سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » توصیه اخلاقی آیت‌الله صافی برای نوروز: اعمال خود را مورد محاسبه قرار دهیم...

توصیه اخلاقی آیت‌الله صافی برای نوروز: اعمال خود را مورد محاسبه قرار دهیم

چکیده :اگر مي‌بينيم برخي از افراد به مقامات معنوی بالایی رسيده‌اند به خاطر دقّت در مراقبه و محاسبه نفس است که دقيقاً اعمال، رفتار و گفتار خود را تحت نظر داشته‌اند و اگر لغزشي از آنان سربزند، استغفار کرده و از خداوند آمرزش خود را...


آيت‌الله صافي گلپایگانی، در ديدار مديرعامل و اعضاي فرهنگي بنياد خيريه الزهرا‌ (س) که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن ایام نوروز اظهار داشت: تمام اعمالي که از ما سر مي‌زند مورد پُرسش الهي است و اگر خطا باشد، موجب گرفتاري ما خواهد شد. لذا بايد هشيار بود.

این مرجع تقلید افزود: در طول يک‌سالی که گذشت، باید ببينيم چه حرف‌هايي زده‌ايم، چه قضاوت‌هايي کرده‌ايم و خداي نکرده چه زشتي هایی مرتکب شدیم تا دير نشده، نادم و پشيمان شده، جبران کنيم، مبادا که دچار غفلت شويم.

ایشان ادامه داد: براي اين‌که به آفت خانمان‌سوز غفلت مبتلا نشويم، بايد هر روز به حساب کارهاي خود برسيم، دفتري داشته باشيم و اعمال روزانه‌ي خود را در آن بنويسيم و پايان هر روز به محاسبه‌ي اعمال خود برسيم.

آیت الله صافی گلپایگانی با اشاره به آیه 13 سوره اسراء بیان داشت: بنا به آیه «وَكُلَّ إِنسَانٍ أَلْزَمْنَاهُ طَآئِرَهُ فِي عُنُقِهِ وَنُخْرِجُ لَهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ كِتَابًا يَلْقَاهُ مَنشُورًا» می بایست مواظب باشيم که در هفته، ماه، سال و بلکه در همه زندگي چه کرده‌ايم؟ خوب بوده يا بد؟ چرا که همه آنها ثبت و ضبط شده است.

ایشان با اشاره به آیه 44 سوره نور،«يُقَلِّبُ اللَّهُ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَعِبْرَةً لِّأُوْلِي الْأَبْصَارِ» ادامه داد: خداوند متعال شب و روز و حقیقت جا به جایی این دو را آفرید تا آينه عبرتي براي صاحبان بصيرت باشد.

این مرجع تقلید افزود: در اين بين کساني ‌که اهل بصيرتند، از گردش ايّام عبرت مي‌گيرند؛ از ظاهر به باطن و از مجاز به حقيقت مي‌رسند، و اين موعظه بزرگي براي انسان‌ هاي صاحب‌دل و بابصيرت است.

آیت الله صافی گلپایگانی با اشاره به گذشت زمان گفت: ساعاتي که بر ما مي‌گذرد و خواهد گذشت، ساعات ارزشمند و پربهايي است و در واقع سرمايه اساسي ما براي تأمين سعادت در دنيا و آخرت است.

ایشان بیان داشت: دقّت، مراقبت و حسابرسي ساعات و ايّامی که بر انسان ها گذشته و می گذرد ضروری است و اگر اين محاسبه در زندگي نباشد، سخت زيان کرده و سرمايه را از کف داده و خواهيم داد.

وی با اشاره به حدیثی از امام هفتم، حضرت موسي‌بن‌جعفر(‌عليه‌السلام) اظهار داشت: « يا هشام! ليس منا من لم يحاسب نفسه في کلّ يوم فان عمل حَسَناً استزاد مِنه و إن عمل سيّئاً استغفرالله منه و تاب اليه» (بحارالانوار،الاسلامية، ج75،باب25) اي هشام! از ما نيست کسي که هر روز خود را مورد محاسبه قرار ندهد که اگر کار نيکي انجام داده در افزايش آن بکوشد و چنانچه کار زشتي کرده از خدا آمرزش بخواهد و به سوي خداوند بازگردد.

ایشان گفت: اگر مي‌بينيم برخي از افراد به مقامات معنوی بالایی رسيده‌اند به خاطر دقّت در مراقبه و محاسبه نفس است که دقيقاً اعمال، رفتار و گفتار خود را تحت نظر داشته‌اند و اگر لغزشي از آنان سربزند، استغفار کرده و از خداوند آمرزش خود را خواسته‌اند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “توصیه اخلاقی آیت‌الله صافی برای نوروز: اعمال خود را مورد محاسبه قرار دهیم”

  1. ناشناس گفت:

    مثلا” حسین شریعتمداری اصلا” طرف شرع را میشناسد

  2. ناشناس گفت:

    آقای شریعتمداری چه کسی را نمایندگی میکند؟