سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » فردا، مراسم سالگرد درگذشت همسر آیت الله منتظری + یادداشتی از دختر ایشان...

فردا، مراسم سالگرد درگذشت همسر آیت الله منتظری + یادداشتی از دختر ایشان

چکیده :در اولین سالگرد درگذشت همسر آیت الله منتظری، مراسم بزرگداشتی عصر فردا پنجشنبه 26 اسفندماه در بیت آن مرحوم برگزار می شود. به این مناسبت، سعیده منتظری، دختر مرحوم آیت الله منتظری، نیز در یادداشتی برای مادرش نوشت: مصائبی که بر مادر رفت قابل وصف نیست و در تصور نمی گنجد....


در اولین سالگرد درگذشت همسر آیت الله منتظری، مراسم بزرگداشتی عصر فردا پنجشنبه 26 اسفندماه در بیت آن مرحوم برگزار می شود. همچنین دختر آن مرحوم نیز در یادداشتی برای مادرش، او را بانوی صبر بر مصائب نامید و نوشت: مصائبی که بر مادر رفت قابل وصف نیست و در تصور نمی گنجد، چه رسد به این که باورمان شود که بانویی آنها را سالیان سال تجربه کرده است، بیشتر از تمامی عمر آنانی که اکنون داعیه داران انقلاب هستند.

اطلاعیه مراسم بزرگداشت همسر آیت الله منتظری که در سایت اطلاع رسانی دفتر آن مرجع فقید منتشر شده، به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
یکسال گذشت
به مناسبت یکمین سالگرد ارتحال بانوی مومنه حاجیه خانم ربانی (رحمة الله علیها) همسر مکرّمۀ فقیه و مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی منتظری(رضوان الله تعالی علیه) گرد هم می آییم. ایشان با صبر و استقامت بسیار، مصائب و سختیهای طاقت فرسایی را تحمل نمود و همراه و همپای معظم له و فرزند مجاهد و بزرگوارش شهید محمد منتظری در جهت استقرار حاکمیت اسلام و عدالت در جامعه، محرومیت ها و زجرهای بیشماری را به جان خرید. یادشان گرامی و راهشان پر رهرو باد.
زمان: پنج شنبه 1389/12/26 – ساعت 4:30 بعد از ظهر
مکان: بلوار شهید محمد منتظری، کوچه شماره 8 ، بیت آیت الله العظمی منتظری

همچنین یادداشت سعیده منتظری، دختر مرحوم آیت الله منتظری، برای مادرش را نیز در ادامه می‌خوانید:

«من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق
چارتکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست»

پدر روی در حریم یار نهاد، و مادر بر خود فریضه دانست که پدر را باز هم همراه باشد و وفادار او؛ همان گونه که در زندگی دنیوی هماره همراه و همگام پدر بود. مادر نیز در کمتر از صد روز به دیدار یار شتافت.

اما ای دریغ که مادر، آن بانوی صبر بر مصائب ناشناخته ماند. مصائبی که بر او رفت و نیز صبوری او در پس شخصیت والای پدر پنهان و ناشناخته ماند.

ناشناخته ماند مصائبی که بر او رفت آن هنگام که پدر گرفتار و در بند نامردمی دوران پهلوی بود؛ سالیانی را در زندان و زیر شکنجه به سر برد؛ و مادر پشت درب زندانهای ساواک و یا در خانه، سنگ صبور خانواده خود و نیز خانواده دیگر یارانی بود که در مسیر حق طلبی و آزادگی در بند نامردمان بودند.

ناشناخته ماند مصائبی که بر او رفت آن هنگام که یار و همراه پدر در تبعیدگاههای طبس و خلخال و سقز به سر می برد. من در آن زمان کودکی بیش نبودم اما بسیاری از مرارتها را که بر او رفت در خاطر دارم.

ناشناخته ماند مصائبی که بر او رفت آن هنگام که فرزند رشیدش “محمد” پس از چندین ماه تحمل زندان و شکنجه های ساواک دوران پهلوی، وقتی که رژیم باز هم در صدد بازداشت او بود و او مجبور به هجرت شد و بیش از هفت سال را دور از وطن به سر برد و خانواده بی خبر از او و همواره نگران او بودند. من که در آن زمان حتی سیمای برادر را در خاطر نداشتم و فقط نامی از او شنیده بودم هرگاه از مادر جویای او می شدم با این پاسخ روبرو بودم که: ای کاش مادر محمد از دنیا رفته بود.

سال 1357 فرا رسیده و محمدرضا شاه صدای انقلاب مردم را شنیده است و زندانیان سیاسی را آزاد می کند. پدر از بند رهایی می یابد و چند صباحی پس از آن محمد نیز از هجرت بازمی گردد. انقلاب اسلامی ایران پیروز شده است. و باید بر این بانوی صبر بر مصائب تبریک گفت که چنین ثابت قدم مرارتها و هجرانها را به جان خرید تا انقلاب اسلامی ثمر یابد.

اما ای بانو، بدان که رسالت تو به پایان نرسیده است؛ تو همراه و همسفر مردی هستی که لحظه ای فریفته قدرت نخواهد شد و هماره برای انجام وظیفه سخن می گوید و حقیقت را فدای مصلحت نمی کند؛ تو همراه و همسفر مردی هستی که همان گونه که در رژیم پهلوی مصمم بر آرمانهای آزادیخواهانه بود پس از پیروزی انقلاب نیز بر همان آرمانها باقی است، و در این مسیر سختی ها و مرارت هایی خواهد دید و خواهی دید که زبان و قلم از بیان آن عاجز است.

