سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت‌الله صانعی: حکومت بحرين، ليبی و ساير حکومت های خودکامه بدانند که بنیان ظلم و س...
» ايجاد تفرقه و جنگ شيعه و سنی، ابزار حکومت برای تثبيت جايگاه خود است

آیت‌الله صانعی: حکومت بحرين، ليبی و ساير حکومت های خودکامه بدانند که بنیان ظلم و ستم، ویران خواهد شد

چکیده :آیت‌الله صانعی در بیانیه‌ای درباره حوادث اخیر بحرین، هشدار داد که ستم کاران، ظالمين و خودکامگان از نظر منطق قرآن و وحی آسمانی محکوم به زوال‌اند و پايين کشيده شدن ظالمان از تخت قدرت و ذلّت آنها، سنت تخلف‌ناپذیر الهی است. ایشان همچنین خواستار وحدت ميان معترضين فارغ از قوميت و مذهب و براساس اهداف مشترک انسانی شد و هشدار داد که تفرقه و ايجاد اختلاف فرقه ای و جنگ ميان شيعه و سنی به ابزار حکومت برای تثبيت جايگاه خود تبديل گشته است....


آیت‌الله صانعی در بیانیه‌ای درباره حوادث اخیر بحرین، هشدار داد که ستم کاران، ظالمين و خودکامگان از نظر منطق قرآن و وحی آسمانی محکوم به زوال‌اند و پايين کشيده شدن ظالمان از تخت قدرت و ذلّت آنها، سنت تخلف‌ناپذیر الهی است.

به گزارش کلمه، این مرجع تقلید شیعیان همچنین تصریح کرد: حکومت بحرين، ليبی و ساير حکومت های خودکامه بايد بدانند که شايد بتوانند مدت زمانی اعتراضات ملت های دربند خود را خاموش کنند ولی ديری نخواهد گذشت که خون های به ناحق ريخته و صداهای در گلو خفه شده موجب جريانی خواهد شد که بنيان ظلم و ستم را ويران خواهد ساخت.

ایشان همچنین خواستار وحدت ميان معترضين فارغ از قوميت و مذهب و براساس اهداف مشترک انسانی شد و هشدار داد که تفرقه و ايجاد اختلاف فرقه ای و جنگ ميان شيعه و سنی به ابزار حکومت برای تثبيت جايگاه خود تبديل گشته است.

متن کامل بیانیه آیت‌الله صانعی درباره حوادث اخیر بحرین، در ادامه می‌آید:

باسمه تعالی

«فَتِلْكَ بُيُوتُهُمْ خَاوِيَةً بِمَا ظَلَمُوا»

ستم کاران، ظالمين و خودکامگان از نظر منطق قرآن و وحی آسمانی محکوم به زوال بوده و هستند و از نظر عقلی و اسلامی ظلم به انسان ها و تضييع حقوق آنها با هر مذهب، مرام و عقيده ای که باشد گناه و ذنب لايغفر است و سنت تخلف ناپذير الهی بر پايين کشيده شدن ظالمان از تخت قدرت و ذلّت آنها می باشد.

ظلم و ستمی که امروزه بر مردم بحرين روا شده، دل هر انسان آزاده ای را به درد می آورد. سرکوب و حمله به کسانی که برای اصلاح و حاکميت بر سرنوشتشان جز تجمع و اعتراض مسالمت آميز، ابزار ديگری ندارند، پايمال نمودن حقوق اوليه انسانی و شهروندی است.

حکومت بحرين، ليبی و ساير حکومت های خودکامه بايد بدانند که شايد بتوانند مدت زمانی اعتراضات ملت های دربند خود را خاموش کنند ولی ديری نخواهد گذشت که خون های به ناحق ريخته و صداهای در گلو خفه شده موجب جريانی خواهد شد که بنيان ظلم و ستم را ويران خواهد ساخت.

مردم بحرين و بالخصوص شيعيان اين کشور بايد توجه داشته باشند که تفرقه و ايجاد اختلاف فرقه ای و جنگ ميان شيعه و سنی به ابزار حکومت برای تثبيت جايگاه خود تبديل گشته است، لذا وحدت ميان معترضين فارغ از قوميت و مذهب و براساس اهداف مشترک انسانی بايد مدنظر قرار گيرد.

