سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » گزارش مجلس از تخلفات صورت گرفته در واگذاری مخابرات به «یک نهاد خاص»...

گزارش مجلس از تخلفات صورت گرفته در واگذاری مخابرات به «یک نهاد خاص»

چکیده :گزارش تحقیق و تفحص مجلس از شرکت مخابرات منتشر شد؛ گزارشی که از تخلفات گسترده این شرکت خبر می‌دهد و تاکید می‌کند که تشریفات قانونی برای واگذاری سهام مخابرات مراعات نشده و واگذاری آن غیررقابتی بوده است. در این گزارش، هیچ اشاره‌ی مستقیمی به نام سپاه پاسداران نشده و تنها از "واگذاری سهام به یک مجموعه خاص که بیشتر تحت مدیریت نهاد‌های عمومی قرار دارد" سخن به میان آمده است. رئیس مجلس خاطرنشان کرده که گزارش این تخلفات برای دستگاه قضایی ارسال شده، اما آیا قوه قضاییه به تخلفات این «نهاد خاص»رسیدگی خواهد...


گزارش تحقیق و تفحص مجلس از شرکت مخابرات منتشر شد؛ گزارشی که از تخلفات گسترده این شرکت خبر می‌دهد و تاکید می‌کند که تشریفات قانونی برای واگذاری سهام مخابرات مراعات نشده و واگذاری آن غیررقابتی بوده است. در این گزارش، هیچ اشاره‌ی مستقیمی به نام سپاه پاسداران نشده و تنها از “واگذاری سهام به یک مجموعه خاص که بیشتر تحت مدیریت نهاد‌های عمومی قرار دارد” سخن به میان آمده است. رئیس مجلس خاطرنشان کرده که گزارش این تخلفات برای دستگاه قضایی ارسال شده، اما آیا قوه قضاییه به تخلفات این «نهاد خاص»رسیدگی خواهد کرد؟

به گزارش ایلنا، بررسی کمیته تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت مخابرات ایران به پایان رسید، مطابق گزارش این هیات شرکت مخابرات ایران در موارد متعدد تخلفات قابل توجهی دارد که در این گزارش به بخشی هائی از آن اشاره می شود.

بر اساس اصل 76 قانون اساسي و ماده(198) آئين نامه داخلي مجلس، موضوع تحقيق و تفحص از عملکرد شرکت مخابرات ايران درمورخ 13/5/1387 با امضاء چهارده‌نفر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به هيأت رئيسه مجلس شوراي اسلامي ارائه شد. پس از رای گیری در مجلس و رای اکثریت نمایندگان کار این کمیته آغاز شد و نتیجه بررسی‌های خود را درباره عملکرد شرکت مخابرات اعلام کردند.

تغییرات تعرفه‌ای خلاف قانون

در بخش اول این گزارش با اشاره به مقایسه عملکرد شرکت مخابرات با سند بالادستی برنامه چهارم توسعه آمده است: بررسي عملکرد احکام مرتبط با ارتباطات و فناوري اطلاعات در قانون برنامه چهارم توسعه حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات، داراي بيش از 40 حکم است.

در ادامه به ماده‌ (3) این برنامه که در مورد تثبيت قيمت خدمات مخابراتي است اشاره شده و آمده است: بنا بر ماده (3) اصلاح شده هرگونه تغيير هزينه خدمات پستي و مخابراتي ممنوع و منوط به ارائه لايحه دولت، همراه با دلايل توجيهي اقتصادي واجتماعي شده است .اما در طي سال‌هاي اجراء برنامه، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات وشرکت مخابرات ايران در چهار مورد تغييراتي را اعمال کردند که بر خلاف قانون برنامه بوده است:

– کاهش تعرفه پيامک غير لاتين از 147 ريال به 89 ريال و افزايش تعرفه پيامک لاتين از 147 ريال به 222 ريال.
– تغيير هزينه اشتراک تلفن ثابت از 50 هزار ريال به 500 هزار ريال
– تغيير هزينه اشتراک خط اينترنت پرسرعت
– تغيير تعرفه اتصال مشترکان تلفن همراه

