است اما به گفته یکی از سخنگویان مخالفان، گزارش‌های مبتنی بر نزدیک بودن سربازان هوادار قذافی به شهر درست نیست.

تلویزیون دولتی لیبی گزارش داده است که نیروهای حکومتی به حومه شهر بن‌غازی رسیده‌اند و به زودی حملات خود را به این شهر آغاز می‌کنند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “شورای امنیت سازمان ملل، آسمان لیبی را منطقه‌ی “پرواز ممنوع” اعلام کرد”

 1. ناشناس گفت:

  این بسیار تصمیم درست و خوبی از طرف سازمان ملل بود. این سیگنال خوبی به تمام دیکتاتور هاست که حاضران برای قدرت تمام مردم خود رو بکشند. این نشون میده که تمام دیکتاتور ها سرنوشتی مثل صدام خواهند دشت. امیدوارم که دیکتاتورهای ایران هم بفهمند در نهایت چی در انتظارشون خواهد بود.

 2. سبزمیرحسینی. گفت:

  صدوراین قطعنامه باتعلل تأمل برأنگیز است.همراهی آل سعود دردفاع ازانقلابیون و ملت لیبی مزورانه است وبرای ترمیم چهره سفاک آنهاست!بنظرمیرسد آمریکا وغرب و ارتجاع عرب ودررأس همه آل سعود (وحتی شایدمتحجرین درایران) درمذاکره برای لیبی بعدازقذافی به توافقات پشت پرده ای رسیده باشند.قذافی سمبل دروغین مقاو مت در برابرامپریالیسم آمریکا، تاریخ مصرفش بسررسیده وآمریکا بدنبال انتخاب شخصیت بروز شده و بدیل برای جانشینی قذافی دربین مسلمین و أعراب است .انتخاب آقای ….ممکن است بتواند گزینه مناسب غرب ،ارتجاع عرب وآل سعود ومتحجران برای شخصیت بروزشده قذافی! اگرچه درمکان جغرافیایی دورتری ، باشد!!! درهرحال مصادره قیام حق طلبانه مردم لیبی هم درخلاء نبودرهبری قوی وأمین ازهم أکنون کلید خورده است!

 3. فرهاد گفت:

  هرچند اقدام شورای امنیت و کشورها در حمایت از مردم لیبی و یمن و بحرین جای قدردانی دارد ولی برای من جای سئوال است که چرا در مورد ایران هیچ نگفتند و اقدام عملی در پاسخ کشته شدن مردم به دست حکومت ننمودند؟

 4. بدیل بروزشده قذافی؟ گفت:

  جواب آقای فرهاد!ممکنه غار تگران بین المللی که متعامل پشت پرده بادیکتاتورهای مزور خاورمیانه اند همچنان بدنبال جانشین سازی بدیل برای شخصیتهای بروزشده باصطلاح مبارز!مانند قذافی،مبارک ،صدام وو… در ممالک خاورمیا نه باشند وبه همین علت برای شخص دبیرکل س.م. محدود یت ایجاد میکنند!این شخصیت بدیل ومزور کجا بهترازتوایران میتونه پیدابشه !!؟؟