در پايان از خداوند حکيم و توانا دستيابی تمام ملت ها و مردم شريف بحرين به حقوق اساسی خود را خواستارم.

یوسف صانعی- 13ربیع الثانی1432
27/12/1389Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

24 پاسخ به “آیت‌الله صانعی: حکومت بحرين، ليبی و ساير حکومت های خودکامه بدانند که بنیان ظلم و ستم، ویران خواهد شد”

 1. M.I.S گفت:

  درود بر صانعي

 2. عاشق شیر حسین گفت:

  درود بر مرجع عزیز و مردمی ما آیت الله صانعی
  یک پیشنهاد:
  خواهشمندم به اطلاع شورای سبز برسانید که به اتفاق مراجع گرانقدر آیات الله صانعی، بیات زنجانی، دستغیب، اردبیلی و … بیانیه ای بر علیه حکام خودکامه ی لیبی و بحرین صادر کنند و نیز روزی را برای برگزاری راهپیمایی حمایتی از مردم مظلوم لیبی و بحرین و همچنین حمایت از رهبران سبز که ناجوانمردانه توسط اقتدارگرایان اسیر و بازداشت شده اند صادر بفرمایند….هر چه زودتر….خواهش می کنم جدی بگیرید….
  یا حسین میر حسین

 3. ناشناس گفت:

  دوحدیث وجود دارد ازمعصوم 1-بعد ازانبیا هرچه اتفاق می افتد اشتباهکاری است2-اگر تا روز قیامت کسی بگوید حکومت ما حکومت اهل بیت است ما نمی پذیریم در مورد اولی چون شان ائمه همان شان پیامبر است به ائمه تسری دارد در دومی نفی حکومت مذهبی نمی کندولی میگوید نگوید این حکومت امام معصوم است پس مجوز میدخدبا قواعد مردمسالاری اداره شودتا خود معصوم بیایداین دوحدیث را درجایی خواندم ولی الان سند آنها در ذهنم نیست ولی مطمئن هستم علما آنهارا تایید میکنند

 4. ناشناس گفت:

  درسهای جنبش مردمی لیبی
  چنین بنظر میرسد که پس ازکسب مجوز شورای امنیت، ائتلاف غرب و دول منطقه علیه قذافی، در ساعات آینده نیروی مهیب خود را بصحنه آورد و زمین لیبی را زیر پای قذافی و دستگاه سرکوبش به چنان به کوره گداخته ای تبدیل کند که نه تنها خود او و تمامی دستگاه قدرقدرتیش را ذوب کند بلکه شعله های آن زیر پای رژیمهای سودان و سوریه و حزب الله لبنان و حماس را نیز گرم کرده و حکومت ما نیز از حرارت آن بی نصیب نخواهد ماند.
  به جرعت میتوان گفت که هرچند رخدادهای لیبی به لحاظ انزوای این کشور و کوچکی اش، بظاهر از تحولات تونس و بویژه مصر کم اهمیت ترمیبایستی باشد ولی از جهاتی اهمیت آن بیش از تحولات آندو میباشد. عاملی که در درجه نخست رویدادهای لیبی را متمایز میکند، دردرجه نخست،اعلام جنگ رسمی قذافی و خاندانش با همه وسایل نظامی علیه مردم خود است. این تفاوت ها را میتوان فهرست وار برشمرد:
  1 ـ تاریخ بیاد ندارد که رژیمی هر چند ضد مردمی تا آنجا پیش رفته باشد که از بمباران هوائی و توپخانه سنگین برای کوبیدن اعتراض مسالمت آمیز خیابانی مردم خود استفاده کرده باشد.
  2 ـ استفاده از نیروی جنگجوی مزدور خارجی در کشمکش قدرت در آفریقا بی سابقه نیست ولی استفاده قذافی ازمزدوران چادی و نیجریایی (از نیجر و نه نیجریه)، در دوران کنونی و چند دهه پس از فروپاشی سیستم استعماری، چیزی نیست که دست زدن بدان ذره ایی از حیثیت سیاسی برای هیچ دولتی یا دولتمردی بگذارد. اگر فرض را حتی بر دروغ بودن این مسئله بگذاریم، این خود نشان میدهد که غرور کاذب و هپروت اندیشی قذافی و دستگاه دولتی اش تا چه اندازه اهمیت جنگ روانی در دوران ما را برای او بی اهمیت نشان داده بوده است، جنگی که غرب در آن فرادستی غیر قابل انکار دارد. امروز طرفی که یک جنگ روانی را ببرد جنگ واقعی را نیز قطعاً در بلند مدت برده است حتی اگر موقتاً و تاکتیکی اینجا و آنجا به عقب نشینی دوچار شود. قذافی چنان غرور آمیز از پیروزی قریب الوقوع خود مست شده بود که با شتابی خودکشی گونه بسوی آن تله ای شتافت که واکنش ترس آلود مخالفین در شهرها و مناطق باز پس گرفته شده، ناخود آگاهاً، ولی دقیقاً سناریو نویسی و تنظیم شده از طرف آمریکا، انگلیس و فرانسه، برای او و رژیمش تدارک دیده شده بود. آخرین سخنرانیهای تهدید آمیز قذافیِ پدر و پسر بعنوان نهایت ابلهی سیاسی و دیپلماتیک در تاریخ به ثبت خواهد رسید. او تهدید کرد که ما همین امشب در بنغازی هستیم و به کسی ترحم نخواهیم کرد. خانه بخانه، چون موش همه را بیرون کشیده و بی گذشت به مجازات خواهیم رساند و همه این تهدیدات در زمانی انجام میشد که برنامه مداخله نظامی برای کمک به مخالفین او، در شورای امنیت آخرین مرحله و فقط مرحله حقوقی خود را طی میکرد.
  در فردای عملیات نظامی برای کمک به مردم لیبی، تصویرقدیمی آمریکا در ذهن مردم منطقه از یک عفریته جهانخوار به فرشته نجات تغیر حالت خواهد داد.

