سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » فتواهای شریعتمداری و مشایی برای مراجع تقلید...
» حمله به مرجعیت، جدیدترین جلوه ی ترس های ارباب قدرت

فتواهای شریعتمداری و مشایی برای مراجع تقلید

چکیده :معلوم است که تکلیفِ قدرت مدار شریعتمداری، آبی به آسیاب کسی نخواهد ریخت و جز آبرویی از او نخواهد برد و این تنها حسین شریعتمداری است که باید تکلیف خود را بداند و بداند که اگر از مراجعه ی خانواده های زندانیان به بیوت مراجع ترسیده است و درهای باز خانه های مراجع او را عصبانی کرده است – که بازجویان این یکی را نمی توانند ببندند – دلیلی ندارد ترس و خشم خود را به حساب مراجع عظام بنویسد و درس نخوانده و مکتب نرفته، برای آن ها تعیین تکیف کند. قرار نیست کسی از عصبانیت و خشم برادر حسین تلقی «خدمت» داشته باشد، مراجع تقلید که جای خود دارند. برادر حسین، اگر اوهام فتنه او را تنها نمی گذارد و زیاده ترسیده است و احساس خطر می کند و گمان می برد که مظلوم واقع شده است، بهتر است او نیز به همین سنت حسنه اقتدا کند و مودبانه به خانه ی مراجع برود و داد بخواهد و طلبِ تکلیف کند. شاید تکلیف پذیری ِ ارباب قدرت، کار همه را آسان تر...


کلمه – آل طاها: مراجع عظامی که مخاطب نوشته های حسین شریعتمداری هستند، «بایـد» از آن تلقی خدمت داشته باشند. این اولین فتوای حسین شریعتمداری برای مراجع عظام تقلید است. مراجعی هم بنا به فتوای دوم آقای شریعتمداری «بعضی از آنها نه محترم اند و نه مرجع». فتوای سوم هم مربوط به رفتار آن هاست. گروهی از مراجع هم که برادر حسین فقط و فقط آنها را محترم و مرجع می داند، «نبایــد» در «پذیرش و ملاقات با خانواده زندانیان» به گونه ای رفتار کنند که تصور حمایت از فتنه را به ذهن مخاطبان بکشاند.

آنچه آمد، تنها گوشه هایی از نوشته ی حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان – اول دی ماه 89 – است. نوشته ای که به ملاقات های خانواده ی زندانیان با مراجع پرداخته است و نویسنده با ابراز نگرانی از «نتایج این دیدارها»به کرات برای مراجع تقلید، تعیین «تکلیف» کرده و از فرط هراس به هتاکی روی آورده و حتی در جایی گفته است «چرا برخی از مراجع عظام و محترم – فقط برخی از آنها که محترمند و نه برخی دیگر که نه مرجع هستند و نه قابل احترام – وارد این بازی شده و در این بازی دشمن ساخته، چه بخواهند و چه نخواهند، آب به آسیاب دشمنان اسلام ریخته اند؟!»

این نخستین باری نیست که کسانی چون حسین شریعتمداری با «پشتوانه ی قدرت»، جرات هتاکی می یابند و به ساحت علمای دین می تازند. هنوز چند روز از سخنان اسفندیار رحیم مشایی، نگذشته است که «نفهمیدن موسیقی و سخنان خود» را به گروهی از مراجع نسبت داده بود و البته او نیز قبل از هر چیز، تکلیف مخاطب را تعیین کرده بود و گفته بود: «مبادا بگویند کفر می گوید.» به شباهت استدلال های این دو نفر و نوع مواجهه با مراجع دقت کنید. هر دو چیزی را می فهمند که مراجع نمی فهمند و هر دو پیشاپیش بر شعور مخاطب تکلیف می نویسند. گویا دین زدایی تنها به عملکرد آقایان ختم نمی شود و نوبت به ریشه ها رسیده است. زیرا دینی که مانع قدرت آقایان باشد و ماندن آن ها در قدرت را توجیه نکند، لازم است مهار شود.

