سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کاهش کیفیت نان، همزمان با افزایش قیمت آن...

کاهش کیفیت نان، همزمان با افزایش قیمت آن

چکیده :با مصوبه سازمان تعزیرات مبنی بر یكسان سازی قیمت نانوایی های آزاد پز و دولتی، كه شب گذشته از تلویزیون اعلام شد ، كیفیت نان به جای آنكه افزایش یابد ، كاهش خواهد...


برخلاف ادعای محمود احمدی نژاد مبنی بر تصمیم دولت برای افزایش كیفیت نان و كاهش ضایعات نان در كشور ، سازمان تعزیرات حكومتی مصوبه ای به تصویب رسانده است كه برمبنای آن هیچ نانوایی ، حتی نانوایی های آزاد پز نیز امكان استفاده از روغن ، خمیر مایه ، زردچوبه، كنجد و … را در نان نخواهند داشت .

با توجه به این مصوبه سازمان تعزیرات مبنی بر یكسان سازی قیمت نانوایی های آزاد پز و دولتی، كه شب گذشته از تلویزیون اعلام شد ، كیفیت نان به جای آنكه افزایش یابد ، كاهش خواهد یافت.

حتی گفته می شود سازمان تعزیرات حکومتی، در برخی شهرها با نانوایی های آزاد پزی كه نان با كیفیت به قیمت سابق عرضه كنند، برخورد خواهد كرد.

به گزارش جرس این تصمیم دولت در راستای نزدیك كردن قیمت نانوایی های آزاد و دولتی و در حمایت از نانوایی های دولتی است كه با كیفیت پایین نان توانرقابت با نان های باكیفیت آزادپز را نخواهند داشت.

بنا بر مصوبه دولت، قیمت نان های دولتی تا دو و نیم برابر افزایش و قیمت نان های آزادپز تا ۴۵درصد كاهش می یابد.

هم اکنون قیمت آرد نول (٢٣درصد) آزاد كارخانه های غیر دولتی تولید آرد هر كیسه ۴٠ كیلیویی بین ۱٨٢٠٠ تا ۱٨٨٠٠ است و طبق مصوبه دولت قرار است آرد دولتی با كیفیت بسیار پایین تر (۱٨ درصد) به قیمت هر كیسه ای ۱٢٠٠٠ تومان به همه نانوایی ها اعم از دولتی یا آزاد پز داده شود.

این كاهش قیمت آرد، كاهشی معادل ٣۵ تومان در هر نان بربری آزاد و حدود ۴٠ تومان در هر نان سنگك آزاد و به همین میزان افزایش قیمت برای نانوایی های دولتی ایجاد می كند. در حالی كه دولت قصد دارد قیمت نان دولتی را تا دو و نیم برابر افزایش دهد و قیمت نان آزاد را تا ۴٠ درصد كاهش دهد ، امری كه به طور طبیعی منجر به كاهش شدید كیفیت نان می شود.

این گزارش همچنین حاکیست علی رغم ادعای دولت مبنی بر تصمیم دولت برای رقابتی شدن بازار نان و افزایش كیفیت آن، با این تصمیم دولت نانوایی های آزادپز كه نان با كیفیت تولید می كنند و كارخانه های تولید آرد غیر دولتی از عرصه رقابت حذف خواهند شد و همه بازار نان و آرد در اختیار دولت قرار خواهد گرفت و دولت با انحصاری كردن بازار نان و آرد ابزاری برای كنترل بیشتر جامعه از طریق نان در اختیار خواهد گرفت.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “کاهش کیفیت نان، همزمان با افزایش قیمت آن”

  1. اميد گفت:

    سلام به همه
    از صبح امروز كه نرخ نان در شهر اعلام شد درب هر مغازه نانوايي دو مامور با باطوم مشغول مراقبت از صفوف بهم پيوسته مردم جهت خريد نان با پول حلال يارنه شدند زيرا تا كنون پول همه مردم حرام بود و مردم همگي نان حرام ميخوردند .