سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دروغ‌ها و بی‌تدبیری‌های دولت در جریان هدفمندسازی یارانه‌ها...
» پیش‌بینی بحران‌های در پیش رو، بر پایه آمار و اطلاعات رسمی

دروغ‌ها و بی‌تدبیری‌های دولت در جریان هدفمندسازی یارانه‌ها

چکیده :داستان هدفمندسازی یارانه‌ها، همانند بقیه سیاست‌های دولت، از زمان تهیه و تنظیم لایحه و سپس طی مراحل بررسی و تصویب آن در مجلس همراه با جوسازی و فشار بوده و اکنون اجرای آن نیز با فریب و دروغ دولت و تهدید و ارعاب نیروهای امنیتی و نظامی و انتظامی همراه شده...


کلمه – گروه اقتصادی: داستان هدفمندسازی یارانه‌ها، همانند بقیه سیاست‌های دولت احمدی نژاد، از زمان تهیه و تنظیم لایحه تا طی مراحل بررسی و تصویب آن، در مجلس همراه با جوسازی و فشار رسانه‌ای و سیاسی بوده و اکنون اجرای آن نیز با آمارسازی‌های دروغ و تبلیغات فریبکارانه از سوی دولت و تهدید و ارعاب از سوی نیروهای امنیتی و نظامی و انتظامی همراه شده است.

واقعیت‌هایی که در ادامه می‌خوانید، تماما مستند به آمار و اطلاعات رسمی کشور است و نشان می دهد که مانع اصلی ناکامی‌های برنامه‌های اقتصادی دولت از جمله طرح هدفمندی یارانه‌ها، بی‌تدبیری، بی‌صداقتی و بی‌کفایتی خود دولت است؛ نه آنطور که احمدی نژاد در سفر اخیرش به استان گیلان ادعا کرده بود تلاش‌های “برخی بدخواهان ملت ایران عمدتاً در بیرون مرزها و برخی کوته‌فکرها در داخل کشور که از اینکه ملت موفق شده است قله بزرگ هدفمند کردن یارانه‌ها را با افتخار فتح کند ناراحت و نگران هستند و سعی می‌کنند در گوشه و کنار مزاحمت ایجاد کنند… و در جلسات فراموشخانه و در دخمه‌های خود نشسته‌اند و به خیال خود به دنبال ایجاد مشکل برای دولت هستند تا دولت نتواند به مردم خدمت برساند.»

الف، دروغگویی دولت

دولت دهم، هدفمند کردن یارانه‌ها را پس از تصویب مجلس، با 9 ماه تأخیر و به صورت زیر آغاز کرد:

ابتدا مبلغ 81 هزار تومان برای دو ماه برای حدود 60 میلیون نفر به عنوان یارانه انرژی و سپس مبلغ 8 هزار تومان دیگر بابت یارانه نان به حساب بانکی مردم واریز نمود:

5،340،000،000،000 = 60،000،000 (نفر) × 89،000 (تومان)

که با این احتساب دولت در مجموع مبلغی حدود 5340 میلیارد تومان به حساب مردم واریز نموده است.

با توجه به اینکه در قانون مصوب مجلس مقرر شده است که «هزینه یارانه نقدی پرداختی به مردم باید از محل درآمدهای حاصل از حذف یارانه‌ها تأمین و پرداخت گردد»، حال سؤال مهم از دولت این است در زمانی که به واسطه عدم اجرای قانون حذف یارانه‌ها دولت هیچ درآمد جدیدی کسب ننموده است مبلغ 5340 میلیارد تومان را از چه محلی برداشت نموده است؟

آقای فرزین سخنگوی کارگروه هدفمند سازی یارانه‌ها در پاسخ به این سؤال گفته‌اند: «مبلغ 3 هزار میلیارد تومان آن از محل فروش بنزین لیتری 400 تومان از اول سال تأمین شده است» چون این دولت همواره در جهت توجیه عملکردهای خودسرانه و خلاف قانون خود به مردم دروغ گفته است ما به کمک آمارهای اعلامی دولت به بررسی این ادعا می‌پردازیم.