عملکرد ضعیف در فناوری

در این گزارش به نقش شرکت مخابرات در موضوع فناوری نرم افزاری اشاره شده و تاکید شده است كه از مهمترين مصاديق فناوري‌هاي پيشرفته، فناوري نرم‌افزار است در صنعت نرم افزار با وجود ايجاد نظام‌صنفي رايانه‌اي و وجود مزيت هاي فراوان نيروي انساني، حجم دلاري صادرات محصولات نرم افزاري در سال 1388 به کمتر از 60 ميليون دلار و در سال‌هاي قبل از آن به 40 و 20 ميليون دلار رسيد که نشانه عدم تحقق برنامه توسط وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات است.

کوتاهی در اجرا سند راهبردی

در گزارش کمیته تحقیق و تفحص با اشاره به اجرای سند راهبردی در این بخش آمده است: بند(ج) ماده (44) قانون برنامه چهارم در مورد تهيه و تصويب سند راهبردي برقراري امنيت در فضاي توليد و تبادل اطلاعات کشور حداکثر تا پايان سال اول برنامه چهارم است اين سند در سال 1384 تهيه شد ليكن با تأخير سه ساله در 7/12/87 به تصويب رييس جمهور رسيد اما گزارشي از عملكرد دولت در رابطه با اجراء آن، به مجلس شوراي اسلامي واصل نشد.

عملکرد شرکت مخابرات در حوزه ضریب نفوذ

مطابق برنامه چهارم توسعه، ارتقاء ضريب نفوذ ارتباطات ثابت، سيار و اينترنت کشور حداقل به ترتيب پنجاه درصد (50%)، سي و پنج درصد (35%)، و سي درصد
(30%) باید باشد.

در همین حال در ارتباط با تلفن ثابت نظر به اینکه میزان توسعه در این بخش بستر را برای واگذاری به روز به مردم فراهم کرده است لذا کوتاهی در انجام وظیفه مشاهده نمی‌شود.

در زمینه تلفن همراه در بخش‌هاي دولتي و خصوصي در مجموع ضريب نفوذ 70 درصد رخ داد که بیش از هدف برنامه در پایان سال یاد شده است.
در خصوص ضريب نفوذ اينترنت مرکز آمار ايران با نمونه‌گيري در انتهاي سال 1388 ضريب نفوذ کاربران اينترنت کشور را 11 درصد اعلام شده است که آمار ارائه شده وزارت‌خانه بيش از اين بوده ليکن نحوه محاسبه آن ايرادات زيادي دارد و فرمول آن مدتها است كه درحال اصلاح توسط خود وزارت‌خانه است .

خصوصی سازی شبهه برانگیز

در فصل دوم گزارش کمیته تحقیق و تفحص به موضوع خصوصی سازی در شرکت مخابرات پرداخته شده و از جهات مختلف این واگذاری مورد بررسی قرار گرفته است در بخشی از این گزارش آمده است:

اگرچه وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات پيشتاز در اجرا اصل چهل و چهارم(44) قانون اساسي بوده است و فارغ از اشكالات مترتب بيش از ديگران در اين مسير حركت كرده است ليكن گام اول براي خصوصي‌سازي مخابرات آزادسازي و ايجاد يك نهاد تنظيم‌كننده مقررات مستقل است تا با واگشايي ظرفيت‌هاي زير‌ساختي كشور ايجاد بازار رقابتي را كه يكي از مهمترين اهداف ذكر شده در سياستهاي ابلاغي مقام معظم رهبري در اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسي است تحقق بخشد.

عدم توجه به اين مهم باعث ابهام‌هايي در خصوصي‌سازي شد زيرا در آن، يك انحصار ‌طبيعي از حاكميت دولت به بخش غير دولتي كه بيشتر به نهادهاي عمومي وابسته است، واگذار شد و ماحصل آن نقض اكثر اهداف منظور شده در سياست‌هاي ابلاغي مقام معظم رهبري بود.