مستی قدرت اینان را چنان غافل کرده است که گویی بی خبرند که سنت افتاء و وجود مراجع تقلید از برکات دین اسلام است و قرن هاست که مردانی خداترس و مردم دوست، با اقتدا به همین سنت حسنه زندگی خود را وقف اسلام و مردم کرده اند و ارتباط میان نیازهای مردمی و روش های دینی را پویا و زنده نگه داشته اند. این مردان دین – که جهان هیچ گاه از وجود آنها خالی نیست و خالی مباد – بنا به همین رسالت تاریخی، همواره پایگاه مراجعه ی مردم بوده اند و درهای خانه ی آن ها همواره بر روی همه باز است.

کسانی که سرکشی ارباب قدرت را در مقابل مراجع تقلید ندیده اند و احیاناً اعتقادی ندارند و شاید بعید می دانند، با مطالعه ای کوتاه در رفتار و گفتار حسین شریعتمداری و اسفندیار رحیم مشایی می توانند به این باور برسند که رویارویی ارباب قدرت و علمای دین، یک رویارویی بالقوه است و هر لحظه که قدرت مطلقه خود را در خطر ببیند و هر جا که دین، قدرت را به فساد گرفتار بداند، به فعلیت خواهد رسید. افعال و گفتار این دو نفر، شاهدی گویا و زنده بر این حقیقت تاریخی اند و در آخرین نمونه، سرکشی ارباب قدرت، کار را به جایی رسانده است که آقای شریعتمداری تلویحاً از مراجع تقلید خواسته است در خانه ی خود را به روی مردم ببندند و پل ارتباط با مردم را محدود کنند؛ مبادا دق الباب خانه ی مرجعیت، خواب ارباب قدرت را آشفته تر کند.

پیشاپیش معلوم است که تکلیفِ قدرت مدار شریعتمداری، آبی به آسیاب کسی نخواهد ریخت و جز آبرویی از او نخواهد برد و این تنها حسین شریعتمداری است که باید تکلیف خود را بداند و بداند که اگر از مراجعه ی خانواده های زندانیان به بیوت مراجع ترسیده است و درهای باز خانه های مراجع او را عصبانی کرده است – که بازجویان این یکی را نمی توانند ببندند – دلیلی ندارد ترس و خشم خود را به حساب مراجع عظام بنویسد و درس نخوانده و مکتب نرفته برای آن ها تعیین تکیف کند. قرار نیست کسی از عصبانیت و خشم برادر حسین تلقی «خدمت» داشته باشد، مراجع تقلید که جای خود دارند. برادر حسین، اگر اوهام فتنه او را تنها نمی گذارد و زیاده ترسیده است و احساس خطر می کند و گمان می برد که مظلوم واقع شده است، بهتر است او نیز به همین سنت حسنه اقتدا کند و مودبانه به خانه ی مراجع برود و داد بخواهد و طلبِ تکلیف کند. شاید تکلیف پذیری ِ ارباب قدرت کار همه را آسان تر کند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

50 پاسخ به “فتواهای شریعتمداری و مشایی برای مراجع تقلید”

 1. سید گفت:

  اگر نمی دانستید بدانید که آقای شریعتمداری مخترع برق .مخترع تلفن . از بنیانگذاران ناسا . متخصص پروند سازی برای افراد از خردسالی تا پیری داری دکترای فیزیک .برندی جایزی صلح نوبل و به تازیگی نیز که علام مرجعیت نمو دند دیگر چه چیزی از خصوصیات این نابغه ایرانی باید گفت ؟

 2. حلاج گفت:

  بابا برادر حسین مامور و معذوره این حرف ها که از خودش نیست به او می دهند و ایشان می نویسد. مهم برای ایشان در مدار قدرت بودن است. غلام قدرت است وبس.

 3. انقلابی و رزمنده گفت:

  برادر حسین قدرتمداری گناهی ندارد اینطوری بار امده و بزرگ شده .ایشان به این ادبیات عادت کرده.لذا ترک عادت موجب مرض است.

 4. علی گفت:

  همه می دانند که شریعتمداری نماینده رهبر است. از خودش که حرف نمی زند …

 5. حسن گفت:

  وای اگر دکتر علی شریعتی رو می شنیدیم!