براساس اعلام خبرگزاری مهر که «میزان مصرف بنزین 400 تومان در مهرماه سال 89 حدود 8 میلیون لیتر در روز بوده است.» در آمد حاصل از فروش بنزین 400 تومانی دولت در 7 ماهه سال 89 به ترتیب زیر برآورد می‌شود:

میزان مصرف بنزین 400 تومانی در 7 ماهه سال 89 با فرض اینکه از فروردین تا مهر به طور متوسط روزانه 7 میلیون لیتر بنزین 400 تومانی مصرف شده باشد برابر است با:

جمع بنزین مصرفی 400 تومانی 1،470،000،000 (لیتر) = 7،000،000 (لیتر) × 30 (روز) × 7 (ماه)

برای محاسبه اضافه درآمد دولت از محل فروش یک میلیارد و چهارصد و هفتاد میلیون لیتر بنزین 400 تومانی جمع مصرف 7 ماهه را در مبلغ 300 تومان (ما به التفاوت بنزین لیتری 400 تومان از لیتری 100 تومان) ضرب می‌کنیم:

441،000،000،000 (تومان) = 300 (تومان) × 1،470،000،000 (لیتر)

با این احتساب در خوش‌بینانه‌ترین فرض، جمع اضافه درآمد دولت از فروش بنزین 400 تومانی در 7 ماهه سال 89 مبلغ 441 میلیارد تومان برآورد می‌گردد. در فرض واقع‌بینانه قطعاً مصرف بنزین 400 تومان در ماه‌های قبل از مهر تا فروردین 89 (با توجه به بالاتر بودن سهمیه‌های ماهانه بنزین 100 تومانی) به مراتب کمتر از مهرماه بوده است و به تبع آن میزان درآمد دولت بسیار کمتر از 441 میلیارد تومان از محل فروش بنزین 400 تومانی برآورد می‌شود. به هر حال، اگر اضافه درآمد 441 میلیارد تومانی محاسبه شده را از مبلغ 3 هزار میلیارد تومانی ادعایی دولت کسر کنیم:

میلیارد تومان 2559 = 441 – 3000

دولت در این بخش از مبلغ 3 هزار میلیارد تومان مبلغ 2559 میلیارد تومان آن را (بیش از 85 درصد) دروغ گفته است. حال اگر با این معیار به کل ادعاهای دولت نگاه کنیم، لقب «دولت دروغ» به دولت نهم و دهم کاملاً منصفانه است.

ب، بی‌تدبیری دولت

در این بخش سعی داریم نشان دهیم که دولت نه تنها دولت دروغ است بلکه دولتی بی‌تدبیر و بی‌صلاحیت است و ترفندها و شگردهای عوام‌فریبانه‌ای که دولت از ابتدای حاکمیتش تاکنون در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به کار بسته است، بنا به فرمایش مولای متقیان حضرت علی‌بن ابیطالب(ع) نوعی «شیطنت» معاویه‌ای است، نه تدبیر اداره سالم جامعه است.

دولت در اواخر آذرماه سال 89 به مردم اجازه برداشت یارانه‌های نقدی را از حساب‌های بانک داد و ظرف چند روز بسیاری از مردم یارانه‌های خود را برداشت و مصرف کردند و این رفتار مردم کاملاً طبیعی و عقلایی است؛ زیرا براساس آمار اعلامی مرکز آمار ایران، در سال گذشته (سال 88) و قبل از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، متوسط هزینه‌های مردم حدود 600 هزار تومان بیش از درآمدهایشان بوده است؛ یعنی جامعه دارای پس‌انداز منفی بوده است و با کسب اولین درآمد جدید، پس‌انداز منفی را جبران نموده و آن را خرج می‌کنند.

