سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » زمان ترکیدن حباب بازار بورس ایران نزدیک است...

زمان ترکیدن حباب بازار بورس ایران نزدیک است

چکیده :هرگاه شاخص بورس یا نسبت قیمت به سود بورس در یک بازه زمانی حداقل 40درصد بالاتر از میانگین شاخص یا میانگین نسبت قیمت به سهام 5 سال قبل باشد احتمال حبابی بودن بورس زیاد است و باید منتظر ترکیدن این حباب و افت قیمت شدید باشیم که این شرایط در حال حاضر در بورس کشورمان قابل مشاهده...


با وجود رکود اقتصادی و کاهش رشد اقتصادی کشور از 6.5 درصد سال 1386 به حدود 2 درصد طی سالهای 1387 تا 1389 نقدینگی از 160 هزار میلیارد تومان به 256 هزار میلیارد تومان در نیمه اول امسال رسیده که بخش عمده این نقدینگی جذب بازارهای بورس و طلا شده به نحوی که حبابی شدن این بازارها را به دنبال داشته و عنقریب باید منتظر ترکیدن این حباب‌ها و افت شدید قیمت سهام باشیم.

به گزارش آفتاب شاخص بورس کشورمان طی یک سال گذشته حدود 140درصد بالا رفته در حالی‌که سود 140 درصدی بازار بورس با افزایش 39 درصدی در بازار طلا، افزایش 10درصدی میانگین قیمت ارزهای خارجی و افزایش 9 درصدی بازار مسکن همراه شده است.

با افزایش 140درصدی شاخص بورس طی یک سال گذشته نسبت قیمت سهام به سود پیش‌بینی شده شرکت‌ها(P|E ) از میانگین 5 به حدود 9 افزایش یافته که معادل این نسبت در سال 1382 یعنی سال حبابی مشهور بورس است.

در این حالت نسبت سود به قیمت سهام معادل یک‌نهم یا حدود 12 درصد است؛ یعنی نسبت سود پیش‌بینی شده شرکت‌های بورسی به قیمت سهام این شرکت‌ها در یک سال آینده 12 درصد است در حالی‌که میانگین سود بانکی یک ساله 15 و سود اوراق مشارکت نیز حدود 16 درصد است به این ترتیب طی یک سال آینده سود بازار بورس(با ریسک) کمتر از سود بازارهای بانکی (بدون ریسک) خواهد بود.

هرگاه شاخص بورس یا نسبت قیمت به سود بورس در یک بازه زمانی حداقل 40درصد بالاتر از میانگین شاخص یا میانگین نسبت قیمت به سهام 5 سال قبل باشد احتمال حبابی بودن بورس زیاد است و باید منتظر ترکیدن این حباب و افت قیمت شدید باشیم که این شرایط در حال حاضر در بورس کشورمان قابل مشاهده است.

در حالی‌که دولت با انتقال نقدینگی حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به بورس درصدد خنثی کردن اثرات تورمی این نقدینگی است باید متوجه حبابی بودن بورس و افت شدید سهام در آینده نزدیک باشد و روند حرکت بانک مرکزی از کنترل تورم به کنترل بیکاری و اشتغال‌زایی تغییر کند یعنی دولت باید مردانه بخشی از تورم ناشی از هدفمند شدن یارانه‌ها را بپذیرد و به بازارها اجازه نفس کشیدن؛ افزایش قیمت و اشتغال‌زایی دهد نه اینکه با انتقال دستوری نقدینگی به سمت بازار سهام؛ اوراق مشارکت یا سپرده‌های بانکی؛ اثرات تورمی هدفمندی را به تاخیر انداخته و رکود اقتصادی را تشدید نماید.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

8 پاسخ به “زمان ترکیدن حباب بازار بورس ایران نزدیک است”

 1. حبیب تبریزیان گفت:

  بورس تهران حباب نیست بمب ساعتی اتمی است که دیر یا زود منفجر میشود. تقریباً همه و نه قسمتی از شرکتهای ثبت شده در بورس فاقد سرمایه واقعی، بازدهی و سود دهی واقعی هستند که کارگزاریهای دولتی ،شبه دولتی و نیمه دولتی و متعلق به سپاه با کلاه بازی ارزش بورسی آن ها مصنوعاً و چند صد برابر (و نه ده برابر) افزایش یافته است. خیلی موسسات بیمه و در صدر همه صندوق بیمه تأمین اجنماعی و سایر صندوقها متعلق به مزد و مستمری بگیران جز دستگاه های بنیاد شده روی این بمب اتمی ساعتی هستند ولی چیزی به کشیده شدن چاشنی این بمب و سونامی فروپاشی بورس باقی نمانده است. کنتول دولت و سپاه روی سیستم بانکی میتواند این انفجار را به تأخیر بیاندازد ولی نمیتواند انفجار انرا خنثی کند.

 2. مجید گفت:

  شما که انقدر کارشناسید چرا دوره خاتمی کاری نکردید؟؟
  محض رضای خدا یکی از حساب کتاباتون هم درسا از اب در نیومده
  زمان انتخابات گفته بودید تورم به 50% میرسه ولی به زیر 10 رسید
  گفته بودید بورس نابود میشه اما همچنان در حال رکورد زنی هست
  گفته بودید کشاورزا بیچاره میشن اما دوستان من که پدراشون کشاورز هستن مثل هر سال دارن پول در میارن و زندگی میکنن
  خوشم میاد از رو هم نمیرید

  • تنفس ممنوع گفت:

   آقای مجید
   خیلی از این کامنت شما خوشحال شدم، چون واقعا میگم اولین نفری هستید که بعد از 4-5 سال می بینم از شرایط راضی و خوشحاله، امیدوارم همیشه روزگارتون اینطوری بگذره.

  • بابک گفت:

   درباره تورم 10 درصدي مي خواستم توضيح بدم اگر اين عدد درست باشه نتيجه رکود اقتصادي هست نه رشد اقتصادي و توليد
   درست مثل کم شدن ترافيک تهران هست . آيا ترافيک تهران با برنامه ريزي دولت کاهش پيدا کرده يا بدليل رکود اقتصادي هست . من يک راننده آژانس در تهران هستم. درآمد ما حدودا نصف شده يعني زنگ آژانس به صدا در نمي آد . حالا شما ميتوني بگي دولت مشکل ترافيک رو حل کرده ؟

 3. سبزه قبا گفت:

  احتمالا به غیر از حباب بورس ، حباب های دیگری نیز به زودی خواهد ترکید. تورم افسار گسیخته و کاهش ارزش ریال عواقب دیگری نیز به دنبال خواهد داشت که شاید ترکیدن حباب بورس در مقایسه با آنان صدای کمتری داشته باشد.

 4. مهدي گفت:

  مجيدخان
  صداي دوحل از دور خوشه برو از نزديك ببين باباي دوستت از كجا در مي اره( از كشاورزي _ عمراً)

  ضمنا اين علما جطوري بكند توليد كننده نمي خوايم

 5. امیر گفت:

  آقا مجید چطوری اومدی اینجا ؟؟ با فیلتر شکن ؟؟!! یا اینم دروغه !!!

 6. یاسر گفت:

  تحلیل شما در مورد بعضی از شرکتها که ارزششون واقعی نیست مثل پست بانک و صدرا و از این قبیل سهمایی که p/eشون خیلی از حد معمول ونرم بازار بالاتراه کاملا درسته.اما تحلیل شما در کل بورس صدق نمیکنه.هنوز سهمایی هستن که ارزش خرید داشته باشن.
  یا حسین