سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » 223 روز است که نرخ بیکاری اعلام نشده است...

223 روز است که نرخ بیکاری اعلام نشده است

چکیده :به دلیل عدم اعلام نرخ بیکاری کشور در 8 ماه گذشته، حواشی و گمانه زنی های فراوانی در مورد احتمال افزایش دوباره نرخ بیکاری پس از زمستان 88 و بهار سال جاری به وجود آمده است. پاسخگو نبودن مرکز آمار ایران به عنوان متولی مستقیم محاسبه و اعلام نرخ بیکاری نیز دلیل دیگری است تا برخی از فعالان و کارشناسان در حوزه های کارگری و کارفرمایی کشور ضمن تردید در زمینه چگونگی تغییر و تحولات نرخ بیکاری، نسبت به ایجاد مشاغل جدید نیز تردید کنند....


با وجود اینکه در 223 روز گذشته دو نرخ بیکاری فصلی با جزئیات کامل آن باید اعلام می‎شد، ولی عدم تحقق این امر و همزمانی آن با اعلام ایجاد 1.3 میلیون شغل جدید در کشور، تردیدها و گمانه زنی‌هایی را درباره احتمال افزایش نرخ بیکاری به وجود آورده است.

به گزارش مهر، طی سال جاری شورای عالی اشتغال برنامه ریزی کرده بود که از طریق بکارگیری امکانات دستگاه های مختلف مرتبط با حوزه اشتغال، 1.1 میلیون شغل جدید در کشور ایجاد شود.

وزیر کار و امور اجتماعی در ماه گذشته تحقق 1.3 میلیون شغل جدید یعنی 200 هزار فرصت بیشتر از تعهد سال جاری استان ها را اعلام کرد و بیان داشت که ممکن است این میزان تا پایان سال جاری به 1.5 میلیون فرصت شغلی نیز بالغ شود.

اما عدم اعلام نرخ بیکاری و روشن نبودن وضعیت بیکاران کشور در ماه های فصول تابستان و پاییز امسال، دلیل بر این شد که برخی از کارشناسان بازار کار و حتی برخی اعضای شورای عالی اشتغال نیز به این موضوع با دیده تردید نگاه کنند.

از این رو در یکی از آخرین جلسات برگزار شده شورای عالی اشتغال، رحیمی معاون اول رئیس دولت از وزارت کار و امور اجتماعی خواست که در این رابطه مستندات نحوه ایجاد مشاغل جدید در استان ها را ارائه کند.

جلسه ای نیز اخیرا در وزارت کار و امور اجتماعی برگزار شد که در آن قرار بود وزارت کار در رابطه با ایجاد مشاغل جدید جزئیات بیشتری را به اعضای شورای عالی اشتغال ارائه کند.

با این حال، به دلیل عدم اعلام نرخ بیکاری کشور در 8 ماه گذشته، حواشی و گمانه زنی های فراوانی در مورد احتمال افزایش دوباره نرخ بیکاری پس از زمستان 88 و بهار سال جاری به وجود آمده است.

پاسخگو نبودن مرکز آمار ایران به عنوان متولی مستقیم محاسبه و اعلام نرخ بیکاری نیز دلیل دیگری است تا برخی از فعالان و کارشناسان در حوزه های کارگری و کارفرمایی کشور ضمن تردید در زمینه چگونگی تغییر و تحولات نرخ بیکاری، نسبت به ایجاد مشاغل جدید نیز تردید کنند. آیا خانواده ها ایجاد مشاغل جدید را می پذیرند؟

هم اکنون نیز با گذشته دو فصل و نیم معادل 223 روز از آخرین اعلام نرخ بیکاری، کاهش این نرخ و اعلام رسمی آن می تواند خط بطلانی بر تردیدها و گمانه زنی ها در مورد احتمال افزایش دوباره نرخ بیکاری بکشد. البته اینکه خانواده ها نیز موضوع ایجاد فرصتهای جدید شغلی را بپذیرند و یا خیر، خود موضوع دیگری است.

اولیاء علی بیگی در گفتگو با مهر در خصوص ایجاد 1.3 میلیون شغل جدیدی که توسط وزارت کار و امور اجتماعی در سال جاری اعلام شده است و همچنین افزایش این تعداد به 1.5 میلیون فرصت جدید شغلی تا پایان سال، گفت: مطمئنا دولت می خواهد در این زمینه فعالیت های مناسبی داشته باشد.

نایب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور، اظهار داشت: حال اینکه دولت می خواهد مشاغل جدیدی در کشور ایجاد شوند کار یک روز و یا دو روز نیست. دولت تلاش می کند.

علی بیگی ادامه داد: همه دستگاه های موجود در کشور باید مسئولیت پذیری در زمینه اشتغال داشته باشند تا ما بتوانیم با حفظ اشتغال موجود و تلاش در جهت افزایش پایداری آن، به سمت ایجاد مشاغل جدید نیز برویم.

وی خاطر نشان کرد: اینکه دولت دغدغه بیکاران را داشته باشد امری پذیرفتنی است اما نمی توان گفت که فقط در همین حد کافی است چون موضوع اشتغال، مسئله ساده ای نیست و نیاز به ملزوماتی دارد.

این مقام مسئول در بخش کار و اشتغال کشور بیان داشت: اینکه موضوع ایجاد 1.3 میلیون شغل جدید توسط وزارت کار و امور اجتماعی اعلام شده است نیاز به مستنداتی دارد که قرار بود از سوی این وزارتخانه به شورای عالی اشتغال ارائه شود. به گفته علی بیگی، اینکه برای افراد به چه صورت و با چه کیفیتی مشاغل جدید ایجاد شده باشد و یا اینکه با چند ساعت کار در هفته افراد متقاضی کار شاغل خواهند بود، خود مسئله جداگانه ای است اما در هر صورت در این بخش تلاش صورت گرفت.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

5 پاسخ به “223 روز است که نرخ بیکاری اعلام نشده است”

 1. ناشناس گفت:

  آمار بدهند یا ندهند چی فرقی می کند مردم دارند با تمام وجود فقر و بی کاری را حس می کنند

 2. سبزه قبا گفت:

  همه ی آنها از ایجاد شغل جدید سخن میگویند اما از نابودی فرصت های شغلی قبل سخنی گفته نمی شود . در واقع آمار بیکاری یک عدد ثابت نیست و هر لحظه در حال تغییر است . اشخاصی بیکار میشوند و اشخاصی شاغل.
  این همه سایت اینترنتی دولتی راه افتاده که انواع اطلاعات را از مردم جمع آوری میکنند بعید است که نتوانند سایتی راه بیاندازند که آمار بیکاران کشور را بدست آورند. اینها آمار بیکاران کشور را دارند اما ارایه نمیدهند و داشتن این آمار را حاشا میکنند.
  از قدیم گفته اند که دیوار حاشا برای آدم رسوا بلنده.

 3. ناشناس گفت:

  من هم علی رغم توانمندی که در حوزه های مختلف حرفه خود دارم الان 6 ماه است که بیکارم.

 4. ناشناس گفت:

  آمار دروغ به چه درد مردم میخوره؟

 5. اشکان گفت:

  35 درصد