در این شرایط و قبل از حذف یارانه‌ها، دولت مبلغ 5340 میلیارد تومان به اقتصاد کشور نقدینگی تزریق کرده است. حال با عنایت به مراتب فوق رفتارهای احتمالی جامعه چه خواهد بود؟

1) مردم یارانه‌های نقدی دریافتی را جهت جبران کمبود درآمدها نسبت به هزینه‌هایشان به کار گرفته و به صورت تقاضایی جدید وارد بازار نموده و افزایش تقاضا باعث افزایش نرخ رشد تورم خواهد شد.

2) براساس یک محاسبه ساده، دولت از تاریخ 28 آذر (روز آغاز حذف یارانه‌های انرژی و نان) تاکنون حداکثر حدود هزار میلیارد تومان از محل فروش بنزین (روزی 60 میلیون لیتر به قیمت لیتری 400 و 700 تومان) و گازوئیل (روزی 90 میلیون لیتر به قیمت 150 تومان) درآمد جدید (در یک ماه) کسب نموده است:

با این محاسبه، دولت در یک ماهه اول اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها حداکثر حدود یکهزار میلیارد تومان نقدینگی از جامعه جمع‌آوری و مبلغ 5340 هزار میلیارد تومان به جامعه پول تزریق کرده است. این میزان افزایش نقدینگی، قطعاً‌ دارای اثرات تورمی خواهد بود.

3) براساس ادعای دولت جمع یارانه‌هایی که دولت تاکنون (قبل از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها) در بخش‌های انرژی و نان و سایر کالاهای اساسی پرداخت می‌کرده است، (طبق گفته احمدی نژاد در مصاحبه تلویزیونی‌اش در آستانه اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها) حدود 120 هزار میلیارد تومان در سال و یا به عبارت دیگر مبلغ 10 هزار میلیارد تومان در یک ماه بوده است. حال دولت با دریافت حدود هزار میلیارد تومان در یک ماه اول اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها از بابت افزایش قیمت بنزین و گازوئیل، باید 9 هزار میلیارد تومان باقی مانده را از طریق افزایش قیمت‌های آب و برق و گاز در قبض‌های مردم وصول کند. به این ترتیب فشار تورمی که در زمان پرداخت قبض‌های مذکور بر مردم وارد خواهد نمود، 9 برابر فشار تورمی است که در یک ماهه اخیر وارد شده است و این در شرایطی است که مردم مبلغ یارانه‌های نقدی دریافت شده را قبلاً هزینه نموده‌اند. پس قله اول کوه مرتفع حذف یارانه‌ها در مقطعی توسط دولت فتح خواهد شد که قبض‌های برق و آب و گاز به دست مردم برسد و مهلت پرداخت قبوض تمام شود و مجریان این قانون باید بتوانند قله‌های مرتفع‌تری را حداقل در یک سال آینده فتح کند تا حرف از موفقیت آن بزنند. به عبارت دیگر قضاوت در مورد موفقیت یا عدم موفقیت اجرای قانون مذکور در شرایط فعلی بسیار عجولانه و زود است و سرخوش شدن از انجام فضاسازی ها و تبلیغات و دیگر اقدامات و تمهیدات، بیهوده است؛ اقداماتی همچون:

- تهدید و ارعاب سازمان‌های امنیتی و نظامی و انتظامی و قضایی و … از ماه‌ها قبل از اجرای قانون.

- ممنوعیت و سانسور مطبوعات و رسانه‌های جمعی کشور درخصوص تجزیه و تحلیل اثرات و پیامدهای اجرای قانون

- تبلیغات گسترده مسئولین و کارشناسان دولتی در همه شبکه‌های صدا و سیما پیرامون اجرای قانون

- تبلیغات گسترده ائمه جمعه و جماعات در تریبون‌های نمازهای جمعه و مساجد و اعزام مبلغین حوزه‌های علیمه به شهر و روستاها جهت توجیه مردم نسبت به قانون

- ساختن دشمنان خیالی و فتنه‌گران فرضی در سخنرانی‌های مقامات دولتی، امنیتی و نظامی و انتظامی برای هدفمندسازی یارانه‌ها

