سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » در حاشیه حکم چهار هزار تومانی سلحشور: انتقاد از دولت ممنوع، توهین به سینماگران آزا...

در حاشیه حکم چهار هزار تومانی سلحشور: انتقاد از دولت ممنوع، توهین به سینماگران آزاد

چکیده :فرج الله سلحشور با انتقاد از خانه سینما گفته بود: «بخش اعظم خانه سینما به دنبال بی بند و باری هستند.» این صحبت‌های کارگردان سریال «یوسف پیامبر» باعث شده خانه سینما برای اعاده حیثیت اعضایش از او به دادگاه شکایت کند. / به نظر می‌رسد دولت و قوه قضاییه و نهادهای دیگر حکومتی همچون صدا و سیما دست در دست هم داده‌اند تا خانه سینما را محدودتر...


در حالی که روزانه حکم‌های سنگین زندان و اعدام برای بیگناهانی که پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته، صرفن به دلیل اعتراض به تقلب در انتخابات صادر می‌شود، «فرج‌الله سلحشور کارگردان سریال‌ تلویزیون «یوسف پیامبر» به اتهام توهین به اعضای خانه سینما به پرداخت چهار هزار تومان جزای نقدی محکوم شد.» این خبر بازتاب گسترده‌ای در محافل خبری ایران داشت.

به گزارش ندای سبز آزادی، جمال خندان ‌کوچکی، وکیل خانه سینما به ایسنا گفت: «شعبه 1057 دادگاه عمومی جزایی تهران، آقای سلحشور را به جرم توهین به اعضای خانه سینما به پرداخت چهار هزار تومان جزای نقدی محکوم کرده که پس از تجدیدنظرخواهی متهم از دادنامه مذکور، شعبه 27 دادگاه تجدید نظر استان تهران نیز حکم را عینن تایید کرد.»

وی افزود: «در خصوص اتهام نشر اکاذیب نیز دادگاه با لحاظ توضیحات آقای سلحشور مبنی بر ارتکاب سهو و اشتباه و مواردی از این دست، برای وی قرار منع تعقیب صادر کرد.»

وکیل خانه سینما ابراز امیدواری کرد که مجازات جزای نقدی چهار هزار تومانی جنبه تنبیهی لازم را برای محکوم‌علیه داشته باشد.

این در حالی است که پرونده دیگری علیه سلحشور در شعبه 1057 به اتهام سرقت ادبی در جریان رسیدگی است.

صدور جواز دزدی و توهین

به گزارش ندای سبز آزادی، به نظر می‌رسد این حکم به گونه‌ای جواز توهین و دزدی را در عالم هنر نیز صادر کرده است؛ البته نه برای همه، بلکه فقط برای حامیان دولت. فرج‌الله ‏سلحشور از حاميان احمدي‌نژاد است که عنوان “کارگردان منتخب ستاد برگزاري نماز جمعه” را نیز بر خود دارد. او از طریق رانت‌هایی که در صدا و سیما دارد، با ساختن سریال‌های بی‌کیفیت، به ثروتی هنگفت دست یافته و اکنون نیز در حال ساخت سریال‌های دیگری است. به همین دلیل، 4 هزار تومان جزای نقدی برای این کارگردان ثروتمند تلویزیون چیزی کم‌اهمیت‌تر از شوخی است.

سلحشور به اعضا چه توهینی کرد؟

چندی پیش فرج الله سلحشور با انتقاد از خانه سینما گفت: «بخش اعظم خانه سینما به دنبال بی بند و باری هستند.» این صحبت‌های کارگردان سریال «یوسف پیامبر» باعث شده خانه سینما برای اعاده حیثیت اعضایش از او به دادگاه شکایت کند.

فرج الله سلحشور همچنین گفت: «من به نوع حرکت‌های خانه سینما ایرادهایی دارم و این حرکت‌ها را در جهت انقلاب و اسلام نمی‌دانم. خانه سینما از کسانی دعوت می‌کند که دشمنی‌شان را با ساختن فیلم‌هایی نشان داده و به اثبات رسانده‌اند. این گروه از طرف خانه سینما دعوت و تکریم می‌شوند.»

کارگردان «یوسف پیامبر» در بخش دیگری از حرف‌هایش گفت: «نوع رویکرد سینمایی خانه سینما به گونه‌ای است که انگار خانه سینما متعلق به این مملکت نیست. اینها ایرادهایی است که من به این نهاد دارم و به امید خدا، سند و مدرک را در دادگاه ارائه می‌کنیم.»

