سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » جامعه‌ای که دروغ و خیانت در آن رواج دارد، اسلامی نیست...
» آیت الله استادی:

جامعه‌ای که دروغ و خیانت در آن رواج دارد، اسلامی نیست

چکیده :جامعه‌ای که دروغ و خیانت در آن رواج دارد اسلامی نیست، اگرچه نام آن اسلامی باشد. پیامبر(ص) و ائمه(ع) از ما توقع دارند طوری زندگی کنیم که به عنوان شیعه آنان مورد افتخار و شادمانی آنان و نه موجب سرافکندگی آنان...


امام جمعه سابق قم با انتقاد از گسترش دروغ و خلف وعده و فساد اداری در جامعه، تأکید کرد: جامعه‌ای که دروغ و خیانت در آن رواج دارد اسلامی نیست اگرچه نام آن اسلامی باشد.

به گزارش مهر، آیت الله رضا استادی، شامگاه جمعه در شام شهادت امام رضا(ع) در حرم مطهر حضرت معصومه(س) اظهار داشت: پیامبر(ص) و ائمه(ع) در طول 270 سال برای ما زحمت کشیدند و شهید شدند و سختی‌ها را متحمل شدند و در مقابل از ما توقع دارند تا ما طوری زندگی کنیم که به عنوان شیعه آنان مورد افتخار و شادمانی آنان و نه موجب سرافکندگی آنان باشیم.

وی با بیان اینکه در اسلام بر روی دروغ نگفتن و ادای امانت تأکید زیادی شده است ابراز داشت: ائمه(ع) از ما توقع دارند تا ما صادق و راستگو باشیم و در امانات خیانت نکنیم.

استادی تصریح کرد: جامعه چون اسلامی است نباید دروغ و خیانت در آن پیدا شود و جامعه‌‌ای که در آن دروغ و خیانت رواج دارد اسلامی نیست اگرچه نامش را اسلامی بگذاریم.

وی اضافه کرد: اموال بیت المال که در ادارات است امانت در دست کارمندان و کارکنان آنهاست و ایجاب می‌کند که در آنها خیانت نکنیم.

استادی با تأکید بر اهمیت فوق العاده‌ ادای امانت گفت: طبق دستورات دین اسلام مسلمان باید نسبت به اموال کافران هم امین باشند و اگر بدترین افراد هم مالی را به امانت در نزد کسی گذاشتند نباید در آن خیانت کند.

وی ابراز داشت: براساس دین اسلام اگر سه خصلت در فردی باشد منافق است؛ کسی که دروغ می‌گوید؛ در امانت خیانت می‌کند و وعده می‌دهد اما خلف وعده می‌کند.

این استاد برجسته حوزه علمیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پایان یافتن ماه محرم و صفر اضافه کرد: طوری نباشد که وقتی این دو ماه تمام شد دیگر حضور در مجالس و محافل دینی و سخنرانی را فراموش کنیم.

وی افزود: این فکر غلط و عامیانه است که کسی فکر کند نیازی به آموختن احکام و مسایل دینی ندارد و سراغ رساله عملیه نرود چون اگر این احکام را یاد نگیرد گرفتار می‌شود.

استادی خاطرنشان کرد: در روایات داریم که کسی که می‌خواهد تجارت کند ابتدا باید فقه آن را یاد بگیرد و بعد به تجارت بپردازد به خاطر اینکه اگر یاد نگیرد گرفتار ربا و حرام می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت علم آموزی در اسلام افزود: یکی از افتخارات اسلام این است که دینی علمی است و سفارش به عالم شدن و عالم‌تر شدن کرده است.

این عضو جامعه مدرسین حوزه تأکید کرد: یکی از دلایل حقانیت یک دین این است که تأکید بر علم آموزی می‌کند چون به محتوای خود مطمئن است؛ اسلام سفارش زیادی به علم آموزی دارد زیرا به محتوایش اطمینان دارد.

وی ابراز داشت: هر قدر فهم و اطلاعات مردم از دین اسلام بیشتر شود گرایشش به دین نیز بیشتر می‌شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

15 پاسخ به “جامعه‌ای که دروغ و خیانت در آن رواج دارد، اسلامی نیست”

 1. زنده باد سبز گفت:

  اتفاقا در جامعه‌ای که دروغ و ریا است تلاش می‌کند بگوید که اسلامی هستم،نیاز دارد بر طبل بکوبد که مملکت ما اسلامیست،زیرا خود بیشتر از همه میداند که اسلام یعنی‌ چه آنها صفت رحمان و رحیمی خدا را در قرآن می‌بینند ،می‌بینند که هر سوره با نام بخشندگی و مهربانی شروع میشود اما از میان نام‌های زیبا خداوند فقط قهار و جبار را انتخاب میکنند تا با جبر و قهر گلخن درون خودشان را به نمایش بگذارند ،آنان را با اسلام چکار با خدای مهربان و بخشنده کجا،آنها آیات قرآن را نمی‌بینند که مدام می‌گوید دین را فرقه فرقه نکنید،گروه گروه نشوید ،به حق گوش دهید ،آنها فقط خدای جبار و قهار را میشناسند وهمین است که اسلامشان می‌لنگد و پر از دروغ و ریا و عوام فریبیست.