- استخدام و بکارگیری حدود 1،200،000 بازرس جهت نظارت بر اصناف و مشاغل بخش خصوصی با هدف جلوگیری از افزایش قیمت‌ها

- انجام گفتگو و مصاحبه‌های عجولانه توسط رئیس دولت و وزرای اقتصادی و غیراقتصادی دولت مبنی بر موفقیت اجرای قانون

و …

مجموعه موارد فوق، نشان دهنده بی‌تدبیری و عدم شناخت دولت و مسئولین عالی رتبه کشور از واقعیت‌های اجتماعی و اقتصادی کشور است؛ زیرا مردم با توجه به تجربه‌ای که از سرکوب و کشتار بی‌رحمانه مردم در خیابان‌ها در یک سال و نیم گذشته دارند، برای انجام اعتراضات خود قطعاً شیوه‌های مؤثرتری را جایگزین تظاهرات خیابانی خواهند نمود. مثلاً اگر مردم به صورت گسترده و هم‌زمان از پرداخت قبوض آب و برق و گاز خودداری کنند، کدام نیروی امنیتی و پلیسی می‌تواند با این پدیده برخورد کند؟

معصوم (ع) فرموده است: «اگر از دروازه‌ای فقر وارد شود از دروازه دیگر دین خارج خواهد شد.» زمانی که با اجرای قانون هدفمند سازی یارانه‌ها، به واسطه گسترش تورم و بیکاری که از تبعات و عوارض حتمی آن است، اکثریت جامعه متوسط و فقیر گرفتار فلاکت و تنگدستی شوند، دیگر وعظ و توجیه کدام مبلغ دینی در باور و دل‌های مردم مؤثر واقع خواهد شد؟ و شورش‌های احتمالی مردم که به واسطه گسترش فقر و گرسنگی اتفاق خواهد افتاد، توسط کدام نیروی نظامی و انتظامی کنترل خواهد شد؟

دولت‌ها (حکومت‌ها) برای حفظ بقا و دوام خود معمولاً:

– یا به قدرت‌های خارجی متکی و پشت گرم هستند که اینان حکومت‌های وابسته به اجانب هستند.

– و یا به اعتماد ملت و مردم جامعه خویش متکی و دلبسته هستند که اینان حکومت مشروع و مقبول مردم‌اند.

اما دولت (حکومت) در کشور ما که ادعا و افتخار می کند که پشتوانه خارجی ندارد و در دنیا تک و تنهاست و مدعی است که تا به حال به پشتوانه ملت و مردم بر این کشور حکومت کرده است، چنانچه به واسطه ادامه سیاست‌های غلط، پشتیبانی و حمایت اکثریت جامعه خود را از دست بدهد (اگر تاکنون از دست نداده باشد) چه سرنوشتی خواهد داشت؟ آیا جایی از تاریخ دیده ایم که توسل به نیروهای سرکوبگر امنیتی، نظامی و انتظامی، برای درازمدت مشکل حکومت های ناکارآمد را حل کرده باشد؟

کاش اگر مسئولان حکومتی به فکر نیستند، مراجع و علمای دینی، نمایندگان مردم، انسان‌های آزاده کشور، نیروهای متدین نظامی و انتظامی و … در این شرایط خطیر به وجدان خویش رجوع کنند و برای رضای خدا، اعتلای دین او، عاقبت‌اندیشی خویش و خیرخواهی کشور و ملت مظلوم و رنج کشیده ایران، دست از حمایت از کسانی که در مصادر دولتی و غیردولتی از طریق بی‌تدبیری، دروغ، فریب و تطمیع کمر به نابودی کشور، دین و مردم بسته‌اند، بردارند و تا دیر نشده و فرصت جبران وجود دارد، امور کشور را از طریق انتخاب و انتصاب افراد صالح و کاردان بر مصادر امور اصلاح و در مسیر صحیح قرار دهند.

