سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تداوم سرکوب شدید و خشونت بار معترضان در بحرین...

تداوم سرکوب شدید و خشونت بار معترضان در بحرین

چکیده :يک روز پس از اعلام وضعيت فوق‌العاده در بحرین و در حالی که نیروهای حکومتی این کشور تلاش دارند معترضان حاضر در يکی از ميدان‌های اصلی منامه را متفرق کنند، گزارش‌ها حاکی از کشته شدن حداقل چهار تن دیگر در درگیری‌های خیابانی است. نيروهای نظامی و امنيتی با باتوم و شليک گاز اشک‌آور سعی دارند مردم را از حضور در ميدان «لؤلؤ» (مرواريد) منامه، متفرق کنند. چادرهايی که معترضان در اين ميدان برپا کرده بودند به آتش کشيده شده و ابری از دود سياه فضای اين ميدان را فراگرفته...


يک روز پس از اعلام وضعيت فوق‌العاده در بحرین و در حالی که نیروهای حکومتی این کشور تلاش دارند معترضان حاضر در يکی از ميدان‌های اصلی منامه را متفرق کنند، گزارش‌ها حاکی از کشته شدن حداقل چهار تن دیگر در درگیری‌های خیابانی است.

خبرگزاری فرانسه شمار کشته‌های بحرین را سه نفر و رويترز در گزارشی آمار این کشته‌ها را شش تن اعلام کرده است. اما آمار دقيق تلفات جانی در جريان سرکوب‌های بحرين هنوز مشخص نشده است.

همزمان به گزارش آسوشيتدپرس، نيروهای نظامی و امنيتی با باتوم و شليک گاز اشک‌آور سعی دارند مردم را از حضور در ميدان «لؤلؤ» (مرواريد) منامه، متفرق کنند. اين گزارش می افزاید چادرهايی که معترضان در اين ميدان برپا کرده بودند به آتش کشيده شده و ابری از دود سياه فضای اين ميدان را فراگرفته است.

همچنین خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که بامداد روز چهارشنبه، ٢۵ اسفند (۱۶ مارس)، واحدهای نظامی و نیروهای امنیتی در بحرین به منظور پراکنده کردن تظاهرکنندگان مخالف حکومت در منامه، پایتخت، وارد عملیات شدند و با استفاده از گاز اشک آور و ماشین آب پاش، تجمع یک ماهه اعتراضی در میدان لؤلؤ (مروارید) را هدف حمله قرار دادند.

براساس گزارش های رسیده از منامه، در جریان عملیات روز چهارشنبه، هلی کوپترهای نظامی بر فراز میدان مروارید در پرواز بودند و شاهدان عینی خبر داده اند تظاهرکنندگان حاضر در میدان، که شمار آنان چند صد نفر گزارش شده، در برابر نیروهای امنیتی مقاومت چندانی از خود نشان نداده اند.

همچنین در گزارش ها آمده است ماموران دولتی ضمن برچیدن چادرهای مورد استفاده، با بولدوزر به پاکسازی راهبندان هایی مبادرت کرده اند که تظاهرکنندگان برای جلوگیری از ورود خودروهای امنیتی و دسترسی مراجعان به برخی مراکز مهم تجاری منامه در اطراف میدان ایجاد کرده بودند.

گفتنی است میدان مروارید محل اصلی تمرکز و تظاهرات مخالفان حکومت پادشاهی بحرین است که اعتراضات خود را از حدود یک ماه پیش با تجمع در این میدان آغاز کردند. اگرچه چند روز بعد، نیروهای امنیتی بحرین موفق به پاکسازی این میدان شدند، اما معترضان بار دیگر به این محل بازگشتند.

اقدام به پاکسازی میدان مروارید یک روز پس از آن آغاز شده است که حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین، با صدور فرمانی، به مدت سه ماه در این کشور وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

ساعاتی پس از آن، درگیری هایی در بخش هایی از بحرین روی داد که گفته می شود دو کشته برجای گذاشته و برخی منابع به نقل از مقامات سعودی گفته اند که یکی از نفرات نظامی آنان نیز در بحرین کشته شده است؛ هر چند در این مورد، جزئیات بیشتری در دست نیست.