  3 ـ این بمب افکنها و توپخانه سنگین قذافی نبود که به او امکان داد تا شهرهای آزاد شده بدست مردم را در عرض 2 ـ 3 روز پس گرفته و موازنه روانی را بسود خود بگرداند بلکه این، استفاده وسیع او از ستون پنجم دردرون جبهه مخالفین بود که هماهنگ با عملیات نظامی ارتش و نیروهای امنیتی قذافی چنان هراس آفرینی و اختلالی در درون جبهه مخالفین ایجاد کردند که تقریباً در این جبهه، برای هیچ متخصصی امکان نداشت تشخیص دهد کی به کیست؟
  جبهه مخالفین ظرف مدت کوتاهی شکل گرفته بود و تقریباً همه نیروهای امنیتی رژیم قذافی خود را بدرون آن چپانده بودند. با توجه به وجود یک فرماندهی مرکزی برای این نیروها در ستادهای نظامی قذافی، دشوار نیست تصور اینکه ابتکار فرماندهی بسیاری از این نیروهاهی ضد قذافی، پارادوکسالت، در دست خودِ عوامل پنهانی قذافی قرارگرفته بوده و درست همین اطمینان خاطر بود که به قذافی اعتماد به نفسی کوربینانه داد تا مانع از دیدن آن روی سکه یا کدوی معروف ژئوپولیتیسم و فرا منطقه ای قضیه شود.
  نیروهای بنیاد گرای اسلامی و اولترا ناسیونالیست ضد قذافی که شاید ناآگاهانه، از طرف همان امنیتی های قذافی تلقین شده بودند، خیلی عجله داشتتند تا اعلام کنند که هیچ مداخله خارجی را نمی پذیرند. با اعلام این رویکرد عملاً خود را از بازی با کارتِ استفاده از کمک خارجی محروم کرده و با این کار قذافی را در سرکوب خود تشجیع کردند.
  زمانی طول کشید تا مردم از پندار و افسون این رویکرد خارج شده و بدانند که در جنگی قرار گرفته اند که برغم فرادستی کّمی اشان حریف بمب افکن ها و توپخانه قذافی نیستند. زمانی طول کشید تا آنها بدانند با یک نیروی شبه نظامی ای که ظرف چند روز شکل گرفته است و آنهم به ابتکار نظامیان سابق خود قذافی و عمدتاً ستون پنجم خود او نمیتوان حریف یک ارتش منظم برخوردار از فرماندهی ستادی شد.
  روزهای دوم و سوم تهاجم ارتش قذافی بود که ترجیح بند رادیو سوئد ـ و سی ان ان که من گوش میدادم ـ «ستون پنجم» قذافی در درون اپوزیسیونی بود. اپوزیسیونی که با خود درحال جنگ برای رهبری و قدرت سیاسی نایافته بود. فکر نمیکنم پس از جنگ دوم جهانی و جنگ اسپانیا اینقدر این اصطلاح در رسانه ها به تکرار بکار برده شده باشد.
  قذافی در تله ای رفت که خود حفر کرده بود. حکومت ما هم به زمان نیاز دارد تا بداند که اوضاع منطقه در حال چرخش است و قدرتی نیست که توان بازداشتن این چرخش را داشته باشد.

 5. nik گفت:

  rss سایت سحام نیوز هک یا خراب شده است لطفا اطلاع بدهید درستش کنند.

 6. ا . خ گفت:

  درود بر صانعی .

 7. ابراهیم.م/مشهد گفت:

  از اینکه حضرت آیت الله ، با اوضاع اسفبار بحرین خودکامگی، ستم ، و جنایات کم نظیر حاکمیت ایران را نیز از یاد نبرده و تلویحا به آقایان متذکر شده اند سپاسگذاریم . ایشان ، حضرت آیت الله وحید و…کسانی که خود مرتکب ظلم به مردم نشده اند یا از ظالم دفاع نکرده یا سکوت مصلحتی نکرده اند حق دارند نسبت به جنایات بحرین و دیگر مناطق اظهار نظر فرمایند اما کسانی که با ملت خود آن کرده و میکنند که حاکمیت بحرین و… نسبت به ملتشان می کنند بهتر است سکوت کنند چون تف سر بالا می اندازند!

 8. ناشناس گفت:

  جمع مراجع تقلید کنج عزلت گرفته جمع عظیمی است که توسط حکومت منزوی گشته اند و عموما طول عمر کوتاهتری نسبت به سایر آخوندهای حکومتی دارند و هر از چندگاهی که اعلام حضور می کنند به مرگ خود نزدیکتر می شوند هم چون آیت الله منتظری، چاره آنها یک فتوی همزمان و فراگیر و ساخت یافته توسط تمام مراجع منزوی سراسر کشور است تا هم به وظیفه شرعی خود گردن نهند و حقی که بر گردن مردم طی این چند دهه داشتند عملی سازند هم جلوه اسلام را در میان مردم زنده نگه دارند تا از اذهان مردم پاک نشوند

 9. حبیب تبریزیان گفت:

  مهم!
  چند دقیقه قبل ، عربده های قلچماقانه رژیم قذافی به زوزه احتضار تبدیل شد. دولت قذافی اعلام کرد که به مصوبه شورای امنیت تسلیم شده و بی درنگ عملیات نظامی را غلیه مخالفین متقف میکند !
  ولی پرسش اینست که ایا مخالفین هم تعرض دموکراتیک خود را برعلیه قصاب خودشان متوقف خواهند کرد؟ من فکر نمیکنم. و همچنان برآنم که روزهای قذافی در شماره اند.

 10. امين گفت:

  خداوند شما را براي اسلام و مسلمين حفظ نمايد. سال نو مبارك. انشاءالله سالي آكنده از فتوحات براي شما و هميارانتان و همفكرانتان باشد.

 11. مسعود دیپلمات گفت:

  با سلام
  راهکار جنابعالی یعنی : وحدت میان معترضین فارغ از قومیت و مذهب و براساس اهداف مشترک انسانی : شعاری بیش نیست . خودتان میدانید که انقلاب اسلامی ایران با وحدت بین اقوام و مذاهب مختلف موجود در ایران و هدف مشترک به پیروزی رسید . ولی بعد از پیروزی چه شد ؟ …

 12. ناشناس گفت:

  انشالله روسفید خواهید شد در اخرت در برابر حق تعالی که انجا دیگرمفری برای ستمکاران نیست.و دروغ نمیتوانند بگویند.صبر کنید و حاصل صبرتان پاداش اخروی است.100در صد.

 13. هادی گفت:

  60 ساله فلسطین داد می زنه هیچ کس گوشش بدهکار نیسیت .خود شما هم که جونتون رو فدای ایران کردین و گفتین بی خیال فلسطین..فقط بهونس که بیاین آرامش مردم رو بهم بزنین.نه داداشم.اجازه نیس.برین همون از پشت بام الله اکبر بگین.این برای شما بهتر است اگر عاقل باشید و بفهمید

 14. رضا گفت:

  آقایی که با عنوان ناشناس درس های جنبش لیبی را بیان کرده داستان نویس هستند یا تحلیل گر.
  اولا لیبی کشور کوچکی نیست و تونس یک کشور کوچک است.
  دوم این که این جمله را از کجا آورده اند”تاریخ بیاد ندارد که رژیمی هر چند ضد مردمی تا آنجا پیش رفته باشد که از بمباران هوائی و توپخانه سنگین برای کوبیدن اعتراض مسالمت آمیز خیابانی مردم خود استفاده کرده باشد.” گویا رژیم جمهوری اسلامی را در سرکوب کردستان که از هواپیمای بمب افکن استفاده می کرد فراموش کرده اند یا رژیم صدام که مردم خود را با بمب شیمیایی هدف قرار داد و بعد از جنگ بوش پدر دمار از مردم کشور خود در آورد.یا حکومت حافظ اسد که شهرهای شمالی کشور خود را در هنگام اعتراض آن ها بمباران کرد یا شاه سابق اردن در سپتامبر سیاه.رژیم ایران هنوز نیز قادر است از همین موشک های شهاب یک و دو و سه و چهار و چند و چند استفاده کند و شهرهایی را که مخالف آغا باشند به موشک ببندد. برخی از قسمت های پیام ایشان هم شبیه داستان های تخیلی است انگار که ایشان در لیبی حضور داشته اند.

 15. ناشناس گفت:

  وضعیت دیکتاتورها شبیه به هم هست انها هم مردم را فتنه گر و انها را مرتبط با بیگانگان می خوانند اکنون بحرین و لیبی همان اقدامی را دولتمردان ما با مردم خود انجام می دهند همان شیوه را بکار گرفته اند . عاقبت ستمکارات شبیه به هم خواهد بود این وعده خداوند متعال است در عید امسال بسیاری از خانواده ها هستند که همسران انان در زندان خواهند بود این شیوه اسلامی است که به بحرین و لیبی حمله میکنید

 16. درود بر سبز گفت:

  درود بر ايت الله صانعي مرگ بر ديكتا تور

 17. ناشناس گفت:

  درود بر این مرجع عالیقدر که در دفاع از مظلوم سیاست دو گانه ندارند .

 18. مشهد سبز گفت:

  درود بر مراجع آزاده

 19. سالاريه گفت:

  باسلام خدمت ملت غيورايران حضرت اقا ى صانعي جرابخاطربست ومقام دنيايى بعضى هااونهمه مقام خدادادى روازدست داديد؟بجاى بيام به مردم بحرين دل ملت ايران روبدست بياريد/ارزوي من سلامتى وطول عمرشماست

 20. عشق MIs گفت:

  درست برادر از مسجدسلیمان

 21. ناشناس گفت:

  آقاي صانعي بصيريت بصيرت بصيرت

 22. لقمان گفت:

  به نظرم تظاهرات برای 12فروردین روز “جمهوری اسلامی ” خیلی می تواند خوب باشد

 23. سعدی گفت:

  دو جبر طیره عقل است -دم فرو بستن بوقت کفتن و کفتن- بوقت خاموشی
  اقایانی که میخواهید فردای پیروری جنبش سبر-هم سر خود را داشته باشید-هم عمامه را. امرور دین خود را بمردم ادا کنیدو و ساکت ننشینید.
  شما که پس ار 1400 سال هنور ار ضلمی که یه حسین رفت صحبت میکنید- جطوره که اینهمه ضلم و خلاف را مببینید و دم بر نمیاورید….

 24. سبزمیرحسینی! گفت:

  راستی این نظردهنده گستاخ هادی خودش وکسانش چندبار بااسرائیل درگیرشده اند!؟ نکنه دشمنیشون بااسرائیل هم مثل کت وشلوارپوشوندن به تن ملوانان جاسوس دستگیرشده انگلیسی وبدرقه کردنشون درکاخ گلستان وآرزوی موفقیت کردن برای جاسوسان بیگانه است!؟….