والسلام علی من التبع الهدیDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

41 پاسخ به “دروغ‌ها و بی‌تدبیری‌های دولت در جریان هدفمندسازی یارانه‌ها”

 1. سبز سبز گفت:

  واقعا از این روشنگری هاش شما متشکریم دوستان سبز!

  علاوه بر این اتفاقات عجیبی هم در سطح شهر هست که با کمی توجه متوجه می شیم.
  مثلا قطع برق چراغ های روشنایی معابر در برخی ساعات شب و این کار بصورت رندوم در محل های مختلف انجام میشه که در شهر های کوچک به وضوح به چشم میاد و لابد در آینده اعلام میشود که کاهش مصرف برق داشتیم.

  واقعا که شورش رو در آوردند.این کوچکترین بی احترامی به شعور مردم هستش. ما بقی که به قدری بزرگ است که …
  روز خشم ایران در راه است ….
  یا حسین…
  میر حسین …

 2. ناشناس گفت:

  Khalayegh har ke layegh

 3. بی نام گفت:

  هیچکی هیچی نگه.هیس.هیس…حواس محمود پرت میشه!!!همین فرمون برو داش محمود برو عالیه.برووووووو
  ولی مطمئن باش از کشور نمیتونی فرار کنی.برو دوست داری گاز بده,بده.راحت باش

 4. reza گفت:

  بازهم توهم….اقایان مگر تو همین سایت اعلام نکردید که در باره طرح هدفمند کردند هیچ نظری ندید…چون اگه به مشکل بر بخورد میندازند گردن شما……با این نتیجه معلوم میشود که طرح هدفمند کردن با موفقیت پیش میرود و این برای شما غیر قابل تحمل است….خواهشا با شعور مردم بازی نکنید…دوران حکومت رانی شما تکنوکراتها رو دیدیم

 5. ناشناس گفت:

  هنوز خیلی ناآگاه توی مملکت داریم که آدم می خواد از دستشون سرشو بکوبه به دیوار .کاش اوونایی که دستشون می رسه یه کاری برای اوونا بکنند .

 6. Amin گفت:

  iin dolat naa mashroo hast va bayad saaghet shavad mele: Tunes

 7. ناشناس گفت:

  مردم عزیز نباید قبضهای برق و اب وگاز را پرداخت کنند اگر همه با هم پرداخت نکنیم دولتیان هیچکاری نمیتوانند انجام دهند یک همت کافی است .

 8. matin گفت:

  روی سخنم با برادرانی است که به عنوان هوادار حکومت به خیابان می آیند برای مقابله با معترضین (شبا که میرین خونه وحاصل تلاشتونو در کنار خانواده خود از صفحه تلویزیون نگاه میکنین وبا افتخار اعلام میکنین که این یارو رو من زدم یا اون یکی رو حاج فلانی زد کمی فقط کمی به اندازه 10ثانیه چشماتونو ببندین وفکر کنین این مملکت مال فرزندان ونواده های شما نیز هست واگر به این مقداری که به صورت غذای اضافه برای خریدن آینده فرزندان ما وشما جلوی شما میریزند تا بزنید توی سر بقیه راضی نباشید . سهم ما وشما از این ثروت بیکران بیش از این یک لقمه ای است که به صورت فطریه به شما میدهند تا آینده فرزندان این مملکت را به آسانی به تاراج برده و در بانکهای سویس ودیگر کشورها انباشته کنند یا کرور کرور بریزند به جیب .. مثل چاورز ومورالس ویا…. ما را از شما ترسی نیست ولی قسمتان می هدم به آن چیزی که اعتقاد دارید کمی به فکر آینده فرزندان خود باشید .