 2. ميكروب گفت:

  سلام بر حسين
  مير حسين خاتمي و كروبي عزيز
  چه عجب .جناب حضرت ايت ا…. استادي بزرگ
  ..
  شما ادم روحاني هستين و براي ما مرد بزرگ و شريف.
  خداوند حامي شما انسانهاي ديني و الهي است .چرا ميترسين بگين احمدي نژاد و اطرافيانش دروغ به مردم ميگن .
  چرا دروغ مصاحتي را باب كردين كه حالا خودتون نتونيد جواب بدين.در قران آمده فقط 1 جا دروغ جايزه انهم زماني كه جان يك انسان در خطر باشه.نه هر زمان .جهت يادآوري گفتم استاد.چرا مردمي كه كلاه دارن فرياد ميزنن دولت دروغ ميگه .شما كه خدا رو دارين نميگين .

  ايران داره نابود ميشه
  چرا ساكتين ……..

 3. محمد گفت:

  “استادی با تأکید بر اهمیت فوق العاده‌ ادای امانت گفت: طبق دستورات دین اسلام مسلمان باید نسبت به اموال کافران هم امین باشند و اگر بدترین افراد هم مالی را به امانت در نزد کسی گذاشتند نباید در آن خیانت کند.

  وی ابراز داشت: براساس دین اسلام اگر سه خصلت در فردی باشد منافق است؛ کسی که دروغ می‌گوید؛ در امانت خیانت می‌کند و وعده می‌دهد اما خلف وعده می‌کند.”
  افسوس که از این دین زیبا فقط ذوب شدن و اطاعت کورکورانه را به ما یاد داده اند.

 4. ناشناس گفت:

  حضرت آیت الله استادی: با سلام و احترام
  هم اکنون در مملکت ما هم درغ و خیانت در امانت و هم خلف وعده در بالا ترین مقامات نظام و جود دارد و مصداقها هم مشخصند فرمایشات جنابعالی کلی است و بیشتر بدرد کلاس درس میخورد اما در جامعه ما آن سه خصلت مذموم وجود دارد/ ارکان
  اسلام عزیز را چون موریانه میخورد باید خیلی روشن و با ذکر مصداق روشنگری نمود مخصوصا که فرمایشات
  مراجع معظم تقلید تاثیر شگرفی بر اذهان اکثریت مسلمان کشور ما دارد.

 5. اصل فتنه گفت:

  بدون ریا و دروغ این حکومت میمیرد . اگر امروز امام حسین در این جامعه بود چه میکرد؟ در مقابل کشتار انسانهای بیگناه در خیابان ؛ اعدامها دروغگویی مسئولان , زندانی شدن بیگناهان ؛ تجاوزهایی که درزندان شد ؛ سکوت می کرد؟ لطفاً طرفداران حکومت پاسخ دهند.

 6. ناشناس گفت:

  جامعه ای که دروغ وخیانت درآن رواج دارد کلاً جامعه نیست . …. است.

 7. مهدي گفت:

  جامعه‌ای که دروغ و خیانت در آن رواج دارد، اسلامی نیست……[جناب استادي عزيز من هم ميدانم او هم ميداند انان هم ميدانند و همه ميدانند که جامعه اي که در ان دروغ رواج دارد اسلامي نيست تکرار امر بديهي مناسب شان شما نيست شما بايد درغگو را براي مردم معرفي کني و ما ميبينيم و انان ميبينند و همه ميبينند که شما به وظيفه اسلامي الهي انساني و ملي خود عمل نميکنيد
  +

  ……

 8. ناشناس گفت:

  براي حاكميت حكم اب و هوا را دارد

 9. ناشناس گفت:

  اسامی دروغ گو ها را صراحتاٌ چرا نمی گید ؟

 10. عبدالله گفت:

  با سلام.چی شد آیت الله استادی برایتان عزیز شد؟

 11. محمدجوادِسبز-فرزندجانبازوبرادرزاده ی1شهید گفت:

  سلام- از ایشون تشکر می کنیم- قبلاً از موضع گیریهای عادلانه و شجاعانه ی ایشون شنیده بودیم- اینها ****روحانی واقعی*** هستند-
  خیلی دوستشون داریم- همیشه سلامت باشن

 12. ناشناس گفت:

  ‫جامعه ای که در آن نتوان عقیده خود را به راستی و درستی در آن بیان کرد، جامعه‌ای است که دروغ و خیانت در آن رواج دارد. ‫جامعه ای که ترا به دلیل عدم اعتقاد به ولایت الهی یک نفر غیر معصوم، از حقوق خود محرومت کند، دروغ و خیانت را رواج میدهد.

  استبداد= دروغ!
  ‫آزادی= راستی!

 13. ناشناس گفت:

  آقا عبدالله که امید وارم واقعا بنده خدا باشی نه بنده آدمی هرچند نام ولی فقیه داشته باشد . هر شخصی حرف حق بگوید به او احترام می کنیم و عزیز خواهد بود.

 14. حرف مردم گفت:

  حق بگویید تا عزیز شوید ؟
  نه با پوستر و مجله های روغنی خدا تومنی و رسانه ملی دروغگو
  نه با باج دادن نه با اسلام ستیزی
  امیر المومنین فرمودند : حرف حق باید گفته شود ؟///

 15. ناشناس گفت:

  درود بر استادی و لعنت بر دروغگویی که می گوید تقلب شده