برخی تخلفات و ابهامات در واگذاری

در ادامه این گزارش به برخی از این تخلفات و ابهامات اشاره شده که مهمترين مسائل قابل طرح درباره خصوصي‌سازي شركت مخابرات ايران به شرح زير است:

1- عدم تفكيك صحيح شبكه مادر و عدم واگشايي زير‌ساخت سيم مسي: انحصار موجود در تلفن ثابت و تسلط شركت مخابرات ايران بر شبكه دسترسي از طريق سيم مسي، باعث انحصار‌ در ساير خدمات ارتباطي و فناوري اطلاعاتي نظير اينترنت پر‌سرعت شده است به‌طوري‌كه هر اقدامي براي ارائه خدمات از طريق سيم نيازمند گذر از شبكه انحصاري در اختيار مخابرات ايران است.
2- عدم تعيين تكليف ودايع مشتركين: از آنجایي که بیش از 90 درصد سرمایه گذاری شرکت مخابرات ایران از محل ودایع مردم است تا تعیین تکلیف قطعی براي حقوق عمومي، واگذاری شركت به بخش خصوصی دارای اشکال اساسی در تضیع حقوق مردم است.
3- عدم برآورد دقيق داراييها و بدهيهاي شركت قبل از واگذاري
4- پروانه انحصاري اپراتور اول: پروانه صادر شده براي شركت مخابرات ايران بدون ملاحظات جلوگيري از انحصار بوده است.
5- عرضه در بورس قبل از اصلاح اساسنامه
6- اشکال در واگذاري 6‌درصد سهام شركت به سازمان تأمين اجتماعي: به‌نظر مي‌رسد هدف از واگذاري 6‌درصد پرداخت ديون دولت به تأمين اجتماعي بوده است ليكن ضوابط بودجه‌اي آن رعايت نشده است اين مبلغ بايد به خزانه واريز مي‌شد و در موارد مشخص شده در قانون اجرا سياست‌هاي كلي اصل چهل وچهارم (44) قانون اساسي در چهارچوب قوانين بودجه هزينه آن صورت مي‌گرفت.
7- عدم تعيين تكليف فرودگاه پيام:50‌درصد شركت فرودگاه پيام متعلق به مخابرات ايران است كه واگذاري فرودگاه به بخش خصوصي برخلاف قانون است و در مصوبه واگذاري پيش‌بيني نشده است.

ماجرای واگذاری غیر رقابتی

در ادامه با اشاره به واگذاری غیررقابتی شرکت مخابرات آمده است: مزايده سهام بلوكي، دو رقيب اصلي داشت: يكي كنسرسيوم پيشگامان كوير يزد و ديگري كنسرسيوم اعتماد مبين.

با وجود پذيرفته شدن هر دو شركت تا يك روز قبل از مزايده و ابلاغ رسمي تأييد صلاحيت به هر دو شركت، در روز قبل از برگزاري مزايده شركت پيشگامان كوير يزد به دلايل عدم اهليت حذف و براي قانوني جلوه دادن مزايده خارج از فرجه قانوني، كنسرسيوم مهر اقتصاد ايرانيان توسط سازمان خصوصي‌سازي، پذيرفته شد و مورد تأييد صلاحيت قرار گرفت، در حاليكه برخي اعضاء اين كنسرسيوم با كنسرسيوم اعتماد مبين مشترك بودند و اساساً تنها براي قانوني جلوه دادن مزايده وارد رقابت صوري شدند. نكته جالب توجه اين است كه پيشگامان كوير يزد خود يكي از سه پيمانكار شركت زير‌ساخت براي ارائه خدمات تلفن بين‌الملل اينترنتي است كه از امنيتي‌ترين بخش‌هاي مخابرات است. بنابر شرايط فوق، برگزاري مزايده بلوك مديريتي، با رعايت ظاهری مقررات و كاملاً غير رقابتي به‌منظور واگذاري سهام به يك مجموعه خاص كه بيشتر تحت مديريت نهاد‌هاي عمومي قرار دارد، انجام گرفت.