 6. هادی گفت:

  مراجع بزرگ و شجاع ما اگر به تهدیدات حسین قلدر پاسخ ندهند بدانند که این مقاله برای محک زدن به برخورد مراجع توسط سخنگوی کودتا درج شده و سکوت مراجع باعث خواهد شد که فشار‌ها بر علما هر روز افزون تر شود. امروز کودتاگران در همه صحنه‌ها شکست خورده اند و همه امید خود را بر فشارهای اجتماعی متمرکز کرده اند، چون از نفوذ معنوی مراجع عظام نگرانند آمده میشوند تا با جو سازی آن عزیزان را تحت فشار قرار دهند

 7. يك سبز گفت:

  به قول تاج زاده عزيز “ملا حسين” است ديگر!!
  جوابش “سلام” است

  • آرش گفت:

   من با این برادر عزیز در نحوۀ نامگذاری حسین شریعتمداری کاملاً موافقم و از جناب آل طاها و دیگر نویسندگان و پیام گذاران این سایت و دیگر سایتهای جنبش سبز، بخصوص جرس، خواهش میکنم که تلمیح برادر بزرگوار جناب تاجزاده را جدی بگیرند و از این به بعد از بکار بردن عناوینی چون برادر حسین و حسین بازجو و… خودداری نموده و صرفاً او را ملاحسین بخوانیم.
   با امید موفقیت برای جنبش سبز
   آرش

 8. محمد گفت:

  البته این یک واقعیت است که متاسفانه مسیر اصلی انقلاب از هدف های خود منحرف و در مسیر دیگری در حال ادامه است امثال آقای شریعتمداری با اعتقاد راسخ به هدفی واهی در حال تلاش است و فکر می کنند در حال خدمت به اسلام هستند آدم تاسف می خورد بر جهل راسخ افرادی که خود را خادم اسلام می دانند ولی با اعمال خود بزرگترین ضربه ها را بر پیکر اسلام عزیز می زنند و نسل جوان و انقلابی و جویای حقیقت این افراد را نماد اسلام می پندارند و چون اینها هم خود را نماد اسلام می دانند و اینگونه تبلیغ می کنند چالشی بزرگ در فراروی جوانان می گشایند بر حقیر مبرهن است که کسانی که امثال ایشان و هم فکرانشان در حال تلاش برای بقای قدرت خویش هستند نه اسلام و جمهوری اسلامی در محضر و بارگاه الهی سخت پاسخ خواهند داد که چه بر سر اسلام آوردند و این دور نیست که به زودی خواهند دید البته در آینده ای نه چندان دور هم پیش بینی حضرت امام از عملکرد زشت این افراد معلوم می گردد و در اثر عمل زشت اینان باید نماز ها را در پست تو های خانه ها خواند و حرف از اسلام و دینداری سخت و نا بخشودنی خواهد شد و پاسخگوی امام و شهدا از 15 خرداد 42 تا امروز این آقایان خواهند بود

 9. آزاده گفت:

  واقعا شرم آوره…………………….!!!

 10. ناشناس گفت:

  این فتوا اگر به فتوای شریح قاضی شبیه نیاشد به پیشنهادی که در روز عاشورا به عمر سعد داده شد خیلی شبیه است همان پیشنهادی که می گفت اگر اجازه دهی حسین (ع) به همراه اصحابش نماز بخواند مردمی که به جنگ با او آماده انددر جنگ مردد خواهند شد چرا که آنها به مردم گفته بودند امام (ع) بر دین و خلیفه برحق خروج کرده اند پس کسی که بردین خروج کرده چگونه نماز به جا می آورد.
  در اینجا هم اینها ازخود می پرسند جگونه است مردمی که از … به مراجعی که پاسبان حریم دین هستند پناه می برند؟

 11. محقق گفت:

  در یک تقسیم دیگاه با توجه به اینکه در حاکمیت فردی فرد قدرتمند هرگونه مماشات در مقابل مخالفان خود را خیانت تلقی می کند فرق نوشته اقای شریعتمداری و نویسنده نامه موهون (وزیر فرهنگ زمان شاه ) که او نیز مخالفین خود در جبهه روحانیت را ارتجاع سیاه نامید در چیست .
  البته نویسنده ان نامه انقدر شرط ادب را رعایت فرمود که با نام مستعار نامه خود را در روزنامه اطلاعات به چاپ بر ساند . اما ایشان کار را بجایی رسانده که نایبن اقا امام عصر (عج ) را علنا با کلمات نامحترم و…. قلمداد می کنند . و متوجه نیستند اگر حوزه ما خالی از بزرگانی چون امام است که کاخ شاه را بخاطر توهین به بیوت حضرات بر سرش خراب کند . اما این نوشته ها در تاریخ ثبت خواهد شد

 12. حاجت گفت:

  حسین خان – هنوز هم دیر نشده است بجای منافع شخصی بفکر مردم و اسلام باشید . تعصب – قدرت و حربه ترساندن مردم را رها کنید و خشم ملت همانند سال 57 را بیاد آورید.هنوز کمی فرصت باقی مانده است.از حلقه کودتا بر علیه مراجع دست بردارید.

 13. محمد امی گفت:

  به نام خدا
  سلام
  تمامی این مصائب از وجود نداشتن نظارت بر رهبری نشات میگیرد.

 14. ناشناس گفت:

  درود بر موسوی

 15. جانباز دفاع مقدس گفت:

  اقای شزیعتمداری با این سوابق و اتهاماتی که به او وارد است، هیچ راه برون رفتی برای خود متصور نیست! ولذا حتی اگر یزید هم مورد تایید خط فکری او باشد بر زن و بچه خودش هم ترجیح خواهد داد! واین سزای طبیعی کسانی است که آگاهانه خباثت کردند و جنایاتی آفریدند، ودور نباشد که جزایی مثل صدام داشته باشندئ! فعلا نیز در عذابند و بیشتر از هر کس دیگری اینان در فکرو خیالند و این اراجیف نیز بخاطر همین آشفتگی روحی اوست.

 16. راه روشن گفت:

  این عاقبت سکوت طولانی بعضی مراجع است که به حضرات اجاز هتاکی میده. لعنه الله علی شرعتی و اصحابه و اصدقائه.

 17. ناشناس گفت:

  چقده بگم این … بزرگش نکنید

 18. har ki گفت:

  akhe ta key mikhaym begim hoosein va rofagha tarsidan, torsoo mayiim ke be konje khone khazidim rofagha

 19. رضا گفت:

  یاد دکتر گوبلز ، مدیر تبلیغاتی رایش سوم در المان افتادم.این سخنان و حرکتها بسیار چندش اور هستند.

 20. یک رزمنده سبز گفت:

  چطور می شود یک نفر همه برای امام زمان گریه کند؛ همه مراجع را موسیقی نفهم بخواند؛ همه به هدیه تهرانی هدیه دهد؛ هم با رهبر مخالفت کند و بر کنار نشود؛ هم هر که را بخواهد برکنار کند؛ هم از مکتبِ ایرانی دفاع کند و هم بتواند استوانه کوروش را از انگلیس قرض بگیرد و با همه اینها که گفتم جاسوس همانجایی که گفتم نباشد؟
  یک نفر _ترجیحا از بیت رهبری_ به من جواب دهد تا بیش از این در بدگمانی نمانم.

 21. ناشناس گفت:

  جناب حسین خان شریعتمداری!
  چگونه شما خط کش خوبی ها و بدی ها و گناهان ما شده اید؟
  چرا آیه‏ای یا حدیثی نیامد که بفرماید: ان فی سنة 88 و بعدها، حسین شریعتمداری لکم اسوة حسنة و الیوم اتممت علیکم نعمتی!؟

 22. هشدار هشدار!!! گفت:

  این مشاعی را با برنامه دارند می اندازند سر زبانها واو مواضعی را میگیرد که اقشاری که با روحانیت مخالف هستند تحت تاثیر قرار گیرند تا در آینده رای آنان را بگیرد.دارند مهره پروری میکنند