روز دوشنبه گزارش شده بود که واحدهایی متشکل از حدود یک هزار تن از نفرات نظامی و امنیتی عربستان سعودی و امارات عربی متحده در چارچوب تصمیم شورای همکاری خلیج فارس برای کمک به استقرار نظم وارد بحرین شده اند.

همزمان خبرگزاری بی بی سی گزارش داده است که یکی از رهبران مخالف، از تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی تظاهرکنندگان سخن گفته و افزوده است که زخمی های درگیری به خاطر جلوگیری از پیگیری دستگاه های امنیتی، به جای بیمارستان ها، در مساجد بستری شده اند اما امکان تایید این گزارش ها از سوی منابع مستقل وجود نداشته است.

خبرگزاری فرانسه همچنین آورده است همزمان با بالاگرفتن درگيری‌ها، تلفن‌های موبايل در منامه مختل شده و سرعت خطوط اينترنت هم پايين آمده است.

حامد ظهر، يک معترض ۳۲ ساله نیز به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفته است: “ابتدا نيروهای نظامی پياده به ميدان آمدند و با شليک گاز اشک‌آور و تيرهوايی سعی کردند مردم را متفرق کنند. ما دست‌ها را بالا بردیم و فرياد زديم که صلح‌آميز و عاری از خشونت به اينجا آمده‌ايم، اما در ميان تيراندازی و گاز اشک‌آور صدای ما شنيده نشد و مجبور شديم فرار کنيم.”

در روستاهای شعيه‌نشين بحرین، مردم به نشانه اعتراض به مساجد رفته و دست به تحصن زده‌اند و شماری هم اقدام به برپايی آتش کرده‌اند.

گزارش شده است که در ديگر نقاط شيعه‌نشين بحرين هم درگيری‌هايی ميان مردم و نيروهای نظامی روی داده و نيروهای نظامی و امنيتی در جاده‌ها ايستگاه‌های بازرسی برقرار کرده‌اند.

در همین حال نيروهای نظامی مانع مراجعه ی مردمی شدند که سعی داشتند به بيمارستان مرکزی منامه بروند؛ آنان همچنین از انتقال مجروحان به بيمارستان جلوگیری کردند.

خبرگزاری رسمی بحرين اعلام کرده است که بر اساس وضعيت اضطراری، رفت و آمد محدود شده و ملاحظات بيشتر امنيتی هم اعمال خواهد شد.

شبکه تلويزيونی سی‌ان‌ان روز چهارشنبه در گزارشی به نقل از شاهدان عينی اعلام کرده است که حتی پزشکان و مجروحان هم مورد حمله نيروهای امنيتی قرار گرفته‌اند.

چند تن از روحانيان برجسته شيعه بحرين روز سه‌شنبه با انتشار بيانيه‌ای نسبت به کشتار معترضان از سوی نيروهای حکومتی هشدار داده و از سازمان کنفرانس اسلامی و شورای امنيت سازمان ملل متحد تقاضای کمک کرده‌اند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “تداوم سرکوب شدید و خشونت بار معترضان در بحرین”

 1. k-f گفت:

  بهنود رمضاني دانشجوي ميكانيك نوشيرواني بابل ديروز تو تهران با شليك گلوله كشته شد/خاكسپاري فردا قائمشهر هستش/ اطلاع رساني كنيد / اينترنت منطقه قطع شده با موبايل اومدم/ ا

 2. جواد گفت:

  بهنود رمضاني دانشجوي ميكانيك نوشيرواني بابل ديروز تو تهران با شليك گلوله كشته شد/خاكسپاري فردا قائمشهر هستش/ اطلاع رساني كنيد / اينترنت منطقه قطع شده با موبايل اومدم/ ا

 3. ناشناس گفت:

  واقعا ناراحت شدم