 9. Amin Morshedzadeh گفت:

  اين دولت نا مشروع بايد مثل تونس برود.
  با احترام
  امين مرشدزاده-دانشجوى دکترا

 10. ناشناس گفت:

  شما گفتيد که دولت ماهي 10000 مليارد تومان يارانه پرداخت مي کرده و با توجه به اينکه اکنون ماهي حدود 2500 ميلياردتومان به مردم مي دهد( 5340 که براي 2 ماه است و 2670 ميليار تومان براي يک ماه) ، پس اکنون بطور ماهانه دولت 7500 مليارد دلار به نفعش خواهد بود و کسب در امد کرده است( ملت را چاپيده است)

  حرف شما :
  1- یارانه‌هایی که دولت تاکنون (قبل از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها) در بخش‌های انرژی و نان و سایر کالاهای اساسی پرداخت می‌کرده است،۱۰ هزار میلیارد تومان در یک ماه بوده است
  2-که با این احتساب دولت در مجموع مبلغی حدود ۵۳۴۰ میلیارد تومان به حساب مردم واریز نموده است.

 11. سبز گفت:

  اندکی صبر سحر نزدیک است.
  یاحسین میرحسین

 12. نادار گفت:

  من که یارانه ام را خرج کرده ام . قبض ها که بیایند قبض روح می شوم.

 13. ناشناس گفت:

  هدفمندی یارانه ها یا خریدن زمان برای ادامه دیکتاتوری!!!!!!
  هدفمندی یارانه ها یا همان ریاضت اقتصادی!!!!
  و ………………………………………….

 14. سبز گفت:

  سلام بر حسين
  مير حسين
  كروبي
  خاتمي بزرگ وايت الله بيات زنجاني رض

  هنوز زوده حساب كتاب .بگذلريد قبض هاي اينده بياد ميفهميم كه چاپيدن مال يك روزه
  بيچاره هستيم و
  مردم به پا خيزيم
  بايد روز خشم اعلام كنن.
  جنبش سبز منشينيد خموش
  دنيا در حال تحول است .اگر ايران عقب بماند دها سال بايد منتظر بمانيم و 100 ها سال در فقر و جهالت ميمانيم
  ياران منشينيد خموش

 15. عباس گفت:

  آقای ناشناس مقاله را دوباره بخوانید در مقاله نوشته شده آقای احمدی نژاد گفته است ! تا قبل از هدفمندی ! سالانه 120 هزار میلیارد تومان دولت یارانه پرداخت میکرده است !! یعنی هر ماه 10 هزار میلیارد تومان یارانه توسط دولت پرداخت میشده . حال که یارانه ها برداشته شده پس درآمد دولت باید در ماه 10 هزار میلیارد تومان باشد ؟ تا برنامه ای که خودشان گفته اند 2600 میلیارد تومان به مردم بدهد و 2600 میلیارد تومان هم به بخش تولید و… بدهد که جمعآ در ماه 5200 میلیارد تومان پرداخت کند و 4800 میلیارد تومان هم اضافی آن برای دولت و کارهای عمرانی بماند . درحالیکه درآمد دولت از حذف یارانه بنزین و گازوئیل هزار میلیارد تومان در ماه است و پرداختی به مردم و بخش تولید 5200 میلیارد تومان ، لذا این کسری 4200 میلیارد تومانی به مردم و بخش تولید را یا باید از قبض برق و گاز تآمین کند و یا از … ؟

 16. ناشناس گفت:

  بازم که حرف زدید!میخوایدبازم بگم بگم من شروع بشه؟!…بگم؟…بگم؟

 17. امين گفت:

  برادرعباس لطفايکبارديگرمقاله را بادقت مطالعه کنيد.تامحاسبات آن براي شمابهترروشن شود

 18. علی گفت:

  والله ما توی شهرستانهای کوچیک هیچ کاری بجز اینکه قبض هارو پرداخت نکنیم , نداریم ,چون هر کارسیاسی انجام بدیم فورا میبرنمون اونجا که عرب نیزه انداخت. ما فقط چشمهامون به شهرها واستانهای بزرکه تا کاری بکنن کارستون , ولی انگار چشم اونها هم خوابیده ودیگه رو آتیششون آبی گرم نمیشه. فقط امید واریم هرچه زودتر ازاین طاغوت هم رها بشیم. انشا الله

 19. ایمان گفت:

  ایــــــــــــــــنه!!!!!!!!!!!!