سلحشور درباره سفر اعضاي آکادمي اسکار به ايران، گفته بود: «به اعتقاد من دست‌هاي پشت پرده در سينما با دعوت از هيات هاليوودي قصد دارند، ‏زمينه آشتي جمهوري اسلامي با غرب را فراهم و آن را در کشور پياده کنند.»‏

فرج‌الله سلحشور که دوستي ديرينه‌اي نيز با جواد شمقدري معاون سینمایی وزیر ارشاد دارد، همچنين با ‏متهم کردن اعضاي خانه سينما به ارتباط با آمريکا، گفت: “در حقيقت سينماگراني که در دعوت از هيات هاليوودي ‏به ايران نقش داشته‌اند مي‌خواستند به همه اعلام کنند که از خارج از کشور نيز حمايت مي‌شوند.»‏

واکنش خانه سینما به توهین های سلحشور

محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما در واکنش به این توهین فرج الله سلحشور گفت: « در گذشته افراد بسیاری درباره اهالی سینما و خانه سینما اظهارنظر کردند که به دلیل آنکه به نوعی با ما همکار بودند یا دلیل دیگر ترجیح داده شد پاسخی داده نشود. اما اظهارات اخیر آقای سلحشور این بار متفاوت از گذشته بود و سخنان ایشان بار حقوقی ایجاد کرده است.»

عسگرپور با اشاره به سخنان سلحشور اظهار داشت: «حال آقای سلحشور باید ثابت کند که این بخش اعظم چه افرادی هستند که به دنبال بی بندوباری هستند.»

او در ادامه حرف‌هایش به قسمت دیگری از حرف های سلحشور اشاره کرد و گفت: «سلحشور در جایی دیگر می‌گوید اگر سفارت انگلیس آنان را به ضیافت دعوت کند می‌پذیرند. یا گفته است بسیاری از سینماگران در ضیافتی که توسط بنیاد سروس در امریکا برگزار شده است، حضور یافته‌اند. سلحشور باید ثابت کند از بین چهار هزار و 500 نفر عضو خانه سینما اکثریت آنان که بیش از سه هزار نفر می‌شوند چه کسانی هستند که در این مجلس شرکت کرده‌اند.»

عسگرپور درباره پیگیری این پرونده گفت: «باید درباره این سخنان موضع گیری می‌کردم زیرا وظیفه قانونی من به عنوان مدیرعامل خانه سینما این است که از اعضای خود دفاع کنم. هرچند عده یی که در بیرون خانه سینما حضور دارند سعی دارند بگویند که خانه سینما همه سینما نیست. یا عده‌ای نیز گفته‌اند این اتفاق دعوای دو صنف است که من متوجه منظور آنان نمی‌شوم.»

مدیر عامل خانه سینما تأکید کرد: «ما به نمایندگی از جامعه سینمای ایران که بیش از 95درصد از فعالان سینما در آن عضو هستند وکالت داریم تا از حقوق آنان دفاع کنیم و این وظیفه من است تا پایان این پرونده را پیگیری کنم.»

عسگرپور درباره پس گیری شکایت خانه سینما در صورت عذرخواهی سلحشور گفته بود: «تاکنون این امر صورت نگرفته است و هم اکنون نیز جای بحث نداریم. گلایه دیگری که من از ایشان دارم این است که ایشان گفته اند به زودی وضعیت سینما را افشا خواهم کرد من از ایشان می پرسم شما که از این جریانات مطلع بودید چرا تا به امروز سکوت کردید.»

از سوی دیگر جمال خندان وکیل مدافع خانه سینما درباره اظهارات سلحشور گفت: «ایشان در اظهاراتش گفته مسیر سینما و سینماگران از ابتدای انقلاب مسیر مفسده آمیزی بوده است و اینکه اکثریت اعضای خانه سینما با این انقلاب موافق نیستند. پس این همه فیلم هایی که در تایید انقلاب ساخته شده و فیلم های سینمایی دفاع مقدس چه هستند؟»

عصبانیت از خانه سینما، از جای دیگری ناشی می‌شود

پس از انتخابات سال گذشته، علیرضا سجادپور دبیر هیات اسلامی هنرمندان از خانه سینما به دلیل سکوت در پی حوادث پس از انتخابات در نامه یی شدیداللحن انتقاد کرد.

او همچنین با ابراز تاسف از شکایت خانه سینما از سلحشور گفت: «نهادهای سینمایی نباید اختلافات را به دادگاه بکشانند.»

به نظر می‌رسد دولت و قوه قضاییه و نهادهای دیگر حکومتی همچون صدا و سیما دست در دست هم داده‌اند تا خانه سینما را محدودتر سازند.

حکم 4 هزار تومانی سلحشور شاید آغاز راهی پرخطر برای اهالی سینما باشد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “در حاشیه حکم چهار هزار تومانی سلحشور: انتقاد از دولت ممنوع، توهین به سینماگران آزاد”

  1. ناشناس گفت:

    آقا. اجازه بدین 4هزارتومن نقدی بدم؛ 2تا فحش بدم. ارزون نیست؛ نقد و بدون دادگاه تقدیم حضور آقای … فحش می‏دم!!! تا دیگه تو این مملکت گل و بلبل!! هیچ … پیدا نشه که سوار آدمها بشه!!

  2. ناشناس گفت:

    راهي پر خطر و روشنگر