 23. ناشناس گفت:

  ازکوزه همان تراوت که دروست

 24. علي گفت:

  با سلام
  واقعا كسي به جز شما روزنامه كيهان را ميخواند
  من ميدانم كي ميگويد حسين چي بنويسه ولي با نخوندن ميشه جوابشون را داد

 25. سارا گفت:

  ساده نباشيد دوست ناشناس من !
  استفاده ابزاري از موسيقي( و چيزهاي ديگر ) را با نظر كارشناسي در مورد موسيقي اشتباه نكنيد . اين اظهار نظر مشايي مصداق « عيني هدف وسيله را توجيه مي كند » است . همان چيزي كه مير حسين به درستي در يكي از بيانيه هايش به آن اشاره كرد و گفت گويا براي آقايان هدف وسيله را توجيه مي كند .
  تنهــــــــــــــــــــا تفاوتي كه مشايي و شريعتمداري در اين باره دارند ، نوع وسيله هايي است كه استفاده مي كنند و گرنه هدف همان قدرت است .
  مثلا براي مشايي هديه تهراني و الناز شاكر دوست و منشور كورش و تمدن ايراني و موسيقي و… ابزارند
  براي شريعتمداري اعتقادات ديني و بلانسبت امام حسين و امام و ابزارند .
  مشايي براي حفظ قدرت حاضر است هر كاري بكند و هر دروغي بگويد
  شريعتمداري هم حاضر است براي نگهداري قدرت هر تهمتي بزند و هر جنايتي مرتكب شود
  ———-
  دوست ناشناس :
  فتواي حرام بودن موسيقي را تقريبا هيچ مرجعي نداده است و به استثناي مراجع خود خوانده و يك شبه !!! مراجع تقليد براي فتواهاي خود مستنداتي شرعي ، قراني و روايي دارند و فارغ از درست بودن و نادرست بودن يك شبــــــه آن را صادر نمي كنند و صد البته هدف از فتوا خدمت به دين است نه به قدرت .
  اينكه كسي چون مشايي به اين سو‍ژه مي پردازد ، هدف نه ذم گاو آهن است و نه دفاع از تراكتور . هدف استفاده از اين مولفه هايي است كه استعداد بهره برداري سياسي را دارند . و جسارتا سبب مي شود كساني مانند جنابعالي اين گونه ولو به تلويح و از سر ناچاري از او دفاع كنيد و تائيدش كنيد . يعني مشايي خود چيزي براي تائيد كردن و شدن ندارد و براي جلب توجه افكار عمومي از اين مسائل بهره برداري مي كند . همان طور كه احمدي نژاد هاشمي و مسائل اقتصادي پيرامون او را به پله هاي قدرت براي خود تبديل كرد .

  دوست ناشناس !
  وقتي كساني چون امام موسي صدر غريب مي مانند و اجازه رشد فقه پويايي امثال كديور و دين شناسي اساتيدي چون سروش داده نمي شود ، كساني چون مشايي اين گونه نكته هاي گم شده را عوام فريبانه به كار مي گيرند و موج سواري مي كنند و متاسفانه توانسته اند بهره هاي خود را ببرند .
  سبز باشيد

 26. ناشناس گفت:

  خوشم میاد که مقاله شریعتمداری بدجوری بروبچ کلمه را آتیش زده . دمت گرم آقای شریعتمداری. خداوکیلی روشنگریهای شریعتمداری حال این سایت کلمه رو گرفته.

  • یک ایرانی گفت:

   با سلام به همه خوانندگان:
   آقای ناشناس بهتر بود به جای چابلوسی و پاچه خواری با دلیل و برهان در ارتباط با موضوع و دفاع از این عقده ای عمل می کردید.

 27. نوید گفت:

  این مرد نماد تاریکی‌ است . دروغ و ریا بر سر وروی ایشان از فرسنگها دور پیداست.