 20. سبزه قبا گفت:

  من این حرکتهای دولت را حمایت میکنم چون آخر و عاقبت آن کاملا مشخص است. جالب اینه که از تاریخ جهان و ایران درس نمیگیرند و حتی از وضع امروز کشورهایی مثل تونس و مصر نیز عبرت نمیگیرند. انگار کر و کور و گنگ شده اند و عقلشان را هم به کار نمی اندازند.

 21. معین گفت:

  پاسخ به reza

  تا این حکومت مداحان بی خردی مثل شما دارد بر گرده شما سوار است .. شما از مفهوم شعور چه میدانید؟از موفقیت چه می دانید؟
  بجز مداحی چیز دیگری هم مگر آموخته اید؟طرح هدفمند کردن با موفقیت یعنی اینی که شده…؟

 22. ناشناس گفت:

  همه چی آرومه ما چقدر خوشبختیم؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  دهه مبارکیه فجر را که آغاز سرازیر شدن برکات و خوشبختیها به سوی ملت ایران بود و همچنان سیل برکاتش داره ملت رو غرق می کنه رو تبریک میگم

 23. کوروش48ب گفت:

  خلایق هرچه لایق….. کور کر نشده اند ملت را ملتی ترسو و توسری خور دیده اند که بایک تیر هم میترسند ما کجا آن اعراب با غیرت کجا

 24. koroosh گفت:

  غیرت از کدام غیرت حرف میزنی برادر اگر غیرت داشتیم که…….

 25. turk oglanlaree گفت:

  اینا همش حرفه که سره مارو گرم کنن!!
  اگه مردم به فکره سیر کردت شکمشون باشن و سگ دو بزنن تا شکم زن و بچشونو سیر کنن.دیگه حالی ندارن که به فکره قیام و شورش باشن!
  فکر خوبیه نه؟؟

 26. رهنما گفت:

  سلام . عالی بود .وقتی که مملکت را با تصمیمات یک شبه و فقط خشنودی فلانی و کردن کاری که دیگران نکرده اند ویا…. خیلی موارد کودکانه دیگر اداره کنیم همین است. چرا کسی از مجلسیان این را بر نمی تابد؟ واقعا به کجا داریم می رویم؟همه چیزمان از صبح تا شب این شده که در تلویزیون و رادیو و مجلات و…. به دیگران تهمت بزنیم . لحن گویندگان جدید اخبار را ببینید.

 27. hosein گفت:

  تمام علايم دين رونديدبگيريدتابتونيدبگوييدنه دين شماروميخواهيم نه شمارو

 28. صابر گفت:

  باران روزی خواهد بارید…

 29. صابر گفت:

  دمت گرم من هم با نظرت موافقم.

 30. کسی نیستم گفت:

  خداوندا آخر و عاقبت همه ایرانیان و غیر ایرانیان رو ختم به خیر کن ….

 31. کاوه آهنگر گفت:

  اقتصاد صدقه ای یعنی همین
  حق طبیعی مردم را مال خود کنی بعد از همان مبالغ مقدار جزئی را به آنها صدقه بدهی

 32. ناشناس گفت:

  شما چیزی به نام تنخواه جاری دولت شنیده اید که می گویید فرزین گفته ما این پول را از فروش بنزین به دست اورده ایم ، منبع حرف شما چیست؟ طبق گفته های آقای فرزین و بنا بر گزارش مجلس پول اولیه واریزی به مردم از تنخواه دولت بوده

 33. ناشناس گفت:

  تنظیم , نگارش و انتشار اینگونه اظهار نظرات بسیار ضروری و مناسب است.ولی برای نگارش و بویژه در این سایت ضروری است نقدها بسیار مستند و مستدل باشد.مطلب حاضر از وزانت کارشناسی و مستدل برخوردار نمی باشد. به امید انتشار نقدهای وزین در این سایت محترم

 34. ناشناس گفت:

  آقايون سبز
  هنوز آمار و ارقام و سياه نمايي شما از تورم هاي نجومي با آغاز اين طرح از حافظه ي مردم پاك نشده!
  اين آمار و ارقام شما كه ناشي از بي سوادي محض و عنادتان است مثل تف سربالاست و آخرش مثل يه تف آبكي ماليده ميشه به وجه ي خودتون.

 35. ناشناس گفت:

  به امید نابودی دروغگویان و سو استفاده کنندگان از دین

 36. ملت یعنی چی؟ گفت:

  امام حسن با قبول شرایطی و به خاطر مردم, با “معاویه” صلح کرد. امام رضا ولایت عهدی مامون رو با شرایطی پذیرفت. امام جواد دختر مامون رو به همسری قبول کرد. من نمی دونم واژه ای به نام ملت و مردم توی این مملکت به چه معنییه؟ محمود جون و رفقا خودشون رو همه چیز می دونند. عقول کل. تنها مسلمانان واقعی جهان. مردم هیچ! آقا اگه ما نخوایم که شما بر ما حکومت کنیم باید کیو ببینیم؟ قطعا باید از این مملکت بریم ولی چون مخالف شماییم ممنوع الخروجیم؟ آخه ما باید با شما چیکار کنیم؟؟؟ خدایا داد دل ما مردم رنج کشیده رو از این گرگ صفتهای گوسفند نما بگیر!!!

  محمود!!! تو که هیچ! کل دارو دسته تو نمی تونند به امریکا صدمه ای بزنند!!! تو رو به خودت که فقط خودت رو می پرستی!!! دست از دشمنی با امریکا بردار و مردم رو راحت کن!!!
  آیندگان: شما را به خدا قسم ما را ملامت نکنید که ما هرچه در توان داشتیم انجام دادیم!
  واقعا آیندگان در مورد ما چه چیزهایی خواهند گفت؟؟؟ تدبیر انتخاب رییس جمهور نداشتید یا یک شایسته میون شماها نبود که این محمود! رییس جمهورتون شد؟؟؟

 37. امين گفت:

  اقاي ناشناس لطفا به مصاحبه اقاي فرزين مراجعه فرماييد تا مبلغ 3000ميليارد تومان درامد از فروش بنزين400توماني راملاحظه بفرماييد ضمنا درموردبيش از2500ميلياردتوماني که ايشان مدعي استفاده از تنخواه است بحثي نشده است

 38. امين گفت:

  باتشکرازاظهارنظرجنابعالي ، اين مطلب درحديک بحث ساده و قابل بهره برداري براي عموم مردم تهيه وتنظيم گرديده است و نه يک بحث اکادميک .ضمنامستندات ان ازامارواطلاعاتي است که دررسانه هاومطبوعات منتشرمي شود.استدلالهاهم براساس مستندات موجودوقابل استفاده عموم انجام مي شود

 39. ؟؟؟؟؟ گفت:

  تا بوده همین بوده

 40. ناصر گفت:

  به نظر می رسد که حکومتیان از 30 سال پبش از ارٍٍث پدریشان از سر مرحمت یارانه به ما میدادند حالا دیگر دلشون نمی خواد یارانه بدهند ! ولی اگر از همان ابتدا پرداخت حقوق ودستمزد مانند سایر کشور های جهان می بوداکنون نیازی به پرداخت یارانه ها نبود مثلا اکنون حقوق یک هیئت علمی باز
  نشسته سال 83 کمتر800000تومان می باشد که طبق آمار خودشان زیر خط فقر است ولی در حالیکه در کشورهائی که یک کیلو گوشت در آنها 10000تومان است این حقوق معادل 4000دلار میباشد.

 41. محسن گفت:

  با احترام
  همه می دانیم که دولت باید اول به حساب مردم پول بریزد. بعدا یارانه ها را حذف کند. منطقا باید این پول از محل دیگری غیر از درآمد حاصل از حذف یارانه ها تامین شود. این پول می تواند بعدا و پس از حذف یارانه ها به همان محلی که از آن برداشت شده بود باز پس داده شود.