تخلف در تعیین تعرفه ها

در فصل ديگر این گزارش درباره تعرفه‌ها و قیمت تمام شده مخابراتی به تخلف آشکار دیگری اشاره شده و آمده است: تغيير تعرفه‌هاي مخابراتي علي‌رغم مصوبه دولت با توجه به عدم اختيار قانوني خلاف قانون برنامه چهارم توسعه بوده است .

همچنین علی رغم مکاتبات مکرر در ارتباط با قیمت تمام شده خدمات تلفن ثابت و همراه تا زمان تهیه گزارش اطلاعاتی واصل نشده است ولی طي رسیدگیهای انجام پذیرفته در ارتباط با محاسبه قیمت تمام شده خدمات تلفن همراه و ثابت هیچ سابقه مدونی که به تصویب مرجع ذیصلاح رسیده باشد مشاهده نشده است. و مدارک مستندی که سازوکار تاثیر قیمت تمام شده را بر تعرفه های مربوط تعیین كند، در دست نيست.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “گزارش مجلس از تخلفات صورت گرفته در واگذاری مخابرات به «یک نهاد خاص»”

 1. حر گفت:

  این واگذاری نبود . ناز شصت و هدیه رهبران کودتا به کودتا چیان بود
  این یک زور گیری اشکار از ملت ایران بود

 2. مظلوم گفت:

  در این مقال مجلسیان اسارت 40 هزار کارمند و خانواده محترم انان را در دست عده ای کودتا چی را منظور نفرمودند . و کلام انان الغوث یا الله الغوث یا الله الغوث یا الله

 3. ناشناس گفت:

  یکی از دهها هزار نامه کارکنان شرکت مخابرات به مسئولین کشور

  -بسم الله الرحمن الرحیم

  وَإِذْ زَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطَانُ أَعْمَالَهُمْ وَقَالَ لاَ غَالِبَ لَكُمُ الْيَوْمَ مِنَ النَّاسِ وَإِنِّي جَارٌ لَّكُمْ فَلَمَّا تَرَاءتِ الْفِئَتَانِ نَكَصَ عَلَى عَقِبَيْهِ وَقَالَ إِنِّي بَرِيءٌ مِّنكُمْ إِنِّي أَرَى مَا لاَ تَرَوْنَ إِنِّيَ أَخَافُ اللّهَ وَاللّهُ شَدِيدُ الْعِقَابِ ﴿48﴾
  و [ياد كن] هنگامى را كه شيطان اعمال آنان را برايشان بياراست و گفت امروز هيچ كس از مردم بر شما پيروز نخواهد شد و من پناه شما هستم پس هنگامى كه دو گروه يكديگر را ديدند [شيطان] به عقب برگشت و گفت من از شما بيزارم من چيزى را مى‏بينم كه شما نمى‏بينيد من از خدا بيمناكم و خدا سخت‏كيفر است (48)

  فاستعذو بالله من الشیطان الرجیم
  -بسم الله الرحمن الرحیم

  وَإِذْ زَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطَانُ أَعْمَالَهُمْ وَقَالَ لاَ غَالِبَ لَكُمُ الْيَوْمَ مِنَ النَّاسِ وَإِنِّي جَارٌ لَّكُمْ فَلَمَّا تَرَاءتِ الْفِئَتَانِ نَكَصَ عَلَى عَقِبَيْهِ وَقَالَ إِنِّي بَرِيءٌ مِّنكُمْ إِنِّي أَرَى مَا لاَ تَرَوْنَ إِنِّيَ أَخَافُ اللّهَ وَاللّهُ شَدِيدُ الْعِقَابِ ﴿48﴾
  و [ياد كن] هنگامى را كه شيطان اعمال آنان را برايشان بياراست و گفت امروز هيچ كس از مردم بر شما پيروز نخواهد شد و من پناه شما هستم پس هنگامى كه دو گروه يكديگر را ديدند [شيطان] به عقب برگشت و گفت من از شما بيزارم من چيزى را مى‏بينم كه شما نمى‏بينيد من از خدا بيمناكم و خدا سخت‏كيفر است (48)