بانو، اگر قبل از انقلاب در مرارتها و دشواریها صابر بودی اکنون بایستی خود صبر باشی؛ بایستی تمام وجودت صبر باشد؛ و چه امتحان دشوارتری پیش رو داری!

تنها دو سال و اندی از پیروزی انقلاب نخواهد گذشت که محمد عزیزی که خود را وقف هدف کرده بود و برای پیشبرد آن سر از پا نمی شناخت به جمع شهدا خواهد پیوست؛ و نیز نواده ات یاسر در جبهه های جنگ تحمیلی. همچنین جانباز شدن دیگر فرزندت سعید پس از ماهها حضور در جبهه های جنگ. و باز هم باید چونان گذشته و بیشتر از آن بر مصائب صابر باشی.

ای بانو، بایستی صابر باشی که پدر را که شخصیت دوم این انقلاب به شمار می رود و مقام علمی و مجاهدتهای او را همگان می دانند به جرم فریاد برای دفاع از حقوق انسانها، آنان که پس از پیروزی انقلاب اسلامی آرمانهای انقلاب را که “استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی” بود فراموش کردند، هر گونه ناسپاسی و هتک حرمت و حصر و زجر را بر او روا می دارند به این امید که از حق گویی بازدارند.

خواهی دید که وقتی پدر بیش از پنج سال در خانه محصور می شود و تو نیز همراه او هستی، حکومت چگونه بیش از پیش عرصه را بر شما تنگ خواهد کرد و فرزندت و دامادهایت مدتهای مدید در سلولهای انفرادی به اسارت گرفته می شوند و نیز بسیاری از شاگردان و علاقه مندان پدر.

خواهی دید انواع تهمت ها و افتراها و هتک حرمت ها را بر پدر؛ بالای منابر و در رسانه ها و در خیابان و پشت درب خانه. خواهی دید تهاجم ها و غارت های مکرر را بر محل تدریس و دفتر و بیت پدر.

او و تو با توکل بر خدا آنچنان در ایمانتان مصمم خواهید بود که وقتی می بینید بزرگان این قوم که اکثرا شاگردان پدر هستند حقیقت را فدای مصلحت کرده اند و چه زیبا حق سکوت را ادا می کنند و یا راضی و یا حتی فرمانده این هتک حرمت ها هستند، لحظه ای در حقیقت بودن راهتان شک نمی کنید و هیچ امتیازی به قدرت سواران تمامیت خواه نمی دهید.

و در پایان خواهی دید که حکومتیان حرمت تمامی این مصائبی را که بر تو رفت چگونه حفظ می نمایند و حتی اجازه تشییع پیکر بی جان تو را به خانواده و دوستان نمی دهند و هنگام دفن تو چندین تن از دوستان بازداشت می شوند.

من بر این باورم که مصائبی که بر مادر رفت قابل وصف نیست و در تصور نمی گنجد، چه رسد به این که باورمان شود که بانویی آنها را سالیان سال تجربه کرده است، بیشتر از تمامی عمر آنانی که اکنون داعیه داران انقلاب هستند.

امید این که پوینده راه حق و حقیقت باشیم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

13 پاسخ به “فردا، مراسم سالگرد درگذشت همسر آیت الله منتظری + یادداشتی از دختر ایشان”

 1. ساره گفت:

  امروز بيش از هر زماني جاي خالي پدر معنوي جنبش سبز ( آيت الله العظمي منتظري (ره) ) و همسر صبور و فداكارشان احساس مي شود.آنها كه روحشان با اباعبدالله(ع) محشور است ، كاش شفاعت ما را هم بكنند…

 2. ناشناس گفت:

  روانش شاد.یادش گرامی.درود بر شما فرزندان صالح آن دو عزیز سفرکرده ی سبز.

 3. ba گفت:

  rahmat bar anke tora prvaranid AFARIN

 4. ناشناس گفت:

  روحشان شاد.من فقط دعا می کنم خدا صبر مان بدهد

 5. جانبرادر گفت:

  فره ی دین سامی است و رند گر
  فرِّ آیین شوخ دختی رندتر
  زاده شد ایرانِ از آن دو شوخِ رند
  نه ز روم و چین و از یونان و هند
  هان که ایران هر که هست و هر چه هست
  زاده ی این مادر آزاده است

 6. احسان گفت:

  رحمت خداوند بر همه انسانهاي آزاده باد

 7. ناشناس گفت:

  بنیان دیکتاتوری را لرزاند ، گرچه دیکتاتور نتوانست او را بلرزاند

 8. lOve گفت:

  روحتان شاد باد . در این دنیا که خوشی ندیدید ، ، در بهشت شاد و آزاد باشید اگر در دنیا در بند بودید .

 9. ناشناس گفت:

  درود و سلام خدا بر آن یاران سفر کرده
  چه سخت است روزهای بدون مرجع و پدر شجاع و عالممان

 10. بی ریا گفت:

  خدا رحمت کنن ایشان را..

 11. ناشناس گفت:

  اقا زمان تبعید در خلحال نعمت الهی بود

 12. وحید گفت:

  روحش قرین رحمت الهی باد

 13. سعيد گفت:

  خدا از سر تقصيراتشان بگذرد