سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نامه خانه تئاتر به وزیر ارشاد: توقیف تئاتر دارای مجوز، غیرقانونی است و امنیت شغلی ه...

نامه خانه تئاتر به وزیر ارشاد: توقیف تئاتر دارای مجوز، غیرقانونی است و امنیت شغلی هنرمندان را متزلزل می‌کند

چکیده :به اعتقاد اعضای هیات مدیره خانه تئاتر، نهادی که حکم توقیف اجرای نمایش را صادر نموده خارج از اراده شورای نظارت اعمال نظر نموده است، که این مساله خلاف قانون بوده و بهر دلیلی و از سوی هر نهادی که اجرای نمایش توقیف گردد کارگردان نمایش نباید پاسخگو باشد و برای نمایشی که مجوز قانونی از شورای نظارت و ارزشیانی داشته به دادسرا احضار شود. این رویداد ناخوشایند امنیت شغلی و روحی هنرمندان و دست اندرکاران تئاتر را متزلزل کرده...


اعضای هیات مدیره خانه تئاتر با نگارش نامه​ای خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از او خواستند تا به مسائل پیش آمده برای اجرای تئاتر «هداگابلر» رسیدگی کند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر، این نامه پس از آن نوشته شد که وحید رهبانی کارگردان نمایش با ارسال نامه​ای به هیات مدیره خانه تئاتر از وضعیت پیش آمده برای این نمایش اظهار نگرانی کرد.

نمایش «هدا گابلر» براساس متنی از هنریک ایبسن در مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفت و پس از انتشار عکس​هایی از این نمایش اجرای آن متوقف شد.

رئیس مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد به عنوان نهاد متولی صدور مجوز اجرای نمایش​ها، پس از این اتفاق گفت که از حق و حقوق گروه حمایت می کند.

وزیر ارشاد نیز در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به خبرنگاران گفت:«ماجرا آنطور که می گویند، نبوده​است.»

اعضای هیات مدیره خانه تئاتر در نامه خود آورده​اند:«در پی توقف اجرای نمایش هداگابلر و احضار کارگردان نمایش آقای وحید رهبانی به دادسرای کارکنان دولت هیئت مدیره ی خانه تئاتر پس از دریافت و بررسی شکایت ایشان از جنابعالی در این مورد درخواست رسیدگی و پیگیری می نماید.در شکوائیه ی آقای رهبانی – که به پیوست ارسال می گردد – اشاره به توقیف نمایش و احضار ایشان به دادسرای کارکنان دولت، انجام بازپرسی و آزادی مشروط ایشان به قید وثیقه شده است.»

در نامه یاد شده به این مساله هم اشاره شده که نمایش یاد شده، با مجوز قانونی و رسمی شورای نظارت و ارزشیابی معاونت هنری وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال اجرا بوده و نهادی که حکم توقیف اجرای نمایش را صادر نموده خارج از اراده شورای نظارت اعمال نظر نموده است.

به اعتقاد اعضای هیات مدیره خانه تئاتر این مساله خلاف قانون بوده و بهر دلیلی و از سوی هر نهادی که اجرای نمایش توقیف گردد کارگردان نمایش نباید پاسخگو باشد و برای نمایشی که مجوز قانونی از شورای نظارت و ارزشیانی داشته به دادسرا احضار شود.

در این نامه آمده است:« بنا به اظهارات آقای وحید رهبانی، مطالب واهی و عکسهای دست کاری شده خبرگزاری ها و نشریات نباید مستند صدور حکم برای توقف تئاتر باشد. کارگردان نمایش مذکور هم کارمند دولت نیست بنابراین دادسرای کارکنان دولت صلاحیت قانونی احضار و بازپرسی از نامبرده را نداشته است.»

هیئت مدیره خانه ی تئاتر با توجه به واهی بودن ادعاهایی که منجربه توقف غیرقانونی نمایش مذکور شده خواهان از سر گیری اجرای نمایش هداگابلر و حمایت حقوقی از نامبرده شده​است.

نویسندگان نامه در پایان یادآور شده​اند که « این رویداد ناخوشایند امنیت شغلی و روحی هنرمندان و دست اندرکاران تئاتر را متزلزل کرده و خانه ی تئاتر به عنوان تنها نهاد صنفی غیر دولتی و نیز تنها ملجا قانونی هنرمندان تئاتر ، خود را در پیگیری و استیفای حقوق تضییع شده ی اعضای این نهاد از مجراهای قانونی موظف می داند .بدیهی است از جنابعالی به عنوان شخص اول تنها وزارت خانه ی صلاحیت دار عرصه ی فرهنگ و هنر خواهان پیگیری عاجل و رفع مشکل پیش رو هستیم.»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.