 28. mowj گفت:

  شریعتمداری هم واسه ما آدم شده؟؟؟؟؟؟؟؟/

 29. نا شناس گفت:

  ز هر طرف که شود کشته سود ایران است

 30. نويد گفت:

  حال معني اين چنين رواياتي قابل درك مي شه: امام زمان كه ظهور مي كنه مردم فكر مي كنن دين جديدي اورده.
  كه در امتداد گفته امام علي است كه فرمود به زودي اسلام چون پوستيني خواهد شد كه پشت و رو به تن كرده باشند، نمي گه سني يا شيعه يا فلان جا، اسلام به طور كلي!

 31. علي گفت:

  آن روزي اقتدار مراجع كمرنگ شد كه در مقابل ظلم به آيت الله منتظري سكوت كردند. ديگر اكنون اين آقايان به راحتي به مراجع توهين مي كنند.

 32. عبدا... گفت:

  بسمه تعالي
  حضرات آيات عظام اگر از اول مصلحت انديشي و مماشات نمي كردند حالا برادرحسين براي خودش حكم اجتهاد صادر نميكرد.

 33. بي خيال گفت:

  گر چرخ فلك به كام ما نگردد — كاري بكنيم تا نگردد

 34. nima گفت:

  بابا يكي بگه اين روزنامه در اين مملكت چكاره هست .به هر كي ميخات توهين ميكنه .براي هركسي كه ميتونه زندان ميبره .سخنگوي دولت ورهبر ه.حكم انحلال ميده.قانون تثبيت ميكنه .حكم اعدام صادر ميكنه .به دانشگاه حمله ميكنه .چاقوكش ومزدور تربيت ميكنه .دستور هجوم به مراجع رو ميده .به هر كي كه برسه خط ميده .واقعا كسي نيست در مقابل اين روزنامه مزدور قد علم كنه

 35. معلم سبز گفت:

  طبقه روحانیت سالها و قرنهای متمادی قبل از این انقلاب مسلمانان را به پیروی از امامان و مقابله با ظلم وزور فرا میخواندند با تشکیل انقلاب اسلامی که داعیه دینی داشت به نظر میرسد رسالت تاریخی خود را فراموش کردند در جنایات پس ار انتخابات انتظار بسیار بیشتری از ایشان در مقابله با جور وستم میرفت اما شاید مصلحت پرستی آنان را از قافله حق جویان جا گذاشت وامروز حسین شریعتمداری از این رویه مصلحت پرستی آنان بهره میبرد فکر میکنم خود کرده را تدبیر نیست کسانیکه مردم را در حساسترین شرایط یاری نکردند( بجز چند مرجع همیشه آزاده)اینک باید تنهایی خویش را چاره نمایند در مقابل هتاکیهای کانون قدرت وستم.

 36. ناشناس گفت:

  حسین اقا : با مراجع هم اره …

 37. بسیجی واقعی گفت:

  حسین بازجــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــو چون خودش بازجـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــو بوده لذا از این اعمال وحشت داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 38. sasan گفت:

  جنگ قدرت در ایران باید بسود ملی ومذهب گراها تمام شود، بخاطر فتنه های کنونی
  غرب علیه تمامیت ایران.،وآن هم به وسیله اقای احمدی نژاد مقتدرممکن است.

 39. عمارلویی گفت:

  جنابان شریعتمداری و مشایی با تمام اختلافی که با هم دارند فصل مشترک و هدف غایی انها از بین بردن اسلام و و درنتیجه نفی مردم سبز ایرا ن میباشدو تا کنون شیخنا حسین اقا به جایی رسیده و در نتیجه در حال غرق شدن میباشد و ادم مغروق به همه چیز متوسل میشود تا خفه نشود ولی این بار را اشتباهی قلم فرسایی فرموده اند و بفرموده شان هم اشتباه نموده اند شما دلگیر نشوید و اب دریا و مردم ایرات فرقی نکرده اند و اما داستان مشایی از بیخ و بن با حسین اقا تفاوت دارد ونتیجه کار این اقا از محدوده ایران و اسلام گذشته و خیالاتی موهومی در سر پرورده انذ و از دو و چندین جناح از داخل و … حمایت میشوند و با هدفی که ایشان دارند حرف محمد رضا پهلوی به کرسی خواهد نشست والسلام

 40. مجید گفت:

  کاملا معلومه که چرا شما ميخواهيد سر به تن يکي مثل شريعتمداري نباشه
  من الان رفتم متن روزنامه رو خوندم
  از تمامي دوستان طالب حق ميخوام برن مطلب رو بخونن

  بعد از خودن ميبينيد که چقدر اين سايت عجولانه عمل کرده و متنش چقدر مسخره هست :)
  البته به شما حق ميدم که چشم ديدن کسي مثل شريعتمداري رو نداشته باشيد
  اخه کم پته ها تون رو به اب نداده
  نمونه جالبش دادگاه شيرين عبادي بود که همه ديدن چطوري زد عبادي رو ناکار کرد
  قرار بود بعدش خاتمي بره شکايت کنه اما با ديدن قدرت استدلال شريعتمداري نشست سر جاش
  خداييش بهتر نبود قبل از جواب دادن يه کم فکر ميکرديد؟؟
  شما هميشه چشمتون رو (بخونديد عقلتون رو) ميبنديد و دهنتون رو باز ميکنيد؟؟
  دوستان همين الان بريد مطلب کيهان رو بخونيد بعد کلي تز کلمه خندتون ميگيره که مثل بچه اي عمل کرده که زورش گرفته و نميدونه چي بايد بگه

  • ناشناس گفت:

   سلام
   چه کسی چشم بسته؟
   کسی که کهریزک را انکار کرد؟
   کسی که ترور خیابانی را؟
   کسی که لباس‎شخصی‏های بی‏پدر و مادر را؟
   کسی که …؟
   خجالت هم خوب چیزی است!!

  • سبز سعني استقامت تا بهار گفت:

   شما كه متن شريعتمداري رو خوندين بگين واقعـــــــا شريعتمداري همچي حرفي زده : ” چرا برخی از مراجع عظام و محترم – فقط برخی از آنها که محترمند و نه برخی دیگر که نه مرجع هستند و نه قابل احترام – وارد این بازی شده و در این بازی دشمن ساخته، چه بخواهند و چه نخواهند، آب به آسیاب دشمنان اسلام ریخته اند؟!» “

  • ناشناس گفت:

   مجید جان قرار شد سر قضیه لباس شخصیها دیگه نیایی
   “چرا شما میخواهید سر به تن یکی مثل شریعتمداری نباشه”
   چرا اینهایی که رو کارند یه سر حسابی رو تنشان نیست
   محمود و حسین و اسفندیار و ….

  • کمال گفت:

   استدلالهای شریعتمداری واستیصال اورادربرابر آقای اطاعت میلیونهاایرانی درتلوزیون دیدند خودرابخواب نزنیداویک طبل تو خالی است.

 41. س.ز گفت:

  اين ابيات از دكتر سروش همين رو گفته :
  ———————-
  نا شسته روی و پشت به محراب و بی حضور
  خیز ای فقیهِ مدرسه نو کن وضوی خویش

  اکنون که آبــروی شریعــت بریختی
  برگرد سوی خانه پی آبروی خویش

  با شیخ شهر گوی که ظالم به چه فتاد
  تا سنگ تجربت نزند بر سبوی خویش

 42. میر گفت:

  در ادامه حرف سارای عزیز:امام موسی صدر خودش اهل موسیقی بود وخواهر زادشو با حمایتش نوازنده کرد

 43. احمد آزاد گفت:

  بابا چرا خودتونو اذيت ميكنيد
  بعد از ظهر يه سري به دكه روزنامه فروشي محل بزنيد ببنيد كه روزنامه كيهان مثل آشغال باد كرده رو هم .اگه ادارات دولتي مجبور به خريد اين زورنامه نبودند يه دونم فروش نميرفت البته يه رزوي بهترين روزنامه كشور بود قبل از اين كه امثال حضرات به پابوسي دولت تن دادند و پرستش خدا رو ترك كردندو احمدي نژادو مشاعي براشون شدند مراجع عظام

 44. امل خسته گفت:

  مخلص حاج حسینم هستیم