  مقام مومن از کعبه بالاتر است
  جنگ با مومن جنگ با خداست
  بسمه تعالی
  گزارش کار 30 سالۀ کارکنان مخابرات کشور.
  همانگونه که همۀ عزیزان مستحضر هستند. یکی از فعالیترین شرکتها در دوران انقلاب شرکت سهامی مخابرات ایران بوده که علاوه بر حضور اکثر قریب به اتفاق کارکنان این شرکت در انقلاب. شاهکاران آنان ارتباط مستقیم با نوفل لوشاتو در پاریس بوده که در اسرع وقت تمام پیام و اعلامیه¬های حضرت امام در مرکز ارتباطات بین¬الملل آن موقع تبدیل به نوارو در اختیار جامعه قرار میگرفت و بارها کارکنان خدوم این شرکت تهدید شده بودندکه در صورت عدم پیروزی انقلاب به سزای اعمال انقلابیشان خواهند رسید.
  پس از انقلاب و شروع جنگ یکی از فعالیترین سازمانها که حتی تا خط مقدم ارتباط رزمندگان و خانواده¬هایشان و بعضاً کارهای تخصصی ارتباط جبهه و جنگ را بر عهده داشت متخصصین همین شرکت پیشرو در امر خدمت به نظام و کشور بودند.
  پس از پایان جنگ عصارۀ معنوی انسانی جبهه و کشور با درایت مسئولین وقت به استخدام این شرکت تخصصی درآمدند . در آن زمان تنها حدود بیش از 200 تا 000/250 تلفن اناکوک با خطوط ارتباط بین شهری بسیار ضعیف مشغول بکار بود تا جائی که تجمعات فراوان مردم در بهره¬برداری و مراکز ارتباط راه دور موید ضعف ارتباطات در کشور بود.
  در سال 68 لغایت 70 با مدیریت مهندس غرضی که به حق میتوان ایشان را پدر مخابرات نوین نامید. سیستم اناکوک تبدیل به دیجیتال و پس از ان رشد تصاعدی مخابرات درکشور آغاز گردید و ضریب نفوذ تلفن از – به – رسید و همچنین راه¬اندازی مرکز ارتباط سیار در حال حاضر از بزرگترین شرکتهای ارتباط سیار در منطقه می¬باشد. نیز به کوشش همین همکاران صدیق و خدوم و مومن مخابرات صورت گرفت.
  در برنامۀ سند چشم¬انداز مخابرات علارغم نص صریح قانون اساسی ودر تفسیر آن شرکت مخابرات ایران دراصل 44 قرار گرفت و در مزایده¬ای با حاشیه¬های فراوان کنسرسیوم شرکت اعتماد مبین برندۀ 1+50 سهام این شرکت گردید که قرار شد در – قسط بدهی خود را به دولت تأدیه نماید. این شرکت به جای راهکارهای توسعه¬ای و خدمات بیشتر و درآمدزائی مضاعف جهت پرداخت اقساط خود شروع به فروش اصل سرمایه مخابرات که متعلق به کلیه ملت ایران می-باشد نمود و بدین نیز راضی نشد و به انحا مختلف حدوداً بیش از یکسال صاحبین اصلی شرکت یعنی کارکنان این شرکت را در شرایط برزخی و بغرنج معیشتی قرار داد. و حالیه بدون توجه به ملاک توافقنامه¬های واگذاری همچون زمان ارباب رعیتی مخابرات را با کارکنان آن معامله نمود. یعنی کارمندان را جزء مایملک خود قرار داد. فقط کامندان اگر شمارۀ اموال برایشان صادر میشد بهتر از هر زمانی میتوانست به این نحو واگذاری و برندگان این مناقصه پی برد.
  این کنسرسیوم که تنها 1+50 درصد شرکت را در اختیار دارد صاحب بلامنازع مخابرات گردید. و پس از یکسال بلاتکلیفی آیین نامه¬ای را بنام حقوق و دستمزد کارکنان تهیه نمود. و اقدام به صدور احکام نمود ( حال وضعیت قانون استخدامی کشور درخصوص تغییر وضعیت شغلی کارکنان مبحثی جدا را می¬طلبد ) و می¬خواهد آنرا تیر بخشنامه¬ای حل گرداند. و حق هیچگونه اعتراضی را صنقی کارکنان این شرکت را نیز تحمل ننموده و با فشار به دریافتی کارکنان میخواهد تا با استفاده از شرایط بحرانی. اقتصادی کشور کارکنان را رام و مطیع خود نماید. لذا اینجانبان امضاکنندگان ذیل بعنوان صاحبان اصلی شرکت و کسانیکه این طفل را از بدو طفل تا امروز که جوانی برازنده شده خود را پدر معنوی این این شرکت دانسته و به برخوردهای بعضاً بعضی از اعضاء هئیت مدیرۀ این شرکت بشدت اعتراض داشته از جمله پس از اعتراض بحق کارکنان درخصوص درخواست یکسال مطالبات خود. این شرکت در اقدامی غیر اخلاقی اسلامی باصدور بخشنامه¬ای درخصوص حذف و کاهش مزایای رفاهی کارکنان را بقصد فشار اقتصادی به این عزیزان را نمود. لذا هر چند که طی این نامۀ مسائل را بصورت بسیار جزئی بیان نموده لذا بشدت اعمال هیئت مدیرۀ شرکت مخابرات مخصوصاً مهندس فیضی که متأسفانه از خانواده مخابرات است و سعی در جلب رضایت صاحبین جدید شرکت را داشته محکوم نموده. واعلام میداریم که اینگونه برخوردها را بازی با حیثیت قویترین کادر تخصصی و انقلابی کشور دانسته که از هیچ جنبه اعم از قانونی و اخلاقی وجاهت نداشته لذا از هئیت مدیره شرکت خواستاریم تا هر چه زودتر نسبت به اجرای احکام از تاریخ واگذاری تا تاریخ فوق و پرداخت مطالبات و رعایت قوانین قبل از واگذاری دعوت می-نمایم. البته این مرقومه بعنوان سندی در ناریخ گذار مخابرات ثبت و ضبط خواهد شد . ضمنا در راستای افزون طلبی مدیران مصوبات خاصی در قالب وامهای کم بهره از محل فروش اتومبیلهای این شرکت برای مدیران در نظر گرفته و پرداخت شده همچنین و اختلاف دریافتی وحشتناک مدیران و کارکنان که خود باعث ایجاد شکاف طبقاتی عظیمی در کشور خواهد شد که مرضی هیچیک از مسئولین کشور نخواهد بود .ودرپایان گزیده ای از نامه 53امیرالمومنین در نهج البلاغه را خطاب به مدیران شرکت بعنوان حسن ختام قرار داده تاکلام ان معصوم رهگشای امت او باشد
  بپرهيز از اينكه خود را در عظمت با خدا برابر دارى يا در كبريا و جبروت ، خود را به او همانند سازى كه خدا هر جبارى را خوار كند و هر خودكامه اى را پست و بيمقدار سازد. هر چه خدا بر تو فريضه كرده است ، ادا كن و درباره خواص خويشاوندانت و از افراد رعيت ، هركس را كه دوستش مى دارى ، انصاف را رعايت نماى . كه اگر نه چنين كنى ، ستم كرده اى و هر كه بر بندگان خدا ستم كند، افزون بر بندگان ، خدا نيز خصم او بود. و خدا با هر كه خصومت كند، حجتش را نادرست سازد و همواره با او در جنگ باشد تا از اين كار باز ايستد و توبه كند. هيچ چيز چون تمكارى ، نعمت خدا را ديگرگون نكند و خشم خدا را برنينگيزد، زيرا خدا دعاى ستمديدگان را مى شنود و در كمين ستمكاران است

 4. کارمندان مخابرات گفت:

  دست مریزاد به نویسندگان نامه ما جمعی از کارکنان است …… به اتفاق این نامه را خلاصه ای از شرح حال خود می دانیم . وانرا تائید میکنیم