سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » جنبش اعتراضی بحرین، از اعتراض به تقلب انتخاباتی تا اعتراض به دولت سرکوب‌گر...
» بحران بحرین؛ عرصه‌ی رسوایی معیارهای دوگانه‌ی دولت‌های غربی و دولت ایران

جنبش اعتراضی بحرین، از اعتراض به تقلب انتخاباتی تا اعتراض به دولت سرکوب‌گر

چکیده :جدا از ظلم‌های آشکاری که در قبال مردم بی‌گناه بحرین - که حتی بسیاری از آنها شعار "اسقاط النظام" هم ندادند - روا داشته شده و دخالت نظامی کشورهای دیگر برای سرکوب مخالفان دولت بحرین، که خود برای استدلال بر مظلومیت معترضان بحرینی کافی است، خاستگاه اختلافات سیاسی امروز در بحرین را باید در انتخابات پر حرف و حدیث پنج ماه قبل جست‌وجو کرد....


کلمه – گروه سیاسی: سونامی اعتراضات ضد دیکتاتوری در کشورهای خاورمیانه همچنان ادامه دارد و بحرین که در دو روز اخیر اوج‌گیری ناآرامی‌ها را تجربه کرده، به عرصه‌ی افشای سطح جدیدی از دوگانگی‌ها در موضع‌گیری‌های بین‌المللی بدل شده است؛ تناقض‌هایی که در رفتار کشورهای غربی، دولت‌های عربی و نیز دولت ایران دیده می‌شود.

از سویی دولت ایران، در حالی که عملا به حق تعیین سرنوشت برای مردم خود قائل نیست و بارها به سرکوب معترضان پرداخته، ریاکارانه به حمایت از حق اعتراض مردم بحرین می‌پردازد و رفتارهای سرکوب‌گرانه‌ی دولت بحرین را که در ابعادی از مورد مشابه ایرانی الگو گرفته، محکوم می‌کند؛ و از سوی دیگر دولت‌های غربی به خصوص آمریکا آشکارا رفتاری دوگانه را در پیش گرفته‌اند و در حالی که معمولا به اتفاقاتی با اهمیت کمتر، واکنش‌های جدی‌تری نشان می‌دهند، در قبال جنایاتی که در جریان سرکوب معترضان در بحرین به وقوع پیوسته، موضعی به‌نسبت سست و کم‌مایه اتخاذ کرده‌اند و در برابر دخالت بی‌توجیه و خشونت‌بار نیروهای عربستان و امارات در این کشور نیز سکوت کرده‌اند.

هرچند متاسفانه برخی مقامات و روحانیون بلندپایه‌ی نظام هنوز موضعی علیه سرکوب‌های بحرین اعلام نکرده‌اند، اما موضع‌گیری سریع و صریح برخی از مراجع و علمای مستقل از جمله موضع حضرات آیات صافی گلپایگانی، وحید خراسانی و مکارم شیرازی علیه جنایت‌های صورت گرفته در بحرین قابل تقدیر است؛ و در این میان، به طور خاص باید به موضع آیت‌الله وحید اشاره کرد که هم استدلال بی‌پایه‌ی برخی کشورهای عربی منطقه برای دخالت نظامی در بحرین را با دلیل رد می‌کند و هم هوشیارانه اشاره می‌کند که موضوع بحرین، دعوای شیعه و سنی نیست و فقط شیعیان نیستند که در این کشور، مظلوم واقع شده‌اند.

تقلیل اعتراضات ضد دیکتاتوری و ظلم‌ستیزانه‌ی بحرین به دعوای شیعه و سنی، رویکردی است که متاسفانه از سوی برخی رسانه‌های غربی به آن دامن زده می‌شود؛ رویکردی که نتیجه‌ی آن، ایجاد نوعی شیعه‌هراسی و سپس ایران‌هراسی و در نتیجه متحد کردن کشورهای عربی حاشیه‌ی خلیج فارس در جبهه‌ی مقاومت علیه تغییرات دموکراتیک در منطقه، و تسهیل سرکوب معترضان در بحرین است.

متاسفانه جریان رسانه‌ای مسلط در ایران که به جناح حاکم وابسته است، نیز دانسته یا ندانسته در دام فضاسازی رسانه‌ای بیرونی افتاده و با پررنگ نمایاندن وجه شیعی این اعتراضات و نیز معرفی حرکت ضد استبدادی مردم بحرین به عنوان جنگ علیه آل فلان و آل فلان، عملا آتش تهیه‌ی تبلیغات ضد ایرانی و نتیجه‌ی عملی آن یعنی تشدید سرکوب معترضان بحرینی با استناد به اتهام وابستگی به ایران را فراهم کرده‌اند.

بی‌تدبیری دولت ایران در حفظ موقعیت خود به جای افراط‌گری نیز، که کاهش سطح روابط ایران و بحرین اولین نتیجه‌ی عینی آن است، به این وضعیت دامن زده تا رفتار دولت ایران و رسانه‌های وابسته به آن، در خدمت فضاسازی مورد نیاز دولت‌های عربی و متحدان غربی آنها برای سرکوب اعتراضات بحرین قرار گیرد.

علاوه بر رسانه‌های وابسته به دولت ایران که موضع مناسبی علیه بحران بحرین در پیش نگرفته‌اند، رسانه‌های سبز نیز متاسفانه تاکنون توجه کافی به این موضوع نداشته‌اند؛ حال آنکه نزدیکی موضع معترضان بحرین با ایران، به مراتب بیشتر از معترضان تونسی و مصری و … است.

جدا از ظلم‌های آشکاری که در قبال مردم بی‌گناه بحرین – که حتی بسیاری از آنها شعار “اسقاط النظام” هم ندادند – روا داشته شده و دخالت نظامی کشورهای دیگر برای سرکوب مخالفان دولت بحرین، که خود برای استدلال بر مظلومیت معترضان بحرینی کافی است، خاستگاه اختلافات سیاسی امروز در بحرین را باید در انتخابات پر حرف و حدیث پنج ماه قبل جست‌وجو کرد.

شیعیان بحرین که اکثریت جمعیتی و اقلیت سیاسی این کشور محسوب می‌شوند و قرابت‌های فرهنگی زیادی با مردم ایران دارند، در انتخابات پیشین پارلمانی توانستند موفقیت چشمگیری به دست بیاورند. مخالفان دولت بحرین معتقدند که دولت در آن انتخابات تقلب کرد، آنچنان که در اثنای انتخابات هم بسیاری از رهبران و فعالان سیاسی مخالف را به زندان انداخت. با این حال جمعیت ملی الوفاق به عنوان عمده‌ترین حزب مخالف توانست 18 کرسی از 40 کرسی پارلمان را به خود اختصاص دهد.

بدین ترتیب اعتراضات مخالفان دولت در بحرین نیز از یک تقلب انتخاباتی آغاز شد و در همان زمان، چند تن از نمایندگان راه یافته به پارلمان از جریان مخالف دولت، صراحتا اذعان کردند که شیعیان بحرین، جرات و جسارت مخالفت با دولت و ایستادگی در برابر تقلب انتخاباتی را از جنبش سبز ایران آموخته‌اند.

به این معنا، بحرین در میان کشورهای عربی، بیشترین تاثیرپذیری را از جنبش سبز ملت ایران داشته است و از گذر این تاثیرپذیری بوده که با موج جدیدی استبدادستیزی در خاورمیانه پیوند خورده و به وضعیت امروز رسیده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

12 پاسخ به “جنبش اعتراضی بحرین، از اعتراض به تقلب انتخاباتی تا اعتراض به دولت سرکوب‌گر”

 1. a_hmad گفت:

  علاوه بر نظرات درست و صحیح مقاله باید گفت بنا بر نظرات دیگر نیروهای درگیر انقلاب در بحرین، رهبران رژیم جمهوری اسلامی در بحرین دخالت کرده اند و احزاب شیعی را از تشکیل جبهه متحد با سایر گروه ها و گرفتن مواضع منطقی تر در فبال تکنوکرات های رژیم حاکم مانع شده اند.

 2. مجید گفت:

  گیرم که فه فرض محالللللللللللللللللللللللللل این حرفاتون درست باشه
  این بحرینی ها دولت خودشون ، دولت عربستان و امارات ریختن میزننشون باز هم ایستادن و هر روز مقاومت میکنن
  نه مثل شما نوابغ 3 شنبه تا 3 شنه اونم با اون همه حقارت ، رهبرانتون رو گرفتن فقط توی فیس بوک لایک میزنید و اینجا پست میگذارید
  خدا وکیلی شما مثل بحرینی ها هستید؟؟ خاککککککک بر سرتون که عرب ها باید بهتون یاد بدن چجوری باید جلو گلوله ایستاد

 3. حبیب تبریزیان گفت:

  شمارش معکوس برای ضربه مرگ از هوا توسط آمریکا و از زمین توسط ارتش کشور های دموکرات شده مصر و تونس آغاز شده است و قذافی هیچ شانسی برای حتی زنده ماندن ندارد.
  نیروهای ضد قذافی که از پیروزیهای آسان نخستین مست بودند اخطار آمیز اعلام کردند که حاضر به دخالت نظامی خارجی نیستند. ولی اینک برای در بغل گرفتن آمریکا بعنوان فرشته نجات آماده میشوند. انها تقاضای گشایش دفتر سیاسی در واشنگتن کرده اند. روزنامه وال استریت ژورنال امروز نوشته است که نیروهای هوایی امریکا برای ضربه های مهیب به ارتش قذافی آماده اند و دیگر بحت ازایجاد حریم هوایی نیست.

 4. ناشناس گفت:

  به نظر من ما (جنبش سبز) باید برای حمایت از مردم مظلوم بحرین تظاهراتی رو تدارک ببینیم . تا برای همه به خصوص اقتدارگرایان جمهوری اسلامی مشخص بشه که جنبش سبز یک جنبش ازادی خواه و اخلاقی و انسانی است که در حمایت از انسانیت و حقوق بشر به دور از هر گونه جهت گیری سیاسی و تعصب ورزی است حتی اگر تظاهرات ما در این مورد با منافع جمهوری اسلامی هم جهت باشه

 5. ali گفت:

  جنبش بحرين بر خلاف ديګر جنبشهاى فعلى جنبشهاى عرب يک جنبش سکولار و طالب دموکراسى نيست بلکه جنبش بحرين ٬ جنبشى مذهبى به رهبرى حسن مشيما در بيروت در حال مذاکره با حسن نصراﷲ رهبر حزب اﷲ لبنان دستګير شد. حزب اﷲ لبنان٬ حزب دعوه عراق٬ سپاه پاسداران انقلاب اسلامى ايران از هدايت کنندګان جنبش بحرين حستند و آموزش سياسى٬ نظامى به رهبران جنبش بحرين ميدهند. مقدار زيادى اسلحه از ايران٬ از طريق عوامل عراقى و حزب اﷲ لبنانى وارد بحرين شده است٬

 6. علی گفت:

  هم نظام اسلامی هم آمریکا هم اسرائیل هم کشورهای غربی همه ثابت کردند حق آن چیزی است که به نفع خودشان باشد حال می خواهد خلاف دین باشد خلاف حقوق بشرباشد .

 7. بی نام گفت:

  امام فرمود چنان که امریکا از شما حمایت کردند بدانید راه خود را گم کرده اید

 8. ناشناس گفت:

  باتشكرازمراجعي كه بدون حساسيت هاي مذهبي ازقيام مردم بحرين حمايت كردندامااي كاش نظرشفاف خودراازاوضاع داخلي ايران هم بيان مي كردند

 9. سربازسبزمیرحسین. گفت:

  مامیتوانیم بطورمستند اثبات کنیم که ادعای آمریکادردفاع ازآزادیخواهان جنبش سبز دروغ بوده ونعل وارونه زدن اونهارونشون میده!لیکن برای این اثباتمون از تریبون (صداوسیما)که باسرمایه بیت المال خودمان تغذیه میشه محروم شده ایم!

 10. ناشناس گفت:

  سياست غلط و عرضه أندام نسنجيده اقايان چنان عرصه رابراي تاهت وتاز سعودي باز گذاشته كه اگر سيا ميلياردها دلار خرج ميكرد نمي توانست چنان عرصه گشايي كند

 11. باران سبز گفت:

  آقا يا خانم بي نام جهت اطلاعتون عرض مي كنم كه آمريكا بيشتر به درد شما خورده نه ما.چون فهميده كه شما از اين جمله سوء استفاده مي كنين هر از گاهي يكي به نعل ميزنه تا رهبرتون اين جمله رو بكوبه تو سر ما(همون ميخ معروف) كه ميشه سياست يكي به نعل يكي به ميخ البته از نوع غير مستقيم.جنبش سبز ما فقط به حضور سبز ايرانيها چشم دارد زيرا خداوند هيچ قومي را دگرگون نمي كند مگر آنكه خودشان بخواهند.برادرم از اسلام چيني آقاي خامنه اي دست بردار و در آغوش اسلام ناب محمدي جايي براي خودت دست و پا كن به خدا قسم كه به نام اسلام از اعتقادات پاك امثال شما داره سوء استفاده ميشه به خدا ارزش عقل(رسول باطني) خيلي بيشتر از امثال آقايونه نذار ديگرون به جاي شما فكر كنن.

 12. نمیدونم! گفت:

  نمیدونم چی بگم!ولی بریدبه همه عکسای گرفته شده دراعتراضات خیابانی نگاهی بندازیدمتوجه میشیدماایرانیاچه فرقی بامردم دنیامیکنیم!درزدوبرخوردجوانان باسربازان امنیتی حکومتهامیبینیم حق خواهان روبه اونهاهستندوسنگ پرتاب میکنن